Cafestrada

Trzydniowe święto teatru

Zapraszamy mieszkańców Józefosławia i Julianowa na trzydniowe święto teatru w Piasecznie. Od 21 do 23 czerwca podczas Teatraliów zaprezentują się teatry lokalne i krajowe. Ponadto wszystkie wieczory umilą koncerty. Nie zabraknie też tradycyjnego obrzędu nocy świętojańskiej.

Teatralia rozpoczną się w czwartkowy wieczór koncertem zespołu „Ostatnie takie Trio”, który wystąpi na miejskim rynku o godz. 20.30. Godzinę później widzowie przemieszczą się na parking przy ul. Sierakowskiego, aby obejrzeć „Match footballowy” w wykonaniu Teatru AKT.

Match footballowy

Pierwszym plenerowym przedstawieniem będzie widowisko odbywające się na styku dwóch dziedzin: teatru i sportu. Tematyka, z uwagi na EURO 2012 jak najbardziej aktualna, wpisuje się w nurt ożywionych dyskusji o piłce nożnej, w których biorą udział nawet ludzie spoza środowiska sportowego. Ideą spektaklu jest ukazanie wspólnego dla sztuki i sportu fenomenu gry, dzięki któremu możemy przenieść się do innej rzeczywistości, poszukiwać nowych przestrzeni. Charakterystyką gry jest konfrontacja z rzeczywistością, tak znamienna dla teatru ulicznego i piłki nożnej. Bezpośrednią inspiracją widowiska są sceny z boiska, przetworzone w wizję teatralną. Fragmenty treningu piłkarskiego, zdarzenia meczowe zostały zmodyfikowane według metod, którymi posługuje się teatr ruchu i tańca. Postacie piłkarzy, kibiców, sędziego, trenerów, działaczy są punktem wyjścia do rozważań nad kondycją fizyczną i psychiczną człowieka, a także pokazują fenomen futbolu, jako środka porozumienia między ludźmi. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Marek Kowalski. W spektaklu występują: Marta Suzin, Barbara Wojciuk, Joanna Ziemczyk, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Tomasz Dusiewicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Paweł Frankowski, Wiktor Malinowski, oraz chłopcy z Zielonych Zielonka.

Koncert Etno i Teatr Fuzja

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się o godz. 10.00 występami lokalnych grup teatralnych w Parku Miejskim, które potrwają do godz. 14.00. Wieczorem zapraszamy na koncert zespołu „Alter Etno”, którego motto brzmi „zaadaptować obcość”, bo to ona inspiruje. Członkowie zespołu czerpią inspiracje z rejonów Irlandii, Szkocji, Hiszpanii, Bałkanów a także z polskiego folku. Tradycyjna muzyka tych krajów stała się impulsem do tworzenia czegoś innego a jednocześnie osobistego. W repertuarze zespołu spotkamy zarówno wokalną jak i instrumentalną muzykę etno-folk, a wyjątkowy klimat koncertu, który rozpocznie się o godz. 20.30, wytworzy wyśmienita ekipa ludzi muzyków.
Godzinę później na zielonej trawie Parku Miejskiego wystąpi Teatr „Horrorek” ze Szkoły Podstawowej w Nowej Iwicznej z przedstawieniem zatytułowanym „Ikar”. Piątkowy wieczór zakończy spektakl „Cafestrada” w wykonaniu poznańskiego teatru alternatywnego „Fuzja”, który odbędzie się na parkingu przy ul. Sierakowskiego o godz. 22.15. Przedstawienie nawiązuje do Orwellowskiego „Roku 1984″ i porusza tematykę ustrojów politycznych, które zamiast służyć człowiekowi, izolują go i za obietnicę wiecznej szczęśliwości zniewalają, a w końcu niszczą. Nie zabraknie również tematu zdrady i próby naprawy wyrządzonych krzywd. Jeden z bohaterów, niczym syn marnotrawny, powraca do miejsca, które opuścił, a przez to naraził na destrukcyjną siłę „pana i władcy”. Okazuje się jednak, że nie ma do czego (ani kogo) wracać. Na pogorzelisku jego dawnego domu pozostała tylko metaforyczna postać… zranionej Opatrzności? Sprawiedliwości? A może wolności, która cierpi za każdym razem, gdy ktoś kreśli kolejne granice, separując człowieka od człowieka?

Dzieci dzieciom

22 czerwca między godz. 10.00 a 14.00 oraz 23 czerwca między godz. 16.00 a 19.00 zapraszamy dzieci na program specjalnie dla nich przygotowany, który zaprezentowany zostanie na scenie dziecięcej w Parku Miejskim. W ramach tego programu odbędzie się spotkanie z Michałem Malinowskim, twórcą pierwszego na świecie muzeum w całości poświęconego tradycjom ustnym, który opowiadać będzie m.in. o legendarnym kwiecie paproci. Na scenie wystąpią też: teatr „ExPonad” z Centrum Kultury w Piasecznie z „Opowieścią o kropelce”; teatr „Horrorek” ze Szkoły Podstawowej w Nowej Iwicznej ze spektaklem „Kopciuszek” i teatr „Świat Bajek” z Niepublicznego Przedszkola „Świat Bajek” z przedstawieniem „Dziesięcioro Murzyniątek”. Oprócz tego „Zakochanego Alladyna” pokaże teatr „Mimki” z Prywatnego Przedszkola Muzycznego „Bajka 2” w Zalesiu Dolnym a „Bajkę o smutnym osiołku” zaprezentuje teatr „Projekt 72” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Nr 72 w Piasecznie. Zapraszamy też na spektakle: „Calineczka” w wykonaniu teatru „Fantazja” z Prywatnego Przedszkola „Fantazja” w Piasecznie; „Tańcem malowane” w wykonaniu teatru „Ale zgraja” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Nr 72 w Piasecznie; „Dyrektor Krup na tropie” oraz „Zabawy w Śpiącą Królewnę” w wykonaniu teatru ze Szkoły Podstawowej w Lesznowoli oraz „Czerwone Kapturki” w wykonaniu teatru „Dzieciarnia.pl” z Domu Kultury w Mysiadle.

Obrzęd Nocy Świętojańskiej

Ostatni dzień festiwalu nawiązuje do tradycyjnych obrzędów nocy sobótkowej, czyli święta starosłowiańskiego obchodzonego w najkrótszą noc w roku. W czasie letniego przesilenia słońca przeprowadzane były dawniej obrzędy, które miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła. Skakanie przez ogniska i tańce wokół nich miały oczyszczać, chronić przed złymi mocami i chorobą. W trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna miała wyjść za mąż, ale nieprędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, była duża szansa, że zostanie ona starą panną. Mieszkańcy Piaseczna również będą mogli poczuć atmosferę dawnych nocy sobótkowych, wspierani przez Zespół Pieśni i Tańca Częstochowa od godz. 21.30 w Parku Miejskim.

Tego dnia zapraszamy również o godz. 20.00 na występ Chóru „Quasi Coro” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Nr 72 w Piasecznie, po którym Klub Sportowy „Grawitacja” zaprezentuje próbkę swoich umiejętności tanecznych w pokazach lyrycal jazz i modern. Tuż przed rozpoczęciem obrzędu nocy świętojańskiej z komediowym spektaklem „4 pory wg. Gałczyńskiego” wystąpi Teatr ExPonad.

XII PIASECZYŃSKIE TEATRALIA SOBÓTKOWE 2012 – PROGRAM IMPREZY

21 czerwca

– godz. 20.30 – Koncert zespołu „Ostatnie takie Trio” – Pl. Piłsudskiego (Rynek)
- godz. 21.30 – „ Match footballowy” – Teatr AKT – Parking ul. Sierakowskiego

22 czerwca

– godz. 10.00 – 14.00 – Scena Dziecięca – Park Miejski w Piasecznie
- godz. 20.30 – koncert zespołu „Alter Etno” – Park Miejski w Piasecznie
- godz. 21.30 – Teatr „ Horrorek” – „Ikar” – Park Miejski w Piasecznie
- godz. 22.15 – Teatr „Fuzja” – „Cafestrada” – Parking ul. Sierakowskiego

23 czerwca

– godz. 16.00 – 19.00 – Scena Dziecięca – Park Miejski w Piasecznie
- godz. 20.00 – Chór „Quasi Coro” z SP 72 w Piasecznie
- Pokaz tańca lyrical jazz i modern – K.S. Grawitacja, Park Miejski w Piasecznie
- godz. 21.00 – Teatr ExPonad „ 4 pory wg. Gałczyńskiego”- Park Miejski w Piasecznie
- godz. 21.30 – Obrzęd Nocy świętojańskiej – Zespół Pieśni i Tańca Częstochowa, Park Miejski w Piasecznie

ORGANIZATORZY:

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, Centrum Kultury w Piasecznie, Teatr ExPonad

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Starostwo Powiatu Piaseczyńskiego, Hufiec ZHP Piaseczno

Podoba ci się:

Komentarzy (2)

  1. No no , wreszcie w Piasecznie wydarzenie kulturalne na „jakimś” poziomie. Idzie ku lepszemu. Tak trzymać.

    • Czy ja wiem …