Zalesie Dolne

Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym

Już po raz piąty spotkamy się na festiwalu Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym. Atrakcją tegorocznego festiwalu będzie otworzenie ogrodu i pracowni prof. Adama Myjaka – rzeźbiarza i rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Interesującym punktem programu będzie spotkanie polsko-węgierskie w ogrodzie przy ul. Dębowej 3, na posesji, gdzie w czasie okupacji mieszkali oficerowie węgierscy, w pobliżu domu gdzie w 1944 r. prowadzono rozmowy generałów węgierskich z dowództwem AK dotyczące pomocy Powstańcom.

Zapraszamy na wystawę, węgierską muzykę i inne atrakcje – także kulinarne, przygotowane we współpracy z Ambasadą Węgier w Polsce. W ogrodzie tym będziecie mogli państwo podziwiać rzeźby Franciszka Masiaka, a także obejrzeć I część kultowego filmu „Eroika” Andrzeja Munka (1957), którego akcja dzieje się na terenie Zalesia Dolnego. Na życzenie mieszkańców odbędzie się ponowny pokaz 4 archiwalnych filmów z lat 1943 i 1944 nakręconych w Zalesiu Dolnym. Są to absolutnie unikatowe dokumenty na skalę światową – okupacyjne filmy nakręcone poza machiną propagandową II Rzeszy pokazują Zalesie Dolne jako bezpieczne schronienie. Filmy są znakomitej jakości, a film z 1944 r. jest kolorowy.

W niedzielę zapraszamy na przygodę z fotografią w plenerze i na wystawie. a najmłodszych do teatrzyku Gagatki Beatki. Po południu w jednym z najpiękniejszych ogrodów w Zalesiu będziemy mogli obejrzeć obrazy J. Nowosielskiego i posłuchać muzyki poważnej w wykonaniu Macieja Piszka.

Jeśli chcecie Państwo poznać niezwykłą atmosferę miejsc, które ocaliły najlepsze tradycje,
jeśli chcecie spotkać interesujących, pełnych pasji ludzi, zapraszamy do otwartych specjalnie dla Państwa zalesiańskich ogrodów.

Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego

SOBOTA 25 SIERPNIA

OGRÓD Z HISTORIĄ W TLE – willa Jastrzębiec ul. Dębowa 3 (od al. Kasztanów) godz. 13.00 – 15.30 Oficjalne otwarcie festiwalu. Wystawa rzeźby Franciszka Masiaka i promocja publikacji TPZD. Spotkanie polsko-węgierskie.

Zapraszamy na wystawę, węgierską muzykę i inne atrakcje – także kulinarne, przygotowane we współpracy z Ambasadą Węgier w Polsce.

OGRÓD SZTUKI ul. Czeremchowa 8 godz. 15.30 – 17.00 Ogród i pracownia rzeźby prof. Adama Myjaka.

OGRÓD FILMOWY- willa „Jastrzębiec” ul. Dębowa 3 godz. 17. 00 – 19.00 II cześć koncertu muzyków z Węgier. Prezentacja fragmentu kultowego filmu „Eroika” Andrzeja Munka (1957) i unikalnych archiwalnych filmów z lat 1943 i 1944 nakręconych w Zalesiu Dolnym.

NIEDZIELA 26 SIERPNIA

Wycieczka fotograficzna godz. 10.00 – 12.00

Spacer fotograficzny po Zalesiu Dolnym. O architekturze Zalesia i ciekawym detalu opowiedzą: Mira Walczykowska – historyk sztuki i Andrzej Olędzki – artysta plastyk. Zbiórka przed stacyjką kolejki wąskotorowej o 9.50.

OGRÓD FOTOGRAFICZNY ul. Jałowcowa 6 godz. 12.00 – 14.30 Wystawa fotograficzna „Mój przyjacielu” Wiktora Nowotki. Wystawa „Transparentny transfer rzeczy”- Wiktora Nowotki i Jerzego Olka godz. 13.00 Teatr Gagatki Beatki – Ojcowie i Matki

OGRÓD DLA PRZYJACIÓŁ – ARTYSTÓW al. Kalin 26 godz. 15.30 – 17.30 Wystawa obrazów artysty-malarza Jerzego Nowosielskiego – dziekana Wydziału Renowacji i Konserwacji dzieł sztuki warszawskiej ASP. Koncert fortepianowy muzyki klasycznej w wykonaniu Macieja Piszka.

Współorganizatorzy: Gagatki Beatki, Centrum Kultury w Piasecznie

Partnerami festiwalu są: Weranda, Country, Instytut Węgierski w Warszawie, Salve

Patronaty Honorowe: Marszałek Woj. Mazowieckiego, Przewodniczący Sejmiku Woj. Mazowieckiego, Wojewoda
Mazowiecki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Starosta Powiatu Piaseczyńskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Patron specjalny Ambasada Węgier w Polsce.

Festiwal został dofinasowany ze środków Gminy Piaseczno.


Podoba ci się:

Komentarzy (1)

  1. O jaaaaaaaaaaaa i kto pójdzie na takie nudy ? ? ?