S7 - źródło : Ministerstwo Transportu

S7 Warszawa – Grójec. Co się zmieniło w 2012 roku ?

2012 rok był przełomowy dla obiecywanej od kilku lat drogi ekspresowej S7 Warszawa-Grójec. Przyniósł pierwsze wiążące decyzje oraz wpłynął znacznie na świadomość mieszkańców południowej części aglomeracji warszawskiej. O S7 mówi się coraz więcej i coraz głośniej.

3 grudnia 2012 roku warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił zwycięzcę przetargu na koncepcję programową S7 Warszawa-Grójec. Została nim firma Jacobs Polska Sp. z.o.o. Jest to pierwszy wiążący krok w kierunku budowy tak długo obiecywanej drogi. Chociaż opracowanie samej koncepcji potrwa 28 miesięcy, jest to niezaprzeczalnie duży postęp. Podpisanie umowy z wykonawcą odbyło się 31 grudnia 2012 roku.

Warszawski oddział Gddkia kilkukrotnie zmieniał termin rozpisania przetargu, otwarcia ofert oraz ogłoszenia zwycięzcy. O konieczności budowy odcinka S7 Warszawa-Grójec mówił minister Sławomir Nowak, mówili również jego poprzednicy. Mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego o planowanej trasie ekspresowej słyszeli już od kilku lat. Jednak dopiero 2012 rok przyniósł realne działania.

Duża zamiana zaszła także w świadomości mieszkańców południa aglomeracji warszawskiej. „Ilość osób zaangażowanych w działania inicjatywy Tak dla S7, pokazuje, jak bardzo potrzebne są wspólne działania w kształtowaniu zrównoważonej przestrzeni”- zauważa Łukasz Żurowski, członek Stowarzyszenia Centrum Zrównoważonej Przestrzeni.

Na portalu Facebook ilość osób wspierających działania Tak dla S7 to ponad 1400 osób. W przeciągu ostatnich 8 miesięcy w akcję zaangażowało się 15 społeczności, 3 samorządy oraz ponad 30 firm. Dzięki temu, do tej pory, pod petycją skierowaną do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej podpisało się 5,500 osób. Są to nie tylko mieszkańcy Piaseczna, Lesznowoli i Grójca, ale również Warszawiacy i Radomianie. Coraz więcej osób dostrzega, że budowa odcinka S7 Warszawa- Grójec oprócz odciążenia ulicy Puławskiej, umożliwi rozwój regionom położonym w jej pobliżu.

Pomimo wiążących decyzji warszawskiego oddziału Gddkia, przyszła budowa S7 nadal niepokoi. Po opracowaniu koncepcji programowej zostanie ok. 8 miesięcy na rozpisanie przetargu i wybór wykonawcy. Jeżeli Gddkia przekroczy ten czas, ważna cztery lata decyzja środowiskowa, może ulec przedawnieniu. Pierwsze, realne postępy w kwestii odcinka S7 Warszawa-Grójec, pozwalają jednak liczyć na to, że trasa doczeka się wreszcie długo oczekiwanej budowy.

Dodatkowe informacje: www.takdlas7.pl


Podoba ci się:

Komentarzy (4)

  1. WIĘC PRZYGLĄDAJMY SIĘ SPRAWIE I KOMENTUJMY BO WARTO

    • 8 miesięcy na rozstrzygnięcie przetargu na projekt i budowę, wykonanie projektu i rozpoczęcie budowy?

  2. Też podpisałam się wraz z rodziną pod ankietą Tak dla S-7. Ale jeszcze wcześniej poruszałam ten temat w swoich interpelacjach. Tym bardziej cieszy mnie każdy postęp w tej sprawie.

    26 stycznia 2011

    Szanowny Pan
    Zdzisław Lis
    Burmistrz
    Miasta i Gminy Piaseczno

    INTERPELACJA

    Szanowny Panie Burmistrzu.

    Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie czy i w jaki sposób Gmina Piaseczno brała udział w konsultacjach społecznych dotyczących zaproponowanego przez Ministerstwo Infrastruktury nowego planu budowy dróg krajowych i autostrad. Według nowego planu budowa trasy S7 (tzw. Puławska-Bis) spadła na okres po 2013 r., czyli prawdopodobnie na „wieczne nigdy”. Budowa tej trasy znakomicie odciążyłaby zatłoczoną Puławską i jest to najważniejsza inwestycja infrastrukturalna wpływająca na życie mieszkańców gminy Piaseczno, a także umożliwiająca dalszą rozbudowę mieszkaniową.
    Na razie jednak, do obecnej Puławskiej zostanie doprowadzona autostrada A2, wprowadzająca dodatkowy ruch tranzytowy. Mamy więc szansę, że w perspektywie 2 lat zostaniemy praktycznie odcięci komunikacyjnie od Warszawy.
    Stąd moje pytanie: czy gmina Piaseczno podjęła, bądź planuje podjąć jakiekolwiek działania mające na celu przekonanie Ministerstwa Infrastruktury o konieczności szybkiej budowy drogi S7?

    Z poważaniem –
    Hanna Krzyżewska

  3. I jeszcze jedna. Niestety odpowiedzi w tej chwili nie mam, pamiętam jednak, że dotyczyła ona uzgodnień przebiegu tej trasy przez naszą gminę i umiejscowienia węzłów komunikacyjnych.
    Piaseczno, 29.12.2011 r.

    Szanowny Pan Burmistrz
    Zdzisław Lis

    Interpelacja w sprawie trasy S-7

    Szanowny Panie Burmistrzu.

    Blisko rok temu wystąpiłam z prośbą o informacje na temat planowanej trasy S-7 i działań podjętych przez Urząd Gminy w tej sprawie.

    Bardzo proszę o poinformowanie mnie co zmieniło się od tamtej pory i jaką rolę w staraniach o budowę tej trasy odegrał Urząd w czasie minionego roku.

    Z poważaniem -
    Hanna Krzyżewska