ul. Działkowa

Burmistrz Piaseczna zastanowi się nad współfinansowaniem modernizacji Działkowej

Mamy nadzieję, że tym razem Burmistrz raz a dobrze rozważy sprawę poszerzenia ul. Działkowej. Trzymamy kciuki za wytrwałość i zapał do pertraktacji z gminą Konstancin. Poniżej interpelacje złożone 12 grudnia 2012 przez Hannę Krzyżewską i Katarzynę Nowocin-Kowalczyk.

Hanna Krzyżewska :

Ulica Działkowa, choć stanowczo za wąska, jest jednak bardzo uczęszczaną drogą zarówno przez mieszkańców Józefosławia, Julianowa, jak też Piaseczna. {Przez 15 minut w godzinach szczytu przemieszcza się nią w obu klerunkach ponad 180 pojazdów). Z braku innych dobrych rozwiązań komunikacyjnych wyprowadzających ruch z północnych obszarów Gminy w kierunku Warszawy, trasa ta stanowi wygodny tranzyt. Nic w tym dziwnego, że wątłe, żwirowe pobocza potrzebują cyklicznych napraw. Obecnie znów nadszedł moment, że doły przy asfalcie powinny zostać zasypane i wyrównane, bo można na nich urwać w samochodzie zawleszenie. Bez zjeżdzania na pobocze nie da się tu wyminąć. Dlatego zwracam się z prośbą o pilne poprawienie poboczy przy tej bardzo potrzebnej ulicy, (oczywiście przy sprzyjających warunkach pogodowych), a w przyszłości proponuję rozważyć poszerzenie drogi i ujęcie jej w krawężniki, cc zapobiegnie załamywaniu się asfaltu przy styku z gruntem.

Burmistrz Zdzisław Lis :

Utwardzenie poboczy ul. Działkowej na zlecenia Gminy Konstancin-Jeziorna wykonane zostało na początku października br. Droga ta jest w zarządzie sąsiedniej gminy i jej paszerzenie może nastśpić wyłącznia na zlacenie Gminy Kcmstancin-Jeziorna w ramach spec ustawy.

Katarzyna Nowocin-Kowalczyk :

Po raz kolejny zwracam się z prośbą o pilne zajęcie się budową tudzież remontem ulicy Działkowej w Józefosławiu. Nie muszę wyjaśniać jak ważny jest to trakt kumunikacyjny dla wielu mieszkańców i jak
bardzo uczęszczanych. Nie tylko przez pojazdy, ale również przez rowerzystów pieszych, osoby z wózkami dziecięcymi jak i uczniów pobliskiej szkoły. Ponadto, korzysta z niej wiele osób z miejscowości położonych w sąsiednich gminach, jak również wszyscy Ci, którzy chcą dojechać do lasu kababackiego. Niestety, droga jest bardzo wąska, w złym stanie technicznym, brakuje utwardzonego pobocza, chodnika oraz oświetlenia. Uprzejmie proszę o zwrócenie się do Burmistrza Konstancina jak również do Burmistrza Ursynowa z propozycją wspólnego podjęcia działań mających na celu remont lub budowę tej drogi. Pragnę nadmienić, że po stronie Piaseczna jest wystarczająco dużo miejsca, aby wybudować chodnik oraz oświetlenie, na co nie jest potrzebna zgoda sąsiednich gmin.

Burmistrz Zdzisław Lis :

W Odpowiedzi na intarpelację złożoną 12.12.br podczas sesji Rady Miejskiej w sprawie pilnej potrzeby budowy ul. Działkowej łącznie z chodnikiem i oświetleniem, uprzejmie informuję, że w przypadku ujęcia powyższego zadania do realizacji przez Gminę Konstancin-Jeziorna, rozpatrzę możliwość współudziału
w kosztach budowy w ramach współpracy między samorządami. Ulica Działkowa jest w zarządzie sąsiedniej gminy i jej przebudowa może nastąpić wyłącznie na zlecenie Gminy Konstancin Jaziorna w ramach spec ustawy. Ostatnie prace naprawcze na ul. Działkowej wykonane zostały na początku października br.

Więcej interpelacji dotyczących ul. Działkowej :

H. Krzyżewska 20 kwietnia 2011

H. Krzyżewska 26 października 2011

K. Nowocin-Kowalczyk 15 czerwca 2011

H. Krzyżewska 20 marca 2012


Podoba ci się:

Komentarzy (9)

  1. ‘Ulica Działkowa jest w zarządzie sąsiedniej gminy i jej przebudowa może nastąpić wyłącznie na zlecenie Gminy Konstancin Jaziorna w ramach spec ustawy. ‘

    Mam w zasadzie tylko jedno pytanie, dlaczego znowu ma być wykorzystana specustawa ? Czy nie za często się jej używa ? Praktycznie ciągle słyszę o tej ustawie : budowa Julianwskiej, 21 wieku, Cyraneczki (może się pomyliłem ale tak zapamiętałem) teraz Działkowa. Wydaje się że ten tryb powinien być używany wyłącznie tam gdzie inaczej nie można i nie powinien stać się niemalże standardowa procedurą. Ta ustawa daje ogromna władzę urzędnikom i stawia właścicieli nieruchomości, kosztem których ma być prowadzona inwestycja, w niekorzystnej pozycji w stosunku do urzędów. Ja niestety nie mam na tyle dobrego zdania o naszym samorządzie by za każdym razem zakładać że inwestycja i sposób jej realizacji jest dobrze przemyślana i należy pominąć właścicieli gruntów. Jest to moim zdaniem niebezpieczne i absolutnie nie powinno stawać się standardem.

    • Stosuje się tą ustawę bo nie ma innej.
      Specustawa to poprostu potoczna nazwa ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Spec bo chyba przygotowano ją specjalną szybką drogą legislacyjną. Z punktu widzenia właściciela działki precyzuje procedurę wypłaty odszkodowania i minimalizuje widzimisię urzędników.

      • Jesteś tego pewna/pewny. Na tym forum jakiś czas temu uświadomiono mi że spec ustawa od paru lat może być stosowana przez władze lokalne a nie tylko jak do tej pory podczas inwestycji krajowych. Chcesz powiedzieć że właściciel nieruchomości, której wykup ma nastąpić w wyniku realizacji inwestycji przez gminę w oparciu o tę spec ustawę może odmówić sprzedania jej. Bo to jest zasadniczy problem. Czy gmina musi się dogadać z właścicielem, który się na sprzedaż zgodzi lub nie czy też właściciel musi sprzedać a jedynie można negocjować cenę wykupu.

        • Ustawa dotyczy wszystkich dróg publicznych, nie ma znaczenia kto jest
          zarządcą. Zawsze można się odwołać wyżej, od starosty do wojewody, a od wojewody do ministra. Jeśli odwołanie nie pomoże, to można zaskarżyć do sądu wojewódzkiego, a potem NSA. Dotyczy to chyba i zezwolenia i odszkodowania.
          Można też nie wydać nieruchomości, ale wtedy grozi Ci egzekucja, ale na szczęście nie Ciebie, tylko decyzji :) Jeśli zrobisz to po dobroci, to dostaniesz bonus 5%

          • Przyjalem do wiadomosci. Bardzo mi sie to niepodoba. Uwazam ze po tej nowelizacji prawo jest zle. Pachnie to totalitaryzmem. To narzedzie zostalo przekazane do zbyt niskiego poziomu. Wiele miejscowosci ma bardzo sensowna infrastrukture drogowa powstala w czasach gdy ta ustawa nie obowiazywala wiec nie jest ona konieczna do prawidlowego gospodarowania samorzadu w terenie.

  2. Ok nie należy do gminy, to i tamto. Może chociaż burmistrz się spyta i pomęczy trochę kolegę z Konstancina, aż coś się uda zdziałać wspólnie. Ile można odbijac piłeczkę moje, twoje, jego ? Trzeba czasem trochę chęci.

  3. Trochę czkawką się odbija podział administracyjny: Kierszek wchodzi klinem między Warszawę, a Gminę Piaseczno. Problemem są też drogi stanowiące granice gmin, jak w tym przypadku.
    A tak na marginesie – ZIomy – może poprzecie mój głos mailowy do gminy K-J, w której gestii są ulice Głowackiego (granica gmin) aż do Prawdziwka w Kierszku (przejazd przez siedem spowalniaczy i dalej obok Ogrodu Botanicznego). Ta droga jest tak dziurawa, że przejazd przez nią od trasy krajowej 721 do ostatniego siódmego spowalniacza przed pętlą busu 139, to istny rajd Dakar…. Piszcie mailowo do Gminy K-J, aby na swoim odcinku załatała dziury, bo jest ich tyle, że zaczyna to zagrażać życiu jadących….

  4. Ja pisłałem w zeszłym roku, więc napiszę i w tym. Oby było nas więcej niż dwóch.

    Pozdr.

  5. rozmawiałam z urzędnikami z Konstancina droga została wybudowana na wniosek mieszkańców ul. działkowej przy bardzo mocnym wsparciu starosty Dąbka . Gmina Piaseczno nawet złotówki nie dołożyła mimo próśb i obietnic.