Sołtys

Fundusz sołecki Józefosławia i Julianowa

Szanowni Państwo!

Wprawdzie wakacje jeszcze w pełni, jednak nieuchronnie zbliża się termin składania wniosków do budżetu, który upływa 31.08. W związku z powyższym, uprzejmie proszę o zgłaszanie swoich propozycji. Proszę przysyłać bezpośrednio do mnie na maila k.nowocin-kowalczyk@wp.pl lub za pośrednictwem lokalnego portalu Jozefoslaw24.pl kontakt@jozefoslaw24.pl

Warto przypomnieć, że odkąd w obecnej kadencji, zaczęliśmy, jako mieszkańcy, zgłaszać nasze uwagi i propozycje do budżetu oraz głośno mówić o naszych bolączkach, sporo spraw zostało zrealizowanych bądź też rozpoczęto procedury realizacyjne. Nie zawsze odbywa się to tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli, jednak w porównaniu do zastoju inwestycji infrastrukturalnych w naszej miejscowości oraz skandalicznych zaniedbań, które miały miejsce w poprzednich kadencjach, możemy mówić o pewnym sukcesie nas, jako mieszkańców Józefosławia. Niestety, mamy również świadomość, że tych wieloletnich zaniechań nie da się tak prędko odbudować, a niektórych rzeczy już nigdy nie uda się naprawić. Mimo to, na przestrzeni ostatnich 2-3 lat, wielokrotnie pokazaliśmy, że mieszkańcy Józefosławia są społecznością zaangażowaną w lokalne sprawy, którzy cenią sobie demokrację obywatelską oraz chcą mieć realny wpływ na to, co się wokół nich dzieje.

Ponadto do 5.09. Sołtys ma obowiązek złożenia propozycji budżetowych dotyczących funduszu sołeckiego na rok 2014, który powinien być ustalany przez zebranie wiejskie. Warto nadmienić, że w przeciwieństwie do innych sołectw, w naszej miejscowości, przez wiele lat takie praktyki nie były stosowane. Głównym decydentem był zawsze pan Sołtys, a znakomita większość naszych mieszkańców, nawet nie wie, w jaki sposób fundusz sołecki był i jest rozdysponowywany. Dlatego, aby zmienić, te niechlubne zwyczaje, proponuje, aby wzorem innych miejscowości w tej gminie, mieszkańcy sami zaczęli decydować, do czego maja prawo. Możecie Państwo zgłaszać swoje uwagi i propozycje na adres mailowy rada-solecka@googlegroups.com.

Fundusz sołecki wynosi w naszej gminie 32.180zł. Propozycje sołectwa związane z jego wydatkowaniem są przyjmowane poprzez uchwałę rady gminy. Każda późniejsza zmiana wymaga kolejnej uchwały tejże rady.

Może warto przypomnieć jak wyglądał w Józefosławiu plan wydatków na przedsięwzięcia realizowane w ramach Funduszu Sołeckiego w roku 2012 i 2013. W tym miejscu należy wyjaśnić, że w naszej miejscowości, wszystkie kwoty wpisuje samodzielnie pan Sołtys.

1. Pikniki 8.000zł (2012r)
(dofinansowanie pikniku realizowanego przez stowarzyszenie Nasz Julianów i Józefosław)

2. Wieczory Seniora – 7.000zł (2012r) i 6.000zł (2013r.)
(impreza w restauracji żony naszego Sołtysa przy ul. Osiedlowej; w tym roku nie odbył się jeszcze taki wieczorek; w ubiegłym roku, w grudniu, uczestniczyło w nim łącznie ok. 25 osób)

3. Współfinansowanie imprez sportowych i klubów – 6.180zł (2012r) i 8.000zł (2013r)
(część tej kwoty przeznaczona na klub działający przy kościele w Józefosławiu, zaś druga część, na klub w Julianowie, gdzie wg wyjaśnień pana Sołtysa, na prywatnej działce znajduje się teren do grania w piłkę nożną, aczkolwiek jeszcze bez bramek, bez murawy i bez zaplecza sportowego)

4. Współfinansowanie występu Stowarzyszenia miłośników Muzyki Klasycznej „Con Fucco” – 3.000zł (2012r)
(koncert w kościele)

5. Prace odwodnieniowe (konserwacja urządzeń wodnych i kolektorów) -8.000zł (2012)
(pan Sołtys nie wyjaśnił, kto personalnie zajmuje się tym zadaniem oraz jakie dokładnie prace zostały wykonane za tę kwotę)

6. Współpraca ze szkołą – 5. 000zł (2013r.)
(wniosek, złożony przeze mnie na spotkaniu sołeckim; w poprzednim roku takiej pozycji nie było)

7. Dofinansowanie terenów zielonych (projekt zbiornika retencyjnego przy ul. Cyraneczki) – 14.053zł (2013r)
(jak dotychczas nie ma informacji na temat sposobu wydatkowania tej kwoty, zaś gmina, zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych realizuje zupełnie odmienny projekt)

Dla porównania warto przytoczyć niektóre pozycje z funduszu innych sołectw.

Julianów podobnie jak niektóre inne sołectwa, co roku przeznacza pewną kwotę na oświatę (szkoła w Józefosławiu; 9.035zł – 2013r.), W ubiegłorocznym budżecie znalazły się tam również pozycje dotyczące budowy wiaty na przystanku autobusowym przy ul. Julianowskiej wraz z planem wsi (10.000zł) oraz opracowanie oświetlenia wzdłuż dróg gminnych: Kombatantów i Sybiraków – uzupełnienie istniejącego oświetlenia (5.000zł). W tegorocznym, natomiast, – pionowe i poziome oznakowanie dróg, projekt budowy chodnika na ul. Sybiraków i Kombatantów oraz budowa spowalniaczy na ul. Sybiraków (20.000zł). Ponadto, w tym roku, Julianów zdecydował o przeznaczeniu 4.000zł na pomoc społeczną.

Chyliczki, po raz kolejny, wszystkie przyznane środki przeznaczają na odwodnienie wsi. Podobnie Kamionka, która w tegorocznym budżecie przeznaczyła na ten cel 12.000zł. Bobrowiec, natomiast od kilku lat konsekwentnie inwestuje całość funduszu, w zagospodarowanie ogólnodostępnego terenu wspólnego. Warto dodać, że pani Sołtys Bobrowca wraz z mieszkańcami, prowadzi bardzo skuteczne i przemyślane działania mające na celu pozyskanie i zagospodarowanie takiego terenu. Przeznaczają na ten cel nie tylko środki z budżetów sołeckich, ale również pozyskują sponsorów i angażują swoją pracę w tzw. czynie społecznym. Podobną sytuację możemy zaobserwować w Henrykowie Urocze, gdzie bardzo prężna pani Sołtys pozyskała od gminy spory teren, który obecnie zagospodarowuje ze środków funduszu sołeckiego.

Wiele sołectw uczestniczy jest w budowie nowych lub doposażeniu istniejących już placów zabaw. Ponadto, dofinansowują lokalne świetlice wiejskie i Kluby Kultury, w których przeprowadzają remonty, zakupują sprzęt oraz różne pomoce dla dzieci i młodzieży, jak również współfinansują niektóre zajęcia dodatkowe dla dzieci z tzw. uboższych rodzin. Środki z funduszu, przeznaczane są także na takie cele, jak zakup i stawianie wiat przystankowych, zakup stojaków na rowery, zakup i montaż tablic informacyjno-ogłoszeniowych, jak również na wydawanie biuletynu informacyjnego danego sołectwa (np. „Przystanek Zalesie” lub biuletyn w Chylicach). Niektóre sołectwa, angażują się w zadania polegające na sprzątaniu i porządkowaniu terenu danych miejscowości (np. Zalesie Górne, Orzeszyn-Pilawa, Chojnów). Tradycją jest również to, że fundusze sołeckie przeznaczane są na takie zadania, jak, np. budowa chodnika (Siedliska), utwardzanie bocznych ulic (Żabieniec), budowa spowalniaczy (Głosków Wieś, Głosków Letnisko), remonty i bieżąca naprawa dróg (np. łatanie dziur, zakup i równanie tłucznia), zakup i montaż elementów drobnej architektury, np. ławki, kosze (Zalesie Górne), konserwacja i koszenie rowów.

Zachęcam Państwa do zgłaszania swoich propozycji podziału Funduszu Sołeckiego. Decyzje odnośnie podziału środków zapadną na najbliższym spotkaniu Rady Soleckiej, które odbędzie się najprawdopodobniej 3 września.

Tymczasem serdecznie pozdrawiam

Katarzyna Nowocin-Kowalczyk

Tel. 531 651 134


Podoba ci się:

Komentarzy (37)

 1. Ludzie jak wam nie wstyd, żeby jeden koleś tak Was robił w trąbę. A wy cicho siedzicie ogon pod siebie i jeszcze udajecie że tak wam z tym dobrze. Czego się boicie ? Nie uwłacza to waszej godności ? Nie liczcie na CBA oni tego problemu za nas nie rozwiążą – za mała skala.

 2. No fajnie. Trochę żonie, trochę proboszczowi, reszta niewiadomogdzie i na co. Chyba czas się faktycznie temu lepiej przyjrzeć.

  • No, ja bym tego proboszcza jednak wykluczył z tej krytyki. Tam naprawdę rżną w piłę prawie na okrągło. Ilekroć jestem blisko kościoła to z namiotu rozchodzą się dźwięki które jednoznacznie wskazują na ostrą jazdę. Nie żałowałbym grosza. Natomiast ten drugi tajemniczy ‘klub’ na prywatnej działce bez bramek i trawy gdzie można grać w piłkę to raczej sprawa do wyjaśnienia. Na co idą te pieniądze ? Czy młodzież jakkolwiek z tego tajemniczego miejsca bez adresu korzysta. Jak to jest zorganizowane, kto odbiera pieniądze i na co je wydaje ? Czyja to działka ? Bo jak rozumiem skoro tam nic nie ma to pieniądze idą na zagospodarowanie terenu, który jest przecież czyjąś własnością. Bez głębszych wyjaśnień to skandal !

   • Oj ziutek ziutek. To jest opseja i nie pisz ,ze się czepiam.
    Fundusz sołecki za każdym razem zatwierdza rada sołecka , więc nie wiem po co te głupie docinki.

    • Dlaczego głupie docinki ? Czemu już obrażasz mnie na wstępie ?
     A co to za argument że fundusz zatwierdza rada sołecka ? A kto należy do rady sołeckiej ? Czemu w zakładce ‘Rada Sołecka’ na tym portalu nie ma podstawowych informacji – kto tworzy radę sołecką. Jeśli zatem sołtys nie może podać szczegółów tego tajemniczego klubu piłkarskiego bez trawy i bramek i przeciąć wszelkie spekulacje to niech to zrobi rada sołecka. Bardzo chętnie wysłuchamy szczegółów. Skoro zatwierdzili takie decyzje to na pewno znają stosowne odpowiedzi. Czy widzisz coś niestosownego w chęci poznania na co konkretnie idą pieniądze z NASZEGO funduszu ?

     • poznania tak , fobi i pomówień nie.

      • Skończ z tą fobią bo to nudne i niekulturalne, źle o tobie świadczy że w każdym poście stosujesz tego typu kwiatki. A gdzie ja pomawiam ? Cały czas żądam wyjaśnień ale zamiast nich dostaję tylko takie posty jak Twój. Skoro masz tyle do powiedzenia na obronę takiego rozporządzania funduszem to może Ty powiesz gdzie mieści się wspomniany klub i do kogo należy ta tajemnicza działka. Skoro są wątpliwości bo brak jest konkretnej informacji a Ty tych wątpliwości nie masz i jeszcze atakujesz osoby które pytają się jak i dlaczego to znaczy że Ty posiadasz wiedzę, którą my chcemy poznać. Odpowiedz zatem na pytania które stawiamy : Co to za klub ? Jego adres. Czyja to własność ? Kto nim zarządza ? Kto otrzymuje pieniądze ? Co z tymi pieniędzmi się dzieje ? Jeżeli tego nie zrobisz nie będziesz wiarygodna, bo na jakiej podstawie, w obliczu podanej w artykule informacji pełnej zastrzeżeń, masz pewność że wszystko jest OK, na tyle dużą pewność że atakujesz innych.

       • zwróć się do rady sołeckiej oficialnie, napewno dadzą ci odpowieć, a nie pomawiaj i gdybaj.

        • Niezłe forum proponujesz : nie dyskutować tylko niech każdy sam na własną rękę wyjaśnia sprawy dotyczące ogółu. Przypomnę. Jedna z Radnych Rady Gminy informuje nas o tym iż sposób gospodarowania funduszem sołeckim jest najłagodniej mówiąc niejasny. Konsekwencją czego ludzie na forum wyrażają swoje oburzenie i chęć usłyszenia wyjaśnień od osób odpowiedzialnych za gospodarowanie tym funduszem. A ty po paru obraźliwych postach sugerujesz żeby sobie indywidualnie napisać list do rady a ona udzieli wspaniałomyślnie tylko mi odpowiedzi. Moim zdaniem zainteresowanych sprawą jest znacznie więcej osób, bo ten fundusz to sprawa ogółu a nie tylko moja, więc rada powinna po prostu odnieść się do tych informacji oficjalnie wykorzystując między innymi ten portal bo lepszego sposobu komunikacji z mieszkańcami póki co nie ma.
         Jeżeli rada musi być oficjalnie poinformowana o potrzebie wysłuchania jej wyjaśnień (choć sołtys to forum czyta) to proponuję żeby przy wsparciu Pani Radnej Katarzyny lub Pani Radnej Krzyżewskiej wystosować odpowiedni i otwarty list do rady z prośbą o podanie konkretów rozdysponowania funduszu. Nawiasem mówiąc rada sama powinna jawnie i przez nikogo nie proszona składać ogólnodostępne sprawozdania możliwie szczegółowo rozliczając się z powierzonych im pieniędzy. Czy mogę zatem liczyć na pomoc pań radnych w tej sprawie?

         • forum to zabawa. Chcesz wiedzieć to pytaj u żródła. Pani radnej informacje też bardzo często są ubarwiane.
          Są pewne przyjęte zasady więc je stosuj . Zadaj pytania tym od których chcesz uzyskać odpowiedż.
          A może odpowiedzi cię nie interesują ?

          • ‘forum to zabawa’ mam bardzo ale to bardzo odmienne pojęcie i podejście do tego forum. Proponuje ci zatem byś poszła bawić się gdzie indziej. Nie chcę się z Tobą bawić. Pokazuję ci język. Zabieraj swoje klocki idź do innej piaskownicy.

     • Aktualny sklad rady mozna znalezc w zakladce ‘Rada Solecka’ przy ostatnim sprawozdaniu z zebrania wiejskiego wsi Józefosław w dn. 13.06.2013 – czlonkowie rady sa wymieni jako uczestnicy spotkania:

      Gospodarz spotkania: Sołtys Józefosławia / Starosta Piaseczyński: Jan Dąbek

      Rada Sołecka: Elżbieta Gostkowska, Felicja Drogowska, Elwira Dworak, Marek Kloc

      Jesli chodzi o funkcjonowanie solectwa, to ponizej kilka ciekawych wnioskow, ktore moze uproszcza dalsza dyskusje:
      1) sołectwo jako jednostka pomocnicza gminy nie ma osobowości prawnej ani umocowania do samodzielnego występowania w obrocie prawnym

      2) zgodnie z art. 36 ustawy o samorzadzie gminnym z 08.03.1990 (Dz.U.2001.142.1591):
      - organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym sołtys.

      - działalność sołtysa wspomaga rada sołecka. Rada sołecka nie należy do organów sołectwa, lecz jest jedynie ciałem doradczym i opiniodawczym sołtysa!!!

      - sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.

      - sołtys korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.

      - w świetle art. 36 ust. 1 u.s.g. zebranie wiejskie jest organem uchwałodawczym. Ma więc tylko kompetencje do podejmowania uchwał, a nie do sprawowania kontroli!!!

      3) nadzór i kontrolę nad działalnością sołectwa w zakresie spraw finansowych sprawują organy gminy, do których ww ustawa zalicza radę oraz wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

      Dla zainteresowanych: wyrok WSA w Lublinie (sygnatura akt III SA/Lu 193/10), a caly art prasowy odnoszacy sie do wspomnianego wyroku dostepny jest pod linkiem: http://prawo.rp.pl/artykul/604295.html

      • Sorry Winetu ale to nie jest skład rady sołeckiej tylko wymienieni zostali uczestnicy spotkania, także z rady sołeckiej. Po tym wpisie nie wiemy zatem czy jest to cała rada sołecka czy tylko te osoby z rady które były na zebraniu z którego sprawozdanie zostało opublikowane. Nadal uważam że skoro stworzono osobną zakładkę o nazwie Rada Sołecka to skład tej rady powinien być jawnie podany wraz z jakimś kontaktem do tych osób tak by na przykład można było bezpośrednio zadać im pytanie dotyczące tajemniczego klubu na który zgodzili się przekazać pieniądze z naszego funduszu.

       ‘nadzór i kontrolę nad działalnością sołectwa w zakresie spraw finansowych sprawują organy gminy, do których ww ustawa zalicza radę oraz wójta (burmistrza, prezydenta miasta).’ Z tego zapisu wynika że to pytanie na które nie możemy dostać odpowiedzi w zasadzie możemy od razu skierować do gminy. Ale przyzwoitość nakazuje by dać najpierw szanse wyjaśnić tę sprawę sołtysowi lub radzie. Czekam zatem na wyjaśnienia. Temat ten przewija się już od kilku miesięcy a ze strony rady i sołtysa cisza. No chyba radni i sołtys czytają to forum, no bo niby jakie inne mogło by ich bardziej interesować. Dodatkowo był okres że na forum pokazywał się sam sołtys. Więc czekam na odpowiedź.

       Pozdrawiam.

       • Oczekuje Pan od innych kultury wypowiedzi, wiec prosze zaczac od siebie, bo niedlugo moze Pan zostac jedynym komentatorem na tym forum.
        Milego dnia!

        • Chodzi o tego Winetu ? Bo nic innego nie widzę w czym mógłbym Pana urazić. Ten Winetu to taki żarcik. prawdę mówiąc myślałem że na forum wszyscy akceptują troche luźniejszą formę. Ale przepraszam za ten zwrot.

      • o ile wiem ,to organa to rozstrzygneły.
       Atakujesz mnie za obrone osób których atakujesz, a sam nie pozwlasz napisać prawdy o zachowaniach twojej ulubienicy

       • Do mnie rozmawiasz ? Jeżeli tak to co organa rozstrzygnęły ? Bo nie wiem o co się rozchodzi.

 3. Wiochmen,
  Skąd to pytanie?
  Przecież jest napisane na co idą pieniądze w innych sołectwach.

 4. Kiedy wybory na Sołtysa? Bo coś tu zmienić trzeba

 5. 7000 za wieczorek seniora dla 25 osób to trochę sporo.

  MOże dofinansowanie/współtworzenie placu zabaw, który może pojawi się przy ogrodowej,

 6. ahaha o kur..a …. wieczorek seniora za 7k na 25 osób ? – przekret

  ps.zapraszam do mnie na grilla 25 szt. osob za 6k :)

  koncerty w parafii , dofinansowanie parafii…. super ile na lewo bierze proboszcz do podziału z Sołtysem…. ?

  Ja pierd. same przekrety…..

  • podaj adres

   • Dr.LuuBitch nie daj się sprowokować i nie podawaj adresu bo naślą na Ciebie nieznanych sprawców :)

 7. Członkowie Rady Sołeckiej:
  1. Elwira Dworak
  2. Felicja Drogowska
  3. Paweł Michalak
  4. Krzysztof Wojciechowski
  5. Marek Kloc
  6. Tadeusz Stańczuk – niedawno zmarł;
  7. Andrzej Bogdaniuk
  8. Elżbieta Gostkowska

  Należny wyjaśnić, że część radnych jest w radzie po raz kolejny, jak również nadmienić, że niektóre osoby są spokrewnione z panem sołtysem. Warto również dodać, że cześć z nich sporadycznie pojawia się na spotkaniach rady soleckiej. Wystarczy przejrzeć protokoły spotkań lub sprawdzić osobiście poprzez przybycie na takie spotkanie.

  • za informację dziękujemy. Te złośliwe komentarze nie potrzebne

   • aga@ inteligentny człowiek, potrafi odróżnić fakty od złośliwości. Z przykrością stwierdzam, że pani komentarze, są zwyczajnie durne i tylko robią zamieszanie wśród dyskutujących na tym forum osób. Niczego mądrego nie ma pani do powiedzenia, oprócz zarzucania każdemu złośliwości wobec sołtysa/starosty. Może naprawdę warto, aby rozważyła pani przejście na forum przeznaczone dla znacznie młodszych użytkowników i zajmujące się lżejszymi sprawami, – - takimi, które nie wymagają nadmiernego korzystania z mózgu. Myślenie wyraźnie nie jest pani mocna strona.

    • To pani jest złośliwa, zazdrostna i zawistna,. Może pani wyiaśni wszystkim czy w końcu panią pabito czy pani sobie to wymyśliła. Na koniec aby kogoś oceniać należy samemu być wporządku.

     • Aga przeginasz, zaraz zdejmę pasa, bo widzę że Twoi rodzice zaniedbali sprawę.
      A co z Twoją wcześniejszą deklaracją że forum to dla ciebie zabawa ? Brzydko się bawisz urwisie. Łapiesz się rozpaczliwie wszystkiego czym możesz dowalić. Jeżeli tak cie interesuje sprawa pobić to czy już udało ci się rozstrzygnąć sprawę bijatyki naszego sołtysa w Saharze ?
      http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=5535

     • Już dawno chciałem zadać to pytanie ale mi się zapomniało :
      Czy w związku z oczyszczeniem z zarzutów p. Krzysztofa (http://www.piaseczno24.net/news-sad-pobicia-nie-bylo,251.html) i przywróceniem go do pracy w gminie kolejna walka będzie transmitowana w systemie Pay-per-view czy na kanale ogólnodostępnym?

      • I tak to nasze piaseczyńskie piekiełko kwitnie. Komentujemy tekst Pani radnej na temat zgłaszania propozycji do budżetu sołectwa, która chce nas uaktywnić gdyż wykazuje że do tej pory budżet był rozdysponowywany niezgodnie z prawem i w dziwny sposób bez podawania szczegółowych informacji kto wziął kasę. A dyskusja zmienia kierunek na atak Pani radnej i osób które buntują przeciwko bezprawiu które u nas panuje. Gratuluję sołtysowi, że wychował sobie takie społeczeństwo obywatelskie .Nie jeden dyktator mógłby mu pozazdrościć. Toż to nawet nie trzeba oficjalnej cenzury wprowadzać. Ochotnicze Rezerwy Milicji Sołtysiej (ORMS) ze wszystkim sobie poradzą.

     • Jeśli tak bardzo interesują panią plotki, to polecam np. pudelek, super express, fakt, teleplotki, itp. Do wyboru do koloru. Miłej lektury. :)

 8. Coraz wyrażniej widać ,,kulturę ” u ciebie Ziutek .Napisz donos jeżeli masz rację lub poproś koleżankę.

  • patrzę i oczom nie wierzę. Ci co najbardziej atakują i pomawiają , chcą nam morale prawić. Panie Ziutek, pani radna trochę przyzwoitosci

  • Dziwię się,że ktoś taki jak Pani Aga w ogóle zabiera głos,nie mając absolutnie nic do powiedzenia.Czy naprawdę tak bardzo Pani nudzi się,że pisze Pani takie prymitywne bzdury?

   • wprowadzcie cenzurę

 9. witam
  jakby został przyznany teren przy ul Tenisowej to mozna by przeznaczyć pieniądze na plac zabaw. ale sprawa jakoś dziwnie ucichła. może ktoś z kolegów „królika” ma chęć na taką działeczkę ;-)

  • Z tego co pamiętam to burmistrz zobowiązał się do wyposażenia tej działki w odpowiedni sprzęt, jak tylko będzie uregulowana sprawa własności. Więc może dajmy mu się wykazać i niech sypnie groszem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*