Jozefoslaw24.pl

Budżet 2014

Od kilku tygodni na stronie urzędu widnieje projekt budżetu Gminy Piaseczno na 2014 rok. Omawiana wersja nie jest jeszcze ostateczna, niemniej ewentualne poprawki to już bardziej kosmetyka niż generalna zmiana kierunków inwestycji.

Dochody na poziomie 305 milionów złotych, wydatki 331 milionów złotych oraz zaskakujący deficyt 26 milionów.

W tym 2014 roku wyjątkowo, w stosunku do poprzednich, rosną także wydatki, generując wysoki bo ponad 26. milionowy deficyt wynikający z bardzo wysokiego poziomu planowanych przed wyborami inwestycji.

\\\ Po pierwsze edukacja

Tradycyjnie niemal połowę budżetu stanowią wydatki na edukację. Z kwoty aż 135 milionów nieco ponad 16 pochłoną zadania inwestycyjne, reszta to wydatki bieżące, czyli szeroko pojęte utrzymanie placówek jak i kadry, jednak to nie te kwoty budzą największe emocje.
Osiem milionów przeznaczono na „projekt rozbudowy szkoły w Zalesiu Górnym o budynek z przeznaczeniem na szkołę podstawową, modernizację istniejącego budynku z przeznaczeniem na gimnazjum w celu utworzenia Zespołu Szkół Publicznych plus termomodernizację”.

Ponad 6 milionów wydamy na projekt i budowę sali sportowej w zespole szkół publicznych w Józefosławiu. Około dziewięciu milionów będzie trzeba dołożyć w następnym budżecie, aby osiągnąć planowany termin zakończenia inwestycji w 2015 roku.

Równo milion złotych pochłonie „Koncepcja, projekt oraz budowa Centrum Edukacyjno-Multimedialnego (szkoła podstawowa i obiekty towarzyszące) w Piasecznie wraz z koncepcją zagospodarowania terenu targowiska.” W latach 2015-2017 wydamy na to zadanie jeszcze ponad 26 milionów złotych.

Za kwotę 700 tysięcy złotych dokończone zostaną prace przy Szkole Podstawowej nr 1.

Tylko 213 tysięcy wydamy na „Szkołę Podstawową Nr 2 w Zalesiu Dolnym – opracowanie koncepcji i projektu rozbudowy szkoły wraz z budową hali sportowej”.

W tym roku dokończymy tylko remont szkoły nr 1, pozostałe placówki będą mogły co najwyżej cieszyć się z przyjętych koncepcji. To zdecydowanie nie wystarczy, aby pomieścić kilkuset nowych uczniów.
Patrząc na kwoty, wydajemy całkiem sporo na inwestycje edukacyjne. Patrząc jednak na terminy, trzeba przyznać, że wszystkie te działania – w aspekcie nadchodzącej we wrześniu fali sześciolatków – są o rok spóźnione.

\\\ W ręce mieszkańców

Osławione hasło budżetu obywatelskiego, funkcjonujące od lat w wyobrażeniach czy marzeniach niektórych, nabrało z tegorocznym budżetem nieco realniejszego znaczenia. Działający od kilku lat Fundusz Sołecki pozwala, choć w zakresie rzędu 30 tysięcy złotych na miejscowość, decydować mieszkańcom o tym, jak i na co zostaną wydane pieniądze.

Tym razem głosu doczekała się też młodzież. Zamiast kryterium geograficznego, przyjęto kryterium wiekowe, zgodnie z którym młodzież z terenu gminy dostała możliwość wybrania kilku projektów, które będą zrealizowane przez miasto. Z jednej strony, to duży sukces
Młodzieżowej Rady Gminy i szansa na realizację inwestycji, które często był pomijane. Problem w tym, że to nie jedyna grupa społeczna czy wiekowa, która miałaby coś do powiedzenia odnośnie swoich potrzeb.
Być może warto, aby o najważniejsze inwestycje dla miasta zapytać przy tej okazji większą grupę mieszkańców, aby nikt nie czuł się „wyrzucony poza nawias”.

Krzysztof Dynowski

Przegląd Piaseczyński

Podoba ci się:

Komentarzy (3)

  1. gdzie infrastruktura J&J ? pytam się grzecznie ?

    • A ja odpowiadam, także jak zwykle grzecznie, że szczegółowy plan wydatków na J&J przekazałam Administratorowi już kilka dni temu. Myślę, że z publikacją czeka on na powrót wszystkich z dłuuuugiego weekendu. No, chyba, że są jeszcze jakieś inne powody, o których nie wiem…
      Pozdrawiam serdecznie i życzę nam wszystkim powodzenia w nowym roku.
      Hanna Krzyżewska, radna

  2. A i tak w kółko jeden HUK !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*