DKMS

Razem przeciwko białaczce

W ostatnią niedzielę sierpnia o godzinie 13:00 na Rynku w Piasecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – Miasteczko Zdrowia.

Mieszkańcy Piaseczna i okolic będą mogli zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego, dzięki przygotowanemu na tę okazję namiotowi pobrań, nad którym czuwać będą przeszkoleni wolontariusze.

Miasteczko Zdrowia to pomysł aktywnych mieszkanek Piaseczna, które należą do lokalnego Stowarzyszenia Polka Potrafi. Nad koordynowaniem eventu czuwa lokalna firma Something Special. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Służb Ratowniczych, a partnerem honorowym jest Centrum Kultury w Piasecznie.

Członkiniom Stowarzyszenia Polka Potafi.pl przyświeca idea wspólnej pracy, a także wiara, że rzeczywistości zawsze można zmienić na lepszą i bardziej przyjazną. Bliskie są im także inicjatywy lokalne, pomoc kobietom w różnej sytuacji życiowej, wspieranie przedsiębiorczości i samodzielności w biznesie.
Wiele członkiń Stowarzyszenia działa aktywnie na rzecz różnych fundacji i organizacji prozdrowotnych, prozwierzęcych oraz proekologicznych. W zgodzie ze swoją postawą, zdecydowały się na zorganizowanie zbiórki nowych dawców komórek macierzystych wraz z Fundacją DKMS, która działa na rzecz walki z białaczką.

Wszyscy, odwiedzający 31 sierpnia piaseczyński rynek, dowiedzą się więcej na temat walki z białaczką oraz metod jej leczenia.

Rejestracja w banku dawców szpiku to deklaracja uratowania komuś życia

Znalezienie „genetycznego bliźniaka” dla osoby chorej jest bardzo trudne. Im więcej osób zgłosi chęć pomocy, tym większa szansa na uratowanie komuś życia na całym świecie.

W Polsce zarejestrowanych jest już ponad 600 tys. dawców. Dlaczego ważne, żeby ta liczba wciąż rosła? – Im więcej zarejestrowanych dawców tym większa szansa, że znajdzie się osoba, która ma identyczny genotyp z tym, którego potrzebujemy. To jest tak zwana zgodność 10/10. Niestety znalezienie jej to prawdopodobieństwo 1:25000, a jeśli chory ma nietypowy kod DNA to nawet jeden do kilku milionów – mówi Mateusz Łachacz Młodszy Koordynator ds. Rekrutacji Dawców, Fundacja DKMS, Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.

Nie trzeba wiele, żeby być dawcą

Dawcą może być każda osoba ogólnie zdrowa, bez uzależnień, która ukończyła 18 lat, ale nie przekroczyła 55 roku życia i waży więcej niż 50 kilogramów. Należy jednak pamiętać, że rejestrując się w wieku 20 lat możemy otrzymać telefon z fundacji gdy mamy lat 40. Nasze zgłoszenie ważne jest do momentu, gdy ukończymy 60 rok życia.

- To musi być świadoma decyzja. Dawca musi wiedzieć, że rejestruje się dla wszystkich potrzebujących na całym świecie. Niedawno jedna z chorych osób w Polsce, pani Marzena, znalazła dawcę w Brazylii. I był to jej 100% genetyczny bliźniak! – opowiada Mateusz Łachacz.

Przeszczepu szpiku kostnego wymagają osoby, które cierpią na nowotwór krwi, czyli nowotwór, który atakuje samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. To może być białaczka, chłoniaki złośliwe, zespoły mieloproliferencyjne, nienowotworowe zespoły uszkodzeń szpiku, takie jak ciężka niedokrwistość aplastyczna, zaburzenia krwinek czerwonych i granulocytów, ciężkie, wrodzone niedobory odporności u dzieci. Na całym świecie co 4 minuty ktoś otrzymuje informację, że jest chory na raka krwi, a co 10 minut umiera z tego powodu. I tylko w jednej trzeciej przypadków udaje się znaleźć dawcę wśród kogoś z rodziny.

„Dla ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie”

Właśnie tyle trwa rejestracja na potencjalnego dawcę komórek macierzystych.
- Pobieramy wymaz z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka, pocierając specjalną pałeczką przez jedną minutę. Na podstawie tej próbki badany jest krótki odcinek, informacja kodu genetycznego, czyli tak zwane typowania antygenów HLA. Te dane trafiają do bazy ogólnoświatowej – wyjaśnia Koordynator ds. Rekrutacji Dawców. Gdy gdzieś na świecie chory będzie miał genotyp zbliżony od naszego, możemy spodziewać się telefonu i dalszych bardziej szczegółowych badań. Ideałem jest gdy nasz kod DNA jest identyczny z tym, który posiada chory. Jeśli zgodność jest mniejsza, wówczas lekarz i klinika decydują, czy może dojść do przeszczepu.

Ratując życie, nie narażamy własnego

Są dwie metody pobrania komórek macierzystych od dawcy: z krwi obwodowej i z talerza kości biodrowej. – Ludzie boją się, że ratując komuś życie narażamy własne, a to nieprawda. Często spotykam się również obawą, że szpik pobierany jest z rdzenia kręgowego. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę bycie dawcą nic nie kosztuje, to tylko nasz czas, a możemy dać komuś życie. W Polsce przez 5 lat działalności Fundacji udało się uratować około 1300 osób. Dlatego tak bardzo ważne są wszelkie akcje edukacyjne na ten temat – uważa Mateusz Łachacz.

„Właśnie taka idea nam przyświecała i zmotywowała do zorganizowania akcji. Obok możliwości pozyskania kolejnych dawców przede wszystkim edukacja i zwiększenie świadomości społecznej. Być może właśnie szpik oddany na zorganizowanym przez nas wydarzeniu uratuje jakieś ludzkie istnienie” – mówi Ewelina Pietrzak z Something Special.
„Jesteśmy ogromie zbudowane jak wiele osób odpowiedziało na nasz apel i zdecydowało nam się bezpłatnie pomóc, poświęcając swój wolny czas i energię. Bardzo im za to dziękujemy! Głęboko wierzymy, że wszystko co dajemy, kiedyś do nas wróci i to z podwójną mocą” – dodaje Katarzyna Jarzębowska ze Stowarzyszenia Polka Potrafi.pl

A jakie atrakcje czekają na Was w Miasteczku Zdrowia?

- pokazy ratownictwa medycznego, które poprowadzą doświadczeni ratownicy z Międzynarodowego Stowarzyszenia Służb Ratowniczych

- Piersi w SPA czyli jak samodzielnie badać piersi
- chustonoszenie jak prawidłowo wiązać chustę aby dziecko było bezpieczne pokaże doula Kama Papińska
- Talerz pokus zaprosi nas na swoje smaczne i zdrowe stoisko
Będzie można wziąć także udział w maratonie tańca brzuch, który poprowadzi Barbara Ilczuk.

A dla dzieci?

SZPITAL dla MISIÓW – prowadzony przez weterynarzy z Dobry Wet
Fantastyczne animacje dzięki AKADEMI ANIMATORA
sesje fotograficzne Positive Pictures by Paulina Bera
Gościem specjalnym będzie Kinga Gołębiewska – V-ce Mistrzyni Polski w kategorii Fitness.

Chcecie pomóc przy rejestracji dawców? Piszcie na adres Stowarzyszenia Polka Potrafi.pl Kontakt@StowarzyszeniePolkaPotrafi.pl lub Something Special biuro@somethingspecial.pl

Czekamy na Was!

Podoba ci się:

Możliwość komentowania jest wyłączona.