fot. Gmina Piaseczno

Nie taki PSZOK straszny + podziękowanie za innowacje w Józefosławiu

NIE TAKI PSZOK STRASZNY…czyli fakty i mity związane z budową Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Piasecznie przedstawia burmistrz Zdzisław Lis

Szanowni Mieszkańcy,

Zgodnie z wymogami ustawy „O utrzymaniu czystości i porządku w gminach” Gmina Piaseczno przystąpiła do działań związanych z budową Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). W związku z gorącą – jak się czasem wydaje celowo, a niepotrzebnie podsycaną – atmosferą wokół tego w gruncie rzeczy bardzo pozytywnego tematu, chciałbym przedstawić i przybliżyć Państwu planowaną inwestycję.

CZYM JEST, A CZYM NIE JEST PSZOK

PSZOK, to miejsce gdzie indywidualni mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać odpady nieobjęte standardową zbiórką, takie jak zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, zużyte baterie, akumulatory, świetlówki, opony, przeterminowane leki, popioły z palenisk domowych, chemikalia i opakowania po nich oraz odpady gabarytowe czyli np. stare meble lub odpady budowlane.

Standardowy PSZOK to plac, na którym znajduje się rampa dojazdowa oraz kilkanaście kontenerów i pojemników na poszczególne frakcje odpadów. W związku z niewielką skalą tego typu obiektów ruch samochodów ciężarowych obsługujących PSZOK nie stanowi uciążliwości dla otoczenia. Dowodem na to mogą być dane z obecnie funkcjonującego PSZOK-u przy ulicy Technicznej, gdzie częstotliwość wywozu zapełnionych przez mieszkańców kontenerów kształtuje się następująco: elektrośmieci – 1 raz na tydzień, plastiki – 6/7 razy na tydzień, akumulatory itd. – 1 raz na kwartał. Czyli średnio 1 ciężarówka dziennie. Jeśli chodzi o ruch generowany przez samych mieszkańców odwożących swoje odpady, jest to ruch praktycznie nieodczuwalny, bo jak często pozbywamy się starej pralki, akumulatora czy kanapy? Dodać należy, że w związku z podjętą przez Radę Miejską uchwałą, na mocy której od 1 września br. odpady zielone będą odbierane od mieszkańców w każdej ilości bezpośrednio z posesji, obciążenie PSZOKu i ruch generowany przez jego klientów i obsługę zmniejszy się do absolutnego minimum.

Przykłady tego typu obiektów z Polski i Europy pokazują, że nie są to obiekty w żaden sposób uciążliwe dla otoczenia. PSZOK NIE JEST ! – jak próbują wmawiać nam niektórzy – miejscem składowania odpadów odebranych przez operatorów od mieszkańców z posesji.

POTRZEBNY NAM WŁASNY I LEPSZY

Obecnie funkcjonujący PSZOK na ul. Technicznej (na terenie PUK- SITA) jest punktem tymczasowym, prowizorycznym (ze względu na brak rampy i możliwości dojazdu do kontenerów, korzystanie z niego dziś nie jest komfortowe). Umowa na prowadzenie punktu kończy się w 2015 roku.Własny, gminny PSZOK to nie tylko obowiązek ustawowy, ale też zapewnienie mieszkańcom stałego, nowoczesnego, estetycznego i przyjaznego punktu odbioru odpadów problemowych.

Założeniem jest, że dla wygody mieszkańców docelowo w Gminie Piaseczno powstać powinny dwa tego typu obiekty, obsługujące północną i południową część gminy. W tegorocznym budżecie Gminy zapisana została kwota na projektowanie i budowę pierwszego – dla północnej części Piaseczna. Konieczne było więc ustalenie dogodnej lokalizacji (ze względu na szczupłość miejsca oraz fakt, że nieruchomość należy do spółki PUK-SITA, teren obecnego PSZOK na ul. Technicznej nie wchodzi w rachubę).

Analizując pod tym kątem posiadane przez gminę nieruchomości pod uwagę brano: wielkość działki, miejscowy plan zagospodarowania, możliwości dojazdu oraz odległość od zabudowy mieszkaniowej.

LOKALIZACJA W TERENIE PRZEMYSŁOWYM

Po dokładnej analizie i przeglądzie należących do Gminy nieruchomości wybór padł na działkę 18/18 leżącą w Piasecznie na tyłach dawnego Polkoloru – pomiędzy ul. Energetyczną a torami kolejowymi (patrz załączona mapka). Działka, zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod produkcję i składy, tak jak zresztą cały otaczający ją olbrzymi teren leżący pomiędzy ulicami: Puławską, Energetyczną, Julianowską i Okulickiego.Tu chciałbym rozwiać obawy wyrażane przez mieszkańców Józefosławia. Nie jest niczyją intencją utrudnianie im życia i naruszanie ładu przestrzennego. Przeciwnie, dotychczasowe działania Gminy na tym terenie:

- rozbudowa szkoły
- pozyskanie terenu pod zieleń i rekreację
- utworzenie filii Centrum Kultury i biblioteki
- szeroko zakrojone prace odwodnieniowe

pokazują troskę Gminy o polepszenie warunków życia mieszkańców tej okolicy. Planowany PSZOK jest oddalony od Józefosławia i jego zabudowy mieszkaniowej o kilkaset metrów, oddzielony od niego ulicą Energetyczną, a dodatkowo i tak zasłonięty przed oczami mieszkańców istniejącą stacją elektroenergetyczną i olbrzymimi magazynami. Będąc na uboczu zabudowy mieszkaniowej jest jednocześnie bliski i łatwo dostępny. Nie powinien być więc traktowany jako utrudnienie, a przeciwnie ułatwienie życia. Jeśli chodzi o komunikację, której pogorszenia tak obawiają się mieszkańcy, to z przyczyn podanych wcześniej powstanie PSZOK nie generuje odczuwalnego wzrostu natężenia ruchu, a ruch tej niewielkiej ilości samochodów obsługujących PSZOK będzie skierowany w ulicę Energetyczną, jako najwygodniejszą. Dodatkowym argumentem za wskazaną lokalizacją jest fakt, że obecnie miejsce to jest zaniedbanym i niebezpiecznym nieużytkiem. Powstanie Punktu wraz z otaczającą go zielenią zagospodaruje i ucywilizuje ten teren. Dodatkowo wg założeń PSZOK ma pełnić funkcję edukacyjną – prowadzone będą tu zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu ekologii, ochrony środowiska i segregacji odpadów.

ROZWIĄZANIA KOMUNIKACYJNE

Oczywiste jest jednak, że niezależnie od działań związanych z projektowaniem i budową PSZOKu toczyć się muszą działania związane z usprawnieniem komunikacji w tym rejonie (w którym – na skutek błędnej i nieodpowiedzialnej polityki planistycznej Gminy w poprzednich latach – intensywna zabudowa nie poszła w parze z zapewnieniem mieszkańcom dobrej komunikacji i terenów publicznych przeznaczonych pod oświatę, rekreację, zieleń).

Niezbędne działania to:

1. Dalsza rozbudowa ulicy Energetycznej, gdzie przewiduje się poszerzenie ulicy Energetycznej na odcinku od ronda przy Fashion House – w pierwszym etapie do ul. Rubinowej, a w następnym do ronda z ul. Geodetów i Wilanowską (trwają negocjacje z podmiotami działającymi wzdłuż tej ulicy dotyczące ich udziału w przedsięwzięciu).

2. Przebudowa ulicy Geodetów wraz z rondem w miejscu newralgicznego skrzyżowania ulic Geodetów, Wilanowskiej i Energetycznej (z dodatkowym wyjazdem z PSZOK). Lada moment* ogłoszony zostanie przetarg na projekt tego zadania wraz z odwodnieniem.

Lada moment wg. Gminy Piaseczno (przyp. red.):

Przy Centrum Józefosław powstanie sygnalizacja i rondo

NOWOCZESNY, ESTETYCZNY, FUNKCJONALNY

Wracając do samego PSZOKu: powierzchnia działki przeznaczonej pod PSZOK to ok. 3000 m2. Planowany obiekt zostanie wykonany zgodnie z najlepszymi wzorcami, zaczerpniętymi z krajów o wysokich standardach ochrony środowiska oraz według sprawdzonych rozwiązań spełniających kryterium funkcjonalności obiektu i bezpieczeństwa jego użytkowników oraz pracowników. Wszystkie niezbędne urządzenia jak rampa, kontenery, pojemniki będą postawione na wygodnym placu manewrowym i otoczone zielenią. Planowany jest też lekki budynek techniczno/socjalny z salą umożliwiającą działalność edukacyjną.

Co istotne – oprócz wszystkich wcześniej wymienionych odpadów – w PSZOK będzie można zostawić także stare, ale działające urządzenia, sprzęt sportowy, meble, książki i tekstylia, które będą mogły być wykorzystane przez innych. Powtórzmy raz jeszcze, że wszystkie te odpady będą przetrzymywane w Punkcie tymczasowo, jedynie do momentu zapełnienia kontenerów, które będą na bieżąco opróżniane. PSZOK nie jest miejscem przeznaczonym do ich długotrwałego składowania i przechowywania!

W budżecie Gminy na rok 2014 zapisane zostały środki na projekt i budowę pierwszego PSZOKu. Do ogłoszonego w dniu 24 lipca br. przetargu zgłosiła się tylko jedna firma z ofertą opiewającą na 3,9mln zł. Jest to kwota wyższa niż zapisana na ten cel w budżecie, uznaliśmy ją za wygórowaną i przetarg został unieważniony. Jednocześnie wystąpiłem do Rady Miejskiej z wnioskiem o przyznanie dodatkowego miliona na ten cel. Jeśli – na najbliższej sesji – Rada podejmie stosowną uchwałę, pozwoli to rozpisać przetarg ponownie, z większą już szansą na jego pozytywne rozstrzygnięcie.

Mam nadzieję, że choć w części udało mi się przybliżyć Państwu planowane przedsięwzięcie. Na ewentualne uwagi i zapytania dotyczące tego tematu można uzyskać odpowiedź telefonicznie (22 736 29 88 lub 85), a także e-mailowo: go@piaseczno.eu

Ja także pozostaję do Państwa dyspozycji. Mój mail – burmistrz@piaseczno.eu

Wybory już 16 listopada, dlatego warto podziękować naszym włodarzom za :

Odwodnienie – ul. Wilanowska

Chodnik i ścieżkę rowerową – ul. Geodetów

Chodnik i ścieżkę rowerową – ul. Wilanowska

Chodnik i ścieżkę rowerową – ul. Julianowska

Powodów do podziękowań jest znacznie więcej, ale chyba szkoda na nie miejsca na serwerze.

Podoba ci się:

Komentarzy (17)

  1. Panie Lis – sam pomysl lokalizacji i sposób próby realizacji swiadczy bardzo zle o Pana dzialaniach.
    Piaseczno ma bardzo wiele terenów w których zlokalizowanie tego typu mówmy wprost -wysypiska nie bezie przeszkadalo okolicznym mieszkancom. Co za madra glowa wymyslila zeby robi to w takim miejscu!!!

  2. Gdzie się podziały słowa „nic o Was bez Was”, wypowiedziane przez burmistrza na spotkaniu z mieszkańcami Wólki Kozodawskiej, kiedy to tam chciano wybudować PSZOK?

    http://www.piaseczno4u.pl/z-prawa-i-z-lewa/item/45533-pszok-jednak-straszny?#.VARDWFe9eDs

  3. Nie wydaje mi się , że to złe miejsce. Teren jest teraz mocno zaniedbany, a to szansa na jego ucywilizowanie. Poza tym Pszok ma być nie przy samej geodetów, ale nieco dalej, co wydaje mi się bardzo istotne. Nie mylmy tez pojęć: to nie WYSYPISKO tylko PSZOK. Używajmy argumentów, ale nie demagogii. Najważniejsza sprawa to chyba czy PSZOK byłby uciążliwy dla osób mieszkających w okolicy (czyli dla tych po drugiej stronie Geodetów/za CH Józefosław, oraz po drugiej stronie Wilanowskiej).

    • Zapraszam do Konstancina – szczury w tamtym wypadku nie widzą różnicy pomiędzy PSZOKIEM a wysypiskiem

      • Może Burmistrz da radę wytłumaczyć szczurom różnicę pomiędzy nowoczesnym pszokiem a wysypiskiem i u nas tego nie będzie ?

        • Co tam szczury. Nie ma to jak darmowe inhalacje z oparów niezużytych farb i lakierów, elektrolitów akumulatorów, antycznej elektroniki opartej na kineskopach itp.

          O gwarantowanym spadku wartości okolicznych nieruchomości też wypada wspomnieć.
          Gminny ekonom najwyraźniej z liczyć nie umie, skoro projekt i budowę niedoszacował aż o 298% względem oferty wykonawcy. A gdzie rondo, za projekt którego gmina też niemało zapłaciła? Jak widać NIK będzie miała co robić w naszym magistracie…

  4. Kurier Południowy nr 29(541)2014/W1 informuje:
    ” Mieszkańcy sprzeciwiają się funkcjonowaniu Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów,znajdującego się na terenie bazy Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ul.Słowiczej” (Konstancin-Jeziorna)
    „…powoduje on LICZNE UCIĄŻLIWOŚCI – SMRÓD, BRÓD, HAŁAS CIĘŻARÓWEK I PRZYCIĄGA SZCZURY…”

  5. Za komunikacje – dziękuję bardzo.

  6. ojtam, zaraz szczury… przecież są ekologiczne…

    W Konstancinie jest co prawda trochę malkonentów, o czym poniżej:

    http://www.nadwisla.pl/index.php?pokaz=tekst&id=3315

    ale taki PSZOK już tam mają i nie wypada by Piaseczno było gorsze.

  7. a co z obiecanym spotkaniem z Burmistrzem w sprawie PSZOK?

  8. Panie Burmistrzu a kto tam będzie stał i pilnował co ludzie wyrzucają do tych kontenerów ? Jak przyjadę z jednym TV i kilkoma workami śmieci (odpadki jedzenia itp.) to kto mi zwróci uwagę ? Jeśli będą przyjeżdżały firmy i pozbywały się „niewygodnych” odpadów to kto będzie to kontrolował ? Będzie tam ktoś non-stop i pilnował kto i co wyrzuca ??
    Więc w takim wypadku pański PSZOK niczym nie różni się od zwykłego wysypiska.
    Oczywiście jeśli pojawią się szczury, karaluchy itp. obwiniani będą mieszkańcy że nie stosują się do zasad.
    Z tego co wiem to mieszkańcy J&J nie chcą PSZOK więc dla mieszkańców Piaseczna proszę znaleźć miejsce bliżej centrum Piaseczna abyście mieli bliżej (bo chyba o to chodzi). A mydlenie oczu o rozbudowie dróg itp. to naprawdę doby żart (głupiego prawoskrętu z wilanowskiej nie potraficie załatwić a co mówić o poszerzeniu Energetycznej i budowę ronda) – oczywiście później będą wytłumaczenia brak zgody właścicieli działek , brak funduszy itp.
    Dlatego na budowę PSZOK w tym miejscu mówimy NIE DZIĘKUJĘ !!

  9. Drodzy Sąsiedzi, nie doceniacie wzmożonej troski Pana Burmistrza.Jak informuje w swoim liście,obowiązkiem jest „zapewnienie mieszkańcom stałego,nowoczesnego,estetycznego i przyjaznego (ha,ha…) punktu odbioru odpadów problemowych.Założeniem jest,że dla WYGODY MIESZKAŃCÓW…” MUSI powstać PSZOK w okolicy Julianowa i Józefosławia. A dla wygody mieszkańców nie powinny już dawno być chodniki, ścieżki rowerowe,ronda, skwery, jezdnie porządnie oświetlone?
    Czy chodniki, ronda, sygnalizacja świetlna nie powinna być obowiązkiem pana burmistrza? Dla wygody mieszkańców…

    • Dokładnie, byli w tej Szwecji i widzieli tylko PSZOK’a. A ja się pytam : – czy w Szwecji nie zauważyliście chodników, ścieżek rowerowych, porządnych dróg, terenów zielonych ? Czy Nas od Szwecji odróżnia tylko brak PSZOK ? Ludzie otwórzcie oczy i zajmijcie się istotnymi problemami a na PSZOK poszukajcie innej lokalizacji (nie uszczęśliwiajcie nas na siłę !)

  10. Po wysłuchaniu prezentacji gminy na zebraniach wiejskich w Józefosławiu i Julianowie, proponuję, aby gmina rozważyła budowę PSZOK przy ul. Elektronicznej 4 (z dojazdem od ul. Okulickiego, działka jest na tyłach zajezdni PKS). Teren jest własnością Skarbu Państwa (Starostwa Powiatowego). Starostwo czasem bardziej przypomina biuro nieruchomości niż jednostkę realizującą zadania określone w statucie powiatu. Aby się o tym przekonać, wystarczy obejrzeć ogłoszenia na stronie http://www.piaseczno.pl. O problemach z wykorzystaniem działek powiatowych (Skarbu Państwa) przez gminę dużo napisać może pani radna Katarzyna Nowocin-Kowalczyk. Jako jeden z przykładów może podać, jak wyglądało „wyrwanie” od starostwa działki pod skwer przy ul. Tenisowej w Józefosławiu (na tyłach sklepu „Piotr i Paweł” przy ul. Geodetów). Podejście obu samorządów do działek, które są własnością Skarbu Państwa daleko odbiega od zasad normalnej współpracy na rzecz mieszkańców!

  11. Proszę zobaczyć jak to wygląda w Konstancinie, http://www.nadwisla.pl/index.php?pokaz=tekst&id=3315. Czy naprawdę burmistrz chce nam zrobić taki prezent!? Proszę zerknąć w specyfikację zamówienia w przedstawioną listę zbieranych odpadów niebezpiecznych: azbest, rtęć, olej, środki ochrony roślin I i II stopnia toksyczności, przeterminowane leki itd. Itd… !!! Gmina jest duża PSZOK powinien powstać z dala od nas i naszych dzieci !!!