fot. Tournmedica

Czy leczenie żylaków laserem jest skuteczne?

Żylaki dotyczą coraz większej grupy społeczeństwa. Na przeciw tym problemom medycyna opracowała szereg metod leczenia. Jednak specjaliści są zgodni, że w większości przypadków najlepsze efekty lecznicze można uzyskać dzięki wykorzystaniu metod laserowych.

Problem żylaków dotyka coraz większą liczbę nie tylko kobiet, ale i mężczyzn w różnym wieku. Dotyczy on bowiem aż 20 proc. populacji i z roku na rok procent ten wzrasta. Pojawiają się one najczęściej na kończynach dolnych, jednak mogą występować w innych miejscach (np. żylaki odbytu). Są to zmienione chorobowo, poszerzone i poskręcane odcinki naczyń krwionośnych – żył powierzchownych – które są wyczuwalne oraz widoczne pod skórą. Stanowią one bardzo poważny problem natury nie tylko estetycznej, ale również zdrowotnej, znacząco pogarszając komfort życia pacjentów.

Nieleczone żylaki zwykle prowadzą do stopniowego powiększania się chorych naczyń, co z kolei może prowadzić do wystąpienia różnego rodzaju powikłań np. trwałych obrzęków, zmian w strukturze skóry oraz tkanki podskórnej, a nawet do trudnych do wygojenia owrzodzeń. Dlatego ważna w tym przypadku jest profilaktyka oraz wizyty konsultacyjne u lekarza specjalisty. Należy zwrócić również uwagę na pojawiające się tzw. pajączki, które są zmienionymi chorobowo naczyniami włosowymi, są pierwszym objawem niewydolności lub problemów z układem krążenia. Co prawda nie stanowi to bezpośredniej przyczyny żylaków ale świadczy o podniesionym ryzyku wystąpienia żylaków.

Laserowe leczenie żylaków – nowoczesna skuteczna metoda?

W obecnej chwili medycyna oferuje wiele metod leczenia żylaków. Możemy wyróżnić tutaj metodę klasycznego strippingu czyli chirurgicznego usuwania zmienionych patologicznie żył przy użyciu skalpela, metod leczenia żylaków parą wodną, falami radiowymi itp. Różnią się one między sobą nie tylko techniką wykonania, ale również skutecznością.
Do dostępnych, najnowszych metod leczenia żylaków, zalicza się również metodę laserową – EVLT (z ang. Endo Venous Laser Treatment) polegającą na zamknięciu światła jednej z głównych żył układu powierzchownego kończyny dolnej na drodze tzw. termoablacji kontrolowanej, czyli za pomocą energii, która wydzielana jest przez światłowód laserowy, wprowadzony do zmienionego naczynia. W metodzie tej stosowane są różne długości fal jednak najczęstszą jest 1470 nm. Jak podaje lekarz specjalista – dr n. med. Bronisław Górski zajmujący się specjalistyczną chirurgiczną praktyką lekarską, dzięki zastosowaniu takiej długości fali lasera, metoda ta jest mało inwazyjna oraz nie ingeruje w tkanki wokół miejsca zmienionego chorobowo, co powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych, a także wybroczyn czy blizn pooperacyjnych do minimum. Energię laserową, głównie w postaci wysokiej temperatury, przekazuje się do krwi oraz ściany żylaka. Dzięki energii laserowej struktura ściany naczynia ulega nieodwracalnemu skurczeniu się. W wyniku operacji tą metodą naczynie zostaje trwale zamknięte, co znacząco zwiększa nie tylko bezpieczeństwo pacjenta, ale także skuteczność i trwałość uzyskanych efektów.

Różne metody leczenia mają różne wady i mogą nieść ze sobą różnego rodzaju powikłania. Dla przykładu w metodzie tradycyjnej, która polega na mechanicznym usunięciu żyły, lekarz specjalista wykonuje przynajmniej dwa nacięcia skóry przy użyciu skalpela, przez które chirurg podwiązuje chorą żyłę, by następnie ją usunąć. Operacja wykonywana tą techniką wymaga znieczulenia ogólnego lub przynajmniej przewodowego, może pozostawiać po sobie blizny i przede wszystkim wymaga od pacjenta wyłączenia się z codziennej aktywności na jakiś czas. Inna opcja, jaką jest zabieg skleroterapii, polega na wstrzyknięciu do chorego naczynia specjalnego leku. Specjalny roztwór leku powoduje uszkodzenia ściany żyły, które prowadzą do zwężenia się ich światła, a następnie całkowitego ich zamknięcia. Przepływ krwi ulega zatrzymaniu, a żyła zabliźnia się. Wprawdzie zabieg ten nie wymaga znieczulenia i jest mniej inwazyjny od metody tradycyjnej, jednak charakteryzuje się niższą skutecznością. Szczególnie w przypadku dużych naczyń i niestety czasem obserwuje się nawroty choroby. Tego typu wad czy powikłań nie obserwuje się w przypadku metody laserowego zamykania naczyń żylakowatych. Technika ta coraz częściej więc zastępuje stripping oraz inne metody, w szczególności w poważniejszych przypadkach.

Wysoka skuteczność oraz popularność EVLT jest przede wszystkim wynikiem połączenia maksymalnego bezpieczeństwa, minimalnej inwazyjności oraz trwałości. Podczas zabiegu lekarz za pomocą USG z badaniem dopplerowskim dokładnie bada raz jeszcze zmienione naczynie, w celu określenia rozmiaru naczynia oraz skali problemu. Pozwala to także na bardziej precyzyjne wykonanie zabiegu, co dodatkowo pozwala skutecznie zamknąć patologicznie zmienione naczynie w bezpieczny sposób. Ponadto, dzięki klinicznym obserwacjom w ciągu ostatnich lat udało się zoptymalizować wykorzystanie energii laserowej w wykonywanych zabiegach, co zaowocowało zwiększeniem ich bezpieczeństwa oraz skuteczności. Zaobserwowano również, że zmniejszenie czasu ekspozycji, powoduje zmniejszenie obrażeń zdrowych tkanek w otoczeniu zmienionych chorobowo żył. Badania te potwierdziły także, że EVLT z wykorzystaniem wyższej energia podczas wykonywania zabiegu wpływa na zamykanie się naczyń, co maksymalnie zwiększa efektywność zastosowanej terapii metodą laserową.

Podoba ci się:

Możliwość komentowania jest wyłączona.