Technicolor ul.Julianowska Józefosław

Gazy i pyły Technicoloru w normie – ekspertyza jakości powietrza w Józefosławiu

Mieszkańcy osiedli zlokalizowanych w obrębie ul. Wenus, Julianowskiej, Wilanowskiej, Cyraneczki od kilku lat skarżą się na nieprzyjemny chemiczny zapach unoszący się w powietrzu.

Postanowiliśmy spytać w Starostwie czy na pewno wszystko jest zgodne z obowiązującymi normami. Naczelnik wydziału Ochrony Środowiska uważa, że raport sporządzony w 2014 roku nie wykazał nieprawidłowości. W 2015 badań nie było. 4 września otrzymaliśmy poniższą odpowiedź.

W związku z zapytaniem z dnia 20 sierpnia 2015 roku, w sprawie wykonywanych ekspertyz norm jakości powietrza w Józefosławiu oraz, w sprawie spółki Technicolor Polska Sp. z o.o. informuję, że :

1. Decyzją Nr 55/2015 z dnia 16 lutego 2015 r. Straosta Piaseczyński udzielił spółce Technicolor Polska z siedzibą w Piasecznie, przy ul. Julianowska 65A, 05-500 Piaseczno, pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, dołączone były wyniki pomiarów zanieczyszczeń z instalacji, których skany w załączeniu przesyłam.

2. Decyzją Nr 19/2013 z dnia 28 stycznia 2013 r. zmienioną decyzją NR 135/2015 z dnia 12 maja 2015 r. Starosta Piaseczyński udzielił spółce Technicolor Polska z siedzibą w Piasecznie, przy ul. Julianowskiej 65A, 05-500 Piaseczno, pozwolenia na wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza z instalacji do produkcji płyt DVD zlokalizowanej na terenie zakładu, przy ul. Okulickiego 7/9. Do wniosku o wydanie pozwolenia na wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza dołączone zostało sprawozdanie z badań emisji zanieczyszczeń gazowych nr 122/2012, którego skan w załączeniu przesyłam.

3. Przy piśmie z dnia 1 października 2013 r. spółka Technicolor Polska przesłała do Starosty Piaseczyńskiego, sprawozdanie z badań emisji zanieczyszczeń gazowych nr 81/2013, dotyczące instalacji przy ul. Okulickiego w Piasecznie, którego skan w załączeniu przesyłam.

4. Przy piśmie z dnia 10 grudnia 2014 r. spółka Technicolor Polska przesłała do Starosty Piaseczyńskiego, sprawozdanie z badań emisji zanieczyszczeń gazowych nr 124/2014, dotyczące instalacji przy ul. Okulickiego, w Piasecznie, którego skan w załączeniu przesyłam.

Ponadto informuję, że w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz.U. z 2013 r. poz. 686 z póź. zm.) do zadań Inspekcji Ochrony Środowiska należy kontrola podmiotów korzystających ze środowiska w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r.

Prawo ochrony środowiska, w zakresie m.in. przestrzegania decyzji ustalających warunki korzystania ze środowiska, a zgodnie z 2 art. ust. 1 pkt 14 ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska do zadań Inspekcji należy również wykonywanie pomiarów wielkości emisji oraz poziomu substancji lub energii występujących w środowisku

mgr inż Leopold Śliwiński

Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska

Starostwo Powiatowe w Piasecznie

Raporty :

Raport z badań emisji pyłów i związków gazowych Technicolor 2012

Raport z badań emisji pyłów i związków gazowych Technicolor 2013

Raport z badań emisji pyłów i związków gazowych Technicolor 2014

Podoba ci się:

Komentarzy (20)

 1. Wszystko ładnie i pięknie ale czy nie warto od czasu do czasu sprawdzić tę samokontrolę fabryki. Może ważny jest czas przeprowadzonego badania. Emisja zanieczyszczeń może być zminna w czasie.

  • badania były robione w niedzielę o 23 po 48h przerw w produkcji :D

 2. I kto w to uwierzy ?

  • swieta prawda, nic dodac nic ujac, z taka praca tylko sie powiesic idzie, przykro mi to mowic ale chyba bardziej sie oplaca dawac na uboczu niz tam pracowac, nawet opinie na gowork wiele na to wskazuja, ze firma upadnie i bardzo dobrze!

 3. A w nocy mega wielki dym sie unosi, wypuszczane są wielkie ilości, widziałam np o 2 w nocy wychodząc z psem, czy wtedy zrobili badania ? zapewne nie. Zrobili w momencie wypuszczania małej ilości, a w nocy wypuszczają ogrom.

 4. To jakieś kuriozum. Mieszkańcy skarżą się teraz – w połowie 2015 a Starostwo mówi że wszystko jest OK bo ma badania z 2014 a dodatkowo skany sprawozdań z badań przeprowadzonych na zlecenie Technicolorw latach 2012 i 2013. Czy nasza władza ma może kalendarze w biurze ? lata 2012, 2013 i 2014 to już hitsoria – badania trzeba zrobić teraz, i to nocą kiedy nad Technicolorem widoczne są ogromne białe chmury dymów.

 5. Tylko że te badania są na obecność acetonu w tych gazach, a jak na mój nos to acetonem to nie śmierdzi tylko czymś innym. Więc może i aceton w normie, a co z resztą?

 6. Proste też wydaje mi się że kontrola powinna być totalnie niezależna – poza tym faktyczne w ostatnim czasie smród jest coraz większy przechodząc Julianowską w stronę carrefoura aż nie da się oddychać czasem. Potwierdzam zwiększone ilości kopcenia nocą. Teraz pytanie czy powinniśmy się martwic tym? Jakie możemy podjąć działania? Myślę szczególnie o naszych dzieciach które w okolicy spędzają najwięcej czasu – szkoła jest nieopodal.

  • powinniśmy,powinniśmy ,nie słyszałem że by jakikolwiek dym był zdrowy,a raczej całkowicie nieszkodliwy ,nawet ten z grilla jest
   nasze władze wszystko łykają jak pelikany,a najlepiej kasę

 7. te badania to jakieś kurwiozum!!!

 8. Bravo Nowy Starosta z PiS !!!

  Tak trzymać !
  Technicolor pachnie !

  Nawet nie zrobili wizji lokalnej i nie zlecili niezależnej ekspertyzy…

 9. maść!

 10. Zrobiłbym też ekspertyzę przy drukarni na Tenisowej obok placu zabaw. Często jak zawiewa to śmierdzi jakby chemią ze spalinami czy jakim takim świństwem. Raczej wdychanie tego do zdrowego nie należy. I o dziwo najczęściej śmierdzi w nocy nad samym ranem, lub w weekendy. Trochę to dziwne.

 11. W tych okolicach smrodzą dwie drukarnie, altmaster i coś technicolorze.
  Jest to zapach Solventu – farby drukarskiej do wydruków wielkoformatowych reklam.
  Zapachy bardzo czuć często późnym wieczorem na cyraneczki na przeciwko domu kultury/skrzyżowania.

 12. Fabryka istnieje 20lat. Technicolor funkcjonuje w tym obiekcie 12lat. Wasze psie bloczki stoja conajwyzej 10lat. Jak kupowaliscie klity w pseldo burzuazyjnych osiedlach na peryferiach Piaseczna ktore 10lat temu byly dzielnica przemyslowa to Wam nie przeszkadzalo? Do dzis zajace biegaja noca po Waszych podworkach. Tego ze zabraliscie dzikiej zwierzynie naturalne tereny ogradzajac siatka juz nie dostrzegacie?

  • poszedł,do budy,ale to już

 13. Ta sama sytuacja jak z niedomyjami na Okeciu. Pokupowali mieszkanka przy plycie lotniska i becza ze za glosno. Ale jaka okazja… Jak tanio… Nikt nie wnikal dlaczego. A teraz jakies roszczenia… Won na wies jak sie nie podoba.

  • Wasze psie bloczki? Niedomyjami? Won na wieś? Piotras, po pierwsze to jesteśmy już na wsi. A po drugie, co to za wyrażenia w ogóle?
   Chociaż w tym miejscu utrzymajmy jakiś poziom wypowiedzi, nawet jeśli się w czymś nie zgadzamy. W końcu prawdopodobnie jesteśmy sąsiadami z Józka.
   Ja mieszkam jakieś 300m na wschód w prostej linii od Technicoloru. Czasem zdarza mi się czuć wieczorem chemiczny zapach, coś jakby palonej gumy. Na szczęście rzadko i nie mam pewności czy to z Technicoloru.

 14. ale jeśli ktoś sprzedaje mieszkania na terenie X, to znaczy ma do tego prawo tj uzyskał zgodę na budowę itd . Jeśli zaś uzyskał zgodę, znaczy się teren nieśmierdzący był generalnie. A jeśli jednak śmierdzący – trzeba teraz alarmować. Zające, sarny proszę w to nie mieszać . Dostały odszkodowanie (są dokarmiane) .

  • Pomyłka! Nasze ” psie bloczki” stoją tu już (niektóre) od lat 18 -tu. A wtedy Was nie było, tylko fabryka tytoniu Camel. Owszem, pachniało, ale dość przyjemnie. Więc proszę nas, „nowych” mieszkańców nie obrażać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*