Józefosław fot. Bartosz Bilski

Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje

Urząd Lotnictwa Cywilnego rozpoczął kampanię informacyjną pod hasłem „Lataj z głową” dotyczącą zasad bezpiecznego latania bezzałogowymi statkami powietrznymi (dronami).

Bezzałogowe statki powietrzne, potocznie nazywane „dronami” cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. W Polsce również obserwujemy wzrost zainteresowania tymi urządzeniami. Zanim zdecydujemy się na latanie bezzałogowymi statkami powietrznymi warto dowiedzieć się, gdzie i jak możemy nimi latać bezpiecznie. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego ulotką informacyjną, która w przystępny sposób prezentuje podstawowe zasady sportowego i rekreacyjnego latania bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Jednak aby wykonywać loty „dronem” w sposób inny niż rekreacyjny i sportowy, należy:

posiadać świadectwo kwalifikacji, czyli dokument potwierdzający, że operator potrafi w sposób bezpieczny sterować takim urządzeniem,posiadać badania lotniczo-lekarskie,posiadać ubezpieczenie.

Wszystkie loty związane ze świadczeniem usług, takich jak np. wykonywanie zdjęć czy kręcenie filmów wymagają posiadania świadectwa kwalifikacji wydawanego przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego po zdaniu państwowego egzaminu praktycznego i teoretycznego.

Pomimo tego, że dostępne dziś na rynku urządzenia są coraz bardziej zaawansowane technicznie i coraz prostsze w obsłudze, to nadal są to maszyny, które z wielu różnych względów mogą zawieść. Dlatego niezmiernie ważne jest odpowiedzialne podejście do latania, nawet w przypadku niedużego urządzenia, które waży zaledwie 1,5 kg i bardziej przypomina zabawkę, niż statek powietrzny. Świadomość ewentualnych zagrożeń przełoży się niewątpliwie na bardziej komfortowe i świadome latanie.

Warto pamiętać, że latanie bezzałogowymi statkami powietrznymi bezpośrednio nad ludźmi stanowi dla nich potencjalne zagrożenie, nawet w przypadku niewielkich urządzeń i zdecydowanie nie należy w ten sposób latać. Dlatego do każdego lotu należy podejść odpowiedzialnie. Przed pierwszym uruchomieniem bezzałogowego statku powietrznego, warto zapoznać się z instrukcją obsługi sprzętu oraz poprosić kogoś doświadczonego o pomoc w uzyskaniu informacji, gdzie można latać bezpiecznie. Gdy już czujemy się przygotowani do pierwszego lotu trzeba pamiętać o podstawowych zasadach, które pozwolą cieszyć się bezpieczną zabawą – nie latajmy nad ludźmi, zwierzętami, budynkami, czy mieniem, które może zostać uszkodzone w przypadku awarii urządzenia. Przede wszystkim jednak stawiajmy na pierwszym miejscu zdrowy rozsądek. W przypadku, gdy bezzałogowym statkiem powietrznym będzie latać dziecko pamiętajmy, aby lot odbywał się pod kontrolą dorosłego.

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego (kliknij po więcej informacji)

Podoba ci się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*