Las Kabacki

Uwaga ! Od jutra akcja szczepienia lisów w Lesie Kabackim

W dniach 15 – 25 września 2015 r. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przeprowadzi akcję szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

Szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki na terenie województwa mazowieckiego (w tym Las Kabacki). Nie wolno dotykać preparatu – ten z zapachem człowieka nie zostanie podjęty przez zwierzęta. Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki zwierzęta domowe należy prowadzać na smyczy lub trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Szczepienie wykonuje się preparatem umieszczonym we wnętrzu przynęty w kształcie brunatno-zielonego krążka o zapachu rybnym. W województwie mazowieckim szczepionka będzie zrzucana w ilości 20 dawek na 1 km2, z wyjątkiem wschodniej części powiatu łosickiego gdzie zrzuconych będzie 25 dawek na 1 km2 ze względu na znajdującą się tam strefę buforową (brak szczepień przeciwko wściekliźnie za wschodnią granicą Polski). Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Każdy, kto przypadkiem będzie miał styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić do weterynarza.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

Źródło: Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii

Podoba ci się:

Komentarzy (1)

  1. a burmistrz szczepił się ? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*