Urząd Rady Miasta i Gminy Piaseczno

3,300 rodzin uprawnionych do odbioru świadczeń 500+

Choć Ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci nie została jeszcze przyjęta przez Sejm, Gmina Piaseczno rozpoczęła już przygotowania do realizacji programu Rodzina 500 +.

Po przyjęciu ustawy przez Sejm samorządy będą miały miesiąc na wdrożenie rządowego programu, dlatego Gmina Piaseczno już rozpoczęła przygotowania do realizacji tego projektu. Temat Rodziny 500+ został szeroko omówiony na spotkaniu kierownictwa urzędu, które odbyło się w czwartek 4 lutego 2016 r. Podczas rozmów zapadły pierwsze dyspozycje. Ustalono, iż świadczenie wychowawcze będzie obsługiwane przez Wydział Świadczeń Społecznych. W projekcie ustawy przewidziano dodatkowe 2% prowizji od kwoty przeznaczonej do wypłaty świadczeń na obsługę programu Rodzina 500+, jednak na dzień dzisiejszy trudno oszacować, czy kwota ta będzie wystarczająca do pokrycia kosztów wynagrodzeń, przygotowania stanowisk pracy oraz innych kosztów stałych.

W naszej gminie konieczne będzie zatrudnienie czterech pracowników, niezbędnych do obsługi nowego systemu. Na spotkaniu kierownictwa omawiano także wstępne lokalizacje punktów, w których będzie można składać wnioski oraz zasięgnąć porady. Pani Ewa Faliszewska naczelnik Wydziału Świadczeń Społecznych, który odpowiadał będzie za realizację programu, odbyła natomiast konsultacje z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietą Rafalską.

Na podstawie danych przekazanych przez rząd oszacowano, iż można spodziewać się, że ok. 3 300 rodzin zamieszkałych w Gminie Piaseczno złoży wnioski o świadczenia w ramach programu Rodzina 500+. Jednak prawdziwą liczbę uprawnionych do świadczeń będzie można określić dopiero w trakcie funkcjonowania programu, bowiem nie wszyscy zamieszkujący w naszej gminie są w niej zameldowani. Wnioski o przyznanie świadczeń z programu będzie można składać osobiście, za pośrednictwem poczty lub elektronicznie. Aby otrzymać świadczenie z dniem 1 kwietnia, rodzina będzie musiała zadbać, aby jej wniosek wpłynął do urzędu najpóźniej do końca czerwca, bowiem, jak zakłada projekt, jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy od momentu startu programu, rodzice dostaną wyrównanie wstecz.

O dalszych podjętych w temacie decyzjach i rozwiązaniach będziemy Państwa informować na bieżąco poprzez stronę internetową Piaseczno.eu.

Źródło: Gmina Piaseczno

Podoba ci się:

Komentarzy (5)

 1. Niech wsadzą sobie to 500 pln gdzieś. Mam jedno dziecko, zabierają mi 1/3 pensji na składki, NFZ, podatki itp; hipoteke która kosztuje mnie połowę wynagrodzenia i nie dostane na mojego syna ani złotówki, a znajomy zarabia więcej ode mnie, nie mają kredytu na mieszkanie bo mają „komunalne” i dostaną 1000 PLN na dwoje dzieci – bo jest zarejestrowany jako bezrobotny… Polska bardzo sprawiedliwy kraj – Jaruś o to zadbał…

  • Tu trzeba patrzeć trochę szerzej…

   • Oczywiście – zgadzam się z Tobą. Podałem tylko mój przykład – jak sądzę takich jest mnóstwo (patrz własne działalności z odprowadzanym małym zusem, praca na czarno). Dlatego uważam że ten system jest bardzo niesprawiedliwy. Niech zaczną od obniżenia VATU na towary dla dzieci (pampersy, kaszki, ubranka, wózki) – tu by zyskali WSZYSCY rodzice a nie tylko część, tym bardziej że na ten program będzie płacił każdy ze swojej kieszeni – droższa obsługa kont bankowych, przelewów oraz wyższe ceny w sklepach – podatek bankowy i handlowy który to PIS wprowadza…

  • Trzeba będzie mocno uważać i kombinować żeby nie zarobić o 1 zł za dużo,
   bo zabiorą 500 zł.

   Myślę że sporo ludzi zdecyduje się na fikcyjne rozwody itp.

   • PS. też uważam że lepsze byłyby ulgi w VAT na produkty dla dzieci,
    duża kwota wolna od podatku, oraz liczenie dzieci jako „osoby/ludzi”
    przy wspólnym rozliczeniu, oraz likwidacja tego burdelu z 10 sposobami
    zatrudnienia i liczenia podatków.

    PO miała to w programie, ale dlaczego dopiero na 2 miesiące przed
    wyborami (a rządzili przez 8 lat)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*