Biblioteka w Józefosławiu

Projekt „Zdrowa mama, zdrowe dziecko” będzie realizowany w bibliotece w Józefosławiu

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno uzyskała dofinansowanie w IV edycji konkursu grantowego edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” organizowanego przez Fundację NUTRICIA oraz Federację Polskich Banków Żywności. Projekt „Zdrowa mama, zdrowe dziecko” będzie realizowany w Filii Biblioteki w Józefosławiu.

Projekt skierowany jest do kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, rodziców, przyszłych rodziców, dziadków i opiekunów dzieci do 1. roku życia. Informacje adresujemy również do pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, z których korzystają rodzice i opiekunowie dzieci do pierwszego roku życia oraz młode małżeństwa planujące jeszcze potomstwo.

Celem projektu jest promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Pragniemy zwrócić uwagę na urozmaiconą dietę, odpowiednią w pełnowartościowe produkty, bogate w niezbędne składniki odżywcze oraz na optymalną liczbę posiłków i regularność ich spożywania. Chcemy uświadomić, że dobre nawyki żywieniowe kształtują się już podczas ciąży i w pierwszych latach życia dziecka, co wpływa na jego zdrowie teraz i w przyszłości. Celem projektu jest również zwiększenie świadomości i wiedzy na temat wartości mleka kobiecego. Chcemy także zapoznać uczestników z programem „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.

Podczas projektu zrealizujemy pięć warsztatów edukacyjnych przekazując praktyczną wiedzę na temat najnowszych zaleceń żywieniowych o tematyce: prawidłowe żywienie podczas ciąży, dieta mamy karmiącej, dlaczego warto karmić piersią, zbilansowana dieta dziecka, rozszerzanie diety dziecka. Warsztaty będą przeprowadzone według „6 złotych zasad zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych dni”. Podczas warsztatów dla dorosłych będzie zapewniona opieka dla dzieci uczestników w formie zajęć o zdrowym żywieniu. W czerwcu będziemy uczestniczyć w Pikniku dla Mieszkańców Józefosławia, podczas którego przeprowadzimy pokaz kulinarny. Następnie w Bibliotece odbędą się warsztaty kulinarne dla dorosłych oraz dla dzieci. Podczas warsztatów będziemy promować zdrową żywność w formie poczęstunku, a także dostępne w Bibliotece książki na temat zdrowego odżywiania i prawidłowych nawyków żywieniowych. Z pokazu oraz warsztatów kulinarnych powstanie e-book – broszurka z przepisami oraz 6 złotymi zasadami zdrowego odżywiania opracowanymi przez eksperta żywieniowego. Będzie on dostępny za darmo na stronie Biblioteki.

Projekt realizowany jest w ramach konkursu grantowego edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, poświęconego edukacji żywieniowej kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz rodziców dzieci w pierwszym roku życia. Szczegółowa wiedza na ten temat i przydatne narzędzia dla rodziców dostępne są na stronie www.1000dni.pl.

źródło: Biblioteka Publiczna Piaseczno

Podoba ci się:

Komentarzy (2)

  1. „NUTRICIA jest liderem rynku żywności dla niemowląt i dzieci w Polsce. Jest członkiem Grupy Danone: Bebilon, Bebiko, Bobovita, Żywiec, Actimel, Danio, Milupa i inne”

    Lokowanie produktów pełnych zagęszczaczy i cukru gwarantowane.
    To tak w kwestii zrowego żywienia.

    • Uczestniczyłem kiedyś w podobnym programie i mimo sponsorowania przez daną firmę nie było lokowania produktu. Proponuję zapoznać się najpierw z tematyką warsztatów. Tam będzie też o żywności bio. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*