Sołectwo Józefosław

Wybory na Sołtysa Józefosławia – trochę informacji związanych z kandydatem.. jedynym ?

W piątek 8 kwietnia do Sołtysa i Rady Sołeckiej wpłynął wniosek od mieszkańców dot. zmiany terminu wyborów ze względu na weekend majowy i związane nim wyjazdy mieszkańców Józefosławia, a co za tym idzie niską frekwencję.

W poniedziałek 11 kwietnia wniosek został przesłany do Burmistrza, we środę (13 kwietnia) p. Sołtys otrzymał odpowiedź od p. Burmistrza, że przesuniecie terminu na tym etapie nie jest możliwe, ze względu na to, że został on już ogłoszony w wielu mediach i zmiana spowodowałaby duże zamieszanie. Ponadto z doświadczeń Gminy wynika, że frekwencja na zebraniach wyborczych w Józefosławiu nie przekracza ok. 150 osób, co przy populacji ok. 10.000 osób nie spowoduje niemożności przeprowadzenia wyborów.

Dodatkowo we wniosku mieszkańcy pytali o możliwość udzielenia pełnomocnictwa do głosowania w swoim imieniu w razie nieobecności oraz czy kandydaci na sołtysów i członkow rady sołeckiej muszą być obecni na zebraniu – te pytania również zostały wysłane do Gminy, obecnie czekamy na odpowiedź.
Po otrzymaniu wiążącej informacji – opublikujemy je na stronie.

Jak przebiegają takie wybory?

Odbywają się podczas Zebrania Wiejskiego, które jest wyjątkowo zwoływane przez Burmistrza lub Wójta (normalnie należy to do kompetencji sołtysa), także Burmistrz lub Wójt powołują Przewodniczącego Zebrania. W Zebraniu Wiejskim wyborczym mogą uczestniczyć wszyscy pełnoletni mieszkańcy sołectwa, którzy stale w nim zamieszkują (nie ma obowiązku bycia zameldowanym). Uczestnicy podpisują się na liście gdzie podają imię , nazwisko oraz miejsce zamieszkania, czym potwierdzają (na zasadzie oświadczenia), że dane sołectwo jest miejscem ich stałego pobytu.

Aby wybory były ważne w Zebraniu musi uczestniczyć 1/5 uprawnionych do głosowania. To jest oczywiście trudne do osiągnięcia, zwłaszcza w dużych sołectwach, np. w Józefosławiu czy Mysiadle. Aby nie paraliżować wyborów, istnieje możliwość zwołania Zebrania w II terminie, gdzie nie ma tego wymogu. Zwykle II termin jest wyznaczany tego samego dnia 15 min. po I terminie.

Kandydatów na sołtysów zgłasza się podczas samego Zebrania (może to zrobić tylko jedna osoba, nie ma potrzeby zbierania głosów poparcia dla danego kandydata). Zgłoszeni kandydaci, po wyrażeniu zgody na kandydowanie, są wpisywani na karty do głosowania. Następnie mieszkańcy głosują na swojego kandydata – głosowanie jest tajne. Liczenie głosów oraz ogłoszenie wyników odbywa się na tym samym zebraniu, odpowiedzialna za to jest Komisja powoływana wśród uczestników zebrania na początku zebrania.

Po wyborze sołtysa następują wybory nowych członków rady sołeckiej na takiej samej zasadzie (czyli zgłaszanie kandydatów i głosowanie). Rady sołeckie liczą zwykle od 4-8 osób w zależności od sołectwa.

Źródło: Sołectwo Józefosław

Niestety na stronie Rady Sołeckiej nie ma informacji o tym, czy obecny wieloletni Sołtys Józefosławia Jan Adam Dąbek będzie miał w wyborach jakiegoś kontrkandydata.

Lokalna prasa (wybrane artykuły) o Sołtysie Janie Adamie Dąbku:

Piaseczyński starosta nielegalny ? – źródło Piaseczno24

Problemy ze zdrowiem i pominięty obrońca – źródło Kurier Południowy

Starosta Jan Dąbek skazany – źródło Kurier Południowy

Sylwestrowa bijatyka -źródło Kurier Południowy

Umowa na pustakach starosta niewinny – źródło Kurier Południowy

Sołtys uniewiniony źródło Kurier Południowy

Starosta miał stanąć przed sądem. Wyjechał do Chin – gazeta.pl

Kosmiczny Józefosław – relacja ze spotkania z Sołtysem i Burmistrzem

List otwarty do wojewody w sprawie absurdów z Józefosławia

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w Starostwie Powiatowym w Piasecznie

Piaseczno nadal pod lupą

Kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego w starostwie nie wykazała uchybień

Sołtys Józefosławia trenował z mistrzem kickboxingu

Apel Starosty/Sołtysa do podatników

Rada Sołecka Józefosławia. Wywiad z sołtysem Janem A. Dąbkiem

Jan Dąbek nie dostał się do rady powiatu piaseczyńskiego – wyniki wyborów !

Sołtys Józefosławia Jan Dąbek został zastępcą Wójta

Sołtys Józefosławia proponuje Burmistrzowi inną lokalizację dla Punktu Selektywego Zbierania Odpadów Komunalnych

Sprawozdania z zebrań Rady Sołeckiej Józefosławia

Podoba ci się:

Komentarzy (16)

 1. Zamiast wklejać info linki o kontrolach starostwa które nic nie wykazały, i o sprawach w których został uniewinniony proponowałbym wkleić informację:
  - o zatrzymaniu Łukasza K. który tworzył Platformę Obywatelską w naszym regionie,
  - o Staroście Ołdakowskim który po objęciu funkcji po p. Dąbku zdjął fundusze na rozbudowę ul. Cyraneczki,
  - o tym jak ładnie nasi radni z PO głosowali w sprawie PSZOK nie widząc w tym nic złego dla okolicy,
  - o tym jak ponownie nasi radni z PO ładnie głosowali za rozbudową Auchan,
  - o tym jak gmina nie może poradzić sobie już 2 rok z dokończeniem budowy skrzyżowania ul. Julianowska/Cyraneczki a nie ma na co już zgonić bo starostą nie jest już p. Dąbek
  I na koniec o tym iż jako jedyny obecny sołtys wystąpił po stronie mieszkańców w sprawie PSZOK, jak i wielu wielu innych sprawach.

 2. Nie jako jedyny. Była radna pani Katarzyna Nowocin-Kowalczyk również wystąpiła po stronie mieszkańców. I podobnie jak pan sołtys, zaproponowała inną, konkretną lokalizację lub alternatywnie inne rozwiązanie, np. modernizacje obecnie istniejącego PSZOK-u przy ul. Technicznej.

 3. A co ma do powiedzenia BYŁA radna? Jest teraz zwykłym mieszkańcem, a właściwie nawet tym nie jest, bo siedzi gdzieś w USA.

  • O co ci chodzi? Występowała, kiedy była radną i kiedy temat zaczął być aktualny. Ktoś napisał, że p. Dabek był jedyny, więc sprostowałem, że nie był jedyny. Pani radna Katarzyna NK tez publicznie stawała w tej sprawie po stronie mieszkańców i to wcześniej niż zrobił to pan sołtys. A co robią obecni radni? Przyklaskują wszystkim głupotom, które nie przysłużą się JJ.

   • Krzysiek Palak z Kwadratowej też był przeciw PSZOK.

   • Przypominam że Pani „nowa sołtysowa” jest z kółka różańcowego radnych…

 4. Sołtys to funkcja spoleczna.
  Trzeba poświęcać swój wolny czas.
  Powinniśmy podziekować Dąbkowi ,że mu się chce.

 5. Podziękować na zawsze, każdy będzie lepszy od obecnego!!!! Dosyć kółka wzajemnej adoracji i wyciągania kasy za działki, lokale i co się da jeszcze. NIE dla ciągłego blokowania rozbudowy infrastruktury – (pętla autobusowa, chodniki, skrzyżowanie z Cyraneczki, Pszok). NIE dla prywaty.

  • Możesz Dąbkowi buty czyścić…

  • Nie, dla Pana p. ojcze redaktorze Sut- vel obserwator ;-) A kto Wam bezpłatnie użyczył miejsce pod ławeczki? Pomawiać Pan może ale swoje kółko wzajemnej adoracji. Zresztą i Pan tak już to robi ;) Ci którzy nie myślą jak Pan są źli, niedobrzy… Sam hejt z Pana ust płynie! Żal! Zazdrość Pana zżera i tyle!

 6. słomę z nich wyjmować?

  • Nie, dla Pana p. ojcze redaktorze Sut- vel obserwator ;-) A kto Wam bezpłatnie użyczył miejsce pod ławeczki? Pomawiać Pan może ale swoje kółko wzajemnej adoracji. Zresztą i Pan tak już to robi ;) Ci którzy nie myślą jak Pan są źli, niedobrzy… Sam hejt z Pana ust płynie! Żal! Zazdrość Pana zżera i tyle!

 7. OBSERWATORZE, nie wiem czy Pan wie ale mieszkamy na wsi i tutaj nie jednej osobie słoma z butów wystaje.. muszę Panu zwrócić uwagę, że to wcale nie jest dla tych osób zjawisko negatywne. Zdecydowanie więcej sprowadziło się tutaj (nie twierdzę, że wszyscy) buraczanych chamów pod przykrywką mieszczuchów i przydałoby im się trochę tej słomy w buty wsadzić. To, że przyjechał Pan tutaj za pracą, kupił mieszkanie w kredycie, samochód na kredyt, kupuje gadżety czy ciuchy kartą kredytową i z zewnątrz wydaje się Panu, że wygląda Pan jak PAN, nie oznacza to wcale, że jest Pan lepszy od starych mieszkańców naszej wsi i naszej słomy, którą tak na prawdę zmienił napływ nowych mieszkańców, których skusiły ceny najtańszych mieszkań w najbliższej okolicy Warszawy. Życzę Panu, więcej słomy w butach i roboty.

  • obserwator – wiesz że ciebie po Twoim IP można zidentyfikować? ;) Nie oczerniaj jeśli nie masz podstaw !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*