Szkoła Józefosław

Rząd zapowiada likwidację gimnazjów – jakie będą skutki reformy dla Piaseczna i okolic ?

W Gminie Piaseczno funkcjonują 4 szkoły podstawowe, 6 zespołów (szkoła podstawowa + gimnazjum) oraz 2 samodzielne gimnazja ( Gimnazjum nr 1 przy ul. Sikorskiego i Gimnazjum nr 2 przy Alei Kalin). Łącznie do 8 piaseczyńskich gimnazjów w roku szkolnym 2015/2016 uczęszczało 2157 uczniów.

Zapowiedzi Ministerstwa Oświaty o planowanej likwidacji gimnazjów stawiają samorządy gminne przed trudnymi decyzjami dotyczącymi organizacji nauki. A samorząd piaseczyński dodatkowo przed koniecznością ponownego przeanalizowania decyzji o budowie nowej szkoły. Z prostych obliczeń opartych na danych demograficznych wynika, że w Gminie Piaseczno po wprowadzeniu zmiany ubędzie około 1000 uczniów.

Przypomnijmy, że ze względu na duże obłożenie Szkoły Podstawowej nr 5, budowa nowej szkoły, czyli CEM-u od kilku lat stanowi priorytetowe zadanie Gminy. Zadanie któremu podporządkowano wiele kolejnych budżetów. Przeprowadzono cały szereg kosztownych i czasochłonnych działań takich jak: poprzedzone trudnymi negocjacjami wykupy prywatnych gruntów, zmiana zapisów Studium i planów zagospodarowania, wykonano koncepcję i projekt. Obecnie trwa procedura przetargowa na budowę – jej rozstrzygniecie będzie jednak uzależnione od ostatecznej decyzji w sprawie tej inwestycji.

Zapowiedziana w ostatnich dniach zmiana modelu nauczania znacząco wpłynie na kierunek polityki oświatowej i plany Gminy. Jesteśmy w trakcie ponownej analizy danych demograficznych, które w zestawieniu ze zmienionymi wymogami ustawowymi, możliwościami istniejącej bazy oraz symulacją możliwych zmian w obwodach szkolnych odpowiedzą na pytanie czy budowa CEM-u w zaplanowanym kształcie ma dalszy sens.

A jeśli nie, to co? Przed nami pytanie, czy i w jakim kierunku zmienić projekt i funkcje budynku, aby maksymalnie i z największym pożytkiem dla mieszkańców wykorzystać zdobyty nakładem olbrzymich starań i kosztów teren. Potrzeb takich jak centrum multimedialne, sala widowiskowa, nowy basen, hala sportowa i inne jest wciąż bardzo wiele. Trzeba tylko zmienić kierunek myślenia i działania.

Jakakolwiek decyzja zapadnie, nie będzie dla samorządu łatwa i będzie wymagała odwagi. Rezygnacja z zamierzenia – ze względu na zaawansowanie inwestycji i oczekiwania mieszkańców. Jej kontynuacja – ze względu na olbrzymie, sięgające kilkudziesięciu milionów nakłady, których spłata obciąży budżet gminy na wiele lat, a których zasadność staje się w tym momencie pod znakiem zapytania.

Źródło: Gmina Piaseczno

Podoba ci się:

Komentarzy (4)

 1. Przecież ilość dzieci tych co jest nie zmieni się tzn. podstawowa + gimnazjum .
  W zespołach szkół ubędzie 1 rocznik ( 8 zamiast 9) – będzie luźniej . Później tłoczno w LO będzie. Jedyna nadzieja ze może więcej młodzieży pójść do technikum i zwolnią się miejsca w LO i to akurat zrobi miejsce pod 4-letnie LO (wcześniej 3 letnie).

  • 8 zamiast 9, oznacza że uczniów będzie o 12% mniej.

   To bardzo dużo, i wydaje mi się że
   CEM traci rację bytu.

   Owszem, uczniowie przeniosą się do LO, techników itp.
   Ale te szkoły nie są utrzymywane przez gminy.

   Większość moich znajomych z J&J wysyła dzieci do warszawskich LO.

 2. To Pajdokracja !

 3. Doinwestować istniejące szkoły!
  Nie dla gigantomanii.
  A działkę można zawsze sprzedać/wydzierżawić.

  Za 40 mln można wybudować cztery 25m baseny,
  w różnych punktach gminy.
  W tym jeden w Józefosławiu ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*