Las Kabacki

Las Kabacki ’44 : Ludzi pomordowanych przez Hitlerowców upamiętniają dwie zbiorowe mogiły i jedna pojedyncza

W okresie okupacji niemieckiej Las Kabacki był świadkiem wielu mordów na ludności cywilnej jak i na partyzantach. Według źródeł historycznych w latach 1939-1944 na terenach lasu zginęło 150 osób.

Ludzi pomordowanych przez Hitlerowców upamiętniają dwie zbiorowe mogiły i jedna pojedyncza, w której pochowano ciało nieznanego partyzanta. W latach 1943-44 Las Kabacki był terenem ćwiczebnym dla oddziałów podchorążówek AK.

W okresie powstania warszawskiego w Lesie Kabackim stacjonowały i odbierały broń zrzutową dwa 350 osobowe bataliony partyzanckie pod dowództwem Mieczysława „Grzymały” Sokołowskiego.

„Las Kabacki był miejscem schronienia (..) dla partyzantów-powstańców przedzierających się z Lasów Chojnowskich do Wilanowa.

Podczas Powstania Las Kabacki stanowił niezwykle ważną rolę, ponieważ w nim względnie bezpiecznie ukrywali się Powstańcy. Tutaj także organizowano zrzuty, dzięki czemu możliwe było dozbrojenie słabo uzbrojonych oddziałów powstańczych.

Warto dodać, że leśnicy włączali się w działania powstańcze i chętnie udzielali pomocy Powstańcom, chociażby przez wyznaczanie polan do zrzutów lub przechowywanie broni.” – źródło Cepl.waw.pl

Dzisiejsze uroczystości odbędą się na Cmentarzu Parafialnym w Piasecznie.

Rozpoczęcie godz. 16.45 zbiórka pocztów sztandarowych przy wejściu na cmentarz.
Oficjalne uroczystości o godz. 17.00 odbędą się przy Kwaterze Wojennej 1939-1945.
W programie m.in. uroczyste złożenie wiązanek i występ chóru pieśni powstańcze.

17:00 – Godzina W – syrena alarmowa- ZATRZYMAJ SIĘ.

Więcej:

Historia Lasu Kabackiego

Podoba ci się:

Komentarzy (1)

  1. Ludzi pomordowanych przez kogo? Jest taki kraj Hitlerów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*