Klub Kultury Józefosław

Gmina tłumaczy decyzję radnych w sprawie domu kultury dla Józefosławia

Gmina stanęła przed szansą pozyskania dla mieszkańców Józefosławia dużej nieruchomości z budynkiem, w którym zorganizować będzie można filię Centrum Kultury, filię biblioteki oraz publiczne przedszkole.

Trwają negocjacje z właścicielem obiektu przy ul. Julianowskiej na wysokości ul. Cyraneczki. To nowoczesny budynek o powierzchni ok. 1000 mkw. z podziemnym parkingiem o pow. 500 mkw. usytuowany na 2500 mkw. działce.

Serce Józefosławia

Jednym z argumentów za kupnem tej nieruchomości jest jego doskonała lokalizacja u zbiegu dwóch kluczowych dla miejscowości ulic, w sąsiedztwie kanału Jeziorki. Już podczas opracowywanej w 2013 r. przez urbanistów z holenderskiej firmy RDH koncepcji dla zagospodarowanie przestrzeni publicznej, ta okolica wskazana została jako „serce Józefosławia”, gdzie należałoby koncentrować usługi publiczne oraz powiększyć strefę zieleni. Potrzebę stworzenia takiego miejsca potwierdziło także badanie przeprowadzone na zlecenie gminy w 2014 r. przez dr Dorotę Mantey. Potwierdzeniem, słuszności tej koncepcji były również analizy przedplanistyczne oraz dyskusje i wnioski mieszkańców przy wyłożeniu planu.

Kompromisowe rozwiązanie

W toku trwających prac nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego w Józefosławiu zaproponowanych zostało kilka lokalizacji dla usług kultury i zieleni publicznej.
Zieleń taka, na wniosek mieszkańców wpisana została m.in. na przedmiotowej działce, dlatego jej właściciel wystąpił do gminy z propozycją jej wykupu. Ma do tego prawo, jak również do uzyskania odszkodowania z tego tytułu. Dlatego władze gminy uznały, że warto z właścicielem rozmawiać, bo jest to dobra okazja do pozyskania tej nieruchomości na cele publiczne dla mieszkańców. Lokując tam usługi kultury gmina odstąpiłaby od podobnych zapisów na działkach przy ul. Ogrodowej, gdzie takie usługi wpisano w projekcie planu, a co również wiąże się z koniecznością wypłaty odszkodowania. Rozważana była również lokalizacja usług kultury przy ul. XXI wieku, gdzie w projekcie planu przewiduje się powstanie parku. Jednak realizacja jakichkolwiek zamierzeń tam, jest kwestią bliżej nieokreślonej przyszłości, gdyż wykorzystanie tego terenu uzależnione jest od woli właściciela nieruchomości, który ma na tym terenie magazyny. Nie mówiąc o tym, że jakakolwiek nowa inwestycja wiąże się z budową i procesem inwestycyjnym, który potrwałby co najmniej kilka lat. Obiekt przy ul. Julianowskiej, jest gotowy do adaptacji. Gdyby doszło do zakupu to już w przyszłym roku mogłyby tam zaistnieć funkcje publiczne.


style="display:block; text-align:center;"
data-ad-layout="in-article"
data-ad-format="fluid"
data-ad-client="ca-pub-9388782753130193"
data-ad-slot="2655062740">

Stan obecny

Przez wiele lat Józefosław dynamicznie się rozwijał, jednak nie funkcjonowały tam żadne funkcje publiczne. Chcąc to zmienić, obecne władze uruchomiły filię Centrum Kultury, najpierw w porozumieniu z proboszczem na terenie parafii a od 2014 roku w budynku przy ul. Uroczej, gdzie również powstała filia biblioteki. Wówczas był to jedyny obiekt w okolicy, który spełniał minimalne wymagania dla takich funkcji, jednak od początku lokalizacja ta traktowana była jako rozwiązanie tymczasowe. Trzyletnia umowa z firmą Green Oak sp. z o.o została przedłużona 1 września 2017 r. na kolejne trzy, z zachowaniem 6-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Za 490 mkw. powierzchni łącznie z korytarzami jednostki organizacyjne gminy płacą ok. 240 000 zł rocznie czynszu nie licząc opłat za media.

Nie ma jak na swoim

Własny obiekt daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa oraz możliwość rozwoju. W tym roku Biblioteka Publiczna otrzymała grant o wartości 1,2 mln zł na modernizację swoich obiektów. Pamiętać jednak należy, że wykorzystać takie środki teraz lub w przyszłości, zgodnie z warunkami konkursu, można jedynie posiadając tytuł własności modernizowanego obiektu. W nowym budynku o powierzchni 1000 mkw. będzie można także otworzyć przedszkole dla 100 dzieci, a wiemy, że budowa przedszkola od podstaw, łącznie z zakupem działki, to wydatek co najmniej kilku milionów złotych. Ostateczna cena zakupu budynku przy ul. Julianowskiej nie jest jeszcze znana, trwają negocjacje, a punktem wyjścia do rozmów jest operat szacunkowy.

Źródło: Gmina Piaseczno

Więcej:

Sołtys do radnych Józefosławia: „to co sobą zaprezentowaliście na sesji, jest uwłaczające pełniącej przez Państwa funkcji publicznej jako radnych! [..] uważam, że dopuściliście się perfidnej manipulacji”

Centrum Kultury w Józefosławiu za 7 milionów ? a rond jak nie było tak nie ma…

1500 podpisów mieszkańców pod uwagami do nowego planu zagospodarowania przestrzennego Józefosławia

Sołtys prosi mieszkańców o przyjrzenie się planom zagospodarowania Józefosławia, które ponownie do wglądu udostępniła Gmina

MPZP i Fundusz Sołecki 2018 – protokół z zebrania

Urząd opublikował broszurę poświęconą procesowi uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Józefosławia

„Czy Józefosław utonie ???” – Sołtys Józefosławia Jan Dąbek

„Przez ostatnie trzy lata zarówno Powiat jak i Gmina nie mówiąc o już o naszych Radnych z radością informowali nas, że już niedługo ul. Cyraneczki będzie budowana i to już niedługo trwa trzy lata.”

Przetarg na rondo przy Cyraneczki.. unieważniony

Podoba ci się:

Komentarzy (38)

 1. Czy oni mają nas za idiotów ?! Propaganda nic więcej, jest gorzej niż za komuny! Wszystkie chwyty dozwolone, masło maślane i spijanie z dziobków. …Miała okazje, właściciel przyszedł do gminy… blablabla a interes się kręci.

 2. Nowy dom kultury na Ursynowe; na budowę czekano 9 lat. Można? Można! Wystarczy planować długofalowo. Dla takiego domu kultury Józefosław i okolice mogą poczekać. Teren, magazynów przy XXIw i Julianowskiej to idealna lokalizacja. Odszkodowania? i tak muszą je zapłacić bo wpisano tam w MPZP park.

  Budowa ośrodka pochłonęła ok. 6,8 mln złotych. Walka o miejsce spotkań i działań kulturalnych dla mieszkańców głównie Zielonego Ursynowa trwała aż 9 lat. Pomysł wyszedł w 2006 roku od radnego z tej okolicy – Leszka Lenarczyka, ale budowa na dobre rozpoczęła się dopiero w 2015 roku.
  http://www.haloursynow.pl/artykuly/bylismy-w-nowym-domu-kultury-robi-wrazenie-foto,8511.htm

  • Oj, Według mnie 9 lat to jednak nieco zbyt długo….

  • Wodczuciu większości mieszkańców zakup tego budynku to jedna wielka ściema. Nie pomogą tu żadne wypociny radnych, nie pomoże lokalna gazetka, pycha idzie pierwsza przed upadkiem.

 3. Hahaha BEZRADNI debili z nas robią

  • To, że napiszecie drodzy radni ich świto swoje wypociny pod pseudonimami nic nie da. Ludzie nie są debilami i ktu wciskać sobie nie dadzą. Wasze frustracje widać na zewnątrz i wewnątrz. Odbija się To na Waszych bliskich i otoczeniu niestety.

 4. Hahaha BEZRADNI debili z nas robią

 5. Nie wiem czy pomysł zakupu jest dobry czy nie (budynek wydaje się sensowny, wszystko zależy od ceny). Jednak akurat sołtys nie powinien się wypowiadać w imieniu mieszkańców, gdyż sam jest finansowo zaangażowany w sprawę. Każdy miesiąc najmu obecnego budynku, w którym udziały ma jego rodzina to 20 000 zł do kieszeni właścicieli budynku przy Uroczej. Każdy rok to 240 000 zł. Odsunięcie inwestycji we własny dom kultury w bliżej nieokreśloną przyszłość (4-6-9 lat?) to kolejne setki tysięcy, a właściwie miliony złotych wydane na czynsz. Na miejscu sołtysa tez nie byłby zadowolony …

  • Nigdy nie bedzie dobry, bo za te pieniądze możemy mieć centrum kultury z prawdziwego zdarzenia takie jak w linku powyżej lub takie jak tu: http://wwaa.pl/projects/cultural-centre-sdk-warsaw/
   Ponadto, za te pieniądze można naprawić drogi, sieć wodnokanalizacyjną, zbiorniki retencyjne i wiele innych do wyboru do koloru.

   • to jest budżet na kulturę, nie na drogi czy kupy

    • Więc wydaj ją na coś co będzie miało ręce i nogi a nie na takie guano!

    • Sciemniaj sobie ale w domu. Dla pozostałych: „Szanowni Państwo budżet jest jeden. Rada z budżetu ma prawo wydawać środki na każde zadanie zgodne z Ustawą o samorządzie gminnym ( czyli na zadania …) W każdej chwili gdy środki nie są jeszcze zaangażowane można je przeznaczyć na inne zadanie. Pani Aleksandra Kaczyńska jako rada sołecka złożyliśmy wnioski do budżetu na 2018r także na te skrzyżowania ( na ronda) ponieważ w opinii specjalistów ronda bardziej niż światła poprawiają płynność jazdy”.

  • Sraty pierdaty!

 6. Oakmen – prostackie tłumaczenie.

  • A dlaczego niby prostackie?
   Naprawdę nie widzisz konfliktu interesów u Sołtysa w tej sprawie?
   Choćby nasz sołtys był najbardziej kryształową postacią w gminie, to jednak jest zaangażowany w spór prywatnie, a nie tylko służbowo. A czy jest taki kryształowy to już każdy powinien sam ocenić…

 7. trzymam kciuki za gminę i radnych, śmiała decyzja i potrzebna. W końcu coś możemy mieć szybko i porządnie.

  • Wszyscy wiemy dlaczego je trzymasz i dlaczego takie bzdury tu wypisujesz!

   • Oczywiście. To zamęt grubymi nićmi szyty i wiemy, lep jakiej propagandy kryje się za tymi nićmi…

 8. Z jednej strony:
  250 tys rocznie na dom kultury, pewnie drugie tyle na budynek dla zerówek,
  czyli 0,5 mln rocznie.

  Z drugiej strony:
  6,5 mln wydane od razu.

  Tylko restauracji szkoda :(
  Miejsce na sklep jest u Sołtysa.

 9. Wolałabym wydać na wynajem, niż wydać taką kwotę na zakup tego grata. Jego zakup to wyrzucenie pieniedzy w przysłowiowe błoto niestety. Koszty remontu i adaptacji pochłoną spore pieniądze, ponadto pozbawi się ludzi, którzy zainwestowali tam spore pieniądze, miejsca dochodu. To okrutne i bezduszne. I śmierdzi niestety to wszystko na kilometr. Józefosław chce domu kultury z prawdziwego zdarzenia a nie ochłapy za grube miliony!

 10. Co się dzieje, że nie ma mojego komentarza?

 11. Rozumiem, że gdyby gmina wynajęła powierzchnię od kogoś innego to problemu z płaceniem by nie było? Burmistrz i radni nie wiedzieli że wynajmują od rodziny Sołtysa? Wiedzieli! Dlaczego teraz jest to problem a wcześniej go nie było? Jest to bardzo duża powierzchnia to co radni chcieliby za darmo co? Jak przeczytałam ile gmina płaci radnym to dopiero szok. Niech gmina im przestanie płacić prawie 50 000 zł miesięcznie to i pieniądze na inwestycje będą. Wolę wydać na wynajem klubu kultury który funkcjonuje z myślą o mieszkańcach, niż na radnych mających głos mieszkańców w dupie. A może najlepiej żeby gmina zrezygnowała ze wszystkich najmów i kupiła swoje budynki. A i niech zrobi swoją gazetę a nie płaci za reklamy w lokalnym nieobiektywnym brukowcu. Niech gmina ma wszystko swoje. A przepraszam gmina nie ma nic swojego to jest nasze – ludzi bo za nasze pieniądze więc powinniśmy mieć coś do powiedzenia ale radni mają inne zdanie.

  • Nie ma problemu z płaceniem, tylko z prywatnym interesem Sołtysa poddającym w wątpliwość szczerość jego chęci dbania o dobro wspólne.
   A co do wynagrodzenia radnych…zapewne nasz pan Sołtys przez kilkanaście lat piastujący stanowiska radnego bądź starosty piaseczyńskiego pracował za darmo….

   • Oakmen a ty umiesz czytać ze zrozumieniem czy klepiesz w klawiaturę formułki z pamięci? Radni Józefosławia mają mieszkańców głęboko gdzieś. Głosują jak chcą a nie zgodnie z głosem mieszkańców. Czytałeś wypowiedzi najemców budynku który chce gmina kupić na temat radnych i ich zachowania? To co robią (bez)radni trudno nazwać pracą.. to chce Pan powiedzieć że wszyscy którzy wynajmują coś gminie nie dbają o dobro wspólne? może warto w takim razie przyjrzeć się czym jeszcze zajmują się radni i ich rodziny i czy świadczą jakieś usługi dla gminy lub innego urzędu? może warto też zobaczyć czy na stanowiskach w urzędach nie ma przypadkiem ojców, matek, dzieci, ciotek, wujków itd?

    • a ja słyszałem że osoby z bardzo bliskiego otoczenia radnego Widza skupuje działeczki w Józefosławiu. Podobno chodzi o działki przy politechnice. Czy to Prawda ? Czy ktoś wie gdzie można to sprawdzić?

     • Najlepiej podpytać Sołtysa. On ma doświadczenie w obrocie gruntami i współpracy z deweloperami.

    • Marta, Proponuję unikać argumentów ad personam. Jeśli masz jakieś informacje o wykorzystywaniu publicznych stanowisk w prywatnym celu, to warto to ujawniać. Patologie należy ganić i zwalczać, ale bazując na faktach.
     A faktem jest wynajmowania domu kultury od rodziny sołtysa, co samo w sobie nie jest niczym nagannym, ale oznacza jego PRYWATNE zaangażowanie w sprawę. Tylko tyle i aż tyle.

     • Chce Pan powiedzieć że moja praca lub stanowisko ma wpływać na moje dzieci, matkę czy ojca? Nie odpowiada Panu Sołtys to Pana sprawa ale żeby „zabraniać” kogoś rodzinie na pracę to już szczyt chamstwa. Poza tym do kogo ma Pan pretensje? Do Sołtysa? To przykro mi bardzo ale moim zdaniem są one bardzo nie trafione. Proszę iść z pretensją do GMINY bo to GMINA wynajęła, to GMINA podjęła taką decyzję a w takim razie Burmistrz i radni prawda? Niech GMINA wyjaśni Panu sprawę.

      • urząd skarbowy to powinien wyjaśnić, wynajem, budowę i zakup działki.

      • Pani Marto, znów się Pani unosi, a w dodatku zarzuca mi chamstwo (sic!). Cóż, przyjmuję Pani uwagi z pokorą, choć są moim skromnym zdaniem niesłusznie.
       Więc jeszcze raz tłumaczę, że rodzina pana Sołtysa , a także on sam może oczywiście wynajmować lokal komu chce, także gminie. Jednak jest prawdą, że w wyniku ewentualnej zmiany straci na tym finansowo (lub jego rodzina). A zatem może być w tej sprawie sprawie nieobiektywny. Nie wiem jak jaśniej to napisać.

       • Pani Marto, brawo! Słuszne uwagi, okamen to znany hejter sołtysa na tej stronie. Prawda jest taka że w odczuciu większości mieszkańców zakup tego budynku to jedna wielka ściema. Nie pomogą tu żadne wypociny radnych, bo pycha idzie pierwsza przed upadkiem.

        • Panie Krzysztofie, Niestety nie może pan wiedzieć jakie są odczucia większości. Ja zresztą tez ich nie znam. Jednak nie potępiam w czambuł pomysłu rady gminy, gdyż ma on swoje zalety. Na pewną jedną jest szybki czas realizacji. Wadą to samo – to znaczy wydanie dużej kwoty (w tej chwili nie wiadomo jakiej) w jednym roku. W dłuższym jednak okresie własność jest jednak bardziej opłacalna niż najem.
         PS. „Znany hejter”? – no proszę czego można się o obie dowiedzieć :-)

       • Bartoszku Ty się tak nie wysilaj bo ci żyłka pęknie.

 12. Nie sądzę ,ze Gmina kupi budynek z najemcami .
  Właściciel wpierw wyczyści wszystko …

 13. Jeśli Pan poczuje się lepiej to niech gmina na Pana wniosek przeniesie Centrum Kultury gdzieś indziej albo wróci do poprzedniego miejsca a zakupi tereny wskazane przez mieszkańców. Bo radni mają być głosem mieszkańców. Okazuje się że nie ważna jest ilość podpisanych osób pod wnioskiem mieszkańców o terenie przy XXI wieku bo przecież uznano że 1000 głosów to za mało.. Ja uważam że kwota 6,5 mln przeznaczona na zakup budynku to jakiś absurd.

 14. Ta zmiana jest beznadziejna. Każdy, kto zna budynek Carrefour Express o tym wie.
  Mała powierzchnia, parkin podziemny na 5 samochodów góra i naziemny na 5. A lokalizacja 50 metrów od obecnej. Jedynie fajny plac zabaw – idealne miejsce na restaurację. Cholera, właśnie, planowałam tam dziecku komunię wyprawić. Wielkie dzięki!

 15. Chyba chą być wywuezieni na taczkach

 16. guzel bulmaca yeni 2017
  puzzlelari ve kelime oyunlarini seviyor musunuz kelime bulmaca harfli cevaplar
  surpriz kelimeler|
  Keyifli vakit gecirebileceginiz ve zevkli bir bulmaca oyunu arastiriyorsaniz Sasirtili Kelimeler tam size gore!
  Guncellenmekte olan ve zaman gectikce kendine bir seyler katan B2HN Design oyunu olan Surpriz Sozcukler simdi Ingilizce ve Turkce olup 800′den askin seviyeye sahip.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*