Las Kabacki

Las Kabacki ’44 : Ludzi pomordowanych przez hitlerowców upamiętniają dwie zbiorowe mogiły i jedna pojedyncza

W okresie okupacji niemieckiej Las Kabacki był świadkiem wielu mordów na ludności cywilnej i na partyzantach. Według źródeł historycznych w latach 1939-1944 na terenach lasu zginęło 150 osób.

Ludzi pomordowanych przez Hitlerowców upamiętniają dwie zbiorowe mogiły i jedna pojedyncza, w której pochowano ciało nieznanego partyzanta. W latach 1943-44 Las Kabacki był terenem ćwiczebnym dla oddziałów podchorążówek AK.

W okresie powstania warszawskiego w Lesie Kabackim stacjonowały i odbierały broń zrzutową dwa 350 osobowe bataliony partyzanckie pod dowództwem Mieczysława „Grzymały” Sokołowskiego.

„Las Kabacki był miejscem schronienia (..) dla partyzantów-powstańców przedzierających się z Lasów Chojnowskich do Wilanowa.

Podczas Powstania Las Kabacki stanowił niezwykle ważną rolę, ponieważ w nim względnie bezpiecznie ukrywali się Powstańcy. Tutaj także organizowano zrzuty, dzięki czemu możliwe było dozbrojenie słabo uzbrojonych oddziałów powstańczych.

Warto dodać, że leśnicy włączali się w działania powstańcze i chętnie udzielali pomocy Powstańcom, chociażby przez wyznaczanie polan do zrzutów lub przechowywanie broni.” – źródło Cepl.waw.pl

Oficjalne uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się 1 sierpnia przy Kwaterze Wojennej 1939 – 1945 na Cmentarzu Parafialnym w Piasecznie. W Godzinę W tradycyjnie rozbrzmi syrena alarmowa, po czym rozpocznie się Msza św. polowa, Apel Pamięci i Minuta Ciszy. Uroczystości zwieńczą wystąpienia okolicznościowe i złożenie wiązanek.

Natomiast 4 sierpnia Fundacja Dom „Zośki” oraz Centrum Kultury w Piasecznie organizują patriotyczne spotkanie w szczególnym miejscu, które zapisało się w historii Powstania jako dom spotkań konspiracyjnych, czyli w Domu “Zośki”, przy ul. Królowej Jadwigi 11 w Zalesiu Dolnym.
W programie uroczystości znalazły się koncert „Muzyczny spacer po Warszawie” w wykonaniu duetu akordeonowego, gawęda historyczna profesora Grzegorza Nowika i wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Do Domu „Zośki” zapraszamy na godz. 17.00.

Więcej:

Historia Lasu Kabackiego

31. rocznica katastrofy lotniczej w lesie kabackim

Podoba ci się:

Możliwość komentowania jest wyłączona.