Las Kabacki

Las Kabacki ’44 : Ludzi pomordowanych przez hitlerowców upamiętniają dwie zbiorowe mogiły i jedna pojedyncza

W okresie okupacji niemieckiej Las Kabacki był świadkiem wielu mordów na ludności cywilnej i na partyzantach. Według źródeł historycznych w latach 1939-1944 na terenach lasu zginęło 150 osób.

Ludzi pomordowanych przez Hitlerowców upamiętniają dwie zbiorowe mogiły i jedna pojedyncza, w której pochowano ciało nieznanego partyzanta. W latach 1943-44 Las Kabacki był terenem ćwiczebnym dla oddziałów podchorążówek AK.

W okresie powstania warszawskiego w Lesie Kabackim stacjonowały i odbierały broń zrzutową dwa 350 osobowe bataliony partyzanckie pod dowództwem Mieczysława „Grzymały” Sokołowskiego.

„Las Kabacki był miejscem schronienia (..) dla partyzantów-powstańców przedzierających się z Lasów Chojnowskich do Wilanowa.

Podczas Powstania Las Kabacki stanowił niezwykle ważną rolę, ponieważ w nim względnie bezpiecznie ukrywali się Powstańcy. Tutaj także organizowano zrzuty, dzięki czemu możliwe było dozbrojenie słabo uzbrojonych oddziałów powstańczych.

Warto dodać, że leśnicy włączali się w działania powstańcze i chętnie udzielali pomocy Powstańcom, chociażby przez wyznaczanie polan do zrzutów lub przechowywanie broni.” – źródło Cepl.waw.pl

Oficjalne uroczystości odbędą się w Piasecznie o godz. 17.00

Godzina “W”, Msza Święta w intencji ofiar Powstania Warszawskiego z udziałem Chóru Lira i Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej, przemówienia okolicznościowe, złożenie wiązanek. Miejsce: Piaseczno, Cmentarz Parafialny przy ul. Kościuszki, Kwatera Wojenna. Wstęp wolny.

O godz. 17.00 w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Mazowsza nastąpi włączenie syren alarmowych. W ten sposób mieszkańcy będą mogli oddać hołd i uczcić pamięć poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego.

O godz. 18.00 w intencji Powstańców związanych z Piasecznem odprawiona zostanie Msza Święta w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie. Dzień później – 2 sierpnia o godz. 18.00, w tym samym kościele odprawiona zostanie Msza Św. w intencji Powstańców, którzy zginęli pod Pęcicami.

1 sierpnia 2019 roku o godz. 18.30 odbędzie się spotkanie autorskie z panią Agnieszką Cubałą na temat książki “Piaseczno ‘44 – miasto i ludzie”.
Miejsce: Dom Kultury przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie.

3 sierpnia (sobota) o godz. 10.00 zapraszamy na Rajd Rowerowy “Wdzięczni Ojcom”. Zbiórka przy kościele św. Anny w Piasecznie.

4 sierpnia (niedziela) o godz. 16.00 odbędzie się SPOTKANIE W DOMU „ZOŚKI” w ramach 75. Rocznicy Powstania Warszawskiego.
W programie: “Czas Ciemnej Gwiazdy”- koncert Aleksandra Trąbczyńskiego do poezji Zbigniewa Herberta. Gawęda Historyczna. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Organizatorzy: Fundacja “Dom Zośki”, Centrum Kultury w Piasecznie. Miejsce: Zalesie Dolne, Dom “Zośki”, ul. Królowej Jadwigi 11. Wstęp wolny.

Więcej:

Historia Lasu Kabackiego

31. rocznica katastrofy lotniczej w lesie kabackim

Podoba ci się:

Możliwość komentowania jest wyłączona.