fot. KWP

Uwaga, oszuści wciąż próbują wykorzystać stan epidemii !

Uwaga, oszuści wciąż próbują wykorzystać stan epidemii, by wyłudzić od nas pieniądze. Mogą podawać się między innymi za pracowników sanepidu, bądź służby zdrowia. Do mieszkańców dzwonią osoby podające się za lekarza i pod pretekstem zamknięcia przychodni, zażądać mogą podania danych osobowych. Przypominamy, żeby nigdy nie działać pod presją. Gdy w grę wchodzą nasze pieniądze, dane bądź hasła i loginy – zawsze kierujmy się ograniczonym zaufaniem.

Oszuści wciąż modyfikują swoje metody, by wyłudzić od nas pieniądze, bądź dane wrażliwe. Cennym łupem oprócz gotówki, może być nasza tożsamość np. numer dowodu osobistego i PESEL oraz loginy i hasła do bankowości elektronicznej. Musimy je chronić, gdyż takie dane mogą umożliwić przelanie pieniędzy bądź zaciągnięcie na nas kredytów.

Na terenie naszego kraju zdarzyły się przypadki, że oszuści podawali się za lekarzy. Podejmowane są próby, by wykorzystać stan epidemii i pod tym pretekstem wyłudzić dane osobowe. W jednym z przypadków dzwoniący mężczyzna twierdził, że z powodu zamkniętej przychodni, należy podać mu swój numer dowodu osobistego i PESEL.

Na szczęście zaskoczeni rozmówcy wiedzieli, w jaki sposób prawidłowo się zachować. Pamiętali, że nie należy podawać przez telefon swoich danych wrażliwych. Rozłączyli się. po czym natychmiast zadzwonili do przychodni i poinformowali o takim telefonie. Następnie zawiadomili policję.

Pamiętajmy:

oszuści mogą zmieniać swoje metody działania wykorzystując aktualną sytuację – zawsze jednak chcą wyłudzić od nas pieniądze, bądź dane wrażliwe umożliwiające ich kradzież;

nigdy nie działajmy pod presją czasu, którą oszuści wytwarzają. Zawsze decyzję możemy odłożyć na następny dzień – presja, by natychmiast podać rozmówcy to, czego oczekuje, jest sygnałem, że możemy mieć do czynienia z przestępstwem;

policja nigdy nie żąda pomocy w swoich realizacjach, nigdy nie żąda przekazania swoich pieniędzy bądź wykonywania przelewów;

zawsze, gdy w grę wchodzą nasze pieniądze bądź dane wrażliwe kierujmy się maksymalnie zasadą ograniczonego zaufania.

Źródło: KGP

Więcej:

Stacja PKP Józefosław ? Kiełbasa wyborcza czy realne szanse ?

RPO: Ani przepisy ustawy o lasach, ani przepisy ustawy o ochronie przyrody nie przewidują możliwości zakazania wstępu do lasu i parku narodowego z powodu epidemii choroby ludzkiej

W 2012 roku na przeszkodzie przegubowych 739 stały trzy miejsca, w 2019 już „tylko” dwa …

Jest rondo, ale przegubowych autobusów nadal nie będzie …

Czy pas dla autobusów na tym odcinku Puławskiej ma sens ?

Burmistrz Ursynowa zapowiada armagedon na Puławskiej

Od jutra w ZTM obowiązują rozkłady sobotnie ! Czy w stanie epidemii, gdy zamykane są place zabaw i nakazuje się przestrzeganie bezpiecznych odstępów, takie ograniczenia są rozsądnym zabiegiem ?

Dzięki teleporadzie medycznej można otrzymać zalecenia, e-zwolnienie, e-receptę

Burmistrz podjął decyzję o zamknięciu placów zabaw i siłowni plenerowych

Na terenie gminy Piaseczno potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania na COVID-19

Zastępca Burmistrza: „Co do 739 nie ma możliwości zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów, jest to ograniczone dostępnością taboru”

Firma obsługująca linię L39 tłumaczy się z zarzutów o „wysokiej zawodności usług przewozowcyh”

Podoba ci się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*