Las Kabacki PW

Las Kabacki był świadkiem wielu egzekucji

W okresie okupacji niemieckiej Las Kabacki był świadkiem wielu mordów na ludności cywilnej i na partyzantach. Według źródeł historycznych w latach 1939-1944 na terenach lasu zginęło 150 osób.

Ludzi pomordowanych przez hitlerowców upamiętniają dwie zbiorowe mogiły i jedna pojedyncza, w której pochowano ciało nieznanego partyzanta. W latach 1943-44 Las Kabacki był terenem ćwiczebnym dla oddziałów podchorążówek AK.

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W okresie powstania warszawskiego w Lesie Kabackim stacjonowały i odbierały broń zrzutową dwa 350 osobowe bataliony partyzanckie pod dowództwem Mieczysława „Grzymały” Sokołowskiego.

„Las Kabacki był miejscem schronienia (..) dla partyzantów-powstańców przedzierających się z Lasów Chojnowskich do Wilanowa.

Podczas Powstania Las Kabacki stanowił niezwykle ważną rolę, ponieważ w nim względnie bezpiecznie ukrywali się Powstańcy. Tutaj także organizowano zrzuty, dzięki czemu możliwe było dozbrojenie słabo uzbrojonych oddziałów powstańczych.

Warto dodać, że leśnicy włączali się w działania powstańcze i chętnie udzielali pomocy Powstańcom, chociażby przez wyznaczanie polan do zrzutów lub przechowywanie broni.” - źródło Cepl.waw.pl

Podoba ci się:

Komentarzy (2)

  1. nigdy wiecej !

  2. precz faszystami tymi polskimi co obecnie sie panoszą też