List do burmistrza Piaseczna

Rewizja granic na Ursynowie

Burmistrz Ursynowa Piotr Guział proponuje korektę granic dzielnicy. W tej sprawie zaprosił na spotkanie burmistrzów Wilanowa, Mokotowa i Piaseczna. Chodzi o przyłączenie do dzielnicy Julianowa i Józefosławia, miejscowości należących obecnie do gminy Piaseczno oraz włączenia w granice Ursynowa północnej części Potoku Służewieckiego i Skarpy Ursynowskiej.Składając propozycję przyłączenia Julianowa i Józefosławia burmistrz Piotr Guział wychodzi naprzeciw licznym postulatom mieszkańców tych miejscowości. Miał także na uwadze korzyści płynące dla dzielnicy w związku ze zwiększeniem liczby podatników, a także rozwiązanie problemu podtopień południowych rubieży Ursynowa, których przyczyną są niekonserwowane rowy melioracyjne w Józefosławiu i Julianowie powodujące tzw. cofkę wody z terenu Piaseczna i zalewanie Ursynowa.Burmistrz wskazuje też wymierne korzyści dla mieszkańców tych dwóch miejscowości. To przede wszystkim znalezienie się w pierwszej strefie biletowej ZTM i pierwszej strefie taksówkowej, a także poprawa jakości życia dzięki możliwości pozyskania znacznie większych środków finansowych na remonty i budowę z budżetu Warszawy, znacznie większego niż budżet Piaseczna.

Zmiana granic jest możliwa po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami i opiniach rad zainteresowanych gmin. Decyzję o formie konsultacji podejmie Rada Miasta i Gminy Piaseczno i Rada m.st. Warszawy.

Kolejna propozycja burmistrza Piotra Guziała to wcielenie w granice Ursynowa części Potoku Służewieckiego, która obecnie należy do Mokotowa. Chodzi o minimalizację skutków zalewania i podtopień terenów niżej położonych poprzez poprawę przepustowości systemu melioracyjnego samego Potoku oraz odtworzenie  znajdujących się w jego układzie zbiorników Stawu Służewieckiego w celu zwiększenia retencji.

Dzielnica Ursynów od 1998 roku realizuje program „małej retencji” polegający na odtwarzaniu stawów, jezior i oczek wodnych, które zbierają wody deszczowe i z wiosennych roztopów. Teren Potoku Służewieckiego wymaga jednolitego programu zagospodarowania i ochrony przez jednego gospodarza. Obecny, sztuczny podział administracyjny powoduje trudności w odpowiedniej konserwacji, dlatego burmistrz Piotr Guział za optymalne uważa przyłączenie tego obszaru do dzielnicy Ursynów.

Burmistrz Ursynowa jest zwolennikiem naturalnych granic geograficznych i przyrodniczych, co również wskazuje ustawa o samorządzie gminnym. Z tego powodu uzasadnione jest włączenie w granice administracyjne dzielnicy całej Skarpy Ursynowskiej, której część obecnie należy terytorialnie do dzielnicy Wilanów, jak również rezerwatu Park Natoliński. Chodzi o pełne wykorzystanie walorów przyrodniczych, krajobrazowych i historycznych tych terenów dla mieszkańców Warszawy oraz o jednolity program ochrony i zagospodarowania.

Zgodnie z zapisami ustawy o ustroju miasta stołecznego decyzję w sprawie zmiany granic dzielnic m. st. Warszawy podejmuje Rada Warszawy po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami lub z ich inicjatywy.

Kliknij żeby zobaczyć pismo do burmistrza Piaseczna

źródło : strona Urzędu Dzielnicy Ursynów

Czy jesteś za przyłączeniem Józefosławia i Julianowa do Warszawy?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Podoba ci się:

Komentarzy (10)

 1. o_O czyli kawałek Wilanowa i Skarpę też planują przyłączyć …hmmmm

 2. Użytkownikom FB polecam stronę Ursynowa
  https://www.facebook.com/warszawa.ursynow często wypowiada się na niej burmistrz wdając się w polemikę z mieszkańcami i muszę powiedzieć, że jego „pijar” mnie ujął :) cyt. „Guział-zdobywca” hehe

  • na tym foto ostanim widać „kumplowskie” relacje Guział a z Dębskim

 3. YEAH ! BURMISTRZUNIO NA FEJSBUNIU :p JESTEM NA TAAAAK DLA URSYNOWA :D

 4. „Na zaś” :

  Najbardziej śmieszą mnie głosy PSEUDOEKOLOGÓW z J&J
  Zanim zaczniecie opowiadać o liskach bażantach i jeżykach zastanówcie się nad tym co kilka/naście late temu znajdowało się w miejscu waszych osiedli ?
  - zwierzęta (pod ochroną także) miały tam swoje naturalne środowisko, nory, gniazda
  -zwierzęta nie prosiły się o to , żeby ludzie z miast niszczyli im naturalne środowisko, zalewali asfatem, betonem i spalinami.
  ..więc darujcie sobie te głupie gadanie, o tym żeby zwolennicy przyłączenia do Warszawy wyprowadziil się jak im się nie podoba.

  • Właściwie masz rację – tak pewnie myślą o NAS „rdzenni” mieszkańcy Kierszka. Kiedyś mieli prawdziwy spokój. Mogli swobodnie wyjść przed bramę i drałować hen przed siebie do najbliższego spożywczaka , a dziś ? sznur samochodów na Działkowej i Jagielskiej. Ci ludzie chyba nigdy nie będą mieli chodników…

 5. Proszę o powazną odpowiedź na pytanie, dlaczego p.Burmistrz Ursynowa twierdzi, że poprowadzenie linii metra do Józefosławia i Julianowa nie jest możliwe. jesli poprowadzenie metra pod wisła jest możliwe, to stoi na przeszkodzie zrobienienie tego samego dla ww. osiedli. Na całym świecie ,,sypialnie,, wielkich miast są połaczone z nimi kolejkami , metrem , tramwajami itp. Dlacsego nie metro, czy szybka kolejka elektryczna przez las kabacki?Prosze o argumenty merytoryczne a nie tylko, że sarenki ucierpią. Onie , niestety cierpią nie przez jedno takie osiedle w obrębie wielkich aglomaracji. Jesli mamy wpłacić rocznie 15 mln do budżetu Ursynowa a do tzw. Wwy pchać się nadal zapchaną Puławską lub tzw. mżonką p.burmistrza czyli podwieszonym tramwajem, to proszę o argumentu , dlaczego nie metro.Pozdrawiam

  • W sumie może warto jednak zagrać tą kartą ?? jeśli już metro to i tak nie wybudują tego do 2020 :) można zacząć myśleć przyszłościowo.

  • Mi sie wydaje, że przeprowadzenie linii metra do Józefosławia to nie jest dobry pomysł, bo po pierwsze, jak patrzę na mape to nie wiem gdzie postawic stacje, bo wszedzie jest za ciasno i za malo mieszkancow. po drugie. W J and J mieszka ok. 10.000. I to jest troche za malo, żeby zbudowac dla nas metro.
   Pozdrawiam

 6. Zdecydowanie NIE dla Warszawy. Jakie są realne plusy? TO tylko dojenie kasy z naszych podatków. Ot co.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*