PUK SITA PIASECZNO

Śmieciowa ofensywa

Niemal 2,5 mln zł zaplanowano w tegorocznym budżecie Piaseczna na oczyszczanie miasta. Obecnie trwa wiosenne porządkowanie gminnych terenów zarówno przez pracowników urzędu jak i na zlecenie gminy przez PUK SITA Piaseczno. Dla mieszkańców przygotowano liczne ułatwienia w pozbywaniu się śmieci. Zachęcamy mieszkańców Józefosławia i Julianowa do wzięcia udziału w akcji.

Pozimowe czyszczenie

W ramach umowy między magistratem a spółką komunalną po okresie zimowym w teren ruszyły maszyny sprzątające. Zamiatarka Brodd-son, będąca na wyposażeniu spółki, uprzątnęła już większość utwardzonych ulic miejskich. Również chodniki oczyszczane są profesjonalnym sprzętem zamiatająco-myjącym. Jak tylko ukończone będą prace na terenie miasta, akcja przeniesie się na obszar okolicznych miejscowości. W pozimowe sprzątanie zaangażowani są skazani odrabiający wyroki sądowe a także pracownicy zatrudnieni przez urząd do prac interwencyjnych. Akcja prowadzona jest wielotorowo i obejmuje działki gminne (np. przy ul. Krótkiej i ul. Czajewicza), ciągi piesze, tereny wzdłuż dróg, miejsca zgłoszone przez mieszkańców, tereny rekreacyjne np. Górki Szymona i place zabaw. Przy współpracy z Nadleśnictwem Chojnów sprzątane są lasy. Gmina zapewnia kontenery i odbiera śmieci zebrane z obszaru Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.

Nie pal liści i gałęzi – oddaj je do punktu

Zgodnie z przyjętym Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Piaseczno zabrania się wypalania traw, spalania liści, gałęzi oraz innych odpadów komunalnych. Aby ułatwić wszystkim mieszkańcom możliwość pozbycia się tego typu odpadów biodegradowalnych, Gmina Piaseczno uruchamia mobilne punkty zbiórki. Akcja rozpocznie się w sobotę 31 marca w Zalesiu Górnym, w Zalesiu Dolnym i w Złotokłosie. Punkty będą czynne w godzinach 9.00 – 17.00 aż do końca listopada zgodnie z następującym harmonogramem:
Zalesie Dolne – 2 i 4 sobota miesiąca (ul. Bukowa/al. Brzóz, plac przy szkole podstawowej)
Zalesie Górne 2 i 4 sobota miesiąca (ul. Wiekowej Sosny/ul. Pionierów, przy sklepie GS Zalesie Górne)
Złotokłos – 3 sobota miesiąca (ul. Dworcowa/3-go Maja, na terenie placu targowego)
W punktach tych oprócz odpadów zielonych można bezpłatnie oddać posegregowane odpady takie jak :
Rzeczy wielkogabarytowe (meble)
Złom stalowy i metali kolorowych
Puszki po napojach i żywności (tylko opróżnione z zawartości)
Butelki po napojach (PET) oraz butelki po chemii gospodarczej, kosmetykach itp.
Opakowania szklane: butelki, słoiki, itp.
Makulatura: gazety, czasopisma, książki, papier biurowy itp.
Karton i tektura
Zużyte baterie i akumulatory małogabarytowe
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych w tym zużyte świetlówki i żarówki energooszczędne
Z punktów mogą korzystać mieszkańcy gminy Piaseczno posiadający stałe zameldowanie na terenie gminy Piaseczno oraz osoby, które złożyły informację ZAP-3 w urzędzie skarbowym ze wskazaniem gminy Piaseczno jako miejsca zamieszkania.

Objazdowy punkt zbiórki

Podobnie jak w zeszłym roku magistrat organizuje też objazdowy punkt zbiórki odpadów, obejmujący swym zasięgiem całą gminę. W punkcie można będzie zostawić wyłącznie butelki PET oraz butelki po chemii gospodarczej i kosmetykach, szkło opakowaniowe (butelki, słoiki), makulaturę i kartony, zużyte baterie i akumulatory małogabarytowe, elektrośmieci, zużyte świetlówki i żarówki energooszczędne, odpady wielkogabarytowe (meble). Co sobotę punkt zawita w inne miejsce. Początek trasy zaplanowano na 14 kwietnia w Żabieńcu na rogu ulic Wschodniej i Granicznej. Punkt działać będzie w godzinach 9.00-15.00 w każdej lokalizacji. Harmonogram objazdowego punktu znajdą Państwo na stronie www.piaseczno.eu oraz na stronie www.sitapiaseczno.pl.

Stały punkt zbiórki

Na potrzeby mieszkańców Piaseczna został uruchomiony stały punkt zbiórki, w siedzibie firmy PUK SITA przy ul. Technicznej 6 w Piasecznie, który będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00 – 17:00. Przyjmowane są bezpłatnie od mieszkańców gminy posegregowane odpady, które można poddać recyklingowi i powtórnie wykorzystać (butelki PET, szkło opakowaniowe czy makulatura), odpady biodegradowalne (liście, rozdrobnione gałęzie), natomiast pozostałe odpady podlegają opłacie zgodnie z cennikiem spółki.

Stowarzyszenie EKON

W porozumieniu z gminą Piaseczno na obszarze Zalesia Dolnego, osiedla Orężna, Zalesinka i części Gołkowa działa Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON”, które cyklicznie odbiera z posesji posegregowane odpady nieodpłatnie. Każdy przystępujący do akcji EKON – u właściciel gospodarstwa domowego otrzymuje elementarz segregacji oraz worek. Po dokupieniu worków w dowolnym sklepie przemysłowym można kontynuować segregację i wystawiać odpady przed posesję.

Zmiany w przepisach

Od 1 stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gminy mają 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Gmina przejmie odpowiedzialność za odpady i ustali stawki opłat dla mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów.
W Piasecznie odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na nowych zasadach zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 r. Wówczas właściciele nieruchomości będą obowiązani wnosić do gminy tzw. opłatę za gospodarowanie odpadami.

Według nowego systemu gmina zapewni odbiór i zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych wytworzonych przez mieszkańców. Zgodnie z nową ustawą do zadań gminy będzie należało ustanowienie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Za segregowane odpady pobierana będzie niższa opłata.
Odpady to obecnie największy problem ekologiczny w Polsce. Dzięki wprowadzeniu nowego systemu Gmina zyska możliwość skutecznej kontroli odbioru i unieszkodliwiania odpadów. Po wejściu w życie nowego systemu powinny zniknąć dzikie wysypiska, gdyż dzięki uiszczaniu opłaty nikomu nie powinno „opłacać się” wyrzucać śmieci do lasu.

 

Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Podoba ci się:

Komentarzy (4)

  1. Głęboko wierzę ,że kiedyś nadejdzie w Polsce taki dzień , w którym rodacy będą oddawać surowce wtórne. Na razie w narodzie nie wytworzyła się potrzeba oddawania butelek do skupu itp. W Polsce oddawanie butelek kojarzy się z ludźmi bezdomnymi i pijakami. Dlatego w Polsce wielkie koncerny jak np. coca-cola zaprzestały dystrybucji napojów w butelkach zwrotnych. Powinniśmy brać przykład z Norwegów i Szwedów (tam odzyskuje się 80-100 proc. surowców wtórnych) albo chociaż z Niemców, którzy tylko 20 proc. śmieci spalają, a 60 proc. odzyskują. Tu nie tylko chodzi o ekologię, ale i gospodarkę.

  2. „Naród wspaniały tylko ludzie ku#$wy ” :-)

  3. Fakt.
    Polacy nie segregują śmieci jak inne kraje mogące swiecic przykjładem,ale nie ma co ich przeklinać.
    W niemczech zwykłą plastikową butelkę po napoju zwraca się do któregokolwiek ze sklepów tej samej sieci,w którym się go kupiło.W środku jest automat do zbierania tych butelek a przy kasie od razu dostaje się zwrot za nie po okazaniu wydruku z tegoż automatu niezależnie czy kupiło się ponownie ten produkt czy nie.Myślę ,że przy takim rozwiązaniu każdy przy następnych zakupach przynosił by to za co dostaje zwrot kosztów i ma na następne zakupy.Tam nie trzeba szukać na coś takiego oddzielnych pojemnikó na odpady,których często w okolicy brak.U nas w sklepach przyjmowane są tylko szklane butelki zwrotne i to w wypadku gdy ponownie kupujemy ten sam produkt inaczej usłyszymy od pani sklepikarki,że nie ma skrzynek i ona czegoś takiego nie przyjmuje.tak się kończy recykling po polsku nawet dla tych ,którzy bardzo się o niego starają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*