RDH - SOLAR HOVE  Oostkapelle (Południowa Holandia)

Holenderskie projekty w Piasecznie i Józefosławiu

19 listopada piaseczyńscy urzędnicy podpisali umowę z holenderską pracownią architektoniczną RDH, na wykonanie projektu zagospodarowania przestrzennego terenu Józefosław III.

Architekci mają przygotować swoją propozycję do końca lutego 2013 roku. Finalny projekt będzie wizualizacją, która zostanie przedstawiona do akceptacji urzędnikom, radnym i mieszkańcom.

Pracownia RDH specjalizuje się w rozwoju miast oraz przestrzeni regionalnych. RDH Architekci Urbaniści należą do holenderskiego RDH Holding BV. Firma działa w Holandii już od ponad 80 lat. Kadrę RDH stanowią urbaniści, planolodzy, architekci, konserwatorzy zabytków, inżynierowie budownictwa, pracujący w biurach w Bredzie i Middelburgu. W 2008 r. RDH rozpoczęła działalność w swoim pierwszym biurze w Polsce (Poznań) .

Trzeba przyznać, że holenderscy planiści znają się na swojej pracy. Niektóre projekty są naprawdę imponujące i na pewno kosztowne. Pozostaje tylko pytanie, czy Holendrzy poradzą sobie z architektonicznym bałaganem Józefosławia ?

Poniżej informacja Biura Promocji Gminy Piaseczno o planach rewitalizacji targowiska oraz budowy kompleksu sportowo-edukacyjnego w Piasecznie.


Planowana inwestycja ma być receptą na przywrócenie miastu zdegradowanych obszarów w jego zachodniej części.

Nowa jakość przestrzeni publicznej

O tym, że konieczna jest w Piasecznie budowa nowej szkoły podstawowej wiadomo od dawna. W tym roku, po wielu negocjacjach z kilkoma właścicielami, kosztem kilku milionów złotych udało się gminie pozyskać działki, które wspólnie tworzą atrakcyjny obszar z przeznaczeniem pod budowę kompleksu edukacyjno-sportowego.
Zadanie przygotowania wstępnej koncepcji zagospodarowania terenu na którym powstać ma szkoła podstawowa, przedszkole, biblioteka, centrum multimedialne oraz kompleks sportowy powierzone zostało holenderskiej firmie RDH. Dodatkowym elementem, który zawierać miało opracowanie była propozycja zagospodarowania na nowo targowiska miejskiego, które sąsiaduje z działką przeznaczoną pod budowę szkoły. Wspólnie obszar leżący pomiędzy ulicą Jana Pawła II, torami kolejowymi, kanałem „Perełki” oraz ul. Dworcową tworzyć miałby przyjazną przestrzeń publiczną z dodatkowymi funkcjami m.in. pod organizację imprez plenerowych.
- Proponując nowy, potrzebny w mieście obiekt oświatowy, chcemy równocześnie podnieść jakość przestrzeni publicznej na całym obszarze, który obecnie jest najbardziej zaniedbaną i zdewastowaną częścią Piaseczna – mówi burmistrz Zdzisław Lis. – Realizując nasz pomysł chcemy wykreować nową jakość i miejsce, które z chęcią odwiedzać będą mieszkańcy – dodaje burmistrz.

Targowisko z prawdziwego zdarzenia

– W procesie projektowym chcieliśmy wykreować nową multidyscyplinarną przestrzeń, stanowiącą impuls do rewitalizacji całego obszaru, stąd pomysł połączenia działalności współczesnego targowiska z funkcjami oświaty, sportu, kultury i rekreacji – tłumaczy Hub Droogh, urbanista, współwłaściciel firmy RDH. – Nasze rozwiązania architektoniczne cechuje nowoczesne podejście do projektowania z położeniem nacisku na wygodę użytkowników, wielofunkcyjność proponowanych rozwiązań oraz zrównoważony rozwój – podkreśla holenderski urbanista.
Nowe, w części zadaszone stanowiska handlowe oraz ponowne rozplanowanie całego targowiska pozwolą prowadzić w tym miejscu dodatkowe aktywności o charakterze kulturalnym czy rozrywkowym..

Szkoła w nowych standardach

Lokalizacja szkoły podnieść ma jakość i wartość, również estetyczną całego obszaru objętego rewitalizacją. Przygotowanych jest kilka wariantów dla planowanej inwestycji w zależności od możliwości pozyskania dalszych terenów pod dodatkowe parkingi oraz przestrzeń zieloną. Obecny stan posiadani gminy, czyli ok. 2 ha gruntów pozwala już jednak na planowanie samego budynku i zaplecza sportowego. Szkoła, która otwarta powinna zostać w 2014/2015 roku zwrócona będzie frontem w kierunku ul. Jana Pawła II. Planowanych jest 28 przestronnych sal lekcyjnych, klasy I-III zlokalizowane byłyby na parterze, zaś IV-IV na piętrze. Otwarta przestrzeń między piętrami miałaby dodać budynkowi przestrzenności.
– Budynek powinien mieć prostą bryłę i być funkcjonalny – uważa Hub Droogh. Co nie oznacza, że jego elewacja będzie nudna. – Chodzi o to aby niepotrzebnie nie podrażać kosztów. Sam wygląd zewnętrzny jest rzeczą wtórną i nie chcieliśmy z góry go narzucać, aby nie odciągał uwagi od meritum, czyli funkcji użytkowych – dodaje.
Główne wejście prowadzić ma do centrum multimedialno-bibliotecznego, stanowiącego samodzielny moduł, z którego korzystać można by również wówczas kiedy szkoła będzie zamknięta. Podobnie hala sportowa zapewnione będzie miała wejścia zarówno bezpośrednio ze szkoły jak i z zewnątrz. Na terenie szkoły przewidziano ponad 100 miejsc parkingowych, a liczba ta może wzrosnąć nawet do 280 jeśli uda się gminie wykupić dodatkowe tereny.


Podoba ci się:

Komentarzy (4)

  1. Pewnie plan zabezpieczy tereny przed niechcianymi budowlami i tyle. Skoro na odwodnienie Wilanowskiej czeka się tyle lat, co dopiero mówić o planie dla Józefosławia.

  2. Moi mili, na co się porywacie? Zróbcie najpierw chociaż podstawowe ulice w Józegfosławiu. Ogrodowa, Osiedlowa, Wilanowska, Działkowa, to są ulice z czasów jazdy wozem konnym a nie potokiem samochodów , brak chodnioków, ulice na których minąć się nie da,kawałki chodników pozarastane chwastami, brak oświetlenia Działkowej, a dojazd do Lasu Kabackiego od strony Wilanowskiej to co to jest? Tragedia, dołyi brud. Kto daje zgody na budowy szregowców, do których prowadzi 4 m droga.Zbudujcie najpierw infrastrukturę, a pózniej domy tak jak to powinno być

    • jeśli chodzi o ścisłość to Działkową nie powinny jeździć „autokary” i ciężarówki.

  3. Dojazd do lasu od strony Wilanowskiej chyba należy do Konstancina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*