Twój pies twoja kupa

Nie ma gdzie wyrzucić ? Powiadom mailem Wydział Utrzymania Czystości

Wstydź się nie sprzątać po swoim psie !

Jak bumerang wraca temat psich odchodów leżących na chodnikach, trawnikach a nawet w piaskownicach, w których bawią się dzieci. Właścicieli psów nie odstraszają nawet 500-ciuset złotowe mandaty, które można otrzymać z tytułu niesprzątnięcia po swoim pupilu. Co jest takiego w mentalności Polaka, który nie tylko nie stosuje się do przestrzegania obowiązującego w tym zakresie prawa, nie tylko nie dba o czystość swojego otoczenia, ale zwyczajnie ma w nosie utrudniania i przykrości, które swoim lekceważącym podejściem do tej kwestii, sprawia współmieszkańcom? Interesujące, że ten sam Polak, po przekroczeniu zachodniej granicy naszego państwa, z taką łatwością akceptuje zasady obowiązujące w innym kraju. Czyżby ten nasz dom, którym jest dla nas Polska nie zasługiwał na porządek, a nasi sąsiedzi na szacunek? Jednocześnie, Ci sami ludzie, potrafią być jednymi z najgłośniej krzyczących obywateli dopominającymi się porządku i czystości w mieście. Wielu tłumaczy ? ?to taka nasza polska mentalność?. A może najwyższy czas, aby tę mentalność zmienić? Chcesz mieć czysto ? zacznij od siebie, a raczej od swojego psa. Nie może być tak, żeby większość mieszkańców była zniewolona, by nie powiedzieć terroryzowana, przez grupę niechlujnych i nieporządnych właścicieli psów, zostawiających odchody na chodnikach. Nie może być tak, aby ktoś bał się chodzić po ulicy, z obawy przed kontaktem z luźno biegającym psem bez kagańca. Nawet najłagodniejszy pies, jest tylko zwierzęciem i nigdy nie wiadomo, co i kiedy może wzbudzić w nim agresję.

Dostrzegając ten ważny problem, jak również wychodząc naprzeciw licznym skargom mieszkańców w tej ważkiej sprawie, wspólnie z Panem Grzegorzem Chrabałowskim, Naczelnikiem Wydziału Utrzymania Terenów Publicznych oraz z Panem Mariuszem Łodygą, Komendantem Straży Miejskiej podejmujemy kolejną już próbę uporządkowania tej uciążliwej dla większości z nas sprawy.

Wskaż miejsce, w którym brakuje kosza zadzwoń lub wyślij mail na adres : chrabalowski@piaseczno.eu

W przeciągu kilku tygodni, zostanie rozstrzygnięty przetarg na czipowanie psów, które będzie się odbywało za pośrednictwem lokalnych lecznic weterynaryjnych. Należy zaznaczyć, że pierwsza partia czipów zostanie udostępniona za darmo. Jednocześnie przy tym zabiegu, właściciel psa będzie mógł, również nieodpłatnie, otrzymać torebki na odchody swojego podopiecznego. Lecznice nie będą jedynym miejscem kolportującym takie torebki. Będzie je można pobrać także w biurze straży miejskiej, które znajduje się w budynku urzędu gminy oraz na recepcji urzędu gminy. Również przedsiębiorstwo komunalne Sita wyraziło chęć współpracy w tej kwestii.

Każdy zainteresowany mieszkaniec będzie mógł zamówić stosowną ilość tychże torebek, które następnie zostaną dostarczane przy okazji kolejnego odbioru śmieci. Należy w tym miejscu jasno wyjaśnić, że tylko pierwsza partia torebek jest nieodpłatna. Zachęcamy również właścicieli lokalnych sklepów, aby mieli takie torebki w swoim asortymencie. Każdy właściciel sklepu, który zechce się włączyć do tej akcji otrzyma w Wydziale Promocji Gminy w gminie (II piętro), bądź na recepcji urzędu, plakat z napisem informującym, że właśnie w tej placówce można takie torebki zakupić. Podobne rozwiązania zostaną wprowadzone w kwestii zestawów do sprzątania po czworonogach.

Jednocześnie, piaseczyńska Straż Miejska będzie bezwzględnie karała mandatem każdego właściciela psa, który nie zastosuje do wymogu sprzątania po swoim pupilu oraz zakładania kagańca. Przypomnijmy, że torebkę z psimi odchodami można wrzucić do każdego publicznego kosza stojącego na ulicy.

Aby jednak ta akcja przyniosła pożądany efekt, potrzebne jest współdziałanie wszystkich mieszkańców. Edukujmy siebie, edukujmy naszych sąsiadów, edukujmy nasze dzieci w tej kwestii. Nie wstydźmy się zgłaszać takie przypadki do Straży Miejskiej lub Policji oraz upominać tych wszystkich niechlujnych właścicieli psów, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem narażają innych na kłopoty. To oni powinni się wstydzić, nie my. Tylko wspólnymi działaniami mieszkańców i odpowiednich służb możemy coś zmienić w tej uciążliwej dla wszystkich kwestii.

Katarzyna Nowocin-Kowalczyk
Radna MiG Piaseczno


Podoba ci się:

Komentarzy (8)

 1. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Piaseczno

  1. Osoby Będące właścicielami lub opiekunami zwierząt domowych są zobowiązane do sprawowania właściwej opieki nad tymi zwierzętami, w tym w szczególności nie pozostawiania bez nadzoru i zapewnienia ochrony przed zagrożeniem lub uciążliwością dla innych ludzi.
  2. W przypadku posiadania na terenie nieruchomości zwierzęcia mogącego stanowić zagrożenie, należy w miejscu widocznym, przed wejściem na teren nieruchomości umieścić tablicę informacyjną.
  3. Właściciele lub opiekunowie zwierząt domowych zobowiązani są do usunięcia zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta na terenie przeznaczonym do użytku publicznego.
  4. Właściciel Psa zobowiązany jest do:
  a) Poddawania psa obowiązkowym szczepieniom ochronnym,
  b) Dopilnowania, aby pies wyprowadzany był na uwięzi w obroży, a w przypadku ras uznawanych za agresywne także w kagańcu;
  c) W przypadku pozostawiania psa bez chwilowej opieki oraz w środkach komunikacji zbiorowej, pies powinien posiadać kaganiec,
  d) Zabezpieczenia nieruchomości w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa.

 2. Super inicjatywa, oby się powiodło. Mieszkam niedaleko Centrum Józefosław, jest tu sporo terenów niezagospodarowanych, gdzie właściciele psów zrobili sobie psie toalety. Niestety, z dzieckiem na spacer, lub po prostu przejść nie da się, unikająć wdepnięcia w psią kupę. Szkoda, że Józefosław ma tyle brzydkich, zaniedbanych poboczy. Szkoda, że w Józefosławiu mieszka tylu właścicieli psów – IGNORANTÓW. Właściwie to nie tylko w Józefosławiu… Świetnie napisane, kwintesencja problemu. trzymam kciuki za całą akcję.

 3. Psie odchody w woreczkach będą się rozkładały całe wieki !!! Głupota ludzka nie zna granic. Producenci śmieci!!!

 4. Woreczki są papierowe droga Pani

  • A od kiedy do psich odchodów kupuje się woreczki papierowe droga Pani?

  • Widząc cenę tych torebek sądzę, że należy Pani do osób dobrze sytuowanych finansowo, ja niestety do takich nie należę i nie stać mnie na dodatkowy wydatek rzędu prawie 100 zł miesięcznie z przeznaczeniem na psie kupki

 5. proponuję wprowadzić administracyjny zakaz posiadania psów.Prawie wszystkim przeszkadzają. Na wsi Józefosław i Julianów nie można wyjść na spacer z psem nawet na smyczy, ponieważ na chodnikach (jeśli sa…) pies nie może załatwić swoich potrzeb ( nawet jeśli sprzątamy), a na poboczach właściciele posesji rozkładają kamienie, grodzą teren i sadzą krzaki – aby ktoś tam przypadkiem nie przeszedł. Terenów dla psów ( nie mówiąc o parkach dla psów – tak jak to jest za wspomnianą przez PANIA ZACHODNIA GRANICĄ) BRAK!!!!!!!! Szanowna Pani, zwierzęta istnieją! Tez mają swoje prawa! Też chcą biegać!1 Proszę mi wskazać choć jedno miejsce na terenie wsi, gdzie mogą to zrobić! Żałosne są znaki powystawiane na większości tzw trawników na i poza osiedlami z zakazami wyprowadzania psów. Psy tak jak ludzie muszą gdzieś załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne( a właściciele muszą po nich sprzątać). Nie zapominajmy, ze pies to nie zło konieczne, ale najlepszy przyjaciel człowieka! NIe komputer, twój nowy telefon, betonowe chodniki i nowy samochód, ale właśnie PIES

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*