Skrzyżowanie ul. Geodetów z ul. Wilanowską

Przy Centrum Józefosław powstanie sygnalizacja świetlna i rondo

Poniżej interpelacja radnej Katarzyny Nowocin-Kowalczyk i odpowiedź Burmistrza :

Uprzejmie proszę o pilne zamontowanie świateł sygnalizacji drogowej na skrzyżowaniu ul.Wilanowska/Geodetów.

Temat był wielokrotnie podnoszony przez radnych zamieszkujących okoliczny teren. Pomimo, że ten ciąg komunikacyjny należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych w całej gminie, z przykrością należy stwierdzić, że Pan Burmistrz, dość lekceważąco podchodzi do problemu, zbywając radnych obietnicami o przyszłym (czas nieokreślony)wybudowaniu w tym miejscu ronda.

Niestety, do tej pory nie zostały nawet wykonane plany tegoż ronda, a wieloletnia prognoza finansowa nie uwzględnia tej inwestycji. Argumenty radnych, że w tym miejscu, niemal każdego dnia dochodzi do niebezpiecznych sytuacji drogowych z wypadkami włącznie, że tworzą się korki, że w każdej chwili, na tym właśnie skrzyżowaniu, może ktoś zginąć, Pan Burmistrz zbywał odpowiedziami, typu : ” proszę nie wyciągać ciężkiej artylerii i nie straszyć mnie czarnymi scenariuszami ”

Niestety, ten czarny scenariusz właśnie zaczął się sprawdzać. Kilka dni temu, w tym miejscu zostało potrącone dziecko, które uległo ciężkim poważnym obrażenieniom, zaś sprawca wypadku zbiegł. Ile jeszcze dzieci musi zostać rannych, aby Pan Burmistrz wreszcie dostrzegł problem i podjął stosowne kroki w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa w tym miejscu ?

Opdowiedź Burmistrza :

W odpowiedzi na interpelację złożoną 23.01.2013 w sprawie pilnej potrzeby zamontowania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic : Wilanowskiej i Geodetów, wyjaśniam co następuje :

Montaż wnioskowanej sygnalizacji świetlnej wymaga opracowania projektu budowlanego oraz zabezpieczenia w budżecie Gminy szacunkowej kwoty 150 tys. złotych. Obecnie trwa przygotowania materiałów do zlecenia opracowania dokumentacji projektowej sygnalizacji, która określi ostateczny zakres prac budowlanych i ich koszt.

Jednocześnie informuję, że powyższa sygnalizacja będzie rozwiązaniem tymczasowym do przebudowy podczas zaplanowanej kompleksowej inwestycji wielobranżowej dla ul. Geodetów. Obecnie obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony 24.10.2010 definiuje klasę zborczych dróg gminnych: ul. Energetycznej – dwujezdniowej, czteropasowej o liniach rozgraniczających szerokości 25-30m, ul. Geodetów jednojezdniowej, dwupasowej o zmiennych liniach rozgraniczających szerokości 10-17m oraz ronda na skrzyżowaniu obu wymienionych dróg. W załączeniu przekazuję plan sytuacyjny ronda w oparciu o projekt realizowany w 2009 roku przez inwestora Challenge Twenty, który wycofał się z planowanej inwestycji.
W związku z powyższym dopiero budowa skrzyżowania ulic Geodetów i Energetycznej zmieni natężenie ruchu na ul. Geodetów w kierunku Puławskiej.


Podoba ci się:

Komentarzy (23)

 1. Brawo Pani Kasiu !

 2. No to dupa blada. tera to panie to stanie na amen :(

 3. obiecanki cacanki

  • „W załączeniu przekazuję plan sytuacyjny ronda w oparciu o projekt realizowany w 2009 roku przez inwestora Challenge Twenty” – dlaczego nie opublikowano skanu tego załącznika? To jakaś tajemnica?

   • Proszę zamieścić skan planu sytuacyjnego!

 4. A co z dodatkowym pasem Wilanowska->Geodetów?

 5. Nie mam nic przeciwko temu ponieważ wiedza z zakresu ruchu drogowego u niektórych woła o pomstę do nieba. Wielokrotnie widziałem jak opisywane skrzyżowanie korkowało się bo 4 kierowców z 4 stron świata nie wiedziało kto jedzie 1 a kto 2,3,4

 6. A co z dziurami, które powstały na skrzyżowaniu ?

  • Łatanie wykruszen i ubytkow to biezace utrzymanie drog – wiec zamiast pytac na forum i ogladac sie na innych, prosze zglosic to do gminy via tel, zakladka na stronie urzedu lub mail. To dziala!

 7. ok.za rok rozliczymy burmistrza i radną

 8. Hahaha, tytul rodem z faktu albo superaka. Na razie to mowa o tym ze powstanie projekt i nic wiecej. Ronda nie bedzie bo gmina nie gruntu ani kasy. sygnalizacja jezeli bedzie to najwczesniej w 2014 abo i 2015

  • Dla chcącego nic trudnego – DLA CHCĄCEGO.

 9. znów obiecanki , rando miało być już dawno. zawaliła gmina.

 10. W rondo podczas tej kadencji nikt nie wierzy. Natomniast instalowanie świateł jest bardzo realnę propozycją.

 11. 1. Podstawowe pytanie, KIEDY? to, że KIEDYŚ będzie to gówniana informacja.
  2. Co z Julianowską? Marzec za pasem, a tu żadnego info, czy cokolwiek się posuwa do przodu?Czy dalej się wszyscy opie……..

 12. gdyby posłuchali starosty dawno już by była decyzja. A może właśnie chodzi o przedłużanie?

 13. Pomysł świetny.
  Ale po co światła jak rondo??
  Przy takim ruchu i rondo świetnie się sprawdzi ale bez świateł.

  • Każdy zainteresowany zna 2 skrajne przykłady z życia:
   A. Bezproblemowe rondo przy ul. Energetycznej
   B. Tamujące ruch 3x pod rząd światła na ul. Geodetów

   Propozycja kolejnych świateł = mega korki = beznadziejnie wydane pieniądze!

   Rondo jest optymalnym rozwiązaniem, bo:

   1. Nie ma ryzyka awarii, braku zasilania etc. – jak w przypadku świateł
   2. Ruch na rondzie jest znacznie bardziej płynny – nie ma problemu złego ustawienia świateł
   4. Rondo lepiej wpisuje się w krajobraz Józefosławia – niż wielkie, migające słupy
   5. Plan sytuacyjny ronda już jest (ile kosztował?) – 150 tys zł. lepiej przeznaczyć na NIEZBĘDNE chodniki na Geodetów, zamiast na projekt oświetlenia, bez których i tak sobie kierowcy radzą (ci potrafiący jeździć)

   • Uzupełnienie:

    3. Na rondzie byłoby można zawrócić – a na światłach raczej nie

   • Jak pokazuje życie, ronda są dobre tam, gdzie ruch jest ograniczony. Od wielu lat obserwuję sytuację na sąsiednim Ursynowie. Skrzyżowania się korkowały, powstały ronda. Na jakiś czas rozwiązało to problem, ale wzrastające nasilenie ruchu niestety zdyskwalifikowało to rozwiązanie. Jeszcze kilka lat temu, doskonale sprawujące się ronda, obecnie stały się zmorą. Sygnalizacja świetlna jest lepszym rozwiązaniem. Obecnie obserwuję ruch w Józefosławiu i nie stwierdzam korków na ul Geodetów od Puławskiej. W stronę Puławskiej tak – tylko przy C.H.Józefosław. Nigdzie indziej.

 14. Co z tą Julianowską? proszę Was o co Wam kurna chodzi?
  Co z Wilanowską, Geodetów gdzie nie ma nie ma miejsca żeby nawet przejść z wózkiem, o co chodzi z tą JULIANOWSKĄ, jest w miarę świeży asfalt, nie ma chodnika ale jest sporo miejsca na przejście, natomiast na wilanowskiej jest kostka, chodnika całe 500 metrów, dlaczego tak ważna kwestia to julianowska?
  Przepraszam jestem nowy proszę o wyjaśnienie.

 15. Minął rok. Co z tym rondem?

 16. Ja proponuję zainteresować się brakiem chodnika dla pieszych wzdłuż ulicy geodetów od centrum Józefosław do końca.
  Matki z dziećmi chodzą ulicą a obok przejeżdżają samochody dostawcze i nie tylko. Kierowcy szaleją. Jak mają dzieci BEZPIECZNIE do domu wrócić z przedszkola gdzie od drugiej strony buduje się osiedle zamknięte. Wyjście wzdłuż ulicy jest jedyna opcja wydostania się.
  CZY MUSI DOJŚĆ DO TRAGEDII ŻEBY KTOŚ NA TO ZAREAGOWAŁ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*