ul. Wilanowska w Józefosławiu

Nowe umowy na wywóz śmieci, odwodnienie dróg i monitoring w Józefosławiu

Szanowni Państwo!

Otrzymuję od Państwa sporo maili i telefonów z pytaniami dotyczącymi bieżących tematów naszej miejscowości. Ponieważ większość poruszanych zagadnień cyklicznie się powtarza, spróbuje pokrótce wyjaśnić je dla wszystkich zainteresowanych.

Nowa ustawa śmieciowa

Jak Państwo wiecie, od 1 lipca 2013r, wszyscy zostaniemy objęci nowym sposobem odbierania odpadów. Nie chciałabym dywagować nad samą ustawą rządową w tej kwestii, jednak wyjaśnię, że nie tylko mieszkańcy, ale również radni i urzędnicy w całej Polsce mają bardzo wiele pytań i zastrzeżeń do zapisów tejże ustawy. Świadczą o tym liczne zaskarżenia oraz prośby o wyjaśnienie stosownych paragrafów, spływające do Sejmie z całej Polski, od wspólnot mieszkaniowych począwszy poprzez samorządy, a na Marszałkach województw skończywszy. Wdrożenie tych wszystkich postanowień jest niewątpliwie nie lada wyzwaniem dla poszczególnych samorządów.

Również my, jako radni, mamy z tym spory kłopot, wiele pytań i duże rozbieżności zdań w kwestii zastosowania pewnych rozwiązań. Przed nowelizacją ustawy przez Sejm, uchwałą przegłosowaną na sesji Rady MiG Piaseczno przyjęliśmy stawkę rozliczania opłaty za wywóz śmieci o każdego mieszkańca. Po burzliwych dyskusjach, uznaliśmy, że ponieważ, każdy z nas, czy to duży, czy mały, jest producentem śmieci, dlatego taka forma ponoszenia opłat, – z czterech zaproponowanych przez ustawodawcę, – będzie najbardziej adekwatna. Należy w tym miejscu wyjaśnić, że opłata od każdej zamieszkałej daną posesję osoby, nie ma nic wspólnego z zameldowaniem. Każde gospodarstwo domowe będzie składało stosowną deklarację, w której właściciel sam się wypowie, ile osób zamieszkuje tę nieruchomość oraz czy dostarczane z tego gospodarstwa śmieci będą segregowane, czy tez nie. Dane te będą potem weryfikowane i sprawdzane.

Sprawa wydaje się stosunkowo prosta przy zabudowie jednorodzinnej. Komplikuje się jednak przy zabudowie wielorodzinnej, czyli tzw. blokach, osiedlach. Tym bardziej, że spora część mieszkań na terenie gminy jest wynajmowana i mamy do czynienia z tzw. mieszkańcami przejściowymi. Jeśli gmina otrzyma nieprawdziwe informacje od właścicieli nieruchomości, to w naturalny sposób poszkodowani będą stali mieszkańcy naszej gminy. Wg ustawy cała ta złożona procedura w nowym systemie ma się bilansować, czyli gmina ani na tym nie zarabia, ani do tego nie dokłada. Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę oraz korzystając z możliwości uzyskanych dzięki nowelizacji „ustawy śmieciowej”, obecnie radni rozważają wprowadzenie innego sposobu rozliczania w budownictwie wielorodzinnym. Pod uwagę brana jest metoda płacenia od metrów zużytej wody. Tym bardziej, ze takie dane jest dość łatwo sprawdzić przy współpracy ze spółką gminną, PWiK. Zastosowanie tej metody w budownictwie jednorodzinnym, wiązałoby się z nałożeniem obowiązku instalacji dodatkowych liczników w ogrodach i na działkach, dlatego decyzja o opłatach, natomiast w budownictwie wielorodzinnym daje możliwość dość łatwej weryfikacji złożonej deklaracji. Jednak wśród radnych jest spora różnica zdań w tej kwestii, więc na ten moment trudno powiedzieć, czy ostatecznie metoda naliczania zostanie zmieniona.

Kolejnym problemem w budownictwie wielorodzinnym jest odpowiedzialność zbiorowa. Niestety, tak to zapisał ustawodawca, czyli w przystępnym tłumaczeniu – albo wszyscy w danym bloku segregujemy odpady, albo nie. Jeśli jedno mieszkanie nie będzie dokonywać segregacji, cały blok będzie płacił więcej, tzn. tak, jak za odpady nieposegregowane. Zapewne są sposoby, aby zmobilizować tych „wyłamujących się” właścicieli mieszkań, ale to już każda wspólnota musi rozwiązać we własnym zakresie. Niewątpliwie ważna tu będzie zwykła czujność sąsiedzka i kolektywna współpraca. Póki, co, radni nie podjęli jeszcze uchwały dotyczącej wysokości stawek, aczkolwiek zostaliśmy zapoznani z przygotowana przez Wydział Gospodarki Odpadami kalkulacją. Decyzja taka została podjęta celowo, aby nie sugerować żadnej ceny podmiotom komunalnym przystępującym do przetargu. Należy jednak liczyć się z tym, że w wielu gospodarstwach domowych stawka za wywóz odpadów wzrośnie. Ponieważ celem wprowadzenia „ustawy śmieciowej”, jest przede wszystkim ekologia oraz zmobilizowanie obywateli do czynnej segregacji odpadów, radni tej gminy, podobnie zresztą jak radni w wielu innych miast i gmin, zastosują spore rozbieżności pomiędzy odpadami posegregowanymi i nieposegregowanymi.

Przetarg na wybór podmiotu/ów, (jak informowałam wcześniej, gmina została podzielona na 3 rejony, czyli może zostać wyłoniony jeden, dwa lub trzy podmioty), które będą odbierać od nas odpady zostanie rozstrzygnięty 25 marca. Zaraz potem, prawdopodobnie na sesji nadzwyczajnej, zostaną uchwalone sposoby/sposób naliczania, stawka/i oraz wzór deklaracji. Założenie ustawodawcy jest takie, ze wszyscy mieszkańcy danej gminy/miasta, płaca tyle samo i bez wyjątku.

O szczegółach samego odbioru urząd Gminy powiadomi Państwa w przygotowywanej właśnie kampanii informacyjne.

Warto jednak przypomnieć o wypowiedzeniu umowy dotychczasowej firmie zajmującej się odbiorem naszych odpadów. Zwykle jest to od miesiąca do 3 miesięcy, w zależności od umowy, która podpisaliśmy, czyli w skrajnych przypadkach mamy czas do końca marca. Wprawdzie opinie prawne na ten temat są bardzo różne, jednak nie ma sensu narażać się potem na kłopotliwe utarczki z podmiotem, który będzie się od nas domagał dodatkowej opłaty za niewypowiedziana umowę. Jak uczy życie i doświadczenie, prawo można interpretować na różne sposoby i zwykle na swoja korzyść.


Budowa ulic w Józefosławiu

Obecnie w budżecie mamy wpisane do realizacji projekty oraz budowę 3 ulic na terenie Józefosławia: – Geodetów, Wilanowska i Krótką. Julianowskiej celowo nie wymieniam w tym miejscu, ponieważ jest to osobny temat.

Jak Państwo pamiętacie, na początku ubiegłego roku została zlecona koncepcja odwodnienia całej gminy. W pierwszej kolejności miał być wykonany nasz teren. Niestety, okazało się, że firma z Krakowa, która wygrała przetarg na to opracowanie, do tej pory nic nie przedstawiła. Obiecali cos przesłać 7 marca, jednak w świetle dotychczasowej współpracy z tą firmą, należy liczyć się z tym, że umowa może zostać zerwana i będzie trzeba wszystko zaczynać od początku, – czyli kolejny, co najmniej rok lub półtora „w plecy”. Z informacji uzyskanych z wydziału inwestycji wynika, że bez tej koncepcji odwodnienia, nie można ogłosić przetargu na projekt ww. ulic.

Monitoring przy szkole

Tak jak obiecywaliśmy, monitoring placu zabaw oraz pętli autobusowej już działa. Dzięki niemu, udało się nawet złapać sprawców wandalizmu na tym obszarze.

Akcja „Sprzątaj po swoim psie”

W urzędzie gminy są już dostępne plakaty, naklejki oraz pierwsza partia darmowych torebek. Pod koniec marca będą także rozstawiane stosowne tabliczki, jak również kosze na śmiecie. Tak jak wspominałam wcześniej, prośby o dodatkowe kosze z podaniem lokalizacji można składać mailowo do Wydziału Utrzymania Terenów Publicznych mail:chrabalowski@piaseczno.eu. Pod tym adresem proszę również wskazywać propozycje miejsc usytuowania tabliczek.

Zwracam się do wszystkich właścicieli lecznic weterynaryjnych oraz sklepów na terenie Józefosławia o włączenie się do tej akcji. Proszę zgłoście się Państwo do Wydziału Promocji Gminy po plakat informujący o akcji oraz o tym, że właśnie w tym punkcie można nabyć takie torebki. Można również zadzwonić (tel. 22 70 17 651) lub wysłać maila (mail:wylezinski@piaseczno.eu) z prośbą o dostarczenie tych rzeczy. Mieszkańców proszę o mobilizowanie właścicieli naszych lokalnych minimarketów do włączanie się w to przedsięwzięcie. Proszę również, abyście zwracali uwagę wszystkim niefrasobliwym właścicielom czworonogów. Zaś właścicieli piesków, proszę o sprzątanie po swoich pupilach. Powiedzmy dość tym niechlubnym praktykom.

Tymczasem serdecznie pozdrawiam
Katarzyna Nowocin-Kowalczyk
Radna MiG Piaseczno


Podoba ci się:

Komentarzy (9)

  1. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź na moje pytanie:)
    Pzdr.,

  2. Julianowska niestety ciągle jeszcze się „międli” w Starostwie Powiatowym w Otwocku. Co i raz proszą o nowe dokumenty, co sugerowałoby jednak jakąś niestaranność w przygotowaniu projektu przez naszych urzędników, od czego się oczywiście odżegnują (nasi urzędnicy). Nie możemy nic obiecać, żaden termin do tej pory nie został dotrzymany, niestety. Jedyna dobra wiadomość to ta, że pieniądze na Julianowską są i jeśli tylko będzie to możliwe – budowa zostanie rozpoczęta niezwłocznie po otrzymaniu pozwolenia ZRiD i rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę.
    W spisie ulic planowanych w Józefosławiu gdzieś umknęła p. Katarzynie ul. Pastelowa, która ma być wykonana w całości w roku bieżącym. Także należałoby wspomnieć o niekończącym się wspólnym temacie Powiatu i Gminy, którym jest ul. Cyraneczki.
    Pozdrawiam,
    Hanna Krzyżewska

  3. a co z Wilanowską ? :P

  4. Nie do końca jest tak z julianowska, jak przedstawiła to Pani Hania. Starostwo w Otwocku dostało „nieswoją” robotę i musi ja bardzo dokładnie sprawdzić i przeanalizować. A dokumentacji jest mnóstwo. Ta inwestycja idzie specustawa, a posesji nią objętych jest ok. 100. Obecnie przekazali do starostwa w Piasecznie pismo z prośbą o uzupełnienie dokumentacji dot. jednej posesji, ponieważ ta, która otrzymali jest nieaktualna. I nie jest to wina urzędu gminy, ale Starostwa piaseczynskiego, które ma kilkuletnie opóźnienia w ewidencjonowaniu nieruchomości na tym terenie.

    • z całym szacunkiem, ale ileż można czytać/analizować/weryfikować/sprawdzać dokumentację?5 miesięcy? Przecież to nie jest specyfikacja systemów safety critical pisana przy użyciu algorytmów matematycznych używanych!!!Tylko napisane tak, że każdy średnio inteligentny człowiek powinien to umieć przeczytać ze zrozumieniem! Jest to frustrujące i …..w takim tempie to w tym roku nie zaczną, wygląda na to,że o to właśnie chodzi, żeby pieniędze które niby są na Julianowską wydać na coś innego waląc ściemę ludziom.

    • czy chodzi o tą specustawę, której przedłużenie TK właśnie uznał za niekonstytucyjne

      Trybunał Konstytucyjny uznał przedłużenie specustawy, czyli zapisów prawnych umożliwiające realizację inwestycji na preferencyjnych warunkach, na okres po 8 czerwca 2012 za niezgodne z Konstytucją. Tym samym zamknął on drogę do dokończenia inwestycji, które miały być przygotowane na Euro 2012 – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”
      Inwestycje, które ze względu na przygotowania do Euro mogły być realizowane na preferencyjnych warunkach, muszą zostać dokończone na zasadach ogólnych – orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie uznali za niekonstytucyjne przedłużenie zapisów prawnych umożliwiające realizację inwestycji na preferencyjnych warunkach na okres po 8 czerwca 2012.?

      Bo jeśli tak, to chyba na przebudowę Julianowskiej poczekamy znacznie dłużej.

  5. Kolejny rok minie na robocie papierkowej …phi

  6. Gmina doszczętnie się kompromituje przy tym chodnikui i scieżce rowerowej.
    Gdyby Uzednicy pracowali u prywaciarza dawno by wylecieli z roboty. Ale w państwowych urzędach mozna sobie puszczac bąki w fotel…

  7. KOMPROMITACJA
    NIEUDOLNOŚĆ

    WSTYD

    CO POZA UL. XXI UDAŁO SIE ZREALIZOWAC W JÓZEFOSŁAWIU W OSTATNICH 7 LATACH?
    - SYGNALIZACJA NA GEODETÓW?
    - BEZSENSOWNĄ PRZEBUDOWĘ GEODETÓW PRZY PUŁAWSKIEJ
    - ZAMKNIĘTĄ W POŁOWIE UL CYRANECZKI?