CH Auchan Piaseczno

Auchan zainwestuje, żeby nie zakorkować Geodetów

Szanowni Państwo!

W wyniku nagłośnienia sprawy rozbudowy CH Auchan, spółka Auchan i burmistrz MiG Piaseczno przystąpili do negocjacji, mających na celu określenie zakresu inwestycji w infrastrukturę drogową związaną z ta rozbudową. Efektem tych rozmów są wstępne propozycje zaprezentowane przez spółkę. Kilka dni temu, pan Burmistrz przedstawił je radnym na komisji polityki gospodarczej i komisji finansów.

Auchan jest skłonne zainwestować 20mln zł w rozbudowę dojazdów wokół CH. Jak widać na załączonej mapce, przedstawiono 4 równe warianty, które Auchan osobno wyceniło. Do radnych należy decyzja, które inwestycje zostaną wybrane, jak również, czy zostaną one zrealizowane przez spółkę, czy też środki zostaną przekazane gminie, która następnie je zrealizuje.

1. Rozbudowa ulicy Geodetów na odcinku od Puławskiej do drogi bez nazwy (na rogu stoi warzywniak), czyli na odcinku ok. 200 -250m. Budowa dodatkowego prawoskrętu na ternach pozyskanych od Lesznowoli plus odwodnienie. Sygnalizacja świetlna przy wyjeździe z terenu Auchan. Wyjazd w geodetów na terenie Auchan poszerzony o dodatkowy lewoskręt. Koszt inwestycji Auchan wyceniło na 3mln zł.
2. Droga serwisowa od ul. Energetycznej do CH przez teren policji. Wg słów burmistrza ma to być tylko dojazd dla dostawców. Przypomnijmy, ze Auchan jest również właścicielem terenów za Fashion Hause przy ul. Energetycznej. Inwestycja wyceniona na 23mnl zł, z czego 9mln to wykup gruntów.
3. Rozbudowa ul. Energetycznej na odcinku od obecnego ronda do ul. Rubinowej, w tym budowa kolejnego ronda przy ul. Rubinowej. Inwestycja wyceniona przez Auchan na 14mln zł
4. Rozbudowa ul. Energetycznej na odcinku od ul. Rubinowej do ul. Wilanowskiej wraz z budową ronda. Proszę zwrócić uwagę, ze rondo, o którym mowa, nie znajduje się na skrzyżowaniu z ul. Wilanowska przy CH Józefosław, tylko zostało odsunięte o jakieś 100-200m w stronę ul. Julianowskiej. Pytanie, na ile taka propozycja rozwiąże problem komunikacyjny w tym rejonie. Poddaje Państwa uwadze. Inwestycja wyceniona na kwotę 22mlnzł i wg Auchan powinna być realizowana przy współudziale gminy.

Biorąc pod uwagę negatywne doświadczenia z przeszłości, dotyczące budowy infrastruktury w Józefosławiu, stoję na stanowisku, że my, jako mieszkańcy powinniśmy współdecydować w tak ważnej dla nas wszystkich kwestii. Tym bardziej, ze już teraz wielu radnych, niezwiązanych z naszą miejscowością, wysuwa wnioski zupełnie nieprzystające do stanu rzeczywistego. My, jako mieszkańcy korzystamy w ulicy Geodetów i Energetycznej na co dzień, znamy realia i doskonale wiemy, jakie są utrudniania związane z komunikacja na tym terenie. Proponuje, aby Ci z Państwa, którzy są zainteresowani sprawą, przyjrzeli się tym propozycjom i podzielili swoimi uwagami zarówno z radnymi, jak i panem Burmistrzem. Być może istnieją inne rozwiązania, które nie zostały wzięte pod uwagę.

Poniżej przedstawiam wnioski, poszczególnych komisji.

Wnioski Komisji Polityki Gospodarczej z posiedzenia w dniu 12.08.2013 r.:

W związku z zaproponowanym podziałem zadań komunikacyjnych przy hipermarkecie Auchan, Komisja pozytywnie opiniuje przedstawiane propozycje z wnioskami:

Wyjazd z Auchan powinien odbywać się bezpośrednio na ulicę Puławską jak obecnie.
Wyjazd z Auchan na ulicę Geodetów powinien mieć prawoskręt do Józefosławia
i Julianowa. Brak lewoskrętu w ul. Geodetów.
Wyjazd z Auchan powinien być odrębnym wyjazdem, komisja proponuje negocjacje w sprawie wykupienia terenów od gminy Lesznowola;
Wyjazd z Józefosławia powinien odbywać się odrębną jezdnią – nową drogą (odnoga od ul. Geodetów) do ul. Puławskiej z pominięciem obecnego odcinka wjazdu /wyjazdu z Geodetów do Auchan;

Wnioski Komisji Finansów i Inwestycji z posiedzenia w dniu 13.08.2013 r.:

W związku z zaproponowanym podziałem zadań komunikacyjnych przy hipermarkecie Auchan, Komisja pozytywnie opiniuje przedstawiane propozycje z wnioskami:

Aby droga serwisowa z hipermarketu Auchan nie miała lewoskrętu w ul. Geodetów i dalej w ul. Puławską;
Komisja pozytywnie opiniuje zadania: 1 – przebudowy ul. Geodetów na odcinku od ul. Kuropatwy do ul. Puławskiej oraz 4 – przebudowa ul. Energetycznej łącznie z rondem w przecięciu ul. Energetycznej i Geodetów/Wilanowska.

Należy dodać, ze padały również takie propozycje, aby zupełnie zamknąć wyjazd i / bądź wjazd na teren Auchan od strony Geodetów.

Należy wyjaśnić, ze teren Mysiadła docelowo zostanie zabudowany, czyli jest to kolejny potok samochodów wyjeżdżających na ul. Geodetów, co oznacza, że Gmina Lesznowola ma również interes w tym, aby wąskie gardło na skrzyżowaniu Geodetów/Puławska zostało rozbudowane.

Tymczasem serdecznie pozdrawiam
Katarzyna Nowocin-Kowalczyk
27 sierpnia 2013


Podoba ci się:

Komentarzy (39)

 1. To ma być przez panią wynegocjowane te 20 mln. Bardzo bardzo śmieszne.
  Dalega droga do celu i praca wielu ludzi.

  • jera, spokojnie Pani Katarzyna stawia w tym wątku tezę że do negocjacji w sprawie rozwiązania potencjalnych problemów komunikacyjnych Józefoslawia doszło w wyniku nagłośnienia sprawy. W innym wątku wspomniała że wiceburmistrz jako główny negocjator dopiero w trakcie całego procesu został uświadomiony o konieczności zadbania o Geodetów i inne ulice które są istotne z punktu widzenia komunikacji z i do Józefosławia. I od tego momentu wiceburmistrz zabrał się do dość chaotycznego aczkolwiek stanowczego nadrabiania tej swojej niewiedzy i zaczął wysuwać w kierunku Auchan nowe żądania. Zakładając że ta postawiona przez Panią Nowocin teza jest prawdziwa (wydaje się dość logiczna i spójna) przyznasz że Pani Katarzyna rzeczywiście nagłaśnia sprawę problemów komunikacyjnych związanych z planowaną inwestycją. Czego nie możemy raczej powiedzieć o Pani Krzyżewskiej, która przedstawiła nam swoją zasadę że nie udziela informacji dopóki nie będzie podpisanego wiążącego porozumienia w tej sprawie – to raczej nie jest nagłaśnianie sprawy. Pozostali radni tradycyjnie nie zabierają publicznie głosu także i w tej sprawie. Również nie widać jakiegoś specjalnego nagłaśniania potencjalnego zagrożenia paraliżem komunikacyjnym ze strony naszego sołtysa. Nie widziałem żadnych ‘odezw’, ‘apeli’ czy listów otwartych do gminy w celu uświadomienia im że na tej inwestycji może stracić Józefosław. Tej postawy tez raczej nie możemy zakwalifikować jako nagłaśnianie (może działa innymi torami ale nic o tym nie wiemy). Tak więc w mojej ocenie jedyna osoba która naprawdę nagłaśnia te sprawę jest Pani Nowocin. Wracając do tezy czy nagłośnienie sprawy powoduje jakąś istotna reakcję u włodarzy tym przypadku chodzi o gminę. Moim zdaniem tak. Wydaje się niestety że obecnie jest to jedyny argument który dociera do samorządowców czy też polityków. Jak jest cisza to robią co chcą jak jest głośno, sprawę opisuje prasa, toczone są dyskusje na forach itp wówczas nagle okazuje się że można coś zrobić, pochylić się nad problemem poświęcając swój cenny urzędniczy czas. Na tym między innymi polega demokracja i wolność słowa.

   • Ziutek czy masz już na chacie ołtarzyk z p. Katarzyną do którego się modlisz, czy jeszcze nie? Tak jak czytam te pierdoły i ohy i achy to czasami mnie po prostu mdli. Pierwszy raz zabieram głos na forum bo czuje się już tym naprawdę mocno poirytowany – kółko wzajemnej adoracji ona ciebie a on ją i tak kurna w kółko. Gdyby można było dodawać zdjęcia to wrzuciłbym ten http://kwejk.pl/obrazek/1770568/rzyga-tecza.html

    • Przepraszam za wybranie niewłaściwego obiektu kultu. Jak rozumiem dopuszczasz wznoszenie ołtarzy dla innych samorządowców (w zasadzie dla tylko jednego, jedynego słusznego). Od tych ołtarzy aż się roi na tym forum. Ale Ty zabierasz głos akurat w tym przypadku. Może tak konkretnie powiesz co jest nie tak w mojej wypowiedzi, którą tak skrytykowałeś. Czy też tylko tak chciałeś jakoś zdyskredytować wyróżniającą się na plus w tej sprawie postawę Pani Katarzyny w porównaniu do innych ‘naszych’ samorządowców. Jesteś zły że Pani Katarzyna jako jedyna poinformowała nas dość konkretnie jak maja się sprawy pomiędzy gmina a Auchan. Pani Katarzyna dostaje od Was tyle hejtów że czasami jak naprawdę się wykaże warto moim zdaniem pochwalić.

 2. Pani Katarzyno przypominam się!

  Do dziś nic nikt nie zrobił z tymi krzaczorami :(

  Przy okazji mam apel do radnych i sołtysa proszę komuś zlecić przycięcie krzaków, które wchodzą aż na ulicę Działkową ( odcinek od zakrętu do Osiedlowej ) bo stwarzają poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu.

  • Skarżenie sie na forum jest malo skuteczne. trzeba napisac maila do urzedu do odpowiedniej komórki. Oczywiście zero reakcji będzie,dla tego po paru dniach forwardujemy tego maila do naszych radnych (oczywiście odpisze tylko p. Katarzyna) ale na tej podstawie będzie mogła uszczypnąć odpowiedniego nieroba w urzędzie w dupsko! Sprawdzone w innych sprawach i działa, ale trzeba trochę własnej inicjatywy a nie tylko kwękać na forum…

   • emza@ otóż wczoraj na sesji, pan burmistrz pokazał mi cały plik wydruków z naszego forum z pozaznaczanymi na żółto różnymi wypowiedziami, – w tym oczywiście moimi. Był niezadowolony,ze informuje mieszkańców o dotyczących nas kwestiach. Informacje z lokalnych portali przygotowuje mu obecny rzecznik, – oficjalnie, doradca polityczny. Burmistrz przyznał również, ze nie ma w tym nic dziwnego i jest to powszechna praktyka, ze różne osoby związane z konkretnymi partiami politycznymi, lokalnymi ugrupowaniami tudzież politykami dokonują wpisów na różnych forach pod zmieniającymi się nickami.
    Panie burmistrzu, pozdrawiam Pana z portalu http://www.jozefosalaw24.pl :) . Zapewne ten watek również do pana trafi.

    • Ewdentnie czuć wybory:)No cóż znaczy to że burmistrz postanowił ubiegac się o reelekcję i pewnie odrobił lekcję ze sprawozdaniami z PKW, to i zainteresował się J&J. To ja tez dołączam się do pozdrowień dla Pana Burmistrza, na którego głosowałem 3 lata temu i przypominam mu, że został rok na zdobycie mojego głosu i mojej żony… przy czym zaznaczam, że rozliczam z efektów jego starań a nie z obietnic!!!
     Widzi Pani jest jeszcze dwoje radnych z Józefosławia (Pani Szweycer i pan Hubl) o których nawet bywalcy tego forum (a to jest część bardziej uświadomiona obywatelsko ) nie wiedzą, ze istnieje. i myślę że tak jest postawa oczekiwana na Kościuszki, siedzieć cicho nie przeszkadzać (jak oni), brać pieniążki, to i może jakaś posadka się trafi!

     • Moze bywalcy tego forum, nie znaja dwojki ‘milczacych radnych’ Jozefoslawia, ale ktos ich wybral, a Pana Radnego Hubla nawet na kolejną kadencję…

     • Chcesz aby burmistrz zdobył Twoją żonę?

    • Czyli dostaje się Pani od burmistrza, od starosty i od części forumowiczów. Muszę pogratulować. Ma Pani większe …… niż wszyscy wymienieni panowie.
     Pozdrawiam.

   • Pisałam i zero odpowiedzi.

   • Ja w sprawie uzupełnienia wykruszeń interweniuję zawsze u Pana W. Rasińskiego z UMiG Piaseczno i to zawsze dziala – z reguly 1-3 dni po moim mailu faktycznie zaczynaja sie naprawy w zgloszonych miejscach, ale to dziala tylko przy drogach zarzadzanych przez gminy. Moje interwencje w starostwie w sprawie odsniezania ul Cyraneczki nie przyniosly zadnego rezultatu.

  • Pani Tereso, rozmawiałam z Wydziałem Utrzymania Terenów Publicznych. Naczelnik jest wprawdzie od kilku dni na zwolnieniu lekarskim, (pewnie dlatego nie zareagował od razu ma mojego i pani maila), jednak osoba, która go zastępuje obiecała, że jeszcze dzisiaj podjada i sprawdza, czy te krzaki są na terenie gminnym, czy prywatnym. Jeśli na gminnym, to wytną w ciągu kilku dni. Jeśli na prywatnym (w niektórych miejscach wystają przez siatkę), to zapewne potrwa to nieco dłużej, poniewaz wymagana jest tzw. droga urzędowa (straż miejska, mandat, nakaz wycięcia)

 3. Dziękuję za informacje. W poprzednim wątku już mnie prawie przekonano że niewolno żadnych informacji przekazywać społeczeństwu aż do całkowitego zakończenia negocjacji gdyż : zaszkodzi to strategii negocjacji, takie są zasady oraz że zamąci nam to w głowach. Okazuje się że jednak można uchylić rąbka tajemnicy a nawet zachęcić mieszkańców, którzy są najbardziej zainteresowani, gdyż mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji, by podzielili się swoimi pomysłami bo klamka jeszcze nie zapadła i można jeszcze coś zmienić by nie obudzić się za kilka lat z ręką w nocniku.
  Prawdę mówiąc przywróciła mi Pani wiarę w to że samorząd jest dla ludzi a nie odwrotnie.
  Pozdrawiam.

  • do Ziutek@ Skoro – cytuje Pania Radna Katarzyna Nowocin-Kowalczyk: „(..) Do radnych należy decyzja, które inwestycje zostaną wybrane, jak również, czy zostaną one zrealizowane przez spółkę, czy też środki zostaną przekazane gminie, która następnie je zrealizuje (..)”, to znaczy ze negocjacje zostaly juz de facto zakonczone, przedstawiono ich wynik – 4 propozycje, Radni je opiniuja i rekomenduja jedna z nich, a nastepnie moze zostac podpisana z inwestorem umowa lub nie (i wtedy bedziemy mowic o fiasku negocjacji).

   • Czyżby negocjacje się zakończyły wczoraj ? Bo przed wczoraj Pani Krzyżewska informowała nas że negocjacje jeszcze trwają a ona poinformuje nas o ich wynikach jak zostaną zakończone.

    Ja też posłużę się cytatem :’Proponuje, aby Ci z Państwa, którzy są zainteresowani sprawą, przyjrzeli się tym propozycjom i podzielili swoimi uwagami zarówno z radnymi, jak i panem Burmistrzem. Być może istnieją inne rozwiązania, które nie zostały wzięte pod uwagę. ‘
    Czyli Pani radna dopuszcza możliwość innych rozwiązań. Czy proponowałaby taką opcję gdyby negocjacje były już zakończone a pozostał jedynie wybór jednego z 4 już wcześniej wynegocjowanych wariantów ?

    • Jeśli negocjacje zakończone, to ja optuję za rozwiązaniem nr 2 – przez policję.

     1) kawałek dotąd nie używanego terenu policji trafia do użytku mieszkańców
     2) samochody i ciężarówki nie jadą przez drogi osiedlowe czy wąskie uliczki, a przez dostosowaną do tego drogę którą można wybudowąć szerszą czy dwupasmową, i jadą przez prawie niezamieszkałe tereny
     3) pojawia się nowa droga dodana obecnej infrastruktury drogowej, czyli ewentualna opcja przejazdu pomiędzy Geodetów i Energetyczną (przyda się w razie remontu, wypadku, czy innego przyblokowania którejś z dróg), zamiast dwóch wyjazdów na Puławską jest opcja 3 – dodatkowy przez teren Auchan
     4) Energetyczna może przejąć część ruchu z zatłoczonej Geodetów, np. tych co na zakupy jadą czy do kina

    • Nic jeszcze nie zostało podpisane, aczkolwiek dokumentacje przygotowano. Wg słów pana burmistrza, Auchan przedstawiło swoje propozycje i poprosiło o ustosunkowanie się. Burmistrz z kolei,- jeszcze w ubiegłym tygodniu, – poprosił o opinie radnych. Nie rozumiem zatem wpisu Pani Hani, ale nie będę komentowała. Stoję na stanowisku, ze w tak ważnych kwestiach, mieszkańcy mają prawo wyrażenia swoich opinii, a burmistrz oraz inwestor powinni tych opinii wysłuchać i wziąć je pod uwagę. Nie ma bowiem nic dziwnego w tym, iż w dobie społeczeństwa obywatelskiego mieszkańcy/wyborcy patrzą na to, co robi władza. Konsultacje społeczne są nierozerwalna częścią demokracji uczestniczącej. Nie tylko na zachodzie, ale również już w Polsce, budowa inwestycji publicznych, jakim w tym przypadku jest CH, jest konsultowana z lokalna społecznością. Wystarczy popatrzeć, np. na pobliski Wilanów, gdzie firma GTC, przymierza się budowy pięknego CH. Projekt został wystawiony do publicznego wglądu, a mieszkańcy mogli wyrażać swoje opinie i składać propozycje, które następnie zostały uwzględnione.

     Nie ukrywam, ze kiedy kilka miesięcy temu okazało się, że jest zgoda lokalnych władz na rozbudowę Auchan na bardzo marnych dla gminy warunkach, zebrałam trochę interesujących informacji, które przekazałam burmistrzowi. Większość z nich jest zresztą dostępna w internecie, ale nikomu z gminy jakoś nie przyszło do głowy, ze do negocjacji zwyczajnie należy się porządnie przygotować. Burmistrz nie wiedział nawet, co zapisał w warunkach środowiskowych, które sam podpisał. Był zdziwiony, kiedy wskazałam mu pewne zapisy. Dodatkowo, – jak się okazało, – negocjował coś, co było strata czasu, – wystarczyło tylko sprawdzić dokumentacje, aby wiedzieć (gminie zależało na włączeniu Auchan do sieci ciepłowniczej PCU, a Auchan miało już projekt i uzgodnienia na własną kotłownię). Auchan jest duża międzynarodową firmą i oczywiste jest, że do negocjacji swoich interesów nie zatrudnia przypadkowych osób. Tym bardziej, ze w grę wchodzą olbrzymie pieniądze.
     Jednakże, inwestorowi również powinno zależeć, aby żyć w zgodzie z lokalna społecznością,- tym bardziej, ze znakomita cześć, to jego klienci.

     Nie podoba mi się również, że część radnych spoza tego terenu, próbuje na siłę „uszczęśliwiać” mieszkańców JJ dziwnymi, co najmniej, propozycjami. Wystarczy spojrzeć na infrastrukturę drogowa naszej miejscowość, która jest efektem tego wieloletniego „uszczęśliwiania”. Nie będę pisać, jakie propozycje padały na komisjach, bo to w tej chwili nie ma sensu.Uważam jednak, ze istotne jest, aby mieszkańcy byli na bieżąco informowani o tym, co ich dotyczy. Radny jest również członkiem lokalnej wspólnoty, wybranym do jej reprezentowania. Zatem obowiązkiem radnego jest przekazywanie tymże mieszkańcom istotnych informacji, czyli komunikacja – tak tez zapisano w ustawie o samorządzie, w punkcie o obowiązkach radnego, jak również oraz w statucie gminy. Radny nie ma jednak patentu na nieomylność i wszechwiedze, zatem naturalne jest, ze konsultuje się ze „swoimi” mieszkańcami i uzgadnia stanowisko w konkretnej sprawie. Ale, jak powiedziałam, to jest moje rozumienie funkcji radnego. Znakomita cześć radnych jest odmiennego zdania.

     • „(…_ Nie podoba mi się również, że część radnych spoza tego terenu, próbuje na siłę „uszczęśliwiać” mieszkańców JJ dziwnymi, co najmniej, propozycjami (…)”

      Można wiedzieć, koga ma Pani na myśli? Jezeli chodzi o Pania Radna Krzyżewska, to uwazam, ze jak najbardziej jest radna z naszego terenu, nawet jezeli jest tylko Radna Julianowa.

      • Z pewnością nie miałam na myśli pani Krzyżewskiej. Tym bardziej, ze pani Hania nie była radna w poprzedniej kadencji. A o tych, przede wszystkim, radnych wspominałam.

    • do Ziutek@ „Czyżby negocjacje się zakończyły wczoraj ? Bo przed wczoraj Pani Krzyżewska informowała nas że negocjacje jeszcze trwają a ona poinformuje nas o ich wynikach jak zostaną zakończone (…)”.

     Bedac precyzyjnym, to warto zauwazyc, ze Pani Radna Krzyzewska napisala: „(…)Jak przy każdych negocjacjach wynik nie jest do końca pewny, dopóki umowa nie zostanie ostatecznie podpisana (…)”… czyli wg mnie nalezy to czytac tak: poinformujemy mieszkancow o wynikach negocjacji po podpisaniu umowy, a umowa zostania podpisana dopiero wowczas, gdy wynik negocjacji zaakceptuje Rada. Umowe podpisze Pan Burmistrz lub inny urzednik, ale wczesniej urzednicy ‘musza dostac zielone swiatlo’ od Rady. Nigdzie, Pani Radna Nowocin-Kowalczyk rowniez o tym nie wspomina, nie pojawila sie informacja, ze umowa zostala juz podpisana. Dzisiaj pojawila sie na forum informacja, jakie warianty wynegocjowano z inwestorem , a bedac precyzyjnym jakie warianty przedstawil inwestor, i przedstawiono je Radzie do zaopiniowania.

 4. Pkt.1 – tam by się przydało rondo a nie sygnalizacja świetlna. Plus osobny pas na prawo na Puławską. Każde światła generują korki i jeśli można trzeba je zastępować przez ronda i wiadukty.

  Pkt. 2 – optymalne rozwiązanie – tereny policji nie uderzają w okolicznych mieszkańców, ani nie powodują zagrożenia dla nich. Tulipanów to wąziutka osiedlowa uliczka gdzie dzieci jeżdżą na rowerach i puszczenie tam TIRów i tysięcy aut klientów Auchan to zrujnowanie tego obszaru i nieuniknione wypadki. Podobnie puszszanie ruchu przez Rubinową – co prawda szerszą i ruchliwszą od Tulipanów, ale nadal nie jest to spokojna ulica. Nienawiść mieszkańców gwarantowana.

  Pk 3. i pk. 4 Nie rozumiem co daje rozbudowa Eneretycznej. Jak to jest podłączone do Auchan? Przekierowanie ruchu przez rondo przy Wilanowskiej na Energetyczną odciążyłoby Geodetów i na Energetycznej droga mogłaby być nawet dwupasmowa. Nadal jednak pytanie jak klienci i TIRy mają dojeżdżać do Auchan z Energetycznej?

  Optymalnym rozwiązaniem byłoby poprowadzenie drogi przez teren policji, z gruntami wykupionymi przez Auchan, oraz zrobienie dobrego połączenia Wilanowskiej z Energetyczną i Puławską, oraz tą drogą przez teren policji do Auchan. Zamiast generować dodatkowy tłok na istniejących ulicach, powstałaby nowa ulica. A Auchan połączyłoby swoją własną drogą swoje tereny (centrum handlowe i tereny przy Energetycznej) co ułatwiłoby ewentualne przyszłe inwestycje. A i Urząd Skarbowy miałby blisko do Auchan, bo zdaje się że za zysków Auchan Polska nie wykazuje i za dużych podatków nie płaci.

 5. Jedną metodą na rozładowanie korków jest rozbudowywanie dróg, a drugą metodą zachęcanie do rezygnacji z aut, przez proponowanie alternatywnej komunikacji. Autobusy, rowery, pieszo. Kwestia zrobienia przystanków z zatoczkami, ścieżek rowerowych, przejść pieszych które prowadzą prosto a nie dookoła, przejścia pieszego na Puławską. Każda osoba która do galerii handlowej czy kina wybierze się inaczej niż autem, to jedno miejsce parkingowe wolne, jedno auto na ulicy mniej.

  Auta wypuścić z Auchan na północ i południe. Większość na Energetyczną – tam nie ma mieszkańców którym by większy ruch zrujnował życie. J
  eśli Energetyczna byłaby zmodernizowana i było rondo na Wilanowską, to łatwiej byłoby tamtędy jeździć zarówno na Puławską jak i do Auchan. Mieszkańcy Ursynowa też by mogli preferować wyjazd przez Energetyczną.
  A ze wschodu poprowadzić ruch pieszy i rowerowy do Auchan.

  Trzeba maksymalnie przekierować ruch generowany przez Auchan z Geodetów na Energetyczną. Energetyczna przejęłaby ruch z Wilanowskiej i Julianowskiej, a na Geodetów zostałyby auta z Ogrodowej, Osiedlowej, Rubinowej, Wiejskiej, Tulipanów, Kosodrzewiny.

  Na tych mapkach są rozpatrywane ronda na Rubinowej, Energetycznej, a nie ma ronda na Geodetów. Dlaczego? Przydałoby się tam bardzo rondo z 4 wylotami – na Auchan, prosto na obecne skrzyżowanie na Puławska/Geodetów/Łabędzia, w prawo (prawoskręt) na Warszawę, i na Geodetów. Światła spowolnią ruch. Tylko tak skonstruowane by było bezpieczne dla pieszych, by auta zmuszone były zmiejszyć prędkość.

 6. Do wspomnianych tu wniosków dodałbym:

  - ulica Energetyczna powinna przejąć rolę ulicy Geodetów dojazdu do Auchan – aby to było możliwe niezbędne jest zbudowanie ronda na skrzyżowaniu z Wilanowską i poszerzenie do dwóch pasów w jednym kierunku ulicy Energetycznej na całej długości, a wjazdy na nią powinny odbywać się przez ronda. Ulica Geodetów jest wąska i zamieszkała, bezpośrednio przy ulicy Energetycznej praktycznie brak bezpośrednio położonych obiektów mieszkalnych więc ruch samochodowy tą ulicą nie jest uciążliwy dla mieszkańców.

  - wjazd/wyjazd z Auchan nie pownien wykorzystywać obecnej infrastruktury drogowej, a odbywać się nowo wybudowanymi drogami (tereny policji), tak by zwiększony ruch który obiekt po rozbudowie wygeneruje nie trafił na instniejące drogi

  Poza tym postulowana tu już kładka piesza albo pieszorowerowa nad Puławską byłaby bardzo przydatna dla mieszkańców.

 7. 1.
  Sygnalizacja na Geodetów przy wyjeździe z Auchan to mogiła dla J&J.
  Brawo dla gminy za wniosek o zlikwidowanie lewoskrętu z Auchan w Geodetów.

  2.
  Rondo Wilanowska/Geodetów w zaplanowanej postaci jest OK, ale tylko pod warunkiem zachowania pierszeństwa dla kierunku Geodetów-Wilanowska.
  W innym przypadku samochody skręcające z Geodetów w Wilanowską zakorkują
  całą ulicę (brak miejsca na odpowiednio długi pas). Tranzyt z Chyliczek i Konstancina będzie mógł pojechać Energetyczną.

  3.
  Wewnętrzna droga przez teren Policji jest fajna, ale w żaden sposób nie rozwiązuje problemów mieszkańców, które stworzy ta rozbudowa oraz dzisiejszych.
  Zresztą Auchan i tak prędzej czy później będzie chciał połączyć teren po Headlandzie (którego został właścicielem) oraz zajeznię przez Energetyczną.
  Więc przy okazji tych nastepnych budów, będzie można to uzyskać.

  • Jak to nie rozwiązuje? Nie puszcza ruchu przez zamieszkałą Rubinową i Tulipanów, nie puszcza części ruchu na Geodetów (zakaz lewoskrętu na Geodetów), a wyprowadza ruch na Energetyczną przez teren policji (na rondo przy Fashion House). Powstaje nowa, nieistniejąca dziś, droga, do awaryjnego użycia nie tylko dla klientów/dostawców Auchan. Można nią przejechać z Energetycznej na Geodetów, albo na teren Auchan i wiaduk na Piaseczno lub wyjazd na Warszawę (gdy na przykład na skrzyżowaniu Energetyczna-Puławska zdechną światła). Auta wyprowadzone na Energetyczną nie pojadą Geodetów. A dobra modernizacja Energetycznej i ronda na Wilanowskiej daje szybki przejazd Julianowska->Geodetów->Energetyczna->Auchan (lub na Puławską), lub Wilanowska->Energetyczna->Auchan (lub Puławska).

   Auchan zdaje się jest właścicielem terenów obok Energetycznej, ale nie samej Energetycznej. Więc jej nie zablokuje.

   A co do drogi przez tereny policji – jeśli wykupi pod nimi działki Auchan, to sam będzie je odśnieżał i remontował (ulga dla finansów gminy).

   • Widzę sprzeczności w Twojej wypowiedzi, cytat:
    „Jak to nie rozwiązuje? Nie puszcza ruchu przez zamieszkałą Rubinową i Tulipanów. Powstaje nowa, nieistniejąca dziś, droga… Można nią przejechać z Energetycznej na Geodetów”

    Przez rampy do rozładunku czy Rubinową i Tulipanów?

    Cytat Pani Katarzyny:
    „Droga serwisowa od ul. Energetycznej do CH przez teren policji
    Wg słów burmistrza ma to być tylko dojazd dla dostawców. ”

    Zdaje sobie sprawę że
    dla Auchan opcja 2 jest najlepsza logistycznie, bo pozwala wybudować wewnętrzną ulicę, łączącą ich własne działki, i gmina powinna im pomóc.

    Ale to nie jest priorytet dla mieszkańców, bo nie poprawia komunikacji dla mieszkańców.
    A póki Auchan nie wybuduje nic na Energetycznej, dostawcy mogą dojeżdżać
    od Puławskiej.

    • Patrząc na wizualizacje tego rozbudowanego Auchan nie ma chyba możliwości dojazdu TIRow od Puławskiej, bo obecna droga logistyczna pomiędzy Auchan a Leroy na tyły Auchan znika. Nowe centrum potrzebuje dojazdu od tyłu i to może być albo serwisowa przez policje albo jakieś przebicie przez Rubinowa-Tulipanów.

     • na pierwszej mapce z tego artykułu widać drogę dla dostaw w południowej
      i wschodniej granicy działki – na tył Auchana. Nie ma możliwości żeby dojeżdżali
      Rubinową – ciężarówki z naczepą się nie przecisną. Gmina powinna natomiast zadbać o przejście pieszo-rowerowe od strony Rubinowej i Tulipanów. Wiem że w
      Józefosławiu brzmi to jak żart.
      Dzięki temu z Wilanowskiej do kina będzie 1km, zamiast 2-3km. Z Mordoru to już w kapciach pójdziesz.

      Takie marzenia, w gminie pewnie nikt nie ma głowy do takich szczegółów :(

      • W nieoficjalnych rozmowach z Auchan usłyszałam, że powstanie kina, nie jet pewne.Taka możliwość dopuszczali również przedstawiciele spółki zaproszeni na posiedzenia komisji problemowych w radzie.

       • negocjacyjna ściema, nikt nie buduje centrów o tych rozmiarach bez kina.
        W kontkście planów Lesznowoli, też to byłby dziwny ruch.

        Ale jeśli miałbym jechać codziennie 5 minut dłużej z/do pracy, gdyby Auchan
        nie poprawił komunikacji, to wolę raz w miesiącu jechać o 10 minut dłużej
        do kina na Ursynów.

 8. Nie oszukujmy się. Po rozbudowie Auchan sytuacja komunikacyjna się pogorszy, bo ściągnie tu jeszcze więcej aut z i spoza Piaseczna. Konstancin, Ursynów, wszystkie okoliczne wsie, Pyry, Góra Kalwaria. Wielka galeria handlowa plus kino plus hipermarket przyciągnie więcej aut i na dłużej. Trzeba rozwiązań które tych dodatkowych aut nie ściągną na obecnie istniejące ulice. Ani na Geodetów, ani na Rubinowa. One muszą zostać zatrzymane na wysokości Puławskiej, góra na wysokości ronda przy Fashion na Energetycznej i ani kroku dalej. Geodetów najlepiej uwolnić od aut z Auchan, bo jest wystarczająco zapchana. Słyszałem o odwodnieniu Auchan przez Tulipanów, a to kolejna mina, bo to powiększy jeszcze okresowe jezioro na skrzyżowaniu Geodetow-Tulipanów, które pojawia się systematycznie po większych opadach.

  • racja,powinno być wszystko usytuowane na Puławskiej ,najlepiej rondo z wiaduktem górą dla tych co jadą w stronę Warszawy lub Góry K. odpowiednio poszerzone wjazdy i wyjazdy,jest do zrobienia bez problemu ale niestety nie będzie komu ponieść takich kosztów ,a ci którzy zatwierdzą plan mają to gdzieś
   Z bramy od Geodetów powinna być tylko możliwość skrętu w prawo w stronę J i J

   eeeeh ma być cudownie,a wyjdzie jak zwykle

   • Poruszona w komentarzach kwestia mnie zaniepokoiła.
    Jak Auchan chce puścić TIRy i inne ciężarówki do swojego megacentrum?
    Dziś tego jest sporo, ale po rozbudowie będzie dużo więcej.

    Jest mowa o drodze serwisowej (wersj nr 2) dla dostaw. Czyli czymś o co powinno martwić się Auchan a nie gmina. Dziś TIRy jadą raniutko Puławską o od jej strony wjeżdżają na teren Auchan, a potem pomiedzy Lerojem i hipermarketem na teren logistyczny. Ale ten przejazd zniknie i jak wjadą na logistyczne tyły? Zamieszkałymi uliczkami osiedlowymi i jakąś dróżką którą przebije się na tyły Auchan?

    Jedynym niekonfliktowym rozwiązaniem jest przejazd przez policję, który nie wprowadza gorszej niz obecnie sytuacji, bo nie puszcza TIRów przez osiedlowe uliczki. Powinien być wykonany bez żadnych warunków – to problem Auchan jak ma doprowadzić dostawy, a nie gminy. Gmina nie może pozwolić na rozjechanie TIRami gminnych wąskich uliczek i ściągnąć zagrożenia na mieszkańców.
    Ale droga przez policję on nie rozwiązuje problemu zwiększonego ruchu aut osobowych, a tylko ruch TIRów.

    Podane warianty nie powinny więc być rozłączne, a wykonane WSZYSTKIE. Wersja nr 2 – dla TIRów i dostaw. Wersje 1, 3 i 4 dla aut osobowych i poprawy codziennej komunikacji mieszkańców. Zakaz skrętu w prawo na Geodetów z Auchan niezbędny (można zrobić go już dziś), prawoskręt na Warszawę również, a przebudowa Energetycznej z rondem Wilanowska odprowadzi część ruchu z Geodetów. Wariant nr 2 nie powinien być tylko drogą serwisową, ale też drogą dla klientów Auchan. Pewnie trzeba też będzie w wersji nr 2 postawić stosowne ekrany akustyczne na tej drodze dojazdowej.

    • Ale niestety z wpisu Pani Radnej Nowocin-Kowalczyk wynika, ze Auchan ‘na poprawe infrastruktury’ wokol swojej inwestycji jest gotowe wydac ca 20 mln PLN, a wszystkie 4 warianty to koszt 62 mln PLN (3+23+14+22), wiec wyglada na to, ze mozliwosci negocjacyjne gminy w tym zakresie byly/sa de facto zadne.

     Auchan postawilo sprawe jasno i oczekuje wyboru przez gmine jednej z opcji. W tej sytuacji najlepsza bylaby chyba blokada inwestycji i ponowne rozpoczecie rozmow z inwestorem, ale juz z innego poziomu.

     Sek w tym, ze w innym wpisie Pani Radnej Nowocin-Kowalczyk, byla mowa o tym, ze cytuje: „(…) Czym ryzykuje Auchan w przypadku fiaska negocjacyjnego? Warto wyjaśnić, że na tym etapie, inwestor posiada niemal wszystkie uzgodnienia i pełną dokumentację potrzebną do realizacji zadania. Niewykupienie działek od gminy nie zatrzyma rozbudowy CH, a to przecież jest głównym celem tej inwestycji. Uniemożliwi natomiast budowę kina, co z punktu widzenia Auchan nie będzie wielką tragedią, jednak mieszkańcy gminy mogą poczuć żal (…)”.

 9. Na marginesie, jako mieszkaniec gminy, dodam, ze mnie nie bedzie zal kina w kompleksie Auchan:-)

 10. Dodam od siebie, że projekt nowego centrum, to kolejne barakowe handlowe straszydło. Przydałoby się wysilić Państwu projektantom dla odmiany…Polecam wystawę Zawód Architekt w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie m.in. opisane są nasze tragiczne procesy inwestycyjne i planowanie przestrzenne, a właściwie panujący w nich chaos i brak logiki generujący następnie kolejne koszty… Warto wreszcie coś zmienić, bu myślenie nie boli. Przyjęte w tym momencie rozwiązania komunikacyjne muszą przewidywać rozwój okolicy, wzrost zabudowy, liczby mieszkańców i aut, poza oczywistym wzrostem liczby klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*