Festiwal Dobroczynności

Świąteczny Festiwal Dobroczynności

Zapraszamy wszystkich ludzi i organizacje otwarte na pomoc osobom potrzebującym do wspólnego świętowania z okazji jubileuszu 10 -lecie działania Fundacji Pomóż Dorosnąć. Spotkajmy się na Świątecznym Festiwalu Dobroczynności w niedzielę 8 grudnia 2013 roku na rynku w Piasecznie.

Festiwal Dobroczynności zastąpi w tym roku coroczny grudniowy Happening Mikołajkowy. Patronat nad imprezą objął burmistrz Piaseczna pan Zdzisław Lis. Festiwal został też włączony w Tydzień Wolontariatu organizowany w gminie Piaseczno w pierwszym tygodniu grudnia.

W grudniu tego roku przypada szczególny jubileusz jednej z piaseczyńskich organizacji – Fundacji Pomóż Dorosnąć. Przez 10 lat niewielka Fundacja stworzona przez psychologa i pedagoga Ewę Lubianiec, dokonała wiele dobrego w obszarze pomocy dzieciom i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych oraz dzieciom z różnorodnymi trudnościami rozwojowymi. W działania Fundacji włącza się wielu wolontariuszy, pedagogów i uczniów piaseczyńskich szkół. Wiele dzieci wychowujących się w prawidłowo funkcjonujących rodzinach również znajduje w ofercie pomocowej Fundacji coś dzięki czemu może mądrze kształtować swoje charaktery. Fundacja bowiem od lat organizuje na zasadzie integracji różnych środowisk obozy znane pod nazwą „Starszy brat, starsza siostra’. W 2011 roku założycielka Fundacji Ewa Lubianiec za działalność na rzecz dzieci zagrożonych marginalizacją, obciążonych dysfunkcją swoich rodzin, została odznaczona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem Zasługi. Dla Ewy Lubianiec jubileusz 10 lat istnienia i działalności Fundacji jest równoznaczny z jubileuszem dobroczynności bardzo wielu ludzi. Z doświadczeń jej wynika, że minione 10 lat powołało do dobroczynnej aktywności wiele osób i organizacji, w tym wiele piaseczyńskich szkół i przedszkoli. Fundacja Pomóż Dorosnąć pragnie zatem zaprosić wszystkich ludzi i organizacje otwarte na pomoc osobom potrzebującym do wspólnego świętowania z okazji jej jubileuszu, czyli do udziału w Świątecznym Festiwalu Dobroczynności.

Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest idea fundacji „po czasowniku kochać najpiękniejszym na świecie czasownikiem jest pomagać”, aby byli z nami tego dnia. Zapraszamy wszystkich, którzy pomagali i pomagają Fundacji „ocieplać” życie dzieci zaniedbanych, poranionych przez bolesne doświadczenia – zapraszamy osoby wspierające działania Fundacji swoją dobrocią i darami przekazywanymi na rzecz najuboższych dzieci, osoby przekazujące na rzecz Fundacji 1 % podatku i darowizny, zapraszamy wszystkich wolontariuszy pomagający tworzyć Fundację i realizować jej działania. Do udziału w festiwalu zaproszonych zostało wiele organizacji i placówek działających w obszarze dobroczynności. Impreza ma „opowiedzieć” mieszkańcom Piaseczna i okolic jak wiele dobrego można robić dla innych, którzy uwagi i troski szczególnie potrzebują, ma poruszyć mieszkańców Piaseczna ideą pomagania, którą realizuje wielu ludzi i lokalnych organizacji.

Podkreślić należy, że piaseczyńskie szkoły i przedszkola coraz częściej podejmują z dziećmi aktywności na rzecz osób potrzebujących pomocy, rozwijając od najmłodszych lat ideę wolontariatu. Szkoły i przedszkola są zatem również zaproszone do świętowania z Fundacją. Każda organizacja, parafia lub placówka – szkoła, przedszkole, ale także sklep czy placówka gastronomiczna, może na Festiwalu zaprezentować w formie stoiska, swoją działalność dobroczynną. Może w ramach stoiska zorganizować też kiermasz np. świątecznych drobiazgów czy innych artykułów. Ważne jedynie, aby wskazała dobroczynny cel na który gromadzi fundusze. Świąteczny Festiwal Dobroczynności rozpocznie się w niedzielę 8 grudnia o godzinie 12 i potrwa do godziny 15. W programie Festiwalu zaplanowano następujące atrakcje:
• koncert kolęd i pastorałek uczniów piaseczyńskich szkół
• wręczenie nagród laureatom konkursu „Wolontariat w naszej gminie” oraz wolontariuszom z Piaseczna i Prażmowa wyróżnionym przez Katolicką Szkołę pod Żaglami
• krótkie refleksje przedstawicieli organizacji prezentujących swoją działalność na Festiwalu po hasłem „Po czasowniku kochać najpiękniejszym czasownikiem na świecie jest pomagać”
• promocja płyty nagranej przez zespół Parasol Poetica z okazji 10 – lecia Fundacji Pomóż Dorosnąć; honorowy patronat nad wydarzeniem jakim jest nagranie płyty objęła Pani Ewa Dudek – Dyrektor Centrum Kultury;
• przez cały czas trwania imprezy prowadzone będą stoiska charytatywne organizacji dobroczynnych i instytucji, w tym szkół i przedszkoli, środowisk które wspierają innych, działających w Piasecznie – stoiska organizacji i instytucji będą prezentowały działalność danej organizacji pod kątem dobroczynności oraz będą prowadziły kiermasze artykułów świątecznych, ciast, będzie można zjeść i wypić coś ciepłego i skosztować pysznego domowego chleba;
• finał Akcji Ekobombka – która stała się już tradycją grudniowych imprez Fundacji.
• stoiska zabawowe dla dzieci – wykonywanie ozdób choinkowych, ozdabianie nimi zielonej choinki, która co roku towarzyszy tym stoiskom; zagadki mikołajkowe, listy do św. Mikołaja, zabawy z chustą Klanzy i inne niespodzianki dla dzieci i rodzin;
• spotkanie ze św. Mikołajem, wręczenie każdemu dziecku paczuszki ze słodyczami;
• wspólny taniec wszystkich uczestników imprezy – wolontariusze przybyli na imprezę i zaangażowani w jej realizację, wspólnie z gośćmi przybyłymi na Rynek zatańczą prosty, piękny taniec Belgijka”, który stanowi fundacyjny taniec integracyjny ( jest to taniec również bardzo rozgrzewający)
• Łańcuch Dobrego Serca – animacja plastyczna z udziałem wszystkich osób gotowych do wyrażenia swoich refleksji korespondujących z mottem Fundacji Pomóż Dorosnąć „Po czasowniku kochać najpiękniejszym na świecie czasownikiem jest pomagać”.

Fundusze zebrane przez Fundację podczas Festiwalu w całości będą przekazane na fundusz stypendialny dla uczniów piaseczyńskich szkół, który dla Fundacji Pomóż Dorosnąć jest jednym z priorytetowych działań.

Zapraszamy wszystkich Piaseczynian – dzieci i dorosłych do przybycia na piaseczyński rynek 8 grudnia 2013 r. To będzie świąteczny dzień wszystkich ludzi dobrego serca.

Podoba ci się:

Możliwość komentowania jest wyłączona.