Fot. Policja

Rekordowa ilość mieszkańców na zebraniu w sprawie włamań

Zaalarmowany ubiegłotygodniowymi włamaniami przy ul. Sybiraków, zarząd Stowarzyszenia „Nasz Józefosław i Julianów” zorganizował w tej sprawie spotkanie mieszkańców najszybciej, jak było to możliwe, a więc w poniedziałkowy wieczór 13 stycznia.

Przyszła chyba rekordowa liczba ok. 140 osób. No, cóż – sprawa bezpieczeństwa dotyczy nas wszystkich. Zaproszonymi gośćmi byli: z-ca Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie – nadkomisarz Mariusz Hołod, naczelnik Wydziału Prewencji – podkomisarz Jacek Anczarski, z-ca naczelnika Wydziału Kryminalnego – p. Henryk Bieliński, kierownik dzielnicowych – p. Marek Maciejczyk oraz Komendant Straży Miejskiej – p. Mariusz Łodyga.

Mieszkańcy chcieli przede wszystkim dowiedzieć się kto okrada nasze domy i jak można się temu razem przeciwstawić. Otrzymaliśmy informację, że w roku ubiegłym było w Józefosławiu 27 włamań do domów lub mieszkań oraz zginęło 20 samochodów, (razem z innymi zdarzeniami – 117 interwencji). W Julianowie, Chyliczkach i Chylicach było interwencji 75. Pocieszającą informacją jest ta, że podczas włamań nie ucierpiał żaden mieszkaniec. W związku z nasileniem się kradzieży z włamaniem, na naszym terenie od najbliższych dni będzie więcej patroli policyjnych zmotoryzowanych (przeważnie w nieoznakowanych samochodach) oraz dodatkowy patrol mieszany : 1 policjant + 1 strażnik miejski. Ale nawet najwięcej patroli nie wystarczy żeby pilnować wszystkich nieruchomości. Uzyskaliśmy sporo rad, których zastosowanie zmniejszy możliwość i znacznie utrudni dostanie się niepożądanych gości do domów.

Otóż, ponieważ najwięcej wtargnięć było od strony ciemnych ogródków zaraz po zmroku (w godz. 14 20)– POWINNIŚMY: 1. zainstalować tam oświetlenie. Najlepsze są lampy reagujące na ruch (żaden ze złodziei nie lubi być widziany i rozpoznany). 2. W drzwiach balkonowych i oknach zastosować klamkina kluczyk. 3. Zapuszczać żaluzje (ani jedno z włamań nie miało miejsca przy zapuszczonych żaluzjach). 4. Mieć sprawny alarm, najlepiej wyjący także na zewnątrz i zawsze go używać, nawet gdy opuszczamy dom tylko na chwilę. 5. Kiedy jesteśmy w domu – zamykać drzwi na klucz lub zamek. 6. Zastosować zamki trudne do sforsowania, najlepiej kilka. (Włamywacze nastawieni są na szybki „skok”, nie będą się przy zamkach „bawić”). 7. Zabezpieczyć okienka dachowe. 8. Jeśli to możliwe – założyć monitoring. 9. Opuszczając dom na dłużej – powiadomić sąsiadów, administratora, ochroniarzy. 10. Zwracać uwagę na obcych, kręcących się w okolicy, zagadać, a nawet zrobić zdjęcie. 11. Nigdy nie zostawiać biżuterii, pieniędzy, laptopów i innych cennych przedmiotów na wierzchu. (Złodziej chwyta przede wszystkim to, co ma „pod ręką” i ucieka). 12. Nie wpuszczać obcych do domu. 13. Nie chwalić się swoim majątkiem. 14. Ubezpieczyć mieszkanie.

Oczywiście, w razie potrzeby należy powiadamiać odpowiednie służby. Telefony alarmowe: 997 i 112

Myślę, że spotkanie było bardzo owocne, dziękuję jeszcze raz wszystkim Gościom i uczestnikom.

Hanna Krzyżewska, radna,

prezes stowarzyszenia „Nasz Józefosław i Julianów”

Podoba ci się:

Możliwość komentowania jest wyłączona.