Zły Dziadek Jackass

Bardzo Zły Dziadek

Z ekipą Jackass zetknąłem się dobre kilkanaście lat temu, będąc jeszcze nieletnim. Prezentowany wówczas przez wariatów humor zazwyczaj podążał od skrajnego debilizmu w stronę rynsztoka i z powrotem, co nie znaczy, że nie wywoływał uśmiechu na twarzy nastolatka.

Dziś, kiedy bohaterowie z MTV również nieco dorośli, sporo się zmieniło. Relatywnie nowa produkcja „Bad grandpa” („Zły dziadek”) wykracza bowiem szeroko poza granice znanego debilizmu, nie dryfując bynajmniej w stronę skrajnej patologii. Przeciwnie, film można oglądać jak całkiem poważny dokument z eksperymentu społecznego, w którym udział wzięło – nieświadomie – wielu przedstawicieli rozmaitych grup społecznych z USA. Trochę rynsztoka pozostało, ale w końcu nie można się tak w całości wyzbyć własnych korzeni…
Ośmiolatek i osiemdziesięcioletni dziadek, który wiezie brzdąca przez kawał Stanów do ojca. W roli ośmiolatka, ośmiolatek – fenomenalny dzieciak, z ogromnym luzem i dystansem, trzeba mieć tylko nadzieję, że po ostatnim ujęciu trafił pod opiekę psychologa. W roli dziadka jeden z „Jackasów”, ucharakteryzowany wyśmienicie – mentalność głupka i prowokatora schowana pod maską dobrotliwego staruszka. Mieszanka wybuchowa, prowokująca szereg komicznych sytuacji.

Osobom starszym wolno więcej – zdecydowanie więcej. Sytuacje, które prowokuje tytułowy zły, często wydają się mieć w sobie sporo prawdopodobieństwa. Wejść na czyjeś wesele i wywrócić na siebie tort wraz z piramida kieliszków? Wszyscy, choć przerażeni sytuacją, rzucą się na pomoc, podczas gdy wnuczek będzie z zapamiętaniem wcinał weselne specjały. Od tortu ważniejsze jest, czy starszemu człowiekowi nic się nie stało – w sumie to pocieszające.

Film pokazuje dużo charakterystycznych czy nawet stereotypowych dla Stanów zdarzeń i zachowań. W pamięci została mi scena z lokalnym konkursem piękności. To, co matki są w stanie zrobić ze swoimi kilkuletnimi córkami, przeszło moje najśmielsze podejrzenia, dość jednak powiedzieć, że młody aktor obecny na wspomnianym wydarzeniu deklasuje je wszystkie. Bo trzeba tu – przyznać lub przypomnieć – że aktorami są tylko ośmio- i osiemdziesięciolatek, reszta to normalni ludzie, podczas normalnych konkursów, nieświadomi ukrytych kamer i prawdziwych intencji dwóch „wariatów”.

I tak jak trafimy tu na sceny ze sztucznymi genitaliami, tak będą też momenty, gdy ośmiolatek błąka się – pozornie samotnie – po mieście i zaczepia przypadkowych mężczyzn. „Masz dziecko, jesteś tatą?” – pyta się, po czym zaczyna nieco namolnie, a nieco ujmująco, podążać za wybraną ofiarą i drążyć temat „czy zostaniesz moim tatą?” Miny i wymówki dorosłych bezcenne, nie wiedzą, czy brać to na poważnie, za to z pewnością mają wtedy w sobie mnóstwo empatii i ciepłych uczuć dla młodego chłopca. Czego, w dzisiejszych czasach, nigdy za wiele.

Krzysztof Dynowski

Przegląd Piaseczyński

Podoba ci się:

Komentarzy (6)

 1. Bardzo ciekawy artykuł.

  A może by tak napisać też coś o sprawach, które rozpalały niedawno to forum a w temacie których jest raczej cisza choć już pewne rzeczy powinny być rozstrzygnięte, bo terminy minęły.

  Np.

  1. Jaki jest wynik kontroli CBA w Starostwie. Z tego co pamiętam kontrola miała się zakończyć jeszcze w zeszłym roku. Jaki jest jej wynik ? Nic nie udało mi się wyczytać w lokalnych mediach – może coś przeoczyłem. Na tym portalu nie było informacji na ten temat.

  2. Jak przebiega lub zakończyła się sprawa Łukasza D. który trafił na 3 miesiące do aresztu za rozbój. Cyba już dawno areszt się skończył. Czy postawiono mu zarzuty czy też oczyszczono z podejrzeń ?

  Swego czasu wszyscy się mocno ekscytowali tymi sprawami, warto by było poinformować nas jak to dziś wygląda.

  Pozdrawiam.

  • Przypomnę że o obydwu tych sprawach dowiedzieliśmy się z ogólnopolskich mediów bo nasze lokalne milczały. Czy teraz też musimy czekać na ogólnopolskie media czy też nasze media poinformują mieszkańców o sprawach którymi żyła nasza społeczność ?

  • 1. CBA przedłużyło kontrolę o kolejne 3 miesiące, jest to ostatnie możliwe przedłużenie ponieważ kontrola nie może trwać dłużej niżeli 9 miesięcy. Przegląd Piaseczyński lub Kurier południowy (nie pamiętam który) informował o sprawię na początku miesiąca. http://www.nadwisla.pl/index.php?pokaz=tekst&id=2646 – a jednak pisało o tym NAD Wisłą
   2. Z tego co słyszałam areszt został przedłużony ale nie wiem co do zarzutów. Podobno sprawę miała zając się inna prokuratura aby nie zachodziło podejrzenie nieprawidłowości także to może być powodem przedłużenia aresztu iż sprawą od nowa zajmuje się warszawska (?) prokuratura. Dla sprawy to dobrze bo nie będzie wymówek że prokuratura się mści albo pomaga rodzinie samorządowca szkoda tylko chłopaka iż kolejny czas będzie musiał spędzić w areszcie a podobno naprawę nie zawinił a chłopaków wszystkich czterech podwiózł tam gdzie chcieli złapany na stopa (wszyscy są znajomymi) – źródło zbliżone do poszkodowanego
   mam nadzieje że trochę pomogłem.

   • 1. No rzeczywiście Nad Wisłą napisało dwa zdania – dzięki za informację teraz wiem że kontrola będzie trwała do 1 maja.

    2. Sprawa według mnie nie jasna – brak oficjalnych informacji.

    • Powyższy artykuł pochodzi z działu recenzji filmowych :) Z lokalnymi tematami nie ma wiele wspólnego, t raz.

     Dwa, jako że zakończyła się moja współpraca z Przeglądem trudno mi dzisiaj wypowiedzieć się, jaka tematyka będzie tam teraz poruszana. Oraz przez kogo poza naczelnym.

     Na ile czas i możliwości pozwolą spróbuję do tematu CBA jak i sprawy prokuratorskiej powrócić na łamach już internetowych.

     Kłaniam, Krzysztof

     • No, nie, Panie Krzysztofie, tak nie można! Przyzwyczaił Pan czytelników do swojego fajnego stylu, a teraz się Pan wycofuję, dlaczego? Przestaję czytać Przegląd!!!
      Pozdrawiam,
      Hanna Krzyżewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*