Prezydent RP w Piasecznie

Od wizyty Mościckiego nie było większego wydarzenia w Piasecznie

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Burmistrzem Zdzisławem Lisem oraz Adamem Mazowieckim dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy z nazwą ronda im. Tadeusza Mazowieckiego.

Uroczystość, która miała miejsce 27 marca na rondzie u zbiegu ul. Wojska Polskiego i Nadarzyńskiej, rozpoczęła się punktualnie o godz. 9.00, kiedy to do znamienitych gości i mieszkańców gminy dołączył Prezydent Bronisław Komorowski. Jako pierwszy kilka słów wstępu wygłosił Burmistrz Zdzisław Lis, który podkreślił, że wizyta tej rangi jest największym wydarzeniem w historii naszego miasta od czasu kiedy w czerwcu 1928 roku Piaseczno odwiedził Prezydent Ignacy Mościcki. Podziękował też radnym, że jako jedni z pierwszych samorządowców w Polsce wyrazili swoją uchwałą nasz wielki szacunek do osoby Tadeusza Mazowieckiego.

Z kolei syn byłego premiera Adam Mazowiecki podziękował władzom Piaseczna za uczczenie pamięci ojca nadaniem jego imienia ważnego miejsca w mieście. – Mój ojciec był człowiekiem skromnym i zawsze każde wyróżnienie przyjmował z pokorą. Myślę, że tak samo byłoby i dzisiaj – powiedział Adam Mazowiecki. – Pamiętam, jak wiele lat temu mój ojciec przeżywał zamknięcie dużych zakładów pracy w Piasecznie. Miał świadomość, że wiąże się to z utratą wielu miejsc pracy, ale też wiedział, że jest to cena, jaką trzeba ponieść za zmiany, które jemu w Polsce przyszło wprowadzać – dodał.

Prezydent w swoim przemówieniu podkreślał natomiast, że taka forma upamiętnienia wielkiej postaci jaką był premier Tadeusz Mazowiecki, jest jednocześnie czymś użytecznym i poprawiającym jakość życia. – Życzę wszystkim, aby w tym miejscu poczuli, że sprawdza się zasada, że praca pozytywna usprawnia nasze życie, tak jak rondo ułatwia ruch tu w Piasecznie – mówił Prezydent Komorowski.

Bronisław Komorowski dziękował władzom Piaseczna i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że w Piasecznie będzie rondo noszące wspaniałe, piękne imię Tadeusza Mazowieckiego. – To rondo także pasuje do charakteru, sposobu myślenia i działania Tadeusza Mazowieckiego, bo rondo ma usprawnić ruch, ma pomóc ułatwić funkcjonowanie – zaznaczył Prezydent. Wskazywał także na reformę samorządową – wielką zasługę Tadeusza Mazowieckiego, która owocuje do dnia dzisiejszego i będzie owocowała w Polsce jeszcze wiele, wiele lat. Bronisław Komorowski podkreślił, że reforma samorządowa jest jedną z dźwigni głębokiej zmiany w Polsce. Jak dodał, charakterystyczne dla Tadeusza Mazowieckiego było szukanie mechanizmów, które wyzwalałyby w ludziach energię, pozytywne działanie. Po zakończeniu przemówień Prezydent RP, Burmistrz Piaseczna oraz syn byłego premiera Adam Mazowiecki odsłonili tablicę z nazwą ronda.

Kolejnym punktem wizyty Prezydenta w Piasecznie było spotkanie z lokalną społecznością w Szkole Podstawowej nr 1 w Piasecznie. Burmistrz Zdzisław Lis powitał na sali gimnastycznej wszystkich przybyłych gości i zaprosił na krótką prezentację, którą poprowadził wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. Omawiając specyfikę Piaseczna jako podwarszawskiej miejscowości, do której od lat sprowadza się wiele młodych Polaków, wiceburmistrz wskazywał na plusy i minusy transformacji ustrojowej i ekonomicznej. Podkreślał też, że energię miasta budują Piaseczynianie, ludzie przedsiębiorczy, z ambicjami, pasjami, młodzi duchem.

Prezydent w swoim przemówieniu nawiązał do prezentacji mówiąc, że Piaseczno potrafiło odnaleźć swoją wielką szansę w ramach procesów wynikających z samorządności, ze zmian ekonomicznych oraz zmian polegających na naszym uczestnictwie w wielkim projekcie europejskim. Bronisław Komorowski podkreślił, że w Piasecznie był wielokrotne, jednak jako głowa państwa odwiedza to miasto po raz pierwszy. – Pewnie jest to efekt tego, że jak zwykle pod latarnią jest najciemniej, a Piaseczno jest tuż obok stolicy – tłumaczył. Przypomniał też słowa Burmistrza Zdzisława Lisa, że ostatnim prezydentem, który odwiedził Piaseczno był Ignacy Mościcki, który był tutaj w 1928 r.

Na zakończenie części oficjalnej Prezydent wraz z wszystkimi gośćmi obejrzał występ taneczny Klubu Sportowego Grawitacja, na którego koncie jest wiele tytułów mistrzowskich Polski i Świata. Niespodziewanie Prezydenta Komorowskiego obdarowały jeszcze piłkarki z KS GOSIRKI, które wręczyły mu koszulkę z napisem „Bronisław Komorowski” i nr 1.

Podczas części nieoficjalnej zaproszeni gości mieli okazję uścisnąć dłoń Prezydenta i zamienić z nim kilka słów. Wspólnym zdjęciom nie było końca. Również wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 doczekali się pamiątkowych zdjęć z Prezydentem.

Podoba ci się:

Komentarzy (3)

  1. Po tytule artykulu juz myslalem,ze jakis chodnik wybudowano……., a tu tylko wizyta Komora…..

    • Jak powstanie chodnik na Julianowskiej to zaproszony na otwarcie zostanie papież Franciszek.

  2. Największym wydarzeniem byłyby szerokie chodniki po obu stronach Wilanowskiej i Julianowskiej, wzdłuż których rosłyby piękne rośliny, zlikwidowane byłyby ohydne reklamy, stylowe oświetlenie dodawałoby nam optymizmu,że warto „zagnieździć się” w Józefosławiu,Julianowie..
    Wizyta prezydenta? Dzisiaj jest,jutro go już może nie być, a chodniki, oświetlenie pozostaną na całe długie lata…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*