Józefosław

W Józefosławiu liczba zameldowań wzrosła o 15,6 %

Na stronie internetowej urzędu pojawiły się nowe, aktualne dane statystyczne na dzień 3.12.2013r. opublikowane przez Wydział Spraw Obywatelskich. Już pobieżna analiza pokazuje, że liczba mieszkańców gminy Piaseczno sukcesywnie rośnie.

Obecnie liczna zameldowanych mieszkańców gminy wynosi 72 461 osób, w tym, mieszkańcy miasta stanowią 42 317, zaś mieszkańcy wsi 30 144.

Wbrew obawom, dotyczącym masowego wymeldowywania, związanym z wprowadzeniem ustawy „śmieciowej”, tylko na przestrzeni 2013r., liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy w całej gminie wzrosła o prawie 2,5tys., z czego tylko w samym mieście o ponad 1,3 tys. Dla porównania, w przeciągu ostatnich 5 lat liczba mieszkańców gminy wzrosła o 7.099.

Jeśli chodzi o tereny wiejskie, to najwięcej nowych zameldowań odnotowano w ostatnich dwóch latach w Józefosławiu, gdzie łącznie, liczba ta wzrosła, o 15,6%, czyli o 1.020 osób. Obecnie Józefosław liczy 7.571 mieszkańców zameldowanych. W tym samym czasie, w sąsiednim Julianowie przybyła tylko 1 osoba. Spore wzrosty nowych mieszkańców odnotował Bobrowiec (+58 osób; łączna liczba mieszkańców 1.145), Baszkówka (+ 52 osoby; łączna liczba mieszkańców 431; wzrost o 13,7%) oraz Głosków (+50 osób; łączna liczba mieszkańców 1.285). Tendencja wzrostowa utrzymuje się również w Wólce Kozodawskiej (+43 osoby), Chyliczkach (+42), Kamionce (+41), Chylicach (+39), Woli Gołkowskiej (+33), Henrykowie Uroczu (+31), Złotokłosie (+23), Zalesiu Górnym (+19). Niekwestionowanym liderem jest jednak Runów Osada, w którym w przeciągu roku liczba zameldowanych mieszkańców wzrosła o 125,9%, – z 27 osób na koniec 2011r, do 61 w 2013r.

Istnieją jednak tereny, w których liczba zameldowanych osób, – wprawdzie nieznacznie, – ale zmalała. Należą do nich Jazgarzew, Orzeszyn, Wólka Pracka, Bogatki, Antoninów, Żabieniec i Pęchery Łbiska.

Przyjrzyjmy się teraz demografii gminy Piaseczno. Okazuje się, że 60% mieszkańców stanowią osoby w wieku tzw. produkcyjnym, czyli w przedziale wiekowym od 19-60 lat. Dzieci i młodzież w wieku od 0-18 lat to ponad 24% populacji (16.985 osób). Seniorów powyżej 65 roku życia jest ok. 11% (8.044 osób), co oznacza wzrost w ostatnim roku o 15,85%, czyli oprawie 500 osób. Pytanie, co Piaseczno ma im do zaoferowania?

W kontekście głośnych ostatnio dyskusji dotyczących piaseczyńskiej oświaty, warto spojrzeć na liczby dotyczące demografii piaseczyńskich dzieci i młodzieży. Okazuje się, że w stosunku do roku 2012, odnotowujemy nieznaczny spadek dzieci w wieku 0-3 lata, których łączna liczba wynosi obecnie 5% mieszkańców, czyli 4.169 (spadek o 59 w stosunku do 2012r). Wzrosła nam jednak liczba 4-5 latków, które stanowią blisko 3,3% populacji gminy, czyli 2.390 osób (wzrost o 177). Jeśli dodamy liczbę 3-, 4-, i 5- latków uzyskamy kwotę 3.519. Dla zobrazowania, warto nadmienić, że obecnie gmina dysponuje 1.215 miejscami w przedszkolach publicznych. Jak na razie nie wiadomo, ile miejsc urząd przygotuje od 1 września b.r.

Rośnie również liczba 6-latków, których obecnie mamy 1.084 osób (1,5% populacji), dla których potrzeba ok. 50 oddziałów w szkołach podstawowych. Należy do tego dodać oddziały dla ubiegłorocznych 5-latków, które w tym roku pójdą do pierwszej klasy.

W przeciągu jednego roku, o 237 osób wzrosła również liczba dzieci w wieku 8-12 lat, co oznacza kolejne 10 dodatkowych oddziałów klasowych w szkołach podstawowych. Przybyło nam również gimnazjalistów w wieku 13-15 lat, – wzrost o 128 osób (3.14%).

Należy wyjaśnić, że przedstawione przez urząd przez urząd liczby dotyczą li tylko osób zameldowanych na pobyt stały bądź czasowy w gminie Piaseczno. Jak wiemy, istnieje dość spora liczba osób zamieszkujących te tereny, aczkolwiek zameldowanych w innym miejscu.

Tylko dane z ostatnich dwóch lat wyraźnie pokazują, jak ważne jest perspektywiczne spojrzenie przy uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wyznaczaniu kierunków polityki gospodarczej. Skutki podejmowanych decyzji lub ich braku nie dają na siebie długo czekać.

Katarzyna Nowocin-Kowalczyk

Podoba ci się:

Komentarzy (11)

  1. 3519 dzieciaków które wkrótce trafią do szkoły. Tylko że w szkole jest 1215 miejsc (rozumiem że to są miejsca na których uczą się obecnie dzieci).
    Czyli jest niecałe 35% potrzebnych. Za to pozwolenia na nowe bloki wydawane są nadal na całego.
    Urzędnicy nie zastanawiają się, ze jest bezpośredni związek pomiędzy wydawanymi pozwoleniami na budowę, budowanymi mieszkaniami, nowymi mieszkańcami oraz zapotrzebowaniem na miejsce w szkołach, przedszkolach, żłobkach, zapotrzebowaniem na lekarzy, drogi, chodniki, itd, itp.

    • jakim cudem 3519 skoro jest w Józefosławiu około 7000 mieszkańców?

      • widać średnia wychodzi 2+2, choć pewnie bywa 2+1 ale bywa 2+3, a i 1+1 albo 1+2 jest przecież możliwe
        mogą być też dzieciaki zameldowane tutaj (by chodzić do szkoły), a jeden z rodziców w swoich stronach (by np. płacić niższe składki AC i OC)

  2. Proponuję mieszkańcom Józefosławia by w najbliższych wyborach oddawać głosy tylko na tych kandydatów, którzy :

    Publicznie zadeklarują że zmienią palny zagospodarowania przestrzennego Józefosławia na takie które wykluczą zabudowę wielorodzinną.

    Złożą jawną deklarację że będą uchwalali kolejne budżety na inwestycje które uwzględnią realną liczbę mieszkańców Józefosławia i właśnie liczba mieszkańców będzie kluczem do dzielenia budżetu na różne miejscowości.

    Musimy dać jasny sygnał do potencjalnych kandydatów że są to postulaty konieczne które muszą spełnić by otrzymać nasze głosy. Jak się tacy kandydaci nie trafią to nie iść na wybory, bo to nie ma sensu. Wybranych w ten sposób radnych nękać i rozliczać tak by mieli pewność że nie zostaną ponownie wybrani gdyby się okazało że nielojalnie się wobec nas zachowali.

    • budżet powinien być dzielony według ilości zameldowanych mieszkańców. to jasne jak słońce.

      • Nie wiem czy to jest akurat korzystna dla J&J metoda dzielenia rocznego budżetu.

        Jeślby stosować Waszą metodę dosłownie, to przypuszczam że J&J nie powinien dostać już ani 1zł przez najbiższe 5 lat, po rozbudowie szkoły.

        Nie tylko liczba mieszkańców jest ważna:
        - liczy się stan obecnej infrastruktury (opłakany),
        - struktura demograficzna (3519 3-5 latków?, szok),
        - plany zagospodarowania (gmina chce tutaj osiedlić następne 10tys
        ludzi)

        Poza tym, inwestycje trzeba rozpatrywać w kontekście całej okolicy,
        np. rejon szkoły wykracza daleko poza J&J, a my jadąc do Warszawy,
        korzystamy z dróg Piaseczna, Lesznowoli, Konstancina i Ursynowa.

  3. Co Piaseczno ma im do zaoferowania? Tanie mieszkania w blokach. Zawsze to lepiej niż wynajmować w warszawie obskurną norę za obłędną cenę lub bidować na ścianie wschodniej. A niezabudowane działki w Józefosławiu jeszcze są. Zbić kasiorę tu jeszcze można.

  4. „Jeśli dodamy liczbę 3-, 4-, i 5- latków uzyskamy kwotę 3.519. ”

    Pani Radna zamieniła dzieci na pieniądze? Kwota może być pieniędzy, a dzieci co najwyżej suma ;-)

    „W przeciągu jednego roku”.
    W ciągu roku… Przeciągów zaś należy unikać, bo można się przeziębić ;-)

  5. 1) wstrzymać powstawanie nowych bloków – zmiana planu zagospodarowania

    2) zwiększenie wymagań do wydawanych pozwoleń na budowę (czy to przez plan zagospodarowania czy osobne uchwały) – przez więcej miejsc parkingowych, powierzchni biologicznie czynnej (która nie będzie li tylko betonową kartką na parking ale PRAWDZIWĄ powierzchnią zieloną)

    3) wstrzymanie sprzedaży działek oraz wykup działek w celach: poszerzenia dróg, budowy chodników, parków, powierzchni użyteczności publicznej

    4) zmiana przeznaczenia działek z zabudowy wielorodzinej na usługi, produkcję (nieuciążliwą) oraz biura – to by dało więcej lokalnych miejsc pracy, czyli mniej osób tłoczących się na Puławskiej by dojechać do pracy w Warszawie

    5) STOP zagęszczaniu zaludnienia w Piasecznie, bo dalsze zagęszczanie to katastrofa infrastrukturalna

    6) priorytet – udrożnienie Puławskiej – alternatywna komunikacja do Warszawy, 4-ty pas dla autobusów, ścieżka rowerowa, stacje Veturino w Piasecznie, inteligentne sterowanie światłami, ronda zamiast skrzyżowań (a optymalnie wiadukty), parkingi park-and-drive, wykorzystanie toru kolejnowego Piaseczno-Józefosław-Warszawa (szynobus?), zwiększenie przepustowości kolejki do Warszawy

  6. W kontekście głośnych ostatnio dyskusji dotyczących piaseczyńskiej oświaty, warto spojrzeć na liczby dotyczące demografii piaseczyńskich dzieci i młodzieży

    Tytuł dotyczy Józefosławia
    Oświata i statystyki dotyczą GMINY

    Na kameralnej szkołę budują ale zanim wybudują przez rok mają być 3 zmiany.

  7. Stanowczo należy zaprzestać budowy domów wielorodzinnych (bloków) w Jozefoslawiu i julianowie – tylko niska zabudowa jednorodzinna.