ul.Wilanowska

Badania terenowe w Józefosławiu oraz Julianowie – Ameryki nie odkryto :)

W dniach 3-5 lipca br. 26 studentów Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego pod okiem dr Doroty Mantey przeprowadziło w Józefosławiu i Julianowie badania dotyczące przestrzeni publicznej. Wykorzystano metody kwestionariusza ankietowego oraz wywiadu, a także technikę inwentaryzacji zagospodarowania przestrzennego na badanym terenie oraz obserwację miejsc, które mają potencjał, aby stać się mikro-przestrzeniami publicznymi. W toku badania zebrano 351 kwestionariuszy, około 70 wywiadów oraz kilkanaście kart oceny miejsc – potencjalnych przestrzeni publicznych.

Wstępne wyniki analizy badań wykazały m.in. problem braku lub zaburzenie ciągów komunikacyjnych, w szczególności pieszych, brak przestrzeni publicznych w szczególności dla najmłodszych mieszkańców. Okazało się, że mieszkańcy Józefosławia i Julianowa, aby skorzystać z przestrzeni publicznych, jeżdżą do Warszawy lub Konstancina-Jeziorny. Badacze zidentyfikowali zjawisko braku kontaktów pomiędzy mieszkańcami zamkniętych osiedli a osobami zamieszkującymi pozostałe obszary miejscowości. Wynika to zarówno z braku wspólnych przestrzeni publicznych, jak i niewystarczającej infrastruktury dla ruchu pieszego poza terenem zamkniętych osiedli.

Kolejny zidentyfikowany w czasie badań terenowych problem dotyczy zaburzonej estetyki przestrzeni. Jako wzorcową przestrzeń pod tym względem wskazano Julianów, choć wciąż brak tam przestrzeni publicznych. Kolejnym zdiagnozowanym przez mieszkańców problemem był brak jednoznacznego centrum miejscowości, definiowanego jako skupiającego życie lokalnej społeczności miejsca koncentracji punktów handlowo-usługowych oraz rozrywkowo-rekreacyjnych. Mieszkańcy negatywnie ocenili kolejność etapów kształtowani przestrzeni Józefosławia, polegającą na budowaniu najpierw osiedli, a dopiero w następnej fazie próbę poprawienia wizerunku miejscowości. Jako problem zdefiniowano także niewystarczające połączenia komunikacji miejskiej z Warszawą (jeden autobus o zbyt małej częstotliwości kursowania).

Dostrzeżono także problem przedłużających się prac na nowobudowanym odcinku ul. Cyraneczki. Mieszkańcy skarżyli się także na brak patroli policji oraz częste włamania, szczególnie do domów położonych bezpośrednio przy ulicach. Do innych inicjatyw zaproponowanych przez mieszkańców należało też zorganizowanie targu warzywnego, na którym własne uprawy mogliby sprzedawać lokalni producenci.

- Józefosław i Julianów wymagają pilnej interwencji zarówno ze strony władz lokalnych, jak i samych mieszkańców. Dobrze, że podjęto próbę rzetelnej diagnozy potrzeb mieszkańców w zakresie „naprawy” zamieszkiwanej przez nich przestrzeni, a spojrzenie osób z zewnątrz z pewnością pozwoli podejść do problemu zagospodarowania obydwu miejscowości w sposób obiektywny – twierdzi dr Dorota Mantey z Uniwersytetu Warszawskiego, odpowiedzialna za przeprowadzenie badania.

- Po długich negocjacjach wydzierżawiliśmy teren od Politechniki przy ul. Ogrodowej i już przygotowujemy się do zorganizowania tam parku, mamy nadzieję że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Będzie to pierwszy z prawdziwego zdarzenia park w Józefosławiu. Przejęliśmy też niewielką działkę pod skwer przy ulicy Tenisowej. To są konkretne działania w zakresie tworzenia przyjaznej przestrzeni publicznej. Oprócz tego jesteśmy w trakcie zmiany studium oraz planu zagospodarowania Józefosławia oraz wykupujemy stopniowo działki pod drogi i chodniki np. pod ul. Cyraneczki ale tego rodzaju negocjacje, które czasem dotyczą pojedynczych działek i ogromnych kwot trwają długo. Do tego potrzebna jest konsekwencja i stała współpraca ze społecznością Józefosławia, stąd inicjatywa przeprowadzenia sondy wśród mieszkańców. Wstępna diagnoza potwierdza słuszność podejmowanych przez nas działań, to cieszy – przyznaje Daniel Putkiewicz, zastępca Burmistrza Gminy Piaseczno.

We wrześniu poznamy dokładne oczekiwania mieszkańców Józefosławia i Julianowa, wtedy zostanie zakończona analiza ankiet i powstanie raport diagnostyczny, który będzie wskazówką i drogowskazem dla przyszłych działań samorządu Gminy Piaseczno.

Podoba ci się:

Komentarzy (6)

  1. Szkoda, że dopiero pod koniec kadencji samorządu ktoś raczył zapytać nas mieszkańców o zdanie . Dobre jest to, że wyniki badań bardzo przydadzą się nowej ekipie i nowemu burmistrzowi.

  2. Wydzierżawienie placu od Politechniki pachnie grubą niegospodarnością w sytuacji kiedy mieszkańcy toną w błocie… ja się grzecznie pytam jak mam dojść do tego parku? po czym konkretnie? Prokurator powinien się przyjrzeć zasadności wydawania kasy na dzierżawę i zrobienie parku w sytuacji kiedy podstawowa infrastruktura leży …. „Infrastruktura GŁUPCZE!”

  3. Ulica Geodetów- główna ulica 3 gmin- to jedna porażka! Asfalt ma już więcej dziur niż nawierzchni, brak chodników, chwasty, brud na przystankach , brak wiat przystankowych…..itd.
    Naprawdę wstyd aby takie bogate gminy na samym początku dojazdu wystawiały sobie tak marną wizytówkę. niech radni przejdą się od pasów do przystanków przy Agatowej, najlepiej po deszczu lub zimą!!!!!!!!!

  4. A na tym placu na Tenisowej już w lipcu miał być zagospodarowany a tu coraz większe chwasty . Może jak zasieją się drzewka to nie trzeba będzie robić nasadzeń

  5. kto pozwolił zabudować przyszły teren pod chodnik Galerii józefosław?

  6. No to mamy efekt ankiety-sortownia śmieci po drugiej stronie Galerii Józefosław.Brawo Gmino widać jak bardzo masz nasze zdanie w poważaniu-rewelacyjne wnioski!!! Na co możemy jeszcze liczyć?Bo na ,pewno nie na to na czym nam najbardziej zależy!!!hahaha no brawo raz jeszcze…