Europe Direct Piaseczno

Gmina Piaseczno nie wykorzystała unijnych dotacji

W perspektywie unijnej na lata 2007-2013 jednostki samorządu terytorialnego mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów w formie bezzwrotnych dotacji z następujących programów:

-Regionalnych Programów Operacyjnych
-Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
-Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Poniżej przedstawione są dokonania Gminy Piaseczno, wraz z jej spółkami komunalnymi, w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Jak Piaseczno wygląda na tle innych gmin z Powiatu Piaseczyńskiego?

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

Na terenie Powiatu Piaseczyńskiego tylko jeden podmiot – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie sp. z o.o. sięgnął po finansowanie inwestycji komunalnych z tego programu. W roku 2010 spółka pozyskała dofinansowanie na wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania jakością, a w roku 2013, w ramach 7 konkursu, pozyskała finansowanie na budowę infrastruktury ściekowej w aglomeracji piaseczyńskiej. Łączna wartość dotacji wynosiła ponad 18,66 mln zł.

W latach 2013-2014, pomimo uruchomienia kolejnych sześciu konkursów o łącznej wartości alokacji środków w wysokości około 2 mld zł, nowy zarząd spółki (powołany przez burmistrza Z. Lisa), nie pozyskał żadnego finansowania (np. na budowę sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej na terenie Baszkówki i Głoskowa, inwestycji realizowanych w latach 2014-2015).

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego

RPO Województwa Mazowieckiego był największym programem regionalnym w Polsce. Łącznie na terenie Województwa Mazowieckiego zrealizowana 25 370 projektów, a poziom dofinansowania z środków unijnych wynosił ponad 45,6 mld zł.

Gminy Powiatu Piaseczyńskiego oraz ich jednostki organizacyjne zrealizowały 60 projektów współfinansowanych z środków unijnych o łącznej wartości 57 662 741 zł, z czego ponad 35,6 mln zł pozyskały w formie bezzwrotnej dotacji.

Jak wynika z powyższego zestawienia, na terenie Gminy Piaseczno zrealizowano najmniej 5 projektów dofinansowanych z środków unijnych. Warto jednocześnie zaznaczyć, że mówimy o trzech projektach o łącznej wartości ponad 5,9 mln zł z uzyskanym dofinansowaniem w wysokości ponad 4 mln zł:

-Budowa Al. Pokoju w Zalesiu Dolnym na odcinku od ul. Pod Bateriami do ul. Wilanowskiej;

-Budowa Al. Kalin na odcinku od ulicy Topolowej do ul. 1-go Maja w Piasecznie, etap IIA i IIB;
Kompleksowa przebudowa ul. Sękocińskiej w Piasecznie na odcinku od ul. Mleczarskiej do łącznika pomiędzy ul. Sękocińską a ul. Syrenki.

Są to inwestycje zrealizowane w latach 2008-2010 podczas kadencji burmistrza Zalewskiego. Burmistrz Lis nie pozyskał żadnych środków unijnych na inwestycje wykonane za jego kadencji.

Pozyskane dofinansowanie przez burmistrza Lisa w wysokości około 1 mln zł dotyczyło projektów „miękkich” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Według założeń łączna kwota środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wynosiła ok. 17,2 mld euro, z czego ponad 13,2 mld euro miała pochodzić z unijnego budżetu EFRROW (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Obszarów Wiejskich), a około 4 mld stanowić będą krajowe środki publiczne. Województwo Mazowieckie było największym beneficjentem tych środków.

W tym okresie na terenie Powiatu Piaseczyńskiego zostało zrealizowanych 36 projektów (w tym 31 projekty przez gminy) za łączną kwotę ponad 61 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosiło ponad 25 mln zł. Struktura projektów oraz ich wartość przedstawia się następująco (na podstawie http://www.mazovia.pl/baza-projektow):

Jak wynika z powyższego zestawienia w Gminie Piaseczno zrealizowano tylko jeden projekt (sic!). Był to projekt budowy sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Łbiska. Projekt zrealizowany był przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. Spółka pod kierownictwem byłego prezesa Artura Woźniakowskiego. Spółka wystąpiła o dofinansowanie w roku 2012, wartość projektu wynosiła ponad 9,2 mln zł, a poziom dofinansowania wynosił 4 mln zł.

Mimo możliwości uzyskania dofinansowania do budowy świetlic wiejskich, placów zabaw, sali gimnastycznych, boisk sportowych, miejsc parkingowych, chodników, promocji czy wydarzeń sportowo kulturalnych, burmistrz Z. Lis nie pozyskał żadnego dofinansowania.

Podsumowanie

W latach 2010-2014, za kadencji burmistrza Zdzisława Lisa, Gmina Piaseczno pozyskała w formie bezzwrotnej dotacji około 1,1 mln zł środków unijnych. Sytuację ratuje gminna spółka – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie sp. z o.o. – która w latach 2010-2013 zdobyła ponad 22 mln zł na inwestycje wodnokanalizacyjne.

A jak było za czasów Burmistrza Zalewskiego?

W latach 2004-2010 Gmina Piaseczno, pod kierownictwem burmistrza Józefa Zalewskiego, realizowała „Program gospodarki wodnościekowej w Piasecznie” o łącznej wartości ponad 360 mln zł. Poziom uzyskanego przez Gminę dofinansowania wynosił około 125 mln zł.

Plany i możliwości na lata 2014-2020

W nowej perspektywie unijnej Polska ma do zagospodarowania ponad 82,5 mld euro, z czego przewiduje się, że ponad 40% tej kwoty przypadnie na samorządy. Dotychczasowe przykłady starań samorządów w Polsce, w tym również tych na terenie Powiatu Piaseczyńskiego, pokazują, że środki unijne stanowią podstawę rozwoju. Dzięki środkom unijnym możliwy był skok cywilizacyjny w zakresie rozbudowy infrastruktury komunikacyjnej, sieci wodociągowo-kanalizacyjnych, obiektów sportowych czy kultury.

Smutnym wyjątkiem w tej grupie jest Gmina Piaseczno zarządzana przez burmistrza Zdzisława Lisa.

Poniższe zestawienie powstało na podstawie strony internetowej Gminy Piaseczno, sprawozdań z wykonania budżetu Gminy Piaseczno, strony internetowej http://www.mapadotacji.gov.pl/ oraz strony internetowej http://www.mazovia.pl/baza-projektow.

źródło: stowarzyszeniecentrum.pl / Grzegorz Szestowicki Stowarzyszenie Centrum

Podoba ci się:

Komentarzy (21)

 1. Ciekaw jestem dla czego? Może są jakieś powody merytoryczne?
  Według mnie w gminie / starostwie (może jedna wspólna) powinna postać oddzielna komórka która by tylko zajmowała się pisaniem wniosków o dotacje. Nawet jak jeden na 20 wyjdzie to będzie już coś. A potrzeby są przecież ogromne. Programów jest też sporo. Trzeba chcieć i … umieć.

 2. a jak się chce to specjalistów nie brakuje.

 3. Wreszcie jakiś ciekawy i merytoryczny temat do dyskusji na tym forum!

  Twarde fakty i tabele !
  Sztab PR p.Zalewskiego widać dobrze przygotowany!

  Niepotrzebnie odwoływali byłego Prezesa PWiK p.Woźniakowskiego , który dołączył do ekipy p.Zalewskiego i teraz sobie pofolguje…

  Panie Burmistrzu Lis , Platformo Obywatelska
  powinniście odnieść się do tych tabel i wytłumaczyć !!!

  1 : 0 dla ekipy p.Zalewskiego !

 4. Jeśli już to 2:1 dla Lisa bo Lis zmarnował jedną kadencję, a Zalewski aż dwie.

 5. Niezły wynik jak na największa gminę w Polsce. Żenada…

 6. Może się ktoś pokusi i zrobi rzetelne zestawienie z podziałem na kadencję… będzie śmiesznie (choć strasznie)

 7. A moze nie ma kasy. Zeby dostac dofinansowanie z UE trzeba wyłożyć wlasna kase. UE nie daje 100 %. Moze ktos sie pochyli i poda jak wygladaly finanse gminy u schylku kadencji Zalewskigo a jak wygladaja teraz. Ja nie wiem jak i niczego nie sugeruje. Czy gmina zaciagnela kredyty na realizacje poprzednich kosztownych (dane z tabeli) inwestycji i ile kosztuje obsluga potencjalnego zadluzenia dzis.

 8. To żart!
  Środki z UE były i są, tylko różne programy!

  Gmina od 2010 przejada budżet!!!
  Ile dróg wybudowano nowych, ile szkół , ilu pracodawców ściągnęli ?

  Przydałaby się rzetelną tabela porównawcza!
  Na koniec kadencji przyspieszyli …przed wyborami!

  Ziutek i Wiochmen nie brońcie tak lokalnej PO!

  • ‘Ziutek i Wiochmen nie brońcie tak lokalnej PO!’ -marcin nie zarzucaj mi znów czegoś czego nie robię. Bądź uczciwy. Prośba o informacje to nie obrona. Wiem że wiele samorządów wpadło w pułapkę dotacji z UE. Zachłysnęli się możliwością wsparcia z UE i nabrali kredytów na swój wkład do tych inwestycji. Teraz spłacają kredyty i w konsekwencji płacą za te hura inwestycje drożej jakby realizowali je ze środków własnych tylko wolniej.

   A przy okazji jak wygląda sprawa środków z UE w inwestycjach starostwa ? Marcin ja nie wiem, ja się pytam więc to nie obrona ani atak tylko pytanie. Czy możemy normalnie dyskutować.

   • Fakty są takie, że Gmina nie korzysta ze środków UE !
    Ale zostawmy to,niech adresat tych zarzutów się tłumaczy…

  • marcin, nie zrozumiałeś mnie. Nie chodziło mi o brak funduszy z UE tylko o brak kasy w gminie na wkłady własne. Żeby przyjąć dofinansowanie z UE trzeba mieć własną kasę na wkład własny. Pytam się zatem jak wyglądają finanse gminy. Czy gmina jest zadłużona. Jak wyglądały finanse na początku obecnej kadencji a jak teraz. Bez takiego zestawienia ten ‘raport’ komitetu wyborczego jest bardzo nie pełny i może wprowadzać w błąd.

   • Brak wkładu własnego???
    A Tarczyn, Lesznowola czy Konstancin znajdują?

    To nie przesadzaj Ziutek…

    • Pytam sie tylko czy gmina jest zadluzona ? Moze ktos odpowiedziec ?

 9. Brak wykorzystania środków unijnych w kończącej się kadencji upatrujemy w nieumiejętnym zarządzaniu urzędem i biernością władz gminy w w sięganiu po, bądź co bądź, trudniejsze finansowanie. W latach 2012 i 2014, na Mazowszu było do wzięcia na różnego rodzaju infrastrukturę ponad 2 miliardy złotych. Gmina Piaseczno w tym czasie nie złożyła ani jednego wniosku o te środki.

  • Proszę powiedzieć jakim ‘nowym śladem’ planujecie poprowadzić w Józefosławiu ulicę Cyraneczki do Puławskiej ? Konkretnie jak ma biec ten ‘nowy ślad’.

   • Dołączam się do pytania.

 10. Śladem bursztynowego szlaku.

 11. Prosto do Puławskiej !

 12. Można znaleźć rozwiązanie tylko trzeba chcieć i porozumieć się z Lesznowolą

  • Mnie bardziej interesuje odcinek do Osiedlowej. Puławska to odległa przyszłość. A plotka głosi że do Osiedlowej to Cyraneczki w prostej linii może nie dotrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*