fot . Starostwo Powiatowe Piaseczno

Sołtys Józefosławia pojechał pielęgnować polsko-chińskie kontakty

Shaoxing to miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Zhejiang, na południowy wschód od miasta Hangzhou. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 531 398. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 4 317 003 mieszkańców. Centrum handlu, turystyki, ośrodek przemysłu metalurgicznego, maszynowego, chemicznego, włókienniczego i spożywczego; miasto znane z produkcji wina.

W dniach 8-18 września 2014 r. na zaproszenie władz miasta Shaoxing do Chin wyjechała delegacja Powiatu Piaseczyńskiego w składzie: Starosta Jan Adam Dąbek oraz Członek Zarządu Powiatu Dariusz Malarczyk. Obustronne, polsko-chińskie kontakty trwają już ponad dwa lata. Celem tegorocznej wizyty w Shaoxing było podpisanie Porozumienia o Partnerstwie oraz ustalenie szczegółowego zakresu współpracy.

Shaoxing to jeden z prężniej rozwijanych się ośrodków chińskich, zainteresowanych nawiązywaniem relacji partnerskich z miastami na obszarze Europy Centralnej. W roku 2013 miasto Shaoxing było gospodarzem Szczytu Państw Europy Centralnej i Wschodniej.

Celem obecnego spotkania było nawiązanie współpracy między władzami miasta Shaoxing i samorządem Powiatu Piaseczyńskiego. Delegacji Powiatu towarzyszył Adam Ryszkowski – Sekretarz Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Szanghaju, który wspierał inicjatywę przedstawicieli polskiego samorządu lokalnego w zdefiniowaniu zakresu współpracy gospodarczej, kulturalnej i oświatowej pomiędzy stronami spotkania.

Delegację polską przyjął mer miasta Shaoxing – pan Yu Zhi Hong. Przedstawił on pokrótce perspektywy rozwojowe Shaoxing i wyraził duże zainteresowanie rozwojem relacji partnerskich z Polską i polskimi miastami. W odpowiedzi Starosta Jan Adam Dąbek przedstawił Powiat Piaseczyński, wskazał jego gospodarcze atuty, nawiązał do obecności chińskiego biznesu na obszarze Powiatu, zasygnalizował także, w jakich sferach działalności gospodarczej współpraca Powiatu z miastem Shaoxing ma duże szanse powodzenia.

Mer miasta Shaoxing oraz Starosta Piaseczyński podpisali Porozumienie o Partnerstwie, precyzujące zakres wspólnych przedsięwzięć. Strony określiły plan współdziałania na najbliższe dwa lata. Szczególną uwagę poświęcono tematowi promocji lokalnych produktów chińskich w Polsce oraz regionalnych polskich produktów w Shaoxing (strefa ekonomiczna Paojiang).

Strona chińska zaproponowała – jako pierwszy etap współpracy – wymianę pracowników samorządów na 2-3-miesięczne staże w celu poznania specyfiki działalności naszych samorządów i przepisów prawa obowiązujących w Polsce. Przedłożyła również możliwość nawiązania współpracy w dziedzinie medycyny (wymiana personelu szpitalnego na zasadzie stażu), a także otwarcie w Piasecznie biura przedstawicielskiego miasta Shaoxing w celu wspierania inwestycji i wymiany handlowej.

Po zakończeniu rozmów Starosta udzielił wywiadu przedstawicielowi lokalnych mediów. W dniu 16 września delegacja Powiatu Piaseczyńskiego wizytowała strefę inwestycyjną Paojiang oraz największe znajdujące się tam firmy.

Źródło: Powiat Piaseczyński

Podoba ci się:

Komentarzy (28)

 1. Jak nie będzie z tego żadnych chińskich inwestycji to tylko kosztowna turystyka urzędników. Choć przykład Wolki Kosowskiej pokazuje że można.

  • syf w koło,pożary i napady gratis

 2. Widzisz Ziutek jakbyś kotów nie darł z Dąbkiem to byś może z panami pojechał na wycieczkę…przepraszam delegację:):):) Czyżby Pan Jan przeczuwał swój koniec kariery samorządowca – taki wypad na koniec, to nie przypadek chyba…

  • Panu Janowi ktoś zazdrości.
   Takie to typowe.

 3. A jednak starostwo się cywilizuje, mamy jasny komunikat o wizycie.

  Po poprzedniej wizycie w Chinach (kilka lat temu) starosta nie chciał poinformować nawet kto wziął udział w wyjeździe i tak odpowiedział na pytanie radnego o skład wizyty :

  ‘Proszę wyjaśnić, kto jeszcze oprócz panów wyjechał do Chin, ponieważ pan Dariusz Malarczyk przyznał publicznie, że poleciał wraz z żoną – dopytywał radny, sugerując, że delegacja zrobiła sobie egzotyczne wczasy. – Proszę nie zajmować się naszymi rodzinami i życiem prywatnym. O sprawy prywatne proszę pytać pana Dariusza po sesji. Delegacja powiatu składała się z trzech osób – stanowczo stwierdził starosta. – Powiem panu z kim polecieliśmy do Chin. Na pokładzie samolotu było ponad 300 osób – uszczypliwie zakończył starosta. ‘

  Przypomnę że jak premier czy prezydent Polski składa gdzieś wizytę to informacja o tym że premierowi czy prezydentowi towarzyszyła małżonka nie są żadna tajemnicą w przeciwieństwie do Piaseczna. Wyborcy maja prawo wiedzieć a co dopiero radni powiatu.

  • Gratulacje dla starosty , niezły tekst.

   • No niezły tekst, chamstwo i buta wyłazi razem ze słomą z butów. Przy okazji całkowity brak zrozumienia zasad samorządu i demokracji. Jak sobie jedzie na wczasy co innego -prywatna sprawa, jeżeli jest to oficjalna delegacja to radni mają prawo wiedzieć kto brał w niej udział lub kto towarzyszył delegacji. To są podstawy które odróżniają kraj demokratyczny od republiki bananowej rządzonej przez despotę z nosem przebitym kością i dzidą w ręku. Pozdrawiam zatem murzynów z Józefosławia.

  • Ziutek, zaginąć czasoprzestrzeń. Być to zeszły rok.

   • Nie bardzo wiem o co ci chodzi, ale jeżeli o to że mój cytat nie dotyczy tegorocznej wizyty tylko poprzedniej to sam o tym przecież napisałem w 2 zdaniu. Więc o co kaman ?

 4. Zabrac mu paszport….

 5. Takie wizyty samorządowców to normalna praktyka. W porównaniu do ostatniej skład ekipy powiatu był rzeczywiście skromniutki…
  Pozostaje mieć nadzieje,że podpisane porozumienie przyniesie wymierne korzyści.
  Chińczycy coraz bardziej wchodzą do Polski.

  Tymczasem widzę na portalu w nagłówku dominującą reklamę jednego z Kandydatów na Burmistrza i jego Komitetu, co ciekawe przed oficjalną rejestracją.
  Czy ww. reklama będzie nam towarzyszyć do końca wyborów?
  Rozumiem,że dochód i kasa są ważne ale ,czy właściciele tego portalu nie przesadzają?

  • Hahaha! Ja pierdziu, ależ tupet ma ten Józek!

 6. Ha, ha,ha

  To tylko oznacza ,że portal J24 jest popularny i poczytny.
  Wszyscy walczą o względy JJ…

 7. no dobra pięknie chiny pekiny a ja się pytam gdzie programy wyborcze radnych i burmiszczy ?

 8. Program Wyborczy np. metro do Piaseczna , nowa szkoła czy park to blef!
  Najważniejsze są ,, zrealizowane” i obiecywane od zawsze inwestycje np. chodniki i ścieżki rowerowe przy J: ulianowskiej czy Wilanowskiej czy Geodetów…

 9. No to jeszcze muszą się trochę powysilać bo jakoś nikogo tu nie widzę. Szybciutko Cyraneczki otworzono, mały parking przy skrzyżowaniu w 2 dni powstał, nawet hałdy gruzu wygładziły się co aby dzieci się dalej cegłówkami nie rzucały….

 10. Ziutek startuj w wyborach , wygrasz w cuglach.

  • Jga, rozwiń wypowiedź i wskaż mi co jeszcze mam zrobić, do jakiego sklepu jutro pójść, jaki papier toaletowy kupić itp itd.

   • Taki mądry jesteś to myślę ze sklep sam wybierzesz .
    A czy papier j.w używasz to nie wiem .Może?

    • Nie zostawiaj mnie tak na lodzie. Bez Twoich cennych rad : co mam mam robić, nie poradzę sobie. Ratuj wskaż drogę. Wyznacz kierunki.

 11. ahahahah kocham te komenty i ten portalik ,nie znam drugiej wsi tego rozmiaru z tak udanym medium i uźytkownikami heheheh he

  • Rum masz rację

 12. Nuda , czekam na jakiś nowy temat.Ten już się wyczerpał….

  • Nowy temat, nowe opluwanie.

 13. Tak to już jest, potrzeba krwi…

 14. 4 317 003 mieszkańców – Prezes Dąbek szuka inspiracji do rozwiązań dla mieszkańców Józefosławia. Skala podobna :-)

  • No wiesz J się dynamicznie rozwija, więc za kilka lat …

 15. Jak zwykle błazenada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*