Jolanta Żórańska Wspólne Razem Józefosław

Jolanta Żórańska – Józefosław okręg 14 – recepta na poprawę komunikacji publicznej kadydatek KWW Wspólne Razem

Jolanta Żórańska, 46 lat, mężatka, mama 2 nastoletnich córek. Kandydatka na radną rady miejskiej w Piasecznie z okręgu nr 14.

Od 6 lat mieszkam w Józefosławiu. Mam wykształcenie wyższe, przez wiele lat byłam managerem sprzedaży i marketingu w międzynarodowych firmach oraz pracowałam społecznie – jako wolontariusz Szlachetnej Paczki, współpracownik „Psygarnij”, sympatyk Akademii Skolimowskiej, od lat działam też w szkolnych radach rodziców. Obecnie prowadzę własną firmę.

Moje atuty to uczciwość, silna motywacja do działań społecznych, profesjonalizm i pracowitość. Lubię ludzi i jeśli tylko mogę – lubię im pomagać.

Priorytetami w mojej działalności będą:

1.budowanie zaufania do władz samorządowych:

uczciwe i racjonalne gospodarowanie budżetem gminy (przejrzyste przetargi i uzasadnione wydatki)
tworzenie nowoczesnej i transparentnej polityki kadrowej urzędu (walka z nepotyzmem: kwalifikacje a nie koligacje!)
obecność na sesjach i komisjach rady gminy

2. rozwój Józefosławia zgodnie z zasadami ładu przestrzennego i porządku urbanistycznego
najważniejsze są potrzeby mieszkańców a nie deweloperów czy sklepów wielkopowierzchniowych
-zadbanie o powstawanie terenów zielonych, miejsc rekreacji zwłaszcza dla młodzieży, (której liczba stale rośnie a propozycji spędzania wolnego czasu brak)
-pojawienie się brakujących chodników
-zagęszczenie sieci dróg publicznych (przy nowych inwestycjach mniej dróg prywatnych, zamkniętych na wielkich przestrzeniach osiedli – aby uniknąć błędu osiedla przy ul. Słowiczej)
-ograniczenie zagęszczenia budownictwa wielorodzinnego (tysiące kolejnych mieszkańców Józefosławia już wkrótce może zostać naszymi sąsiadami!!! Powstają 3 nowe inwestycje deweloperskie. Czy można sobie wyobrazić większy ruch na naszych wąskich uliczkach i dwóch drogach wyjazdowych do Puławskiej, większą liczbę dzieci w szkole?)

3. kompleksowe odwodnienie Józefosławia (budowa zbiornika retencyjnego)
Dziś Starostwo/Gmina buduje drogi bez odpowiedniego odwodnienia, np. XXI Wieku, czy Cyraneczki. W okresie intensywnych opadów na tych ulicach bez zbiornika retencyjnego będzie problem podobny do ul. Wilanowskiej

4.doprowadzenie ul. Cyraneczki do ul. Puławskiej (odciążenie zatłoczonej ul. Jagielskiej i ul. Geodetów)

5.połączenia komunikacyjne ulic, na których nie ma autobusu ZTM (bus „L”, połączenie z dworcem kolejowym)

6.nowe gimnazjum (obecnie rozbudowywana szkoła już za 2 lata będzie zbyt mała)

Muszę podkreślić, że możemy zrealizować wszystkie powyższe priorytety. Do tego potrzebna jest zmiana obecnie panującego układu i (nie)ładu. Nie jestem sama w swoich dążeniach. Wspólnie Razem to zespół urbanistów, finansistów, managerów, prawników i zaangażowanych społeczników. Możemy i musimy wiele zmienić w naszej gminie.

kontakt j.zoranska@wspolnerazem.pl

Na nasze pytania dotyczące komunikacji publicznej w Józefosławiu odpowiedziały wspólnie kandydujące z list KWW Wspólne Razem Jolanta Zel i Jolanta Żórańska :

Jozefoslaw24 :Zaniedbania, które prze lata nawarstwiały się na terenie Józefosławia, spowodowały liczne niedogodności w życiu codziennym mieszkańców.

Jedną z nich jest komunikacja publiczna. Pasażerowie skazani są na krótkie autobusy obsługujące trasę linii 739. W godzinach szczytu oraz w czasie ograniczonej intensywności kursów panuje w nich tłok i duchota. Mieszkańcy Józefosławia narzekają na warunki podróżowania niedostosowane do potrzeb prawie 10 tysięcznej wsi.

Brak linii nocnej, zbyt małe autobusy i jeden kurs na godzinę w godzinach wieczornych nie ułatwiają życia.

Jakie są szanse na poprawnie jakości podróżowania linią 739 ?

Czy po otrzymaniu przez Pana/Panią mandatu radnego na obszarze Józefosławia i Julianowa pojawi się w końcu lokalna linia autobusowa dowożąca pasażerów do stacji kolejowej w Nowej Iwicznej ?

Aby poprawić jakość podróżowania komunikacji zbiorowej, należy zrobić rzecz najprostszą i możliwą do zrealizowania od zaraz: zwiększyć częstotliwość kursowania autobusów w godzinach szczytu.
Ponieważ o tych porach większość podróżnych udaje się do Metra Wilanowska,proponujemy też wprowadzić na okres próbny linię ekspresową kursującą naprzemiennie z 739 w godzinach szczytu bezpośrednio do ul. Wilanowskiej bez zatrzymywania się na ul. Puławskiej. Spowoduje to zmniejszenie przepełnienia autobusów i skróci czas podróży.

Konieczne jest też wprowadzenie buspasa na ul. Puławskiej. Niestety jest to droga krajowa, która podlega GDDKiA i nie leży w kompetencji władz gminy Piaseczno ani Warszawy, więc nawet współpraca ze stolicą tu nie pomoże.
Wydaje się, że jedynym sensownym rozwiązaniem, które może powstać do 2018 roku, jest zwężenie pasów ruchu na Puławskiej, tak aby zostały 3 pasy dla ruchu samochodowego, lecz dzięki temu wygospodarujemy miejsce na budowę 4-tego pasa tylko dla autobusów. W tym wypadku to władze gminy/powiatu powinny podjąć interwencję u GDDKiA.

Na dłuższą metę należy zlecić przeprowadzenie badań nad natężeniem ruchu i sposobem rozwiązania problemów komunikacyjnych zespołowi niezależnych ekspertów, którzy mogą zaproponować profesjonalne rozwiązania. W 2012 roku, kiedy ostatnio gmina proponowała zmiany kursowania 739, zrobiono to bez analiz. Okazało się, że to, co proponowano mieszkańcom nie było realne, ponieważ skrzyżowania ulic nie są przystosowane do dłuższych autobusów, także pętla Julianów nie jest do tego dostosowana. Zaproponowano nawet z tego powodu przeniesienie przystanku z pętli na ulicę Kameralną, co było całkowicie kuriozalnym rozwiązaniem, bo zablokowałoby wyjazd do pracy mieszkańców tej ulicy, a po drugie, było absolutnie niebezpieczne dla wsiadających tam uczniów ze szkoły w Józefosławiu, gdyż chodnik jest na ul. Kameralnej zbyt wąski, aby mogły tam oczekiwać na autobus dziesiątki uczniów już teraz tłoczących się na pętli, gdzie jest znacznie więcej miejsca. Dopiero po 1 września 2015, po wybudowaniu chodników przy ul. Julianowskiej i przebudowie skrzyżowań będzie można wprowadzić na ulice Józefosławia dłuższe autobusy.

Jeśli chodzi o linię L, jest jak najbardziej potrzebna. Również borykamy się z codziennym odwożeniem dzieci na PKP do Nowej Iwicznej. Nie ma technicznej możliwości stworzenia linii kursującej od Józefosławia do Nowej Iwicznej ze względu na brak miejsc na pętlę oraz powroty pustych autobusów (ruch jest tylko w jedną stronę, rano na dworzec, po południu z dworca). Należy wobec tego zrobić wahadłowo kursujący bus od ul.Puławskiej do PKP Jeziorki (ul. Karczunkowską). Tak więc dojeżdżamy 739 do Puławskiej a dalej bardzo często kursującą „L”-ką na PKP.

Należy także przetestować wprowadzenie wahadłowo kursującej „L” – ki po terenie Józefosławia i ulicach dotąd nie skomunikowanych i dowożącej ludzi do Puławskiej.

Uważamy, że powinno się także przetestować opcję uruchomienia linii nocnej kursującej w piątek i sobotę. Jeśli będzie takie zapotrzebowanie, można uruchomić taką linię na stałe oraz zastanowić się nad rozszerzeniem jej na inne dni tygodnia.

W godzinach porannego szczytu na „wylotówkach” tworzą się kilkukilometrowe korki.
Czy posiada Pani receptę na poprawę sytuacji na drogach wyjazdowych z Józefosławia zwłaszcza wyjazdy ulicami Geodetów, Jagielską i Działkową ? Czy przewiduje Pan/Pani nawiązanie współpracy z Warszawą w sprawie udrożnienia ruchu na Puławskiej ?

Jak widzi Pani pomysł współpracy z gminą Konstancin w celu poprawienia jakości ulicy Działkowej na odcinku do ulicy Prawdziwka ?

Korki na „wylotówkach” z Józefosławia tworzą się ponieważ na ulicy Puławskiej również jest korek. Współpraca z Warszawą jest niezębna aby załatwić ten problem. Po pierwsze należy udrożnić ruch na Puławskiej. Sytuacja poprawiłaby się gdyby pasy na ulicy zwężono i zrobiono 4- ty pas dla autobusów. Wówczas komunikacja miejska byłaby świetną alternatywą dojazdu do Warszawy z racji prędkości poruszania się. Więcej osób podróżowałoby autobusami co oznacza mniej samochodów na drogach wewnętrznych Józefosławia.

W 2017r będzie remontowana ul. Geodetów wobec tego wówczas większość ruchu przerzuci się na Jagielską. Dlatego też pilną sprawą jest pociągnięcie ul. Cyraneczki do ul. Puławskiej (ulicą Kuropatwy, nasi koledzy z ruchu WspólneRazem złożyli już wniosek o poszerzenie ul. Kuropatwy do szerokości ul. Cyraneczki) oraz wybudowanie ul. Działkowej.

Współpraca z gminą Konstancin dotycząca budowy ul. Działkowej jest już nawiązana: koncepcja współfinansowana przez naszą gminę została już opracowana. Obecnie trwają prace nad koncepcją budowlaną. Przyszła współpraca będzie polegała na zabezpieczeniu przez obie gminy środków na realizację tego projektu. Będziemy naciskać na jak najszybsze wybudowanie tej ulicy ponieważ niedogodności jakie sprawia jej obecny stan są olbrzymie (brak możliwości poruszania się pieszo, dewastacja samochodów, nie mówiąc o wyrzucanych co chwila w błoto pieniądzach na remonty, które wystarczają na kilka tygodni).

Jaki jest Pani ogólny plan rozwoju Józefosławia i Julianowa w 2014-2018 ?

Nasz plan jest odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców potrzeby, na zasłyszane na zebraniach wiejskich problemy ale to również globalne wyzwania związane z brakiem szacunku i zaufania do urzędów / samorządu.

1.budowanie zaufania do władz samorządowych:
◦UCZCIWE i RACJONALNE gospodarowanie budżetem gminy (przejrzyste przetargi i uzasadnione wydatki)
◦tworzenie nowoczesnej i transparentnej polityki kadrowej urzędu (walka z NEPOTYZMEM: kwalifikacje a nie koligacje!)
◦obecność i aktywność na sesjach i komisjach rady gminy (polecamy: http://wyborypiaseczno.pl/radni-mijajacej-kadencji/)

2.rozwój Józefosławia zgodnie z zasadami ładu przestrzennego i porządku urbanistycznego
◦najważniejsze są potrzeby mieszkańców, koniec dyktatu deweloperów czy sklepów wielkopowierzchniowych
◦zadbanie o powstawanie terenów zielonych, miejsc rekreacji zwłaszcza dla młodzieży, (której liczba stale rośnie a propozycji spędzania wolnego czasu brak)
◦pojawienie się brakujących chodników
◦zagęszczenie sieci dróg publicznych (przy nowych inwestycjach mniej dróg prywatnych, zamkniętych na wielkich przestrzeniach osiedli – aby uniknąć błędu osiedla przy ul. Słowiczej, )
◦ograniczenie zagęszczenia budownictwa wielorodzinnego

3.kompleksowe odwodnienie Józefosławia (budowa zbiornika retencyjnego)
◦29.11.2014 Rada Miasta odrzuciła wniosek nasz oraz wielu mieszkańców o wpisanie do Studium Zagospodarowania Przestrzennego koniecznego dla Józefosławia zbiornika retencyjnego więc będziemy dalej o to zabiegać
◦Dziś Starostwo/Gmina buduje drogi bez odpowiedniego odwodnienia, np. XXI Wieku, czy Cyraneczki. W okresie intensywnych opadów na tych ulicach bez zbiornika retencyjnego będzie problem podobny do ul. Wilanowskiej

4.doprowadzenie ul. Cyraneczki do ul. Puławskiej

5.połączenia komunikacyjne ulic, na których nie ma autobusu ZTM (bus „L”, połączenie z dworcem kolejowym)

6.nowe gimnazjum (obecnie rozbudowywana szkoła już za 2 lata będzie zbyt mała, w 2018r. estymowana jest liczba 2000 uczniów w
całej szkole w Józefosławiu)

7.co najmniej 1 nowe liceum (aby młodzież nie musiała jeździć do Warszawy)

8.zainstalowanie tymczasowej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach ul. Wilanowskiej i Geodetów oraz Wilanowskiej i Cyraneczki,

9. montaż spowalniaczy na głównych ulicach Józefosławia (nowoczesnych, przez które mogą przejeżdżać autobusy) – przede wszystkim w pobliżu placówek oświatowych

OKRĘG 14 (8 kandydatów)

Józefosław, ulice: Aleja Bzów, Bażancia, Cynamonowa, Cyraneczki (od ul. Osiedlowej do ul. Ogrodowej), Drozda, Działkowa (od granicy z Dzielnicą Ursynów do ul. Ogrodowej), Dzikiego Wina, Geodetów (na odcinku od ul. Wiejskiej do ul. Ogrodowej), Impresji, Jowisza, Kanadyjska, Krótka, Kuropatwy, Londyńska, Montrealska, Narcyzów, Niagary, Ogrodowa, Oliwkowa, Osiedlowa, Ottawy, Pachnącego Groszku, Prymulki, Przepiórki, Rosiczki, Świetliska, Wiejska, Aleja Platynowa, Cyprysowa, Cyraneczki (na odcinku od ul. Ogrodowej do Wilanowskiej), Dzikiej Róży, Feniksa, Geodetów (na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. Wilanowskiej), Komety, Księżycowa, Kwitnącej Wiśni, Limby, Magnolii, Mieczyków, Migdałowa, Mirabelki, Mlecznej Drogi, Olchowa, Pastelowa, Planety, Radnych, Rajskiej Jabłoni, Sasanki, Sekwojowa, Słoneczny Sad, Storczyków, Śnieguliczki

Kandydaci:

KRAWCZYK Ewa (KKW SLD Lewica Razem)
LENARD Elżbieta Katarzyna (KWW NASZA GMINA-NASZ POWIAT)
MICHAŁOWSKI Bartłomiej Zygmunt (KWW Klub Rozwoju)
PRAJSNAR Monika Stanisława (KW Prawo i Sprawiedliwość )
SKOWRON Ryszard Józef (KW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa)
SOCHOCKI Andrzej (KWW Józefa Zalewskiego i Centrum)
WIDZ Robert Stanisław (KW Platforma Obywatelska RP)
ŻÓRAŃSKA Jolanta (KWW WSPÓLNE RAZEM)

OKRĘG 15 (8 kandydatów)

Józefosław, ulice: Alzacji, Bretanii, Cyraneczki (na odcinku od ulicy Wilanowskiej do granicy z gminą Konstancin-Jeziorna), Działkowa (na odcinku od ulicy Wilanowskiej do granicy z gminą Konstancin-Jeziorna), Enigmy, Grzybowa, Julianowska, Kameliowa, Kameralna, Krokusowa, Letniskowa, Miodowa, Nad Strumykiem, Normandii, Prowansji, Przylaszczki, Spacerowa, Wakacyjna, Wilanowska, Winorośli, Victorii, Zielone Ogrody, Żwirowa, Alaski, Dźwiękowa, Geodetów (na odcinku od ulicy Wilanowskiej do Julianowskiej), Jutrzenki, Kwadratowa, Marsa, Saturna, Tenisowa, Urocza, Wenus, XXI Wieku, Zorzy Polarnej

Kandydaci:

CHEŁCHOWSKA Joanna (KWW Józefa Zalewskiego i Centrum)
DWORAK Elwira Barbara (KWW NASZA GMINA-NASZ POWIAT)
HUBL Andrzej Tadeusz (KWW Klub Rozwoju)
KRZYSZKOWSKA-SUT Katarzyna-Małgorzata (KW Platforma Obywatelska RP)
PIWOWARSKA BEATA BRYGIDA (KWW Przyszłość Samorządu)
PORA Beata Maria (KWW Projekt Piaseczno)
WIECZOREK Łukasz (KW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa)
ZEL Jolanta Grażyna (KWW WSPÓLNE RAZEM)

Podoba ci się:

Komentarzy (2)

  1. Punkty 3,4, 6, i 7 to czysta utopia.
    Nie ma szans, aby przy obecnym tempie prac Gminy zrealizować te zadania do 2018 roku.
    To kiełbasa wyborcza!

  2. Konkrety poproszę, jak gdzie i za ile a nie obietnice przedwyborcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*