Barbara Rudzińska-Mękal

Komunikacja publiczna, drogi, koncepcja przyłączenia Józefosławia do Warszawy – wywiad z kandydatką na burmistrza Barbarą Rudzińską – Mękal

16 listopada mieszkańcy Józefosławia i Julianowa zdecydują kto będzie zarządzał sprawami ich okolicy.

Postanowiliśmy zadać po trzy identyczne pytania każdemu z kandydatów na urząd burmistrza miasta i gminy Piaseczno. Wszystkie pytania dotyczą wyłącznie Józefosławia i Julianowa. Dotychczas na pytania odpowiedział Mariusz Słowik, Józef Zalewski i Barbara Rudzińska – Mękal.

Uroczyście oświadczamy, że nie sympatyzujemy z żadnym kandydatem i żadną partią.

dr Barbara Rudzińska-Mękal – Mazowiecka Wspólnota Samorządowa

PRYWATNIE – lat 45, mężatka, dwoje dzieci, mieszkanka Piaseczna;

SAMORZĄDOWO – Przewodnicząca Rady Powiatu Piaseczyńskiego w latach 2006 – 2010, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego IV
kadencji w latach 2010 -2014; wiceprzewodnicząca, Komisji Ochrony Środowiska i członek Komisji, Budżetu i Finansów

ZAWODOWO – ekspert w zakresie pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej; realizacji, rozliczania i kontroli projektów prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, doradca w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej certyfikowany przez Kancelarię Premiera Wielkiej Brytanii specjalista zarządzania projektami, członek komitetu Krajowej Izby Gospodarczej, wieloletni wykładowca akademicki, rozpoczęta, praca habilitacyjna w zakresie zarządzania finansami w jednostkach samorządu terytorialnego.

Jozefoslaw24 : Zaniedbania, które przez lata nawarstwiały się na terenie Józefosławia, spowodowały liczne niedogodności w życiu codziennym mieszkańców. Jedną z nich jest komunikacja publiczna. Pasażerowie skazani są na krótkie autobusy obsługujące trasę linii 739. W godzinach szczytu oraz w czasie ograniczonej intensywności kursów panuje w nich tłok i duchota. Mieszkańcy Józefosławia narzekają na warunki podróżowania niedostosowane do potrzeb prawie 10 tysięcznej wsi. Brak linii nocnej, zbyt małe autobusy i jeden kurs na godzinę w godzinach wieczornych nie ułatwiają życia. Jakie są szanse na poprawnie jakości podróżowania linią 739 ? Jakie są szanse na to, żeby na obszarze Józefosławia i Julianowa pojawiła się w końcu lokalna linia autobusowa dowożąca pasażerów do stacji kolejowej w Nowej Iwicznej ?

Barbara Rudzińska-Mękal Przygotowując swój program wyborczy najwyższy priorytet przyznałam kwestiom transportu, a w szczególności komunikacji z Warszawą. Od wielu lat problem narasta i nie znajduje rozwiązania. Wynegocjowanie zmiany wielkości autobusów lub zwiększenie częstotliwości kursów jest możliwe i z pewnością usatysfakcjonuje pasażerów linii 739. Uruchomienie linii lokalnej również jest realne. Oba zadania wymagają „tylko” i „aż” wyasygnowania pewnych środków finansowych z budżetu gminy. Dofinansowanie publicznego transportu dla Józefosławia i Julianowa wymaga przesunięcia środków z innych działań. Problemu tego nie należy zatem rozpatrywać w oderwaniu od innych kwestii, zapewniam jednak, że go dostrzegam i będę zabiegać o zmiany na korzyść mieszkańców.

W godzinach porannego szczytu na „wylotówkach” tworzą się kilkukilometrowe korki. Czy posiada Pani receptę na poprawę sytuacji na drogach wyjazdowych z Józefosławia zwłaszcza wyjazdy ulicami Geodetów, Jagielską i Działkową ? Czy przewiduje Pani nawiązanie współpracy z Warszawą w sprawie udrożnienia ruchu na Puławskiej ?

Jak już wspomniałam, kwestie komunikacji będą dla mnie priorytetem. Korzystając z istniejących instrumentów finansowania zewnątrzbudżetowego, jak choćby ZIT czy POIiŚ 2014-2020, zamierzam podjąć trudny, ale konieczny temat połączenia Piaseczna i okolicznych gmin z Warszawą za pomocą szybkiego tramwaju, nie stojącego w korkach i nie emitującego kłębów spalin. Liczbę pojazdów zmierzających w szczycie do Warszawy, często z jedną osobą, można zmniejszyć tylko oferując alternatywę – atrakcyjny transport publiczny. Atrakcyjny, tzn. przede wszystkim szybki. Stojące w korkach autobusy tego warunku nie spełniają.
Niezbędne jest wpisanie na listę projektów indykatywnych RPO woj. mazowieckiego budowy linii tramwajowej, której trasa powinna biec z Warszawy do Cmentarza Południowego. Takie rozwiązanie będzie wygodne zarówno dla mieszkańców Piaseczna, jak i Stolicy. Dlatego uważam, że możliwe jest w tym zakresie porozumienie Burmistrza Piaseczna, Prezydenta Warszawy i Wójta Gminy Lesznowola przy aprobacie władz woj. mazowieckiego, jako Instytucji Zarządzającej dla tej puli środków UE.
W zwalczaniu komunikacyjnych bolączek Gminy Piaseczno może pomóc nowe narzędzie w zakresie środków pomocowych UE pn. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Dzięki niemu samorządy dużych miast i pobliskich gmin, funkcjonalnie z nimi powiązanych, mogą realizować wspólne przedsięwzięcia. Dzięki niemu będzie można budować ścieżki rowerowe oraz parkingi P+R.

3. Jak widzi Pani pomysł współpracy z gminą Konstancin w celu poprawienia jakości ulicy Działkowej na odcinku do ulicy Prawdziwka ?

Uważam za rzecz naturalną współpracę jednostek samorządowych w zakresie inwestycji niosących wspólne korzyści, czy też – tak jak w tym przypadku, czy w przypadku ul. Mleczarskiej – ulic granicznych. Podstawą porozumienia i współpracy będzie wola obu stron. Ja taką wolę deklaruję. Jednocześnie jestem przekonana, że jeśli zaproponuje się mieszkańcom wygodną i szybką komunikację z Warszawą transportem publicznym, spadnie liczba samochodów na ul. Puławskiej i nie będzie tak częstej potrzeby kluczenia ulicami Działkową czy Prawdziwka, aby dojechać szybciej do miejsca przeznaczenia.

Dwa lata temu Burmistrz Ursynowa Pan Piotr Guział wziął pod uwagę projekt przyłączenia Józefosławia do warszawskiego Ursynowa. Czy po wygraniu przez Piotra Guziała wyścigu o fotel prezydenta Warszawy wrócicie państwo do prac nad tym projektem ?

Niezależnie od tego, kto po najbliższych wyborach będzie zarządzał Warszawą i jej dzielnicami, ja, jako Burmistrz Piaseczna, zamierzam pracować na rzecz gminy w jej obecnym kształcie i zasięgu terytorialnym. Nie wyklucza to możliwości powrotu koncepcji przyłączania takich czy innych obszarów gmin sąsiadujących przez rozrastające się Miasto Stołeczne, gdyż takie przypadki miały już miejsce. Projekt ewentualnego przyłączenia Józefosławia do Stolicy na pewno wymaga konsultacji społecznych i jeśli taka będzie wola mieszkańców, będzie to argument o największej wadze.

Jaki jest Pani ogólny plan rozwoju Józefosławia i Julianowa w 2014-2018 ?

Moją intencją jest zapewnienie wszystkim mieszkańcom gminy podobnych warunków do życia – mieszkania, czy prowadzenia działalności gospodarczej poprzez zapewnienie zrównoważonego rozwoju infrastruktury publicznej. Oznacza to jednocześnie konieczność pilnych interwencji w obszarach, które od średniego poziomu znacznie odstają na niekorzyść.

Na terenie Józefosławia i Julianowa widzę kilka takich obszarów wymagających pilnych, ale skutecznych działań. Odnosiłam się już do kwestii komunikacji publicznej. Infrastruktura drogowa również wymaga poprawy i udrożnienia. Sama doświadczam, że krytycznym punktem jest np. skrzyżowanie ulic Geodetów-Wilanowskiej-Energetycznej. Widziałam np. w Aglii, że w takich miejscach doskonale sprawdzają się ronda, które i w Polsce stosuje się coraz częściej.

Inne pilne potrzeby to budowa gimnazjum czy wykonanie odwodnienia i systemu małej retencji. Te wszystkie zadania wpisują się w mój program wyborczy dla Gminy Piaseczno, który mogą Państwo znaleźć na stronie www.rudzinska-mekal.pl wraz z szeregiem dodatkowych materiałów m.in. na temat moich kwalifikacji i doświadczenia, które pomogą mi sprawić, by Państwu – mieszkańcom Józefosławia i Julianowa – żyło się wygodniej.

Podoba ci się:

Komentarzy (31)

 1. Oj ile ja bym dała, aby ktoś spełnił swoje wyborcze obietnice. Tak mało potrzeba, żeby ludziom żyło się lepiej.

 2. wcześnie się obudziła

 3. Nic odkrywczego nie uslyszalam. O rondzie przy centrum jozefoslaw mowi sie juz dawno…nie tylko w Anglii buduje sie ronda:) Odp. odnosnie jozefoslawia sa asekuracyjne…

  • ale jak na Józefosław i jego anomalia przystało na rondzie będzie odbywał się ruch lewostronny :D

 4. dla mnie może zostać nawet księżną czy popem, Józka, byle zakąski otworzyła, co by można Rodzimą Bundesligę w oparach Żytniej oglądnąć.

 5. dla mnie nie.

 6. Od wielu lat problem narasta i nie znajduje rozwiązania. Wynegocjowanie zmiany wielkości autobusów lub zwiększenie częstotliwości kursów jest możliwe i z pewnością usatysfakcjonuje pasażerów linii 739. Uruchomienie linii lokalnej również jest realne. Oba zadania wymagają „tylko” i „aż” wyasygnowania pewnych środków finansowych z budżetu gminy. Dofinansowanie publicznego transportu dla Józefosławia i Julianowa wymaga przesunięcia środków z innych działań. Problemu tego nie należy zatem rozpatrywać w oderwaniu od innych kwestii, zapewniam jednak, że go dostrzegam i będę zabiegać o zmiany na korzyść mieszkańców.

  =>> ciakawe gdzie idą środki za drugą strefę, które do worka wrzucają mieszkańcy Józefosławia za pare przystanków na terenie wsi

  • Zapewne na II linie meteora.

 7. A co się dzieje z przebudową dziurawego odcinka drogi wojewódzkiej nr 721 tj.Okulickiego ( od Mleczarskiej do Julianowskiej ) ,dla którego wydano pozwolenie na budowę już chyba rok temu? Dlaczego nie budują?Przecież to jeden z najważniejszych odcinków dróg i ma być zrealizowana z budżetu sejmiku.

  Jak Pani Barbara Mękal Radna Sejmiku Wojewódzkiego może wytłumaczyć tą niemoc? Czy odpowie na moje pytanie? Ale nie na zasadzie ble,ble,ble…

  • Do załatwienia problemu ul Mleczarskiej potrzebna jest współpraca powiatu z gminą, widać że post pochodzi od eksperta, więc moge jedynie zapewnić że Pani dr B Rudzińska jest świadoma rangi problemu i możliwości jego rozwiązania

 8. Uuuuuuuu cisza w terenie słabiuchno.Chyba nikt kandydatki nie zna toteż hejt jakiś uśpiony tudzież niewidomy.

 9. Kandydatka bez szans

  • Uważam że Panie są całkiem dobrymi burmistrzami/wójtami. Mamy przykład z Gminy Lesznowola że kobieta potrafi dobrze zarządzać gminą. W Piasecznie oprócz Pani Barbary mamy samych mężczyzn ubiegających się o fotel burmistrza.

  • Jedyna kandydatka która ma szanse i to w pierwszej turze

  • życie zweryfikuje proroku !!! :-)

 10. Ludzie obudźcie sie chcecie coś zmienić czy nie!
  Zastanówcie sie czego wy właściwie chcecie. Ten nie taki a ten taki ! Toz to jakieś bezmozgowie. Wolicie stare układy Dabek & Zalewski i blokowiska czy Lis, który pokazał na co go stać! Nic nie zrobił!
  Ta kandydatura to jakaś alternatywa dla układu oraz wyznacznik profesjonalizmu. Nie obiecuje gruszek na wierzbie bo wie, ze bedzie rozliczona . Ma wiedzę i doświadczenie jakiej brakuje każdemu kandydatowi w Gminie.
  Jozefoslaw – obudźcie sie ludzie!!!!!!!!

  • Ostatnio jest wysyp popleczników Starosty na forum. Spokojnie, każdy wyborca swój rozum ma i wie na kogo głosować. Paniczne wołanie co to niektórych forumowiczów o wybór określonej osoby nic nie da.

 11. O rety, a co ma Dąbek do pani Mękal? Znowu zero merytorycznej dyskusji, tylko ujadanie!!!

  • Nikt tu nie ujada.

 12. A gdzie przebudowa Okulickiego tj.odcinka drogi wojewódzkiej 721?
  Dlaczego pani Mękalowa nie odpowiada?
  Przecież to Radna Sejmiku.Powinna wiedzieć co się tam dzieje i dlaczego zlewają tą inwestycję.

  • Jest tyle dziur w drogach Piaseczna że jedna wojewódzka to pikuś w porównaniu z syfem jaki mamy na ulicach w mieście, gdzie gmina NIC nie robiła

 13. Widziałam babeczkę w akcji, jest super, i jestem pewna że posprząta po tych leniwych chłopach co nic nie robią

 14. czytam sobie te wpisy i tak sobie myślę….. co po niektórym jad aż ścieka , jest to chyba efekt bezsilności i braku konkretnych argumentów. Nie ma chyba sensu z nimi polemizować i zniżać się do tego poziomu. pewnie starsi Panowie poczuli oddech na plecach i wypuścili sforę ujadających piesków… to nie tak , tamto źle …. ktoś napisał , że o rondzie mówi się od dawna , no właśnie – „mówi się” ! a jak chcecie mieć zrobione to poproście kobietę :-)

 15. A co z fabryka , która w nocy wypuszcza smrody ?

 16. Babka ma spore kompetencje, ale nie jest popierana przez żadną partię polityczną więc pewnie ją Zalewski z PSL połknie

  • PSL kompromituje się i pogrąża dlatego Zalewski odcina się od korzeni

 17. Wyborco,
  Jeśli ufasz sołtysowi Janowi Dąbkowi to głosuj na niego i ludzi z jego listy Nasza Gmina – Nasz Powiat.
  Jeśli nie przeszkadza Ci, że pośredniczył w sprzedaży ziemi deweloperom pełniąc funkcję publiczną – głosuj na Jana Dąbka.
  Jeśli nie przeszkadza Ci, że organizuje „wieczory seniora” w restauracji swojej żony z pieniędzy sołectwa – głosuj na Jana Dąbka.
  Jeśli nie przeszkadza Ci, że to z powodu jego działek przy ulicy Julianowskiej budowa chodników opóźnia się niemiłosiernie – głosuj na Jana Dąbka
  Jeśli nie przeszkadza Ci, że swojego syna kryminalistę (skazanego na 1.5 roku prac społecznych) umieścił na swojej liście wyborczej – głosuj na Jana Dąbka i jego syna.
  Jeśli uważasz, że w czasie długich lat piastowania stanowisk samorządowych Jan Dąbek był skutecznym sołtysem i starostą działającym etycznie w interesie naszej lokalnej społeczności – głosuj na Jana Dąbka.
  Jeśli nie nasuwają się Tobie żadne wątpliwości, nie zastawiaj się i nie szukaj nikogo innego wzbudzającego większe zaufanie.
  W końcu parafrazując hasło wyborcze Sz. Pana Sołtysa – To JEGO Gmina i JEGO Powiat.
  A nie Twój…

  • Jeśli widzialeś, kogo popiera Dąbek – głosuj na Dąbka i Zalewskiego.

 18. No, nie!!! Znowu Wieś Mac o sołtysie!!! Już się boję lodówkę otworzyć!!!

 19. Ciekawy wywiad. Pani Barbara wydaje się ciekawym kandydatem.

 20. Powodzenia pani Barbaro!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*