fot. kadr z filmu promocyjnego Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno

Głosujmy na park w Józefosławiu

Wkrótce ruszy budowa parku w Józefosławiu.

Wyczekiwana przez mieszkańców oaza ciszy i spokoju najpierw stanie się wielkim placem budowy. Została już wykonana wycinka części drzewostanu. Wkrótce ruszą kolejne prace budowlane, które realizowane będą przez cztery różne firmy, wybrane w przetargu rozstrzygniętym przez gminę na początku marca.

Przetarg rozstrzygnięty

Przetarg na wybudowanie alejek, placu wejściowego, parkingu i ogrodzenia wygrała firma Ziel-Bud z Warszawy, za cenę 519 360,69 zł. Za dostawę i montaż małej architektury, w tym ławek, koszy, stołów rekreacyjnych, tablic informacyjnych czy stojaków na rowery, odpowiadać będzie firma S&S Piłczyński z Dobczyc, która zaproponowała kwotę 79 990 zł za swoje usługi. Dostawą i montażem oświetlenia parkowego zajmie się firma Energo-Mix z Łosia, za cenę 148 830 zł. Firma SITA Piaseczno za cenę 77 760 zł wykona nowe nasadzenia i zajmie się ich pielęgnacją.
W ramach przedmiotu zamówienia miały zostać wybudowane jeszcze obiekty do rekreacji i zabawy, takie jak boisko do siatkówki plażowej o wymiarach 8 x 16 m, boisko koszykówki o wymiarach 17 x 30 m na nawierzchni bezpiecznej, plac zabaw dla maluchów, park linowy i siłownia zewnętrzna. Niestety przetarg w części dotyczącej dostawy i montażu wyposażenia parku został unieważniony, ponieważ cena najkorzystniejszej oferty przewyższyła kwotę, jaką gmina zamierzała przeznaczyć na ten cel. Jednak pojawiła się opcja, dzięki której plac zabaw może pojawić się w parku.

Głosujmy

Urząd zgłosił plac zabaw w Józefosławiu do konkursu, w którym firma NIVEA Polska Sp. z o.o. zobligowała się do ufundowania budowy czterdziestu wybranych placów zabaw w Polsce. Aby wygrać w konkursie „Podwórko NIVEA”, sami musimy się zaangażować i głosować przez cały kwiecień (a gdyby się nie udało, to i maj) na stronie www.nivea.pl/podworko. Każdego dnia każdy z nas będzie mógł oddać jeden głos. To od nas będzie zależeć powodzenie w tym konkursie.

Zakres prac

Zarośnięty gęstwiną teren przy ul. Ogrodowej o powierzchni 25 000 mkw. przemieni się w park, do którego z przyjemnością będzie można przyjść na spacer lub na jogging. Teren pokryją alejki piesze o całkowitej długości 1715 mkw. Alejki te będą miały szerokość 2 m, umożliwiającą swobodny spacer rodzin z wózkami, a ich przebieg odbywać się będzie w obrębie starodrzewu i podrostu drzew liściastych. Nawierzchnia alejek pokryta będzie mieszanką mineralną na podbudowie kruszywa łamanego, podobną do tej, która występuje na terenie Górek Szymona. Plac wejściowy od ul. Ogrodowej zbudowany będzie z kostki betonowej płukanej o grubość 8 cm, w kolorze szarego granitu. Wejście będzie możliwe poprzez furtkę i bramę przesuwną, a teren zostanie w całości ogrodzony. Użytkownicy parku będą mieli do dyspozycji 13 miejsc postojowych dla samochodów osobowych w układzie ukośnym i jedno równoległe dla niepełnosprawnych.

Teren zyska elementy małej architektury. Spacerowicze będą mieli do dyspozycji 18 wolnostojących ławek z oparciem i 18 ławek prostych bez oparcia. Wzdłuż alejek zostanie ulokowanych 20 koszy stalowych, umiejscowione zostaną też tablice z regulaminem. Z myślą o piknikach i spotkaniach w parku pojawi się 7 kompletów stołów rekreacyjnych z dwoma ławkami bez oparcia. Nie zabraknie też stojaków na rowery.

W ramach nowych nasadzeń pojawi się zieleń wkomponowana w siedlisko tego miejsca. Będą to rośliny runa leśnego i parkowego rosnące pod okapem drzew, w formie jednogatunkowych dużych plam. Spośród wielu gatunków tego rodzaju roślinności wybrano gatunki i odmiany, które nie są wymagające i będą w stanie przetrwać w naturalnym parku, gdzie nie przewiduje się intensywnej pielęgnacji. Rabaty z roślinnością okrywową będą wzbogacone grupami większych bylin, uatrakcyjniając kompozycje i nadając im naturalny charakter piętrowej roślinności runa parkowego.

Prace przy budowie parku powinny się zakończyć do końca czerwca 2015 roku.

źródło Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Podoba ci się:

Komentarzy (35)

 1. Może by jeszcze boisko do babingtona? W Tuanie godzina wynajęcia to chyba z pięć dych.

 2. Rozumiem,że jak przegramy w konkursie Nivea to z boiska i placu zabaw w parku fiasko?

  Sorry , taki mamy klimat!

  • Wygląda na to że nie ma kasy na plac zabaw, bez sponsora. Warto poszukać jeszcze innych opcji. Dofinansowanie z UE? Dodać plac zabaw do negocjacji z Auchan? Decathlon?
   Nawet jak by nie było kasy na plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, lub boiska spełniające jakieś sportowe standardy, to chyba postawienie dwóch słupków na łące i założenie siatki nie kosztuje aż tyle? We wspomnianego babingtona czy siatkę można by wtedy pograć.

   Co się dzieje z holenderskim planami uratowania Józefosławia? Ktoś zamierza to realizować? Były tam propozycje dodatkowych terenów ogólnie dostępnych oraz otwarcia zagrodzonych osiedli.

   • Boisko do siatkówki plażowej i babingtona to naprawdę nie jest ani trudne ani drogie zadanie.

   • Brawo, otwarcie zamkniętych osiedli, czyli okradzenie sąsiadów, bo kupiłem mieszkanie w bloku i nie mam gdzie wyjść. Sąsiad ma duży ogród to niech się dzieli, nieważne, że za niego zapłacił, założył i go utrzymuje. Prawdziwa mentalność Kalego.
    Za brak terenów wspólnych odpowiadają deweloperzy, gmina i starostwo oraz osoby, które kupują mieszkania bez infrastruktury, ale potem mają oczekiwania.
    Otwarcie osiedli to jest zabór prywatnej własności i właściciele nie mogą odpowiadać za rabunkową gospodarkę przestrzenną. Ktoś zapłacił więcej, żeby móc wyjść przed dom i mieć trochę przestrzeni, a teraz ma być z tego okradziony, bo sąsiad ma ochotę korzystać z jego własności. Czy mogę trzymać rzeczy w Twojej piwnicy, bo w mojej się nie mieści, albo parkować na Twoim wykupionym miejscu parkingowym, bo ja sobie nie kupiłem?

 3. Lepiej nie budować boisk i placu zabaw i kasę przerzucić na inne cele np.nowe koncepcje, nagrody dla urzędników,Górki Szymona,dworzec PKP itd.
  Jak może nie wystarczyć kasy, jeśli budżet gminny to prawie 350 mln zł?

  Ile wydano na holenderskie plany?

 4. no cóż… znowu jakiś bezdzietny zaprojektował park… po takiej nawierzchni jazda wózkiem jest masakryczna, szczególnie spacerówką, niewygodnie się prowadzi a dziećmi trzęsie. nie można było zrobić porządnej kostki? gratuluję pomysłu…

  z chęcią zagłosuję na plac zabaw, ale jeśli powstanie wejście od ulicy wilanowskiej, bo bez tego wejścia, to znowu cały park i plac zabaw będą tylko na mieszkańców ogrodowej i okolicznych uliczek. a ponoć ma być dla wszystkich mieszkańców Józefosławia i Julianowa…

  swoją droga, to dziwne, że gminy nie stać na zwykły plac zabaw, ponoć jesteśmy jedna z najbogatszych!!!

  • Dla mnie również brak wejścia od Wilanowskiej oznacza bezużyteczność parku. Samochodem mogę równie dobrze dojechać do Konstancina. Niewielka różnica

 5. jak można dotrzeć bezpiecznie z dziećmi do Parku idac z okolic ulicy XXI wieku?

 6. Pani Krzyżewska wspominała, że dojście do parku od ulicy Wilanowskiej jest możliwe tylko przez działki teraz prywatne. Były już rozmowy Gminy z właścicielami tych działek od ulicy Pastelowej i druga wersja od Księżycowej, ale nie wyrażają oni zgody.

 7. Zamieszczam odpowiedź Sołectwa w tej sprawie sprzed dwóch tygodni :
  „Dojście do parku od strony ul. Wilanowskiej jest planowane, ale utworzenie takiego dojścia wymaga wprowadzenia zmiany w miejscowym planie (należy wrysować dojście na prywatnej działce). Procedura zmiany planu zakończy się najwcześniej pod koniec tego roku, tak więc samo dojście nie zostanie wybudowane wcześniej niż w przyszłym roku.

  Pozdrawiam
  Anna Czerwieniec”

  Proponuję pilnować tematu inaczej cichaczem może się rozejść po kościach. Początki procesu widzimy już teraz. Nigdzie nie wspomina się już nawet o tym wątku. Przykład to powyższy artykuł lub choćby ostatni numer Gazety Piaseczyńskiej

  • w przyszłym roku to już nie będzie tak bardzo potrzebne, bo i chodnik na Geodetów ma powstać w 2016… widzę zatem, że mieszkańcy ogrodowej zyskali prywatny park! super! jak zwykle typowo „po polsku”

 8. Po co zmieniać plan miejscowy w celu wykonania na działce prywatnej ciągu pieszego do parku ?Dojście można zrealizować bez problemu dziś,chyba że działka ma przeznaczenie rolne.
  Zmiana planu to strata czasu i pieniędzy.
  Jeśli właściciele działek się nie zgodzą np.sprzedaż, służebność lub dzierżawa to dojście nigdy nie powstanie.

 9. 1 milion złotych, czy nie można było wydać tych pieniędzy na bardzie potrzebne rzeczy??? Ciekawe czy nasi radni jak mają zatkany kibel w domu to też sobie kupują nowy dywan?

 10. W końcu po tylu latach czekania powstanie jakaś przestrzeń publiczna na naszym terenie a mimo to nie ma żadnego pozytywnego komentarza, coś nieprawdopodobnego co się z ludźmi porobiło…

  • przestrzeń publiczna, jak sama nazwa wskazuje, jest „dla wszystkich”. ten park nie jest dla wszystkich, bo dojść do niego mogą jedynie mieszkańcy ogrodowej i okolicznych uliczek (połączonych z ogrodową). pozostali mieszkańcy nie mają jak tam dojść! wiec trudno, żeby ludzie cieszyli się z czegoś, z czego i tak nie będą mogli korzystać z powodu bezmyślności urzędników… jeśli robi się coś dla mieszkańców, i to z zaangażowaniem tak olbrzymich kosztów, to powinno być to dostępne dla wszystkich a nie tylko dla garstki.

 11. Dla wszystkich się nie da, bo nie ma dróg i chodników. Plac zabaw na Tenisowej też jest dla garstki, bo większość nie ma jak tam dojść. Tak to jest jak się najpierw zabudowuje a potem zastanawia nad projektem. Przy braku połączeń poprzecznych, każda ulica powinna mieć własny plac zabaw i park ;-)

  • i właśnie tak ktoś rozumuje, tworzy wielki park za milion złotych dla garstki ludzi z ul. ogrodowej… może wystarczył by im też taki malutki placyk zabaw jak na tej tenisowej. po prostu wystarczyło zrobić coś z głową, zrobić jednocześnie też wejście od ulicy, która jest dużo lepiej skomunikowana z resztą józefosławia i julianowa. na prawdę nie sądzę żeby wynegocjowanie z właścicielem działek było takie trudne, wystarczyło zamiast kilku nasadzeń dać odszkodowanie za ścieżkę. wtedy miałoby to ręce i nogi. i było dla dużo dużo większej grupy ludzi!

   • A co z ulicą Osiedlową? Za równowartość tych kilku nasadzeń należałoby dać odszkodowanie za ścieżkę do Osiedlowej właśnie, tu nie ma nawet malutkiego placu zabaw

 12. To skutki działań władz przez ostatnie 20 lat(Burmistrzów, Radnych i Starostów) , które stworzyły raj dla developerii.
  Naprawienie tych błędów będzie bardzo trudne.

 13. Startujmy od parku i powoli do przodu. Każdy będzie miał szansę gdzieś wyskoczyć, potem do karczmy. Można będzie grilla odpalić jak w Powsinie na polanie. Spoko luz od czegoś trzeba zacząć aby ruszyć tą nasząmało zintegrowaną społeczność.
  Hurra.

  • POWOLI to najlepiej wychodzi radnym. Każde działanie rozpisane na przynajmniej 3 kadencje.
   Hurra

 14. Super że będzie ten park. Wreszcie będzie motywacja do tworzenia poprzecznych przejść dla pieszych łączących park z sąsiednimi ulicami. Hurra.

 15. Do Obserwatora. POWOLI to radni wcale nie chcą. Nie chcą rozpisywać zadań na etapy ale taka jest procedura URZĘDNICZA i finansowa. My chcielibyśmy i z głową i szybko.
  W sprawie dojścia do parku od Wilanowskiej rozmowy się toczą. W sprawie wydzierżawienia parku trwały one od 2011 do 2014. Widać szybciej się nie dało.
  Hanna Krzyżewska, radna

  • Pani Hanno, jakie są szanse na utworzenie przejścia dla pieszych od Ogrodowej do Osiedlowej gdzieś na wysokości parku? może gdzieś za terenem kościoła udałoby się jakąś ścieżkę stworzyć?

   • Podobno trwają rozmowy z właścicielem działki w tej sprawie

  • Do Jani. Może i chcecie, ale nie jest ani z glową, ani szybko. A wydawanie miliona złotych na park jak nie ma podstawowej infrastruktury, odwodnienia, chodników, czy asfaltowych ulic to jest czysta niegospodarność!!!! Są ważniejsze rzeczy do zrobienia niż park, a za milion to można już trochę wybudować!!!

   • Czy możecie głosować na podwórko a nie biadolić jak zwykle????????????

    Jakoś inne miejscowości głosują a tu jak zwykle problem, szukanie drugiego dna. To konkurs jest!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 16. Czy można na FB wrzucić info o głosowaniu na podwórko???? Warto sie postarać, nie dla siebie, dla dzieci….

  • Na fb jest wrzucony konkurs. Głosowanie idzie nieźle, ale mogłoby być lepiej. Głosujmy codziennie!

   • Glosujmy glosujmy!!!!!!!!!!! dobrze byloby wrzucic post na FB przypominajace ze zdjeciem nivea!

 17. https://pl-pl.facebook.com/events/961520987191274/

  Zaproście swoich znajomych, niech nas wspierają w głosowaniu na Park w Józefosławiu, bo niestety systematycznie spadamy w rankingu :(

 18. Ciekawe wnioski się nasuwają po przeczytaniu wpisów. Park na Ogrodowej tylko dla mieszkańców Ogrodowej i okolicznych uliczek? To kościół też jest wyłącznie dla mieszkańców tego rejonu? Dzisiaj wszyscy narzekają, że nie ma dojścia. Jakby powstał bliżej zabudowań to zaczęłoby się narzekanie okolicznych mieszkańców, że głośno, że młodzież się gromadzi itp. Czy zawsze musimy doszukiwać się wszędzie problemów?

  • dokładnie….a szkoła na Kameralnej to tylko dla Julianowa i kawąłka Józefosławia bo ludzie z Ogrodowej, Bażanciej czy nawet Geodetów itp nie mają super dojścia… paranoja .. szukaja problemów zamiast rozwiązań…. ból dupe ściska jak coś trzeba zrobić wspólnie i nie ma tego pod nosem… zamiast się zastanowić jakie ten park daje możliwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*