Łukasz K. z burmistrzem Zdzisławem Lisem źródło : Toprkryminal.pl FB

Oświadczenia w sprawie piaseczyńskiej korupcji

12 marca Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Łukasza K. i Mosze T. w jednym z warszawskich hoteli. Łukasz K. miał dopuścić się przyjęcia od Mosze T. 150 tysięcy złotych. Mosze T. przyznał się do winy.

Oświadczenie burmistrza Zdzisława Lisa :

Nawiązując do ukazujących się w środkach masowego przekazu informacji o zatrzymaniu w dniu 12 marca 2015 r. przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego byłego już wiceszefa Platformy Obywatelskiej w Piasecznie Pana Łukasza K., w związku z postawionym mu zarzutem przyjęcia korzyści majątkowej, jako kierownik Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno oraz organ wykonawczy tej gminy oświadczam z całą stanowczością, że zatrzymany nigdy nie był i nie jest ani pracownikiem reprezentowanego przeze mnie urzędu ani samorządowcem Gminy Piaseczno.

Zaręczam, że zatrzymany nie miał żadnego wpływu na procedury prowadzone w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno.

Zamieszczanie informacji o zatrzymaniu Pana Łukasza K. oraz powodach tego zatrzymania naraża dobre imię wszystkich członków organów gminy oraz pracowników jej urzędu, co do których uczciwości oraz zaangażowania w pracę dla dobra gminy nie mam powodów wątpić.

Fakt, że zatrzymany był członkiem władz PO oraz jej wiceszefem w Piasecznie nie oznacza, że – w sposób niezgodny z prawem – mógł wpływać lub wpływał na decyzje podejmowane w gminie.

Jeśli rzeczywiście zatrzymany powoływał się na takie wpływy to robił to bez żadnych realnych podstaw ku temu, za co jeśli zarzuty się potwierdzą, poniesie stosowną odpowiedzialność karną.

Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno

Zdzisław Lis

Wpis radnych Platoformy Obywatelskiej z Józefosławia na FP FB Józefosław 2.0 :

Po ostatnich doniesieniach medialnych atmosfera panuje ponura. Dla nas, nowych radnych, to oczywiście szok, tym bardziej, że brud oblepia wszystkich po równo. Na pewno wyjaśnimy do końca kwestię tego, jakie zmiany i w jakim trybie były wprowadzane do planu zagospodarowania przestrzennego w opisywanym przez media przypadku. Chociażby po to, aby nauczyć się jak zachować czujność na wszelkiego rodzaju wpływy i naciski. Od początku kadencji uczestniczyłem w kilku posiedzeniach komisji ochrony środowiska i ładu przestrzennego i wiem już, że większość zmian w mpzp wynika z czyichś wniosków a my musimy rozstrzygać, czy proponowane zmiany przyjąć czy odrzucić. To wielka odpowiedzialność i dlatego ważna jest transparentność na każdym etapie prac radnych i urzędników, szczególnie wtedy, gdy jedni na zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego zyskują a inni tracą. Tylko dzięki tej transparentności można bronić się przed ewentualnymi zarzutami o stronniczość czy o kierowanie się własnym interesem.

Oświadczenie KORWIN Piaseczno :

Oświadczenie w sprawie zatrzymania Łukasza K. członka władz Platformy Obywatelskiej w Piasecznie.
Nie dziwi nas zatrzymanie Łukasza K., vice szefa piaseczyńskich struktur PO i bliskiego współpracownika burmistrza Zdzisława Lisa pod zarzutem korupcji przez CBA.

Fakt, że członek władz PO przyjmuje korzyść majątkową w zamian za załatwienie określonych spraw jest już stałą praktyką działaczy Platformy, zarówno na poziomie lokalnym jak i centralnym.
Niestety tylko niektóre afery korupcyjne w wykonaniu PO są wykrywane przez organy ścigania. Nie oczekujemy jakichkolwiek wyjaśnień ze strony lokalnych struktur PO, ponieważ nie wierzymy tej formacji partyjnej i jej politykom. Wierzymy natomiast, że społeczność piaseczyńska nie jest krótkowzroczna i przy najbliższych wyborach odsunie od władzy skorumpowaną partię i jej przedstawicieli.

Członkowie Piaseczyńskich struktur partii
Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja

Oświadczenie PiS :

W związku z zatrzymaniem i postawieniem zarzutu płatnej protekcji szefowi piaseczyńskich struktur Platformy Obywatelskiej, Prawo i Sprawiedliwość domaga się złożenia wyjaśnień przez Burmistrza Zdzisława Lisa oraz kierownictwo piaseczyńskiego klubu PO, w szczególności, podanie do publicznej wiadomości, w jakich kwestiach dotyczących działań samorządu, Burmistrz Zdzisław Lis lub radni Platformy Obywatelskiej konsultowali się z zatrzymanym Łukaszem K.

Domagamy się również przeprowadzenia niezależnego audytu wszystkich decyzji Rady Miejskiej w Piasecznie, dotyczących zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, podejmowanych w ciągu ostatnich 5 lat, celem ustalenia okoliczności i powodów dokonywanych zmian oraz ich zgodności z prawem i interesem gminy.

Apelujemy do Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Piasecznie o rzetelne i dogłębne zbadanie tej sprawy. Wyrażamy jednocześnie nadzieję, że standardy moralne reprezentowane przez Łukasza K. nie okażą się standardami całej Platformy Obywatelskiej w Piasecznie.

(-) Katarzyna Paprocka
Pełnomocnik PiS w powiecie piaseczyńskim

(-) Sergiusz Muszyński
Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Powiatu Piaseczyńskiego

Więcej na temat sprawy Łukasza K :

Wpływowy samorządowiec i znany w Piasecznie działacz zatrzymany przez CBA

”Jeśli ktoś ma jeszcze jakiekolwiek złudzenia, że to burmistrz rządzi w tej gminie, bardzo się myli” – echa afery w piaseczyńskiej PO

Historia łapówki z Piaseczna. CBA na tropie wielkiej kasy !

„ŁUKASZ K., ARESZTOWANY ZA KORUPCJĘ BYŁ MÓZGIEM GRUPY TRZYMAJĄCEJ WŁADZĘ W PIASECZNIE” – MÓWI NASZ INFORMATOR

Podoba ci się:

Komentarzy (16)

 1. Śmieszy mnie przesuwanie przez burmistrza na margines roli Lukasza K. w gminie i klubie PO. Czy on ma nas naprawdę za takich debili z zaawansowanym alzheimerem?

  • Zabawne było to oświadczenie burmistrza Lisa.

 2. W tej sytuacji po raz kolejny platfusy wykażą sie dobrym PR-em i zamiotą sprawę pod dywan. Czy kiedykolwiek wcześniej ktoś z nich przyznał się do błędu? Nie , tak samo tu jak i w stolicy. Odsunąć od władzy i pod sąd. Zwykły obywatel już miałby pozamiatane.

 3. Nie wiedziałem że mogę to powiedzieć, ale BRAWO dla PIS. Podoba mi się pomysł:

  „Domagamy się również przeprowadzenia niezależnego audytu wszystkich decyzji Rady Miejskiej w Piasecznie, dotyczących zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, podejmowanych w ciągu ostatnich 5 lat”

  Jeżeli by to naprawdę rzetelnie zrobić, to sporo układów by jeszcze zapewne wyszło. A to raczej nie trudne:

  - jaka zmiana
  - jaki był cel zmiany
  - kto wnioskował
  - kto głosował za

  I wtedy można by popatrzeć na powiązania. Ale cóż, za chwilę przyjdzie miotła i zamiecie pod dywan…

  • To jest naprawdę proste – tu nie chodzi o małe domki jednorodzinne a o duże osiedla które nijak nie pasują do otoczenia – kwestia poświęcenie tygodnia aby przejrzeć inwestycje z 20 developerów z ostatnich 5 lat, porównać z planem zagospodarowania i wprowadzonymi zmianami i sprawa jest pozamiatana.

   • Dobry pomysł! Tylko od podejrzanej zmiany do udowodnienia korupcji jest daleko. Pana Ł. złapano z gotówką. Historycznie trzeba by udowodnić nieudokumentowane wzbogacenie lub złamanie prawa by kogoś oskarżyć. Potrzbna analiza zmian planów zagospodarowania i odroleń z 5 czy 10 lat. Jeśli były przypadki gdzie ktoś nabywa działkę rolną a potem mu się ją odrolnia lub zmienai plan zagospodarowania, a potem stawia blok czy osiedle, to takie przypadki są do zbadania. W takich przypadkach zachodzi ryzyko korupcji, bo inwestor może kupić tanio grunty rolne zamiast droższych budowlanych czy pod inną (gorszą zabudowę), a potem „załatwić” sobie odrolnienie czy dopuszczenie innej zabudowy. Taki przykładowy zysk z różnicy ceny pomiędzy hektarem rolnym a budowlanym jest olbrzymi. Gdy ktoś ze stawiających potrzebny podpis w zbliżonym się wzbogacił mamy wyjątkowo podejrzaną sprawę. Zakupy nieruchomości, samochodów, akcji, obligacji można chyba sprawdzić do 5 czy 10 lat wstecz dla niedużej grupy osób?

    • Zdaje się że urząd skarbowy może kontrolować 5 lat do tyłu.

  • XXI ja tam w ten PIS nie wierzę . To obecny koalicjant w Powiecie z PO, Starosta i państwo z PIs podpisani pod oświadczeniem to namaszczeni przeż Lukasza K.
   Nadal są w koalicji ,gdzie ich tz. standardy. Mydlenie oczu,
   Gdyby nie byli zaprzyjażnieni to dawno już wyszliby z Koalicji.

 4. Kontrola, audyt, śledztwo. Ważne by robiły je ogranizacje spoza Piaseczna, najlepiej ludzie spoza mazowieckiego.
  Za cały okres gdy Łukasz Ł. był w strukturach PO i mógł mieć wpływ. Jeszcze lepiej za dłuższy żeby nie była to nagonka na jednej partii na drugą.
  Krzyżowa kontrola największych inwestycji + majątków decydentów i ich rodzin plus powiązań z największymi firmami + kontrola czy ktoś z decydentów lub rodzin nie jest przez wynagradzany bezpośrednio lub pośrednio.
  Większe odrolnienia działek do kontroli + skontrolować wszystkie inwestycje gdzie były jakieś protesty + wszyskie gdzie były odwołania do wyższych instancji niż te lokalne + adres do zgłaszania anonimowych zawiadomień w sprawach Piaseczna.
  W Piasecznie źle się dzieje od kilkunastu lat. Punk zaczepienia na początek:
  http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=5&t=1075

 5. Czyli oznacza to paraliż Urzędu, jeśli chodzi o uchwalanie nowych planów miejscowych.

  To błąd , bo korupcja bierze się raczej z opóźniania procedur i blokowania inwestycji.

  Jeśli Miasto uchwalałoby plany miejscowe zgodne ze studium ( np. max. w terminie 8 – 12 miesięcy) a Starosta wydawałby PnB w terminie max. 3 miesięcy ( a nie 24 miesięcy) to nie byłoby problemu…

  • Korupacja bierze się albo z opóźniania procedur albo ich przyspieszania albo też wydawania decyzji na granicy prawa…

 6. a co ma się chłopina przyznać że aresztrowali wpływego działacza PO w Piasecznie ???
  No zdziwił bym się…. Styrzela foty z burmistrzem, wita prezydenta w piasecznie ale wpływu na nic nie miał – jasne sprawa hahahahahaha

 7. Ja szczerze nie mam nic przecie Burmistrzowi bo wygląda an uczciwego człowieka. Może nawet wierzy w to co mówi. Mam nadzieję że takie doświadczenie otworzy mu oczy.

 8. Ten facet udawał uczciwego aby bez podejrzeń robić dile. Brawo CBA.

 9. Zaczeły się ustawki w Powiecie.
  Naczelnik promocji Markuszewska z gminy wskazanie v-ce .
  Marionetka Wojtuś do podpisu.
  Zapomniałem, ze roztrzygnięcie ma dopiero być,,Komisyjne,,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*