Gmina Piaseczno

71 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy 31 lipca na niezwykły spektakl w wykonaniu Teatru Podmiejskiego.

O godz. 20.00 na piaseczyńskim rynku za sprawą aktorów Teatru Podmiejskiego przeniesiemy się do sali lekcyjnej, w której wspólnie z uczniami profesora Warszawskiego odkrywać będziemy i wspominać historię tamtych lat.

Czym jest „PAMIĘTAM TAMTEN SIERPIEŃ”?

Poprawką z historii? Dla wielu. Zbiorem znanych (i mniej znanych) melodii z czasów niemieckiej okupacji? Bez wątpienia. Bolesnym wspomnieniem? Najpewniej. Główny bohater, profesor Warszawski (w tej roli znany aktor Janusz Leśniewski) mówi do swoich wychowanków: „Historia to jakby… wspomnienia!” Ta, bez wątpienia niepełna definicja, ma wywołać w uczniach proste skojarzenie i potrzebę sięgnięcia wstecz. Stąd już blisko do korzeni; własnych i cudzych.

Scenarzysta spektaklu i zarazem jego reżyser, Konrad Materna sięgnął po poezję czasu wojny, nie wspierając się jedynie na wielkich nazwiskach; przeciwnie, obok Międzyrzeckiego, Baczyńskiego i Gajcego świeżo brzmią strofy Zdzisława Stroińskiego i „Ziutka” Szczepańskiego, autora dwóch z dziesięciu śpiewanych przez zespół Teatru Podmiejskiego pieśni. Całość Materna uzupełnia własną poezją i prozą, która spaja poszczególne części widowiska.

W spektaklu udział biorą aktorzy: MARIA KOWALIK, JANUSZ LEŚNIEWSKI i MACIEJ WILK, pieśniarka ANNA MATERNA, absolwent teatrologii KRZYSZTOF KWIATKOWSKI – mieszkaniec Piaseczna, podobnie jak adeptki MAŁGORZATA JUREK i AGNIESZKA NAWROCKA.

Wokalnie wspierają aktorów talenty śpiewacze z Zalesiańskiego Towarzystwa Śpiewaczego, uczniowie z Jazgarzewa oraz zuchy i harcerze z Piaseczna. Głównym przesłaniem twórców widowiska jest cytat zaczerpnięty z artykułu autora „PAMIĘTAM…” – „Koniec historii początkiem nicości”.

Zapraszamy do udziału w sierpniowych uroczystościach patriotycznych związanych z wybuchem Powstania Warszawskiego, walk oddziałów NSZ „Szaniec Nieugiętych” w Lasach Chojnowskich oraz rocznicy pacyfikacji wsi Chojnów.

71. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

31.07.2015 godz, 20.00 – spektakl Teatru Podmiejskiego – „Pamiętam tamten sierpień” – scena plenerowa na piaseczyńskim Rynku.

1.08.2015 godz. 16.45 – główne uroczystości przy kwaterze wojennej na Cmentarzu parafialnym w Piasecznie (szczegóły na plakacie obok)

2.08.2015 godz. 19.00 – „Gawędy Domu Zośki” – Dom „Zośki”, ul. Królowej Jadwigi 11, Zalesie Dolne

71. ROCZNICA WALKI KOMPANII LEŚNEJ IM. POR. „SZAREGO” NSZ Z ODDZIAŁAMI NIEMIECKIMI

23.08.2015 GODZ. 12.00 – Pomnik żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych „Szaniec Nieugiętych”, Zimne Doły, Żabieniec

71. ROCZNICA PACYFIKACJI LASÓW CHOJNOWSKICH I WSI CHOJNÓW ORAZ ROZSTRZELANIA PRZEZ NIEMCÓW 23 MIESZKAŃCÓW CHOJNOWA – W TYM 5 BRACI CZAPSKICH

30.08.2015 godz. 11.45 – Pomnik Pamięci Żołnierzy AK Pułku Baszta i Rozstrzelanych Mieszkańców Wsi,Leśna Polana, ul. Klonowa, Pilawa (szczegóły na plakacie obok).

Rajd Pamięci „Wdzięczni Ojcom” w 71 Rocznicę Powstania Warszawskiego

Dn. 1.08.2015 r. o godz. 10.00. Zbiórka przy tablicy pamięci w murze gotyckim przy kościele św. Anny.

Pojedziemy rowerami i innymi środkami lokomocji do miejsc, tablic pamięci i pomników poświęconych naszym Rodakom poległym i pomordowanym przez niemieckich okupantów w Piasecznie i najbliższej okolicy.

Od tablic pamięci w murze gotyckim przy kościele św. Anny i pomnika św. Jana Pawła II Wielkiego udamy się kolejno do:

- pomnika rozstrzelanych Powstańców przy skrzyżowaniu ulic Chyliczkowskiej i Armii Krajowej
- kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym i budynku obok cmentarza gdzie był szpital powstańczy,
- pomnika rozstrzelanych mieszkańców dzielnicy Orężna w Zalesiu Dolnym przy Al. Kalin,
- willi Zawadzkich przy ul. Królowej Jadwigi 11 w Zalesiu Dolnym,
- tablicy pamięci ”Zośki”, dowódcy Szarych Szeregów, w krużganku Kościoła w Zalesiu Dolnym,
- pomnika poległych w pacyfikacji wsi Pilawa, oraz obok – pomnika pamięci AK pułku Baszta,
- pomnika harcerzy Szarych Szeregów przy Gościńcu Wareckim w Zalesiu Górnym,
- pomnika Leśników Mazowieckich,
- Szańca Niezłomnych żołnierzy NSZ.

Tam wspomnimy poległych, odmówimy modlitwę, zapalimy znicze i złożymy kwiaty.

Zakończenie rajdu będzie przy ognisku w wiacie w Zimnym Dole ok. godz. 14.

Źródło: Gmina Piaseczno

Podoba ci się:

Możliwość komentowania jest wyłączona.