Piaseczno

Promocja zdrowia w Gminie Piaseczno – szczepienia, okulistyka i stomatologia

Piaseczyński samorząd finansuje szereg działań z zakresu profilaktyki prozdrowotnej.

Szczepienia dla dzieci i seniorów

Program finansowania szczepień przeciwko grypie prowadzony jest w Gminie Piasecznie od 2009 roku. Piaseczyńska akcja kierowana jest do mieszkańców, którzy ukończyli 65 rok życia, gdyż profilaktyka przeciwgrypowa w wypadku tej grupy osób jest szczególnie ważna.W Piasecznie szczepienia przeprowadza Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego w Piasecznie na ul. Fabrycznej 1.

15 września w Warszawie uhonorowano działania samorządów realizujących programy zdrowotne z zakresu profilaktyki grypy. Wśród wyróżnionych statuetką Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy znalazła się między innymi Gmina Piaseczno.

Gmina Finansuje również szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), meningokokom oraz pneumokokom. Pierwsze z wymienionych szczepień skierowane jest do uczennic ze szkół podstawowych i gimnazjów. Natomiast szczepienia przeciwko meningokokom oraz pneumokokom kierowane są do dzieci od 1 do 6 roku życia i obejmują ostatnią dawkę szczepienia. W tym roku Gmina Piaseczno przeznaczyła na cel szczepień 351 848,00 zł. W poprzednim roku dzięki programowi szczepień świadczenia uzyskało 2258 osób dorosłych jak i dzieci. W 2015 roku do dnia 13.07.2015 zaszczepiono 705 dziewcząt przeciwko HPV, 314 dzieci przeciwko meningokokom i 130 pneumokokom.

Stomatologia szkolna

Program stomatologii kierowany jest do wszystkich dzieci objętych obowiązkiem szkolnym z klas I-III ze wszystkich szkół znajdujących się na terenie Gminy Piaseczno. Program obejmuje zarówno profilaktykę jak i leczenie: przeprowadzanie instruktażu higieny jamy ustnej, przegląd stanu uzębienia, lakowanie zębów, fluoryzacja, leczenie zębów.

Gabinety stomatologiczne realizujące program :

SP w Głoskowie ul. Millenium 76
SP Nr 5 w Piasecznie ul. Szkolna 14
ZSP w Złotokłosie ul. Traugutta 10

Program okulistyki dla dzieci

Program okulistyki kierowany jest do dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. Dzieci poddawane są podstawowym badaniom wzroku przeprowadzanym przez pielęgniarki szkolne w trakcie badań bilansowych i przesiewowych. Dzieci u których odnotowano podejrzenie występowania wad wzroku uzyskują skierowanie na dalsze badania. Specjalistyczne badania, również finansowane przez Gminę Piaseczno, przeprowadzane są w przychodni MEDVIT (ul. Puławska 42B w Piasecznie) przez lekarzy posiadających specjalizacje z zakresu okulistyki.

Podoba ci się:

Możliwość komentowania jest wyłączona.