fot. Gmina Piaseczno

Czy PSZOK będzie spalarnią ? „Czy radni kłamią ?” O co w ogóle chodzi ?!

Na prośbę grupy „Nie dla PSZOK przy Energetycznej” publikujemy artykuły, które przedstawiają punkt widzenia przeciwników nowej inwestycji w pobliżu granic Józefosławia.

Czy chcesz mieszkać obok spalarni ?

Na tak zadane pytanie zapewne niewielu mieszkańców Józefosławia i Julianowa odpowiedziałoby twierdząco. Niestety, istnieje spore prawdopodobieństwo, że niedługo nie będzie to miało najmniejszego znaczenia. Bo będziemy mieszkać obok spalarni przy Energetycznej.

Co skłania mnie do snucia tych kasandrycznych wizji? Ciąg zdarzeń, układających się w logiczną całość.

Popatrzmy na to co się dzieje:

Władze gminy z radnymi twardo stoją na stanowisku, że PSZOK przy Energetycznej to idealne rozwiązanie dla gminy Piaseczno. Trwające od 2014 sprzeciwy mieszkańców pomijają milczeniem i konsekwentnie dążą do realizacji swoich planów.

Propaganda zapewnia, że PSZOK to zielone miejsce, gdzie w miłej atmosferze nasze dzieci będą się oswajały z ekologią, a mieszkańcy Józefosławia i Julianowa, z koszyczkiem w ręku, będą spacerkiem odnosić do PSZOKu te kilka drobnych rupieci, których nie mogą wrzucić do przydomowego śmietnika.

Wszelkie opory przeciwko tej inwestycji są określane mianem histerii. Oponentom, wskazującym, że deklaracje radnych i władz gminnych, delikatnie mówiąc, rozmijają się z prawdą i pozbawione są dowodów, przypina się łatkę demagogów albo zarzuca podawanie nieprawdy.

To świadome i skoordynowane działanie MUSI mieć jakąś przyczynę. Nie znalazłem w Polsce podobnego przypadku takiej determinacji ze strony władz. Zastanawiając się nad przyczyną i łącząc w ciąg logiczny kilka zdarzeń z niedalekiej przeszłości, dochodzę do wniosku, że Piaseczno dąży do umiejscowienia przy ulicy Energetycznej SPALARNI ŚMIECI!

Żeby nie być gołosłownym przedstawię Wam, drodzy Sąsiedzi ścieżkę mojej dedukcji.

Przeglądając portal jozefoslaw24.pl zwróciłem uwagę na linki, umieszczone pod artykułami dotyczącymi PSZOK. W tych linkach są między innymi relacje z wizyty naszych radnych i urzędników w spalarni w Uppsali. Wrócili z stamtąd zachwyceni, co widać po wypowiedziach, a co mnie wcale nie dziwi, bo również miałem okazję oglądać w akcji zakłady przetwarzania odpadów na zachodzie i byłem pod dużym wrażeniem ich działania.

Zacytuję kilka fragmentów, które skłoniły mnie do postawienia tezy o budowie spalarni na granicy Józefosławia.

Źródło: http://jozefoslaw24.pl/2012/10/zaklad-utylizacji-odpadow-w-uppsali-i-piasecznie-opinie-samorzadowcow/

[…] Chcemy uchronić mieszkańców przed wysokimi kosztami odbioru śmieci – mówi burmistrz Zdzisław Lis. – Sprawdzamy różne możliwości, by wybrać optymalne rozwiązanie, stąd pomysł wyjazdu do Szwecji, która ma ogromne doświadczenie w prawidłowej gospodarce odpadami i najwyższe standardy, jeśli chodzi o poszanowanie środowiska naturalnego – dodaje burmistrz. […]
[…] Przyglądamy się tego typu instalacjom, gdyż doskonale sprawdzają się one w krajach rozwiniętych. Rozwiązują one problem śmieci, jak również dostarczają tanie ciepło i energię elektryczną, które można wykorzystać z pożytkiem dla gminy i jej mieszkańców – uważa Zdzisław Lis. – Oczywiście w naszych realiach tak wielki zakład nie jest potrzebny. […]
[…] Przyjechaliśmy tu po naukę, zobaczymy, czy uda nam się zdobytą wiedzę przenieść na piaseczyński grunt – komentuje cel wyjazdu burmistrz Zdzisław Lis. – Osobiście jestem przekonany do tego typu rozwiązania i będę namawiał radnych do podjęcia dyskusji na ten temat. Zastrzegam jednak, że nic o mieszkańcach Piaseczna bez mieszkańców Piaseczna. […]

Polecam uwadze ostatnie cytowane zdanie. Jak widać deklaracje sobie a rzeczywistość sobie. Chyba, że mieszkańcy Józefosławia i Julianowa to już nie Piaseczno…
Władze (nie wskazuję tu nikogo konkretnego z nazwiska) nie pozostawiły tematu odłogiem i nadały sprawie jej własny, cichy bieg. Upoważniono burmistrza do negocjowania w sprawie spalarni śmieci

Źródło: http://jozefoslaw24.pl/2013/01/radni-upowaznili-burmistrza-do-negocjowania-w-sprawie-spalarni-smieci/

Pomimo odmiennej opinii części radnych udzielono zgody na prowadzenie rozmów.
I cisza. Nie znalazłem nigdzie jakiejkolwiek informacji dotyczącej stanu tych rozmów. Nikt nic nie wie, nie zna się, nie był wtedy radnym albo chorował.

Moim zdaniem gmina ewidentnie dąży do budowy spalarni przy Energetycznej!

Czemu? Bo to pieniądze. Olbrzymie pieniądze.

Jak już wspomniałem w poprzednim artykule, PSZOKi nie są jedynie dla mieszkańców, służą również przedsiębiorstwom. Każdy rodzaj odpadu to konkretne pieniądze. A że zdobyte kosztem naszego zdrowia? Nikogo, poza nami, to raczej nie interesuje. Jak się ma w budżecie gminy dodatkowe miliony, to można przejść do porządku nad zanieczyszczeniami, trującymi mieszkańców peryferialnych osiedli.
Przyjrzyjmy się procesowi, który moim zdaniem właśnie się toczy.

Gmina Piaseczno ma niezagospodarowane 30.000 m2 na granicy Józefosławia, w strefie przeznaczonej pod przemysł. Nie ma tam jakiejkolwiek infrastruktury, działka leży odłogiem, porasta chwastem i sporymi drzewami.

Gmina postanawia zlokalizować na niej PSZOK. Po cichu, bez zbędnego rozgłosu, bez konsultacji z mieszkańcami Józefosławia i Julianowa, prowadzi działania zmierzające do … No właśnie, czego? Zbudowania PSZOKu? Nie, to tylko wytrych: gmina chce przy tej okazji uzbroić działkę pod dalsze inwestycje.
Jak tylko PSZOK ruszy, działka będzie skanalizowana, podłączona do energii i dróg, to ruszy właściwa inwestycja. A wtedy my jako mieszkańcy już nie będziemy mieli ŻADNYCH ARGUMENTÓW! Nie będzie lepszego terenu pod „naturalną drogę rozwoju inwestycji” czyli spalarnię śmieci, bo przecież PSZOK pod ręką, dojazd, miejsce uzbrojone, plac gotowy …
Radni i urzędnicy, zachwyceni instalacją w Uppsali, już liczą pieniądze, jakie przyniesie spalarnia na granicy Józefosławia. Pomijają przy tym kilka istotnych faktów:

Jak wspomniał w jednym z podlinkowanych artykułów, uczestniczący w wyjeździe, pan radny Mucha:
[…]spalanie nie odbywa się dla samego spalania, a dla pozyskania energii cieplnej. Pytanie, czy my takiej energii potrzebujemy w Piasecznie? Kto miałby być jej odbiorcą? Kto poprowadzi instalacje i przekona mieszkańców do podłączania się do nowego źródła ogrzewania? Drugą sprawą jest odległość od osiedli mieszkaniowych. W Uppsali są one oddalone o 2 km od spalarni, również punkt selektywnej zbiórki leży na obrzeżach miasta. Jeśli chcemy naśladować Szwedów, to również przestrzegajmy tych odległości. Nie zgadzam się, że spalarnia musi powstać w Piasecznie. W naszych realiach jest bez sensu, gdyż mamy za mało śmieci. Dla kogo mamy to robić i po co? […]

Ano właśnie, dla kogo (bo po co to już wiemy)? Chętni bez wątpienia ustawią się w kolejce – Warszawa oczekuje takiego miejsca od lat, gminy ościenne również z radością przyjmą taką możliwość. Śmieci popłyną do nas rzeką, przetwarzaną na gminne złotówki. Że ze szkodą dla środowiska, zdrowia i życia mieszkańców? No cóż, koszty uboczne. Jak mawiał jeden z bohaterów kreskówek: „Zapewne wielu z was zginie, ale jest to poświęcenie, na które jestem gotów…”

A miał być tylko zielony, skromny, nikomu nie szkodzący PSZOK…

Szanowni Sąsiedzi z Józefosławia i Julianowa

Zaślepieni wirtualnymi zyskami nasi włodarze nie dostrzegają spoza nich, że spalarnia w Uppsali to wisienka na torcie, a nie beza na jego spodzie.
Jest ona ostatnim ogniwem spójnego systemu przetwarzania odpadów, włączonego w tworzony przez dziesięciolecia ekosystem. U nas chce się pominąć powolny i KOSZTOCHŁONNY proces tworzenia takiego systemu na rzecz wykorzystania jego dwóch elementów: PSZOKu i spalarni. To nie ma prawa zadziałać.

Nałóżmy teraz na całość naszkicowanego obrazu zdolności organizacyjne naszych urzędników, które pokazali przy inwestycjach w naszym rejonie: przebudowie Cyraneczki, chodników przy Julianowskiej, skrzyżowania z Kombatantów, itd.. Dodajmy do tego poziom arogancji, ignorancji, samozadowolenia i przekonania o wszechwładzy jaki prezentują w sprawie PSZOK, a otrzymamy obraz nadchodzącej rzeczywistości.

Obraz, który dla mnie jest wystarczająco przerażający.

Nie mam pojęcia, czy moja wizja przyszłości jest prawdziwa, jednak nauczony doświadczeniami z samorządami śmiem twierdzić, że jest bardzo prawdopodobna, a to już wystarczający powód, by zacząć się martwić.

Oby moje słowa obróciły się w proch. Jeżeli nie, to po wybudowaniu PSZOKu jesteśmy na równi pochyłej. Udowodnienie jakiemukolwiek przedsiębiorstwu, że truje, jest dla przeciętnego obywatela NIEMOŻLIWE.

Niemal tak samo jak uzyskanie odszkodowania za spadek wartości nieruchomości… Możemy próbować dochodzić swoich praw jedynie na drodze cywilnej, czyli wcielić się w rolę Syzyfa połączonego z płatnikiem ZUS: prowadzić beznadziejne działania i inwestować w nie własne, ciężko zarobione pieniądze.

Jedynym sposobem na uniknięcie potencjalnych zagrożeń jest skuteczne sprzeciwienie się budowie PSZOKu przy Energetycznej. Podkreślam: przy Energetycznej, bo budowie PSZOKu jako takiego przeciwny nie jestem. Ale znam na terenie gminy wiele innych lokalizacji, o wiele lepiej spełniających warunki stawiane PSZOKowi.

Do tej pory, kiedy odpowiadając na pytanie „Gdzie mieszkasz?” mówiłem „Julianów” lub „Józefosław” z reguły słyszałem „A gdzie to?”. Jeżeli nie powstrzymamy budowy PSZOKu przy Energetycznej, możemy już zacząć przyzwyczajać się do odpowiedzi: „Aaa…, to obok tej spalarni…”

11 listopada 2015 Józefosław.info.pl

Czy radni kłamią w sprawie PSZOK ?

Szanowni Mieszkańcy Józefosławia i Julianowa.

W niniejszym artykule zajmę się niektórymi stwierdzeniami radnych i ich skutkami dla mieszkańców Józefosławia i Julianowa.

W publikacjach zwolenników, PSZOK jest przedstawiany jako miejsce dostępne DLA MIESZKAŃCÓW GMINY PIASECZNO. To jest co najmniej niedopowiedzenie. Już obecny PSZOK przy Technicznej odbiera odpady z gminy Lesznowola. Oto informacja ze stron gminnego portalu Lesznowoli (podkreślenia w tekście moje):

Do 31 grudnia 2015 roku punkt znajduje się na terenie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sita Piaseczno ul. Techniczna 6, 05-500 Piaseczno.
Punkt jest czynny: · poniedziałek – piątek: 9:00 – 17:00 · sobota: 9:00 – 14:00. Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dostarczamy odpady własnym transportem.
Dostarczając odpady komunalne należy przedstawić dokument potwierdzający zamieszkiwanie na terenie Gminy Lesznowola (kopia ostatniej deklaracji lub dowód osobisty z miejscem zamieszkania). Możemy oddawać tam wszystkie odpady opakowaniowe rozdzielone na frakcje takie jak: szkło, papier, plastik, butelki PET, metale i ich stopy, zużytą odzież, odpady biodegradowalne (tzw. zielone), zużyte opony, meble, wykładziny, dywany, materace i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe (które powstały w wyniku budowy lub rozbiórki nie objętych stosownymi pozwoleniami), odpady niebezpieczne: opakowania po farbach i lakierach, opakowania po środkach chemicznych np.: aerozolach, środkach ochrony roślin: herbicydach, fungicydach oraz insektycydach, opakowania po przeterminowanych lekach i leki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, sprzęt RTV i AGD, komputery i akcesoria komputerowe, żarówki, świetlówki, lampy kineskopowe, baterie i akumulatory, wózki dziecięce.
Do punktu PSZOK nie wolno dostarczać odpadów zmieszanych, pirotechnicznych i eternitu.

Źródło: http://www.lesznowola.pl/assets/lesznowola/media/files/f80c5784-1c41-4c96-905c-038cc3c62658/pszok.pdf

Skąd jeszcze odbieramy odpady? Ile sąsiednich gmin korzysta z PSZOK przy Technicznej? Jak wygląda struktura podziału tych odpadów? To są kolejne pytania do gminy i „naszych” radnych.

To jednak nie wszystko, drodzy Sąsiedzi.

Czy ktokolwiek z Was miał okazję przyjrzeć się regulaminowi obecnego PSZOKu? Zapewne nie, bo działa on sobie po cichutku i bez zbytniego rozgłosu. A warto zajrzeć do regulaminu, który udostępniony jest tutaj:

http://piaseczno.eu/index.php?app=docs&action=get&iid=33887

Proszę zwrócić uwagę, dla kogo działa PSZOK:

&3. Do punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych są dostarczane odpady zebrane w sposób selektywny wytworzone przez osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa.

PRZEDSIĘBIORSTWA! A dalej jest już tylko gorzej!

&4 p.2. Odpłatnie: W Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych za opłatą według cennika od osób fizycznych przyjmowane będą: odpady budowlane, papa, smoła, styropian izolacyjny używany do ociepleń budynków, wełna mineralna itp.

Odpłatnie odpady do PSZOK może dostarczyć KAŻDY I TO W DOWOLNEJ ILOŚCI!
A jak niebezpieczne i dowolne mogą to być odpady?

&6. W Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych odpady nieprawidłowo zabezpieczone (dot. odpadów niebezpiecznych), odbiegające właściwościami od odpadów wymienionych w &4 w sposób uniemożliwiający klasyfikacje odpadów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27.09.2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz. 1206) będą przyjmowane za dodatkową opłatą zgodnie z cennikiem stanowiącym załącznik nr 1.

Nieprawidłowo zabezpieczone odpady niebezpieczne? A kto je w PSZOKu zabezpieczy? I czym? Jak dalece mogą odbiegać od klasyfikacji? Informacji BRAK.

&8.
7.1 Odpady płynne powinny być dostarczone do PSZOK w szczelnych pojemnikach.
7.2 Odpady powinny być w takiej formie, która umożliwi dostarczenie ich do pojemników znajdujących się na terenie PSZOK bez użycia specjalistycznych urządzeń.
7.3 Obsługa PSZOK nie prowadzi rozładunku pojazdów, segregacji odpadów, nie umieszcza odpadów w pojemnikach.
7.4 Obsługa PSZOK umieszcza w pojemnikach odpady płynne takie jak: odpady żrące

Odpady płynne w pojemnikach, odpady żrące, farby, lakiery, styropian, smoła, świetlówki, leki, zużyte tonery do drukarek, zużyte oleje silnikowe, zużyte termometry rtęciowe, odczynniki fotograficzne… To będzie składowane na Energetycznej. W dowolnych ilościach, byle tylko kasa się zgadzała.

Szanowni Mieszkańcy Józefosławia i Julianowa,

Zielony, ekologiczny, nieuciążliwy, bezpieczny, dostępny wyłącznie dla mieszkańców gminy Piaseczno PSZOK to MIT i wytwór PROPAGANDY.

Rzeczywistość jest biegunowo odległa od wizji, jaką jesteśmy karmieni przez władze i „naszych” radnych.

Jeżeli zgodzimy się na lokalizację PSZOK przy Energetycznej to zgodzimy się na dowolną ilość odpadów niebezpiecznych, składowanych pod drzwiami naszych domów.

A zdaniem wielu osób usiłujących wyjaśnić genezę, sens budowy i upór gminy i radnych w tej sprawie, PSZOK to dopiero początek prawdziwego problemu, o czym już niedługo…

Niestety, na pytanie zadane w tytule: „Czy radni kłamią w sprawie PSZOK?” musicie sobie odpowiedzieć sami. Ale całej prawdy z pewnością nam nie mówią.

5 listopada 2015 Józefosław.info.pl

Petycja Nie dla PSZOK

Instrukcja

Punkt widzenia radnych z Józefosławia i Julianowa:

„Nie dla punktu zbiórki odpadów” – uzasadniona obawa czy bezmyślna histeria ?

Więcej:

Regulamin Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów

Sołtys Józefosławia proponuje Burmistrzowi inną lokalizację dla Punktu Selektywego Zbierania Odpadów Komunalnych

PSZOK! Burmistrz wyjaśnił, dlaczego nie taki PSZOK straszny…

Na przeciwko CH Józefosław powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów

Przetarg unieważniony

Zakład utylizacji odpadów w Uppsali i Piasecznie – opinie samorządowców

Czy w Piasecznie powstanie spalarnia odpadów ? Relacja Hanny Krzyżewskiej

Reportaże z wizyty piaseczyńskich radnych w szwedzkiej spalarni śmieci

By żyło się lepiej… – wycieczka do szwedzkiej spalarni…

Radni upoważnili Burmistrza do negocjowania w sprawie spalarni śmieci

Podoba ci się:

Komentarzy (14)

 1. to ta grupa co upiększa naszą okolicę szmatami???

  • Jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości czy PSZOK będzie uciążliwy dla mieszkańców to niech się przejedzie do Pruszkowa na ul.Stefana Bryły i niech sobie pooddycha tymi zapachami (najlepiej latem przy upałach), polecam wszystkim, którzy są za PSZOKiem.

 2. Panie „obserwator” szmaty to Pan zawiesza na siłę udowodnić, że mieszkańcy nie wiedzą przeciw czemu protestują. Strzelił Pan sobie w kolano, bo dzięki Pana działaniom więcej ludzi dowiedziało się co tu gmina planuje.

  • Do głowy by mi nie przyszły takie prostackie metody!! Było już zaklejanie przystanków, rzucanie jajkami po balkonach, teraz wieszanie szmat, czego jeszcze się można po was spodziewać – malowania ścian spray’em czy podpalania samochodów? Niestety tacy „ekologiczni mieszkańcy” są większym dla nas zagrożeniem niż ekologiczny PSZOK

   • bzdura obserwator wyluzuj „SUTY” ;)

 3. Zgadzam się, że tzw PSZOK na Technicznej jest wystarczający i nieuciążliwy.
  NIE POTRZEBUJEMY DODATKOWYCH SAMOCHODÓW BLOKUJĄCYCH ULICE.

 4. Komu tak bardzo zależy na wybudowaniu PSZOK w naszej okolicy,prawie w centrum J@J,tuż koło jedynego centrum handlowego z prawdziwego zdarzenia.
  Te czyste,kolorowe kubły na śmieci ,które oglądamy na załączonej fotce wywołują salwy smutnego śmiechu.
  Proszę zobaczyć, jak wyglądają pojemniki na odpady na Technicznej: brudne i śmierdzące. Na Energetycznej będą wyglądały tak samo i tak samo już z daleka będą …
  „PACHNIEĆ” !!!!!!!!!!!!!!!!

 5. To wszystko ładnie łączy się w całość i pomimo iż wygląda jak science fiction to może być prawdą – po pierwsze ciepło z przyszłej spalarni może zostać sprzedane do elektry 9-11 (mordoru) te dwie wspólnoty mają problemy z własnością kotłowni z czego znany jest Multi-hekk i już macie klienta z 1000 mieszkań i ok. 3000 ludzi. Kawałek dalej stoi Fashion House który już wskazywał iż zainteresowany jest poprowadzenie instalacji ciepłowniczej z Piaseczna a tutaj to będzie rewelka, dochodzi Leroy Marlin na Energetycznej obok Box-u i szkółka policyjna która również chciała podpiąć się pod instalację z Piaseczna. Tutaj to będzie blisko w każdą stronę i jeszcze jak ekologicznie, nie dość że sąsiednie gminy jeszcze dopłacą za dostarczenie paliwa do spalarni to jeszcze Lisek sprzeda ciepełko z zyskiem.
  Z drugiej strony zwrócicie uwagę jak się uparli na ten PSZOK przy energetycznej – każdy normalny człowiek będąc na miejscu burmistrza/radnych słysząc to jęczenie dałby sobie z tą lokalizacją spokój i np. przychyliliby się do lokalizacji wskazywanej przez sołtysa Józefosławia a oni z uporem maniaka forsują cały czas to samo.

 6. JJ musi tetaz zapłacić za ostatnie inwestycje np . Szkoła, Park czy Julianowska

 7. W PSZOKU składowane będą odpady nuklearne – ile kto chce – tylko władza to ukrywa.
  Władza ukrywa także zamiar wybudowania spalarni połączonej z krematorium dla aglomeracji warszawsko-łódzkiej.
  Toksyczne odpady zatrują ziemię i wody a morowe powietrze pokryje okolicę.Ni ptak się nie uchowa ni człek.I tak władza zrealizuje plan depopulacji ludności polskiej w rejonie JJ

 8. Też tak uważam: celowa eksterminacja mieszkańców. W końcu po co oni, skoro im nic nie pasuje???
  A tak na marginesie:
  1. PSZOK ma być w Piasecznie, a nie w J i J,
  2. Ten na Technicznej nie wystarczy, bo jest stary, za mało ma terenu i wkrótce zostanie zamknięty
  3. Na budowę spalarni jesteśmy za biedni, a z tego co wiem – Warszawa nie podjęła tematu. Zresztą jakby nawet podjęła, to teren na Energetycznej jest pod spalarnię NIEODPOWIEDNI.
  4. W końcu- kto chce pogłębić swą wiedzę może pójść na spotkanie 18 – go o 18.00 w gminie. Ja idę. A Ty?

 9. Trzeba iść na spotkanie i poprzeć lokalizację wskazaną przez sołtysa Jana Dąbka.
  To bardzo dobra lokalizacja.
  Nie chcemy Pszoku obok naszych mieszkań

 10. Kto tych radnych z Józefosławia wybrał.

 11. Pozdro papieskie dla zwolenników PSZOK po waszych widać jaką macie teraz „sraczkę” ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*