Józefosław

„Zaproponowany przez radnych plan spotkania legł w gruzach na samym wstępie”

„Vox populi, vox Dei”

Trudno w inny sposób zatytułować artykuł, poświęcony wczorajszemu spotkaniu w Urzędzie Gminy. Co prawda nie zwołano go w celu wsłuchiwania się w nasz głos, ale nie sposób było tego głosu zagłuszyć i zignorować.

Zwołane przez radnych spotkanie informacyjne miało bardzo burzliwy, miejscami chaotyczny przebieg. Ale bardzo dobrze, że się odbyło. Bo jednoznacznie pokazało, że mieszkańcy Józefosławia i Julianowa mówią jednym głosem: Nie dla PSZOK przy Energetycznej!

Zaproponowany przez radnych plan spotkania legł w gruzach na samym wstępie. I nie mogło być inaczej, bo organizatorzy zaplanowali:

-prezentację złożoną ze slajdów pokazujących istniejące PSZOKi, prowadzoną przez przedstawiciela firmy, która wygrała przetarg na sporządzenie planów PSZOK przy Energetycznej
-prezentację metod zabezpieczenia PSZOKów, prowadzoną przez wykonawcę PSZOKów i producenta zabezpieczeń
-prezentację planowanych przez gminę inwestycji w przebudowę ulic Geodetów i Energetycznej
-odpowiedzi na pytania mieszkańców

Planując taki porządek spotkania pominięto najistotniejszą rzecz: my doskonale wiemy, co to są PSZOKi, jak się je buduje, gdzie już funkcjonują i jak. Nie kwestionujemy konieczności i sposobu budowania PSZOK, kwestionujemy sensowność jego zlokalizowania w naszej okolicy! A w tej sprawie żaden zewnętrzny specjalista nie ma NIC do powiedzenia. Nic.

Mieszkańcy podnosili następujące kwestie:

-lokalizacji nie konsultowano z mieszkańcami J&J, wskazano ją arbitralnie PSZOK lokalizuje się w już niewydolnej komunikacyjnie okolicy
-plany przebudowy skrzyżowania Energetyczna/Wilanowska/Geodetów i rozbudowa Cyraneczki są niezbędne do udrożnienia J&J już teraz, i nie wynikają z planowanej obecności PSZOK

Lokalizacja przy Energetycznej jest wątpliwa pod względem prawnym, Z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza wynika, że obiekty gospodarowania odpadami nie powinny być lokowane (między innymi) na terenach zalewowych.

Teren, na którym miał powstać PSZOK jest terenem zalewowym. Przez działkę płynie rzeczka (obecnie jest ona skanalizowana i przebiega pod powierzchnią działki). Stan wód gruntowych jest bardzo wyskoki. Po opadach deszczu woda gromadzi się i zalega. Skutki wezbrania kanału Jeziorki kilka lat temu znają wszyscy mieszkańcy J&J.

W trakcie burzliwej dyskusji, wspierający naszą inicjatywę sołtys Józefosławia, p. Jan Dąbek przypomniał radnym, że na wniosek mieszkańców wskazał już dogodną dla PSZOK lokalizację, usytuowaną w okolicach istniejącej oczyszczalni ścieków.

Lokalizacja ta ma szereg zalet:

-Ze względu na obecność istniejącej oczyszczalni nie budzi takiego sprzeciwu społecznego
-Jest umiejscowiona w części przemysłowej
-Gmina posiada tam działkę, sąsiadującą z możliwymi do pozyskania działkami skarbu państwa
-Teren jest uzbrojony i gotowy do realizacji inwestycji
-Istnieje możliwość przekazania go gminie.

W toku dalszej dyskusji, burmistrz oświadczył, że gmina podjęła już odpowiednie kroki, zmierzające w kierunku pozyskania własności działki sąsiadującej z działką będącą w posiadaniu gminy. Na zakończenie spotkania dodał, że jego intencją jest, by mieszkańcy J&J dostali pod choinkę prezent, w postaci zlokalizowania PSZOK przy oczyszczalni ścieków.

Szanowny Panie Burmistrzu,

Trzymamy za słowo. Ma Pan nasze całkowite poparcie w tej sprawie. Cieszymy się, że spotkanie zaowocowało wypracowaniem obustronnie korzystnego rozwiązania, wspartego konkretnymi deklaracjami władz gminy. Rozwiązania zgodnego z wolą mieszkańców J&J, a także interesem publicznym.

Czekamy teraz na realizację tych deklaracji w postaci uchwały Rady, odpowiednich umów oraz decyzji ze strony Starosty i Wojewody. Na początek poprosimy o potwierdzenie ustaleń ze spotkania oraz przesłanie nam terminarza działań, zmierzających do budowy PSZOK przy Mazurskiej.

Źródlo: artykuł pochodzi z Jozefoslaw.info.pl

Punkt widzenia mieszkańców z grupy Nie dla PSZOK:

Czy PSZOK będzie spalarnią ? „Czy radni kłamią ?” O co w ogóle chodzi ?!

Punkt widzenia radnych z Józefosławia i Julianowa:

„Nie dla punktu zbiórki odpadów” – uzasadniona obawa czy bezmyślna histeria ?

PSZOK przeniesiony. Teraz niech się martwią inni…

Więcej:

Rada Sołecka Józefosławia jest przeciwko budowie PSZOK przy Energetycznej

Regulamin Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów

Sołtys Józefosławia proponuje Burmistrzowi inną lokalizację dla Punktu Selektywego Zbierania Odpadów Komunalnych

PSZOK! Burmistrz wyjaśnił, dlaczego nie taki PSZOK straszny…

Na przeciwko CH Józefosław powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów

Przetarg unieważniony

Zakład utylizacji odpadów w Uppsali i Piasecznie – opinie samorządowców

Czy w Piasecznie powstanie spalarnia odpadów ? Relacja Hanny Krzyżewskiej

Reportaże z wizyty piaseczyńskich radnych w szwedzkiej spalarni śmieci

By żyło się lepiej… – wycieczka do szwedzkiej spalarni…

Radni upoważnili Burmistrza do negocjowania w sprawie spalarni śmieci

Podoba ci się:

Komentarzy (15)

 1. No to teraz proponuję też rozmowy o rozbudowie Auuchan.
  To też będzie miało niebagatelny wpływ na Józefosław i korki.

  Widać też logikę, jaka mogłaby by być użyta za parę lat, gdyby PSZOK powstał.
  Skoro jest oczyszczalnia – może być i PSZOK.

  Gdyby PSZOK stanął przy Józefosławiu, za parę lat mógłby stanąć kolejny element przemysłu śmieciowego. Spalarnia. Sortownia. Utylizacja odpadów chemicznych. Kompostownia. Itp.

  Ta sama logika zwykle dotyczy też blokowisk. Skoro już jeden blok stanął, za parę lat stanie drugi i trzeci. Albo hipermarketów, od których zaroi się za parę lat na terenach KPGO Mysiadło. Potem dziwić się, że mieszkańcy się bronią.

 2. Nie mogę się doczekać budowy Auchan i Kina:)))

 3. Obawiam się, że kina nie będzie więc tak szybko bym się nie cieszył. Poza tym to nie jest tylko kwestia Auchan, to jest nowy Leroy przy Energetycznej, to jest Selgros, Black, Red White i bazarek tanich produktów z Azji typu Maximus. To są rownież nowi mieszkańcy którzy przybedą w ilości około 10 tys. Na przestrzeni kilku lat. J&J będą zawalone totalnie. Dopiero wtedy będzie problem i jak to bywa ktoś nam powie Mądry Polak po szkodzie.

  • A propos, mały cytat:

   „”Piaseczno to duży rynek mieszkaniowy. Choć w ostatnich latach deweloperzy nieco spuścili z tonu, to i tak rocznie powstaje tu więcej mieszkań niż w Łodzi (!). Według obliczeń portalu RynekPierwotny.pl na tysiąc osób przypadają tu 474 mieszkania, grubo powyżej mediany dla 222 miast w Polsce, która wynosi 318 mieszkań na tysiąc mieszkańców.

   To więcej niż np. we Wrocławiu (467), Katowicach (464), Poznaniu (454), czy Gdańsku (448), a niewiele mniej niż w Warszawie (519).”"

   http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=570401&page=42

   Handlowo Janki niedługo będą mogły się schować, a niepohamowany rozwój deweloperki pewnie już zapewnił Piasecznu ponad 100 tysięcy mieszkańców, choć pewnie nie wszyscy są zameldowani. W takim tempie kiedyś Piaseczno przegoni Radom.

 4. Auchan tu już jest od dawna podobnie leroy. Cały Jozefoslaw robi tam zakupy:) Kupując tu mieszkanie wiedziałam, że to nie odludzie
  :( Sklep meblowy też sie przyda i konkurencja dla Hipermarketu:)Nie będziemy musieli jeździć do Warszawy. Nie uchronimy się przed budową bloków,nowymi mieszkańcami…DO Warszawy będą napływać ludzie jak do każdej stolicy…i będą też osiedlac się na obrzeżach…bądźmy realistami.

 5. Łał! Zaskoczyło mnie stwierdzenie: „…my doskonale wiemy co to są PSZOKi…”. To dlaczego w swoich wypowiedziach umieszczacie tyle nieprawd i nieścisłości? Nie, żebym był za pszokiem akurat w zaproponowanym miejscu, ale przez Was, krzykaczy nie mogłem wysłuchać prezentacji i odpowiedzi na pytania.

 6. Cynik, zacytuj jedno;)

  • Chociażby to, że ciężarówkami będą zwożone śmieci z całej gminy. Piszecie też, że będzie tu spalarnia. Wierutne bzdury!

   • bzdury to ty piszesz :)

 7. NIE dla PSZOK !

  Zdecydowane TAK dla rozbudowy AUCHAN !

  • Pszok byłoby 100 razy mniej uciążliwy niż rozbudowane Auchan.
   Pszok to parę aut dziennie. Rozbudowane Auchan to kilkanaście-kilkadziesiąt TYSIĘCY dodatkowych aut dziennie. Korki dotkną wszystkich.

   • To się wyprowadź tam gdzie już są wysypiska śmieci

 8. Buhahahaha do kogo ta mowa? No pomysl…

 9. no pomyśl

  Głupoty wypisujesz

 10. Zjednoczmy się jako Józefosław i działajmy razem ze sobą,radą sołecką i sołtysem.
  Może radni też wrócą do swoich wyborców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*