fot. Rachnavichetr Kontakt 24 TVN Warszawa

„Mamy świadomość, że na terenie naszej gminy wciąż istnieją newralgiczne punkty, w których problemem jest brak kanalizacji deszczowej lub jej niewydolność” – zastępca burmistrza Piaseczna

W nocy z 12 na 13 lipca na terenie Gminy Piaseczno miały miejsce silne, burzowe opady deszczu trwające od późnego popołudnia do wczesnych godzin porannych. W wyniku przekraczających miejscami 70 l/mkw. opadów nastąpiło zalanie newralgicznych hydrologicznie miejsc na terenie gminy.

Problemy wystąpiły głównie na ciągach komunikacyjnych. Podtopienia dotknęły m.in. mieszkańców Józefosławia, na ul. Cyraneczki, XXI wieku, Zięby, Geodetów; Piaseczna na ul. Okulickiego, Energetycznej, Słowiczej, Fabrycznej, Wiśniowej, Szpitalnej; Złotokłosu na ul. Staszica, Grotgera, Tysiąclecia; Jesówki

Działania służb:

W chwili obecnej trwa pompowanie wody w różnych częściach gminy. W akcji uczestniczą zespoły interwencyjne Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie oraz 7 jednostek Straży Pożarnej. Sytuacja poprawia się z godziny na godzinę. PWIK skupia swoje działania przede wszystkim na utrzymaniu właściwej pracy w pompowniach wody deszczowej i kanalizacyjnej. Na bieżąco usuwane są awarie sieci podciśnieniowej zapewniającej odpływ wody. Czyszczone są kraty, które zamontowane zostały na wlotach przepustów, na których gromadzą się napływające z wodą śmieci, gałęzie i korzenie.

Zgłoszenia indywidualnego pompowania wody z posesji przejmowane są przez Straż Pożarną, a PWIK będzie takie zgłoszenia realizował w miarę możliwości technicznych.

Postanowiono o dowiezieniu worków z piaskiem na ul. Wiśniowa i Szpitalną w Piasecznie oraz na ul. Dzikich Malin w Jesówce. W pozostałych miejscach sytuacja nie wymaga budowy dodatkowych zabezpieczeń. W sumie dostarczono ok. 10 ton pisku. 13 lipca zwołano też posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego celem podsumowania działania służb oraz wydania dyspozycji na kolejne dni.

Usuwanie bezpośrednich skutków ulewy potrwa jeszcze kilka godzin. Deszczowa pogoda wg. prognoz meteorologicznych potrwa jeszcze do wieczora jednak nie spodziewane są już tak obfite opady deszczu.

- Mamy świadomość, że na terenie naszej gminy wciąż istnieją newralgiczne punkty, w których problemem jest brak kanalizacji deszczowej lub jej niewydolność. Przy każdych obfitych opadach powstają tam sytuacje wymagające interwencji służb – mówi Daniel Putkiewicz, I Zastępca Burmistrza. – Zaradzić temu mają nasze przygotowywane kolejne inwestycje. Obecnie trwają prace przy przebudowie kanału piaseczyńskiego, a w przyszłym roku będziemy przebudowywać ulicę Geodetów oraz fragment Energetycznej, gdzie powstanie kanalizacja deszczowa. Odpowiednie odwodnienie planowane jest też w innych częściach Józefosławia, np. w ulicy Cyraneczki. Z kolei, zgodnie z zapowiedziami wojewódzkiego zarządu dróg, w przyszłym roku ruszy również kompleksowa przebudowa ulicy Okulickiego na odcinku od ul. Mleczarskiej do Julianowskiej

Źródło: Gmina Piaseczno

Podoba ci się:

Komentarzy (8)

 1. W czerwcu 2010 r. pływała ulica Geodetów,pływało osiedle „Przy Kamieniu”, pływały okolice Piaseczno,narażając mieszkańców na wielotysięczne straty. Co zrobiły władze Piaseczna,aby tragedia nie powtórzyła się? Sadząc po zalanych tych samych ulicach,
  drogach,ogródkach,garażach,piwnicach – WIELKIE NIC !!

  • Gmina Piaseczno istnieje tylko teoretycznie.

 2. Jak to NIC
  A plany i koncepcje ?

 3. Dokładnie – trwa ustalanie harmonogramu prac nad planowaniem planów i koncepcji.
  przygotowane zostaną rózne scenariusze.

  INFRASTRUKTURA W JÓZEFOSŁAWIU TO JAKIŚ ŻART

  GDZIE SĄ RADNI I ICH PRZEDWYBORCZE OBIETNICE????

  • Jeśli chodzi o obietnice to zapatrzyli się na górę, z której idzie przykład…

 4. „Mamy świadomość…” – to sobie ją miejcie… Tyle? Tyle…
  Urzędasy popatrzą, zorientują się i tyle zrobią…

 5. Świetnie że mają świadomość, teraz mogą zamawiać analizy, opracowania i koncepcje, nawet u „przyjaciół królika”. I tak do następnej ulewy.

 6. Przy dobrych chęciach, wiedzy i umiejętnościach tak bogata Gmina jak Piaseczno w ciągu 3 -5 lat mogłaby :
  wykonać niezbędne operaty wodnoprawne i projekty bud. dla budowy sprawnej kanalizacji deszczowej w Gminie ( minimum w rejonach zalewanych) , uzyskać niezbędne prawa do dysponowania nieruchomościami i decyzje administracyjne tj. pozwolenia wodnoprawne, decyzje środowiskowe i pozwolenia na budowę / zgłoszenia ,udrożnić rowy, rozbudować i wyremontować przepusty i mosty , zbudować zbiorniki retencyjne !

  To tyle.