MPZP Józefosław fot. Gmina Piaseczno

„Korki, brak chodników, wygodnych ciągów komunikacyjnych, brak przyjaznych przestrzeni…” za to Gmina obarcza winą NADMIERNĄ URBANIZACJĘ :)

Ruszają konsultacje społeczne, w ramach których odbędą się cztery spotkania.

Korki, brak chodników, wygodnych ciągów komunikacyjnych, brak przyjaznych przestrzeni publicznych i zieleni na szybko zabudowujących się osiedlach. To efekt szybkiego rozwoju i nadmiernej urbanizacji.

Z takimi problemami w wielu miejscach zmaga się gmina Piaseczno, a najbardziej jaskrawym przykładem jest miejscowość Józefosław. Aby te problemy rozwiązać trzeba stosować nie jedno a kilka narzędzi. Jednym z nich jest program inwestycyjny, czyli budowa wcześniej zaplanowanych szkół i dróg. Równolegle trzeba zmieniać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i planować miejsce pod nowe trakty pieszo-rowerowe, parki, porządkować charakter zabudowy.

– Tylko w ten sposób możemy stopniowo porządkować ład przestrzenny. Jeżeli nie uchwalimy nowego planu to inwestorzy będą budowali nowe bloki według planów obowiązujących. To właśnie plany są dla nich podstawą realizacji inwestycji i żaden organ administracji publicznej nie może powstrzymać inwestycji zgodnej z tym dokumentem. Pozwolenie na budowę to tylko formalność, którą inwestor skutecznie wyegzekwuje. Gmina nie może planu unieważnić. Można go tylko zmienić na nowy w ramach długiej, czasem wieloletniej procedury – mów Daniel Putkiewicz, I Zastępca Burmistrza.

Jeżeli chcemy nowych inwestycji w przestrzeni publicznej: ciągów pieszych czy parków, obiektów użyteczności publicznej takich jak centrum kultury to w nowym planie zagospodarowania przestrzennego trzeba zarezerwować na to miejsce. – Przedstawiając Państwu projekt w ramach publicznego wyłożenia jesteśmy otwarci na Państwa wnioski i sugestie. Proszę zgłaszać uwagi co do rozwiązań, które wzbudzają Państwa obawy, ale również składać wnioski dotyczące rozwiązań które popieracie lub takich które powinny się w planie znaleźć. Jeżeli uważacie, że należy zaplanować więcej skwerów to proszę i taki wniosek zgłosić – zachęca wiceburmistrz.
Nikt nie rozwiąże naszych problemów z dnia na dzień. Ale wykorzystujmy dostępne narzędzia i sami konsekwentnie dbajmy o charakter naszej miejscowości.

Dla mieszkańców Józefosławia dostępna jest już storna internetowa, a wkrótce będzie też broszura, gdzie wyjaśniony jest cały proces planowania przestrzennego oraz sposób składania uwag do planu. Zachęcamy do udziału dyskusji publicznej oraz udziału w organizowanych spotkaniach.

- Potrzebę uporządkowania przestrzeni Józefosławia miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego potwierdzają wyniki badania ankietowego, które zostało zrealizowane w dniach 3-5 lipca 2014 r. przez studentów Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Z naszego raportu jasno wynika, że do dwóch podstawowych problemów miejscowości, wymienianych zgodnie niemal przez wszystkich mieszkańców, należą dysfunkcjonalny układ drogowy miejscowości, pozbawiony ciągów pieszych, a także brak ogólnodostępnych przestrzeni publicznych i miejsc spotkań, który doskwiera szczególnie mieszkańcom zabudowy wielorodzinnej. Niemal połowa badanych opowiedziała się za Józefosławiem wyróżniającym się gęstą siecią dróg i ścieżek wraz z zadbaną zielenią przyuliczną, którymi można by bezpiecznie spacerować bądź jeździć na rowerze. Co trzeci mieszkaniec natomiast chciałby miejscowości przyjaznej dla rodzin z dziećmi, co wymusza doinwestowanie infrastruktury drogowej, społecznej, a także przestrzeni publicznej. W opinii badanych pilnego uporządkowania wymaga też rodzaj i wysokość zabudowy, jej estetyka oraz chaos reklamowy. Z badań jasno wynika, że Józefosław to miejscowość z ogromnym potencjałem, który należy wydobyć, porządkując sposób jego dalszego zagospodarowywania i zapobiegając konfliktom przestrzenno-funkcjonalnym.” – dr Dorota Mantey, Zakład Geografii Miast i Organizacji Przestrzennej, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Plan MPZP Józefosław 1

Plan MPZP Józefosław 2

Źródło: Gmina Piaseczno

Podoba ci się:

Komentarzy (11)

 1. A jak to się ma do tego co powiedział Pan na spotkaniu o umowie ustnej z Politechniką dotyczącą dzierżawy Parku? Jak on to powiedział wy nam Park a my Wam nowy plan? Pod kogo jest on zmieniany, że chcą wyciąć 150 drzew!? Pytam?

 2. posadzą 300 nowych

 3. Panie obserwator – piszesz Pan dyrdymały. Wiesz Pan, że wyciąć 300 drzew a posadzić 600 nowych to różne kwestie, bo las rośnie bardzo powoli, DE-KA-DY . Widział Pan jak rośnie las kiedyś ? Przyglądał się Pan temu procesowi ?

 4. można powołać komisję śledczą i zlustrować każde drzewo, ale są one w większości stare i chore i zagrażają bezpieczeństwu. Drzew zawsze szkoda, ale nie chcemy konara w wózku spacerującej mamy. Nowe nasadzenia są konieczne tak czy inaczej.

  • Idąc Twoim tokiem myślenia tubo Gminna należy wyciąć drzewa w parku, bo stare !
   Nie pozwolimy wyciąć filtru jakim są drzewa w tym miejscu ! Wara od terenu zielonego Józefosławia!

 5. Przykro mi to pisać, ale mamy w okolicy J&J za mało drzew!!! Obserwując okolicę, widzę tylko „patelnię”, bez wyraźnie zarysowanego terenu zielonego. Drzewa kojarzą mi się tylko z kilkoma miejscami w Józefosławiu. W ogóle czuję, że teren nie jest do końca przemyślany, a każdy dom i każde osiedle żyje tu swoim developerskim życiem. Kiedys wycieli drzewa przy Puławskiej … i jakoś nie odrosły.

 6. A ja tu jestem nowy i bardzo sie zdziwiłem gdy na spotkaniu z planistami usłyszałem, że w JJ mamy jakies tereny zielone. Nie zauważyłem. No chyba że liczą nasze drzewa i krzewy w prywatnych ogródkach. Dałem się nabrać deweloperowi, teraz szczerze żałuję. Nie ma tu ani świeżego powietrza, ani spokoju, ani infrastruktury. Ni to miasto, ni to wieś. Tysiące aut, walka o dojazd do Warszawy, a później każdy siedzi w swoim domu i nie ma gdzie wyjść. Gdy planista pytał jaki charakter ma mieć Józefosłąw to też się bardzo zdziwiłem, bo zdaje się, że trochę za późno na to pytanie. Za późno o jakieś 20 lat, jak sądzę. Rozważam powrót na Ursynów.

 7. Gruba renta pianistyczna się szykuje dla Miasta, gdy Polibuda opchnie swòj teren przy Ogrodowej i Geodetow developerom pod mieszkaniòwkę zaraz po uchwaleniu nowego mpzp.

  Mam nadzieję, że ta kasa zostanie w JJ.

  • A czy na terenie po Politechnice nie mogłoby powstać dobre publiczne liceum, żeby dzieci nie musiały dojeżdzać do Warszawy albo jakieś inne miejsce publiczne tak potrzebne – kino/teatr/galeria ?

 8. ja z kolei mam lokum przy wilanowskiej i od 2012 roku non-stop w promieniu 200-300 metrów budowa, teraz rusza następna na ok, 2-3 lata. Wycięlii ok. 5000- 10000 m2 drzew (sady, inne) , w zamian dosadzili 30 małych tujek i nic ponad to. Mieszkam od 2004. Pogorszyło się znacznie. Hałas, korki, budowa, bierność gminy, deweloperzy budują jak chcą, gdzie chcą, kiedy chcą, drogi dojazdowe 3-5 metrów od okien. Nawet nie raczą ustawić ograniczenia prędkości na nich. A urzędnicy Piaseczna jak przychodzą na spotkania w Józefosławiu to ręka w kieszeni i buta . Pozdrawiam

  • Jak przychodzą ! Bo generalnie w maja nas głęboko w poważaniu !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*