Józefosław fot. Bartosz Bilski

Przestrzeń usługowa w Józefosławiu

Kilkunastotysięczna społeczność to zapotrzebowanie na usługi związane z realizacją podstawowych potrzeb mieszkańców, zarówno tych społecznych, jak oświata i kultura, czy potrzeb życia codziennego zakupy, opieka medyczna, spędzanie wolnego czasu. To zapotrzebowanie to szansa dla lokalnych przedsiębiorców, aby taką ofertę dla mieszkańców Józefosławia tworzyć.

Już specjaliści z RDH Architekci Urbaniści zauważyli, że Józefosław potrzebuje „serca miejscowości” i takim nieformalnym centrum Józefosławia jest okolica skrzyżowania ul. Cyraneczki i ul. Julianowskiej.


style="display:block; text-align:center;"
data-ad-layout="in-article"
data-ad-format="fluid"
data-ad-client="ca-pub-9388782753130193"
data-ad-slot="2655062740">

Skupia ono usługi komercyjne, społeczne, edukacyjne, handlowe, w powiązaniu z terenami zielonymi wzdłuż kanału Jeziorki. Jednak coraz większa liczba mieszkańców potrzebuje oprócz „swojego centrum” więcej miejsc, w których można organizować usługi i przestrzeń publiczną. W ciągu kilku lat, które minęło o tamtej analizy, powstało dużo obiektów usługowych. Widać to szczególnie na ul. Ogrodowej.

Projekt planu zakłada nowe skupiska usług a także organizację placów publicznych w ich sąsiedztwie. Ważne jest, by rozwój wszelkich nowych inicjatyw dopasowany był do skali Józefosławia, jego struktury, potrzeb mieszkańców, dodając wartościowe usługi i ofertę przestrzeni integrujących życie lokalne.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennegoma taki rozwój umożliwić poprzez ustalenia, które pozwolą na tworzenie oferty usługowej. Przykładem jest ustalenie nakazujące lokalizację usług w parterach budynków w sąsiedztwie placu miejskiego.

Natomiast wskazanie w mpzp terenów pod place miejskie i usługi publiczne pozwoli gminie „organizować” społecznie miejscowość. W nowym projekcie planu wskazano lokalizację 3 placów miejskich i usług takich jak usługi kultury (miejsce na nowy dom kultury na osi zielonej Rowu Jeziorki ), usługi oświaty, usługi sportu, usługi w zieleni przy Rowie Jeziorki. Zachowano przeznaczenie terenu Politechniki Warszawskiej na usługi nauki.

Źródło: Broszurka plan Józefosławia – Gmina Piaseczno

Podoba ci się:

Komentarzy (11)

 1. a na zdjęciu – perła lokalnej architektury :)

  • OOO solą w oku? ;) Pokaż co masz, być może to będzie perła jedyna w swoim rodzaju! ;)

 2. :D :D

  • Mnie się podoba.

   • Też tak myslałem, ale otworzyły mi się oczy na spotkaniach dotyczących MPZP. Podoba Ci się bo nie jesteś świadomy tego czyim kosztem robią takie zmiany! Nie deweloperów tylko kosztem zwykłego mieszkańca Józefosławia!

 3. Gmina powinna wykupić jeszcze wolny teren po południowej stronie ul.Wenus i powinien tutaj powstać skwer dla mieszkańców. Po północnej stronie Makdom zabuduje blokami (dalej po dwóch stronach są już budowane bloki), więc jest to ostatnia wolna przestrzeń w tym rejonie i jeżeli także zostanie zabudowana, to bezpowrotnie zniknie urok tej okolicy.

 4. Zabezpieczyć teren pod Centrum Kultury na terenie magazynów.
  Zebrano ponad 1000 wniosków mieszkańców.

 5. Łatwo jest się rządzić cudzą/własnością prywatną mieszkańca który żyje tu i mieszka już kilkadziesiąt lat. Jednej rodzinie chcą zabrać działki wiedząc, że nie będzie miała tyle siły i pieniędzy żeby walczyć z gminą tak jak deweloper!!! Jakie to straszne że w dzisiejszych czasach zwykły mieszkaniec jest bezsilny wobec dewelopera który ma w garści Gminę! A wszystko to przy współpracy z naszymi radnymi którzy nie raczyli podnieść ręki za tym wnioskiem na ostatnim Zebraniu Wiejskim w dniu 19.09.17. Ggranda w białych rękawiczkach!

  • Ja proponuję otworzyć ogródki radnych bezradnych i u nich zrobić przestrzeń publiczną wsi, chętnie będę wyprowadzać psa na ich posesji ;-)

 6. Bardzo proszę nie umieszczać tekstów z propagandowej książeczki w której lansują się przyszli kandydaci do władzy w Piasecznie! Połowa tekstów w tej książeczce to stek bzdur!

  • Oczywiście, jeszcze nie daj boże ktoś pomyśli, że warto byłoby coś zmienić w Józefosławiu. A przecież jest tu tak pięknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*