Fot. Gmina Piaseczno

Dzień Niepodległości – defilada w Piasecznie

11 listopada zapraszamy na piaseczyńskie obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się mszą świętą za Ojczyznę o godz. 10.00 w kościele pw. św. Anny w Piasecznie. Następnie na placu Piłsudskiego odbędą się przemowy przedstawicieli władz samorządowych i organizacji społecznych, po czym będzie można obejrzeć defiladę historyczną „Polskie drogi do niepodległości 2017”, przedstawiającą formacje wojskowe i naród polski w zrywach narodowych.

W defiladzie weźmie udział grupa rekonstruująca m.in.: Legiony Piłsudskiego, Orlęta Lwowskie, żołnierzy 1920 r., Ochotniczą Legię Kobiet, harcerzy łączności, żołnierzy AK i Żołnierzy Niezłomnych. Defiladzie będą towarzyszyły samochody pancerne oraz motocykle.

W godz. 11.00–14.00 zaplanowano Piknik Historyczny, podczas którego prezentowane będzie umundurowanie i wyposażenie z różnych epok, odbędą się też warsztaty, szkolenie z musztry i strzelanie z moździerzy.

O godz. 12.00 w Przystanku Kultura zapraszamy na spotkanie historyczne „Do Niepodległości”, podczas którego sylwetki żołnierzy Legionów Piłsudskiego przedstawią autorzy „Słownika Legionistów Polskich 1914–1918” – prof. dr hab. Janusz Cisek z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Ewa Kozłowska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Zalesia Górnego. Spotkanie umożliwi zainteresowanym sprawdzenie czy i w jakich formacjach w LP służyli przodkowie. Spotkanie tłumaczone będzie na język migowy.

Muzycznym akcentem obchodów będzie natomiast koncert Lwowskiego Chóru „Echo” o godz. 13.00 w auli błękitnej Domu Parafialnego w Piasecznie. Będzie to występ 35-osobowego chóru mieszanego, którego dewizą są słowa: „Pieśnią do serca – sercem do Ojczyzny”. W repertuarze chóru znajdują się pieśni sakralne, patriotyczne, lwowskie i popularne. Chór jest laureatem konkursów i festiwali międzynarodowych.

Obchody zakończą „Spotkania z Pieśnią Niepodległą” w Szkole Podstawowej w Zalesiu Górnym o godz. 16.15, które prowadzić będzie prof. Grzegorz Nowik, a oprawę muzyczną i akompaniament do wspólnego śpiewania zapewni Stanisław Szczyciński.

Organizatorzy: Urząd Gminy w Piasecznie, Starostwo Powiatowe, Parafia pw. Św. Anny w Piasecznie, Centrum Kultury w Piasecznie, Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”.

Wstęp wolny

Źródło: Gmina Piaseczno

Podoba ci się:

Możliwość komentowania jest wyłączona.