Geodetów Józefosław

Betoniarnia w Józefosławiu ? „Opinia Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, która nie stwierdza dla tej inwestycji obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko”

Odpowiedź na wątpliwości mieszkańców dotyczące budowy betoniarni w sąsiedztwie ul. Geodetów.

„W odpowiedzi na maila informuję, że nie należy utożsamiać procedury wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji z zezwoleniem na jej realizację. Decyzja środowiskowa wydawana przez gminę ustala wyłącznie warunki na jakich inwestycja może być realizowana, natomiast pozwolenie na budowę wydawane jest przez starostę.

Postępowanie ws. wydania decyzji środowiskowej jest wszczęte na wniosek inwestora – prywatnej spółki, a gmina jest zobowiązana taką decyzję wydać przy uwzględnieniu zebranych w sprawie materiałów i dowodów. Poprzedzone jest to więc przeprowadzeniem postępowania administracyjnego, prowadzonego zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego i ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

W trakcie postępowania gmina musi zwrócić się do innych organów o opinię co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Jeśli przedsięwzięcie nie przekracza dopuszczonych przepisami norm, wydanie decyzji środowiskowej następuje niezależnie od tego, czy stwierdzony zostanie obowiązek przeprowadzenia takiej oceny.

Zgodnie z procedurą ws. budowy betoniarni w obrębie działki nr ew. 18/5, obręb 0008 Piaseczno, w rejonie ul. Geodetów w Piasecznie gmina otrzymała opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, która nie stwierdza dla tej inwestycji obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko (sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko). Również Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piasecznie wydał opinię stwierdzającą brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanej inwestycji.
W związku z wejściem w życie (od 1 stycznia) nowej ustawy Prawo wodne i równoczesną zmianą ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, konieczne było również wystąpienie o opinię co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, na którego opinię w chwili obecnej czekamy.

Planowana inwestycja w rejonie ul. Geodetów ma polegać na budowie wytwórni betonu. Zgodnie z projektem inwestora, wykorzystywany w procesie produkcyjnym popiół i beton będą umieszczane w silosach wyposażonych w filtry zabezpieczające środowisko przed zapyleniem. Wyjazd z terenu wytwórni betonu ma być zlokalizowany z południowej strony działki inwestycyjnej (tzn. ze strony przeciwnej niż ul. Geodetów). W ramach inwestycji planowany jest zamknięty obieg wody. Ścieki technologiczne (z płukania betonowozów i mieszalnika) i wody deszczowe kierowane będą do bezodpływowego, szczelnego zbiornika recyklingu. Zebrana w ten sposób woda będzie w całości ponownie wykorzystana w procesie produkcji betonów.

Do udziału w postępowaniu na prawach strony zostało dopuszczone Stowarzyszenie „Józefosław Nasz Wspólny Dom”.

Z poważaniem,
Piotr Grędziński
Inspektor
Wydział Ochrony Środowiska
i Gospodarki Rolnej
UMiG Piaseczno
tel. 22 736 02 73

Więcej:

Zagospodarowanie Józefosławia według Burmistrza i Sołtysa

W sąsiedztwie ul. Geodetów powstanie betoniarnia – zebranie Rady Sołeckiej Józefosławia

Na co zostaną wydane środki z funduszu sołeckiego Józefosławia ?

Wykaz uwag mieszkańców do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Józefosławia

Burmistrz odpowiada na pytania dotyczące Domu Kultury w Józefosławiu

Podoba ci się:

Komentarzy (12)

 1. Brawo Stowarzyszenie „Józefosław Nasz Wspólny Dom”, brawa dla Rady Sołeckiej dziękuję Wam za zaangażowanie i działania na rzecz naszych mieszkańców!

 2. „Wyjazd z terenu wytwórni betonu ma być zlokalizowany z południowej strony działki inwestycyjnej (tzn. ze strony przeciwnej niż ul. Geodetów).”

  Prosto na tory kolejowe?

  • Wygląda na typową urzędniczą zagrywkę -> wyjazd z wytwórni betony od południa ….. ale potem będą skręcać dwa razy w lewo (lub dwa razy w prawo) i na geodetów.

 3. w tych urzędach to kłamcy

 4. Strona postepoeania np.Stowarzyszenie musi zlozyc odwolanie od tej.decyzji środowiskowej-jesli bedzie wydana-do SKO.
  Argumentacja-brak koniecznosci sporzadzenia raportu środowiskowego

 5. o ile terminy nie upłynęły

 6. Nie uplynely,bo jeszcze nie ma decyzji

 7. Dlaczego ZIELONY JÓZEFOSŁAW zamieniany jest notorycznie w PRZEMYSŁOWY JÓZEFOSŁAW?!? ?!?

 8. Na zdrowy rozum, to budowa betoniarni między osiedlami mieszkaniowymi, w pobliżu szkoły, przedszkola i żłobka na Julianowskiej oraz w otulinie Parku Krajobrazowego wymaga opinii w kwestii ochrony środowiska. Ale co ja tam wiem…

 9. Obraz wyłania się taki – cały ten teren zostanie zabudowany. Plan zagospodarowania tego nie zmieni. Wszelkie info jakoby to był teren ZIELONY to marketing sprzedawców mieszkań

 10. Ten artykuł należy przeczytać łącznie z zamieszczonym obok n tym portalu artykułem o rozbudowie „oszołama”. Dodajmy jeszcze zabudowę Mysiadła sklepami wielkopowierzchniowymi. W ten sposób wyjazd Geodetów na Puławską będzie nie rada wyczynem!
  A nawet jak ciężarówki pojadą w drugą stronę – przez Julianowską do Okulickiego – to i tak tam też jest masakra. A o otwarciu drogi przejazdowej przez b. zakład telewizorów z Energetycznej na Okulickiego – CISZA.

 11. szlachta nie pracuje to i w korkach nie stoi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*